otroci in vzgoja

To nikakor ni preprosta naloga!
Roko na srce, starševstvo ni preprosta naloga. Želite biti čim boljši vzgojitelj in skrbnik svojega otroka, prebrali ste tisoč in eno študijo, kako se morate vesti, kaj morate upoštevati, posvetovali ste se s številnimi, ki že imajo dolgoletne izkušnje. Pravzaprav boste prav tako dobra mama ali oče, če boste nekaj pravil, načel kršili oz. ne boste dosledni.

Starševska vloga ključna do tretjega leta!
Strokovnjaki so ugotovili, da se otrokovi možgani intenzivno razvijajo do tretjega leta, zato je takrat zelo pomembna starševska vloga. Kljub temu da ste vpeti v temo življenja, službene obveznosti, si vsak dan vzemite čas za otroke, saj boste tako dobro vplivali na njihov razvoj.

Pazimo nanje!
Iskrivi in navihani, odrezavi in poslušni ter vedno znova nepredvidljivi. To so otroci. Z novim šolskim letom bodo spet močno izpostavljeni v prometu.

Prav vsi starši lažejo o tem! Kaj pa vi?
Številni starši lažejo o tem, kako pogosto njihovi otroci uživajo fast food, nezdravo prehrano. Ob tem jih sicer prevzame občutek krivde, a vseeno ne gledajo v prihodnost, da si bodo otroci tako ustvarili napačne prehranjevalne navade in da bodo prekomerno težki.

Mit je resničen
Mit o tem, da se tašče in snahe ne razumejo, je resničen. Dokazano je, da se ves čas prepirajo zaradi vzgoje otrok, da so tašče zaščitniške do svojih sinov in kritizirajo snahino kuhanje.

To morajo vedeti starši!
V času šolskih počitnic potekajo številni tabori in delavnice. Razvojna psihologinja Ljubica Marjanovič Umek pa pravi, da je za otroke dobro, če v času počitnic del časa preživijo s svojimi starši in del časa s starimi starši. Za otroka je namreč pomembno pridobivanje socialnih kompetenc v čim bolj različnih socialnih kontekstih, je dejala za STA.

Kako starši uničujejo otrokovo družabno življenje?
Starši imajo lahko pozitiven učinek na otrokovo družabno življenje, lahko pa ga povsem uničijo. Preberite si, kaj vse je ugotovila psihologinja in učiteljica Michele Borba.

To morate naučiti otroke!
Vaš otrok je vstopil v svet telefonije in sedaj je pravi čas, da se spogleda z bontonom , ki je prav tako pomemben pri klicanju z mobilnim telefonom. Vljudno vedenje pri komunikaciji, ko ne vidi sogovornika, ni stvar preteklosti, ampak del vsakdana.

Zakaj otrok noče v vrtec?
Ko otrok spozna, da lahko ostane z mamo doma, ko je bolan, lahko to začne izkoriščati. Želi preživeti čim več v njenem naročju, saj med tednom, ko obiskuje vrtec, za družinska druženja ostane zelo malo časa. V vrtec mogoče tudi noče, ko dobi mlajšega brata ali sestro in ugotovi, da bi lahko dan preživel z mamo in njim doma. Kaj storiti?

Prvorojenci so rojeni za uspeh
Po novih dognanjih imajo prvorojenci več možnosti za uspeh in imajo boljšo izobrazbo kot njihovi mlajši bratje in sestre. Izpostavili so nekaj znanih imen, kot so Beyonce, Oprah in Angela Merkel, ki dokazujejo to ugotovitev.

Osmih pravil se ne krši!
Odločili ste se, da je čas, da otroku kupite mobilni telefon. Kot starši mu morate zaupati osem pravil, ki se jih mora vedno držati. Mobilni telefon omogoča zabavo, ampak zahteva tudi preudarno, odgovorno in skrbno ravnanje.

Kdaj je čas za prvi mobilni telefon?
Kdaj boste kupili otroku prvi mobilni telefon ni odvisno od njegove starosti, temveč od tega, če za to obstaja realna potreba. Ne smete podleči izsiljevanju: ''Vsi sošolci ga že imajo!'', temveč mu ga morate omogočiti zato, ker ga res potrebuje. Ko končno vstopi v svet mobilne telefonije, pa ga morate naučiti, kako ga pametno uporabljati oz. o tem, da mora sedaj pokazati še kanček več odgovornosti.

To vsi starši počnejo narobe!
Vse več je otrok, ki si podredijo starše, da jim izpolnijo zahteve in želje. Vendar se moramo zavedati, da ne dobijo prave popotnice za življenje - ko odrastejo, ne bodo znali skrbeti zase in prav tako ne bodo kos izzivom.

To ni več tabu tema!
Zelo pomembno je, kako boste odgovorili otroku, ko vas bo vprašal karkoli povezano s spolnostjo. Upoštevati morate njegovo starost in biti iskreni, ne spreminjajte teme in ne bodite jezni, ker je želi izvedeti.

Sedem obljub, ki jih starši ne smejo izreči
Starši dostikrat kaj obljubijo, samo da se izognejo prepiru. Vendar, pozor! Če nekaj obljubite, potem morate tudi to izpolniti, v nasprotnem primeru bo otrok izgubil zaupanje v vas.

Starši, to morate govoriti otrokom!
Žal v jezi starši marsikdaj izgovorijo besede, ki jih resnično ne želijo. Ne obremenjujte se s tem, tudi to se zgodi, ampak raje imejte vedno v mislih to, kar bi morali otrokom govoriti vsak dan. ''Rad te imam! Uspelo ti bo! Oprostim ti!'' so čarobne besede.

Kako ohraniti stike z babico in dedkom?
Babica in dedek sta vedno tu, vedno sta vam pripravljena pomagati, paziti otroke in jih tudi marsikaj naučiti, pa tudi razvajati. Svoje vnuke imata neizmerno rada! Kljub temu da se ne vidite vsak dan, lahko vseeno z njima ohranite odličen odnos. Navajamo nekaj načinov, kako sta lahko prisotna v življenju vnuka ali vnukinje.

Najpogostejše starševske laži otrokom
Starši imajo najraje na svetu svoje otroke in želijo jih popolnoma zaščititi ter jim omogočiti srečno otroštvo. V njihovo korist prav tako kdaj pa kdaj zlažejo ali zamolčijo, morda resnico malce prikrojijo ...

Pravila, ki jih kot starši lahko kršite!
Roko na srce, starševstvo ni preprosta naloga. Želite biti čim boljši vzgojitelj in skrbnik svojega otroka, prebrali ste tisoč in eno študijo, kako se morate vesti, kaj morate upoštevati, posvetovali ste se s številnimi, ki že imajo dolgoletne izkušnje. Pravzaprav boste prav tako dobra mama ali oče, če boste nekaj pravil, načel kršili oz. ne boste dosledni.

Starši, tega nikakor ne počnite!
Nekateri starši se ne želijo kregati zaradi domače naloge, zato jo namesto otroka kar oni napišejo. Drugi pa to storijo zato, ker imajo občutek, da je zahtevano pretežko za male šolarje.

Glavni krivec za neprimerno vedenje niso starši!
Za besne izpade, trmo in neprimerno vedenje, ki se pojavi pri dveh ali treh letih, so bili po navadi krivi slabi vzgledi staršev, slaba vzgoja. Danes pa strokovnjaki trdijo, da je to rezultat genov. Skratka, DNK naj bi imel velik vpliv na otrokovo vedenje.

Ne hranite otroka z žlico vi!
Če otroka hranite z žlico vi, ne boste točno vedeli, kdaj je sit. To lahko dolgoročno vodi v debelost. Pustite že dojenčku, da sam z žlico nosi v usta in sam prepozna občutek, ko ne more več jesti.

Ste preveč zaščitniški do otroka?
Seveda je normalno, da starši na prvo mesto postavijo otroke, toda če so preveč zaščitniški do njih, jim to ne koristi. Pazite! Tenka je meja med nenehno skrbjo in dušenjem.

10 nasvetov, kako bo otrok uspešen pri učenju
Zavedati se morate, da se otrok uči zase, ne za vas. In to mora uvideti tudi vaš šolarček. Domače naloge, prepisovanje, branje za bralno značko in podobno so njegove obveznosti in ne vaše. Preberite si, kako lahko otrok spozna, da sta šola in učenje njegova odgovornost. Kakšna je vloga staršev pri tem?

19 pomembnih nasvetov za mame s sinovi
Materinska ljubezen je seveda brezmejna, toda kaj vse morate početi, česa ne smete spregledati v otrokovem življenju, da bo zrasel v odločno, samostojno, samozavestno, pogumno, uspešno osebo.

13 znakov, da je otrok zares srečen
Kako naj starši vedo, da so na pravi poti pri vzgajanju otroka? Je njihov otrok zares srečen? Našteli bomo 13 znakov, ki kažejo, da imate v družini zadovoljnega, nasmejanega in srečnega otroka.

Dvojezičnost – prednost ali slabost?
Starši z različnima maternima jezikoma z otrokom govorita vsak v svojem. Pri Sandri Sešek Brajko, ki ima bogate dolgoletne izkušnje glede dvojezičnosti otrok, smo se pozanimali, ali je to prednost ali slabost za njihov razvoj.

Kaj je najbolj pomembno pri vzgoji?
Naloga staršev, da vzgojijo otroke v samozavestne, samostojne in pogumne osebe je težka. Prav tako jih morajo voditi in usmerjati v vseh fazah njihovega življenja. Kako lahko dejansko staršem uspe? Z veliko mero doslednosti!

Kako naučiti otroka, da svoje igrače deli z drugimi?
Preden dopolnijo eno leto, otroci z veseljem delijo svoje igračke s sovrstniki. Nato pa začnejo postopoma ugotavljati, da jih vedno ne dobijo nazaj in zelo hitro lahko pride do prepira, prerivanja, potiskanja, grizenja, jokanja … Kako jih lahko starši naučite, da bodo svojo igračko posodili nekomu drugemu le za kratek čas? Kako ga naučiti, da vsega pa ne rabi posoditi?

Kako starši zavirajo otrokov razvoj?
Računalnik zna vklopiti 70 odstotkov otrok, čevlje pa si jih samostojno zaveže le 11 odstotkov. Obvladajo moderno tehnologijo, pri vsakdanjih stvareh pa se jim zatakne.