otroci in vzgoja

Kaj se zgodi, če ima dlje časa opravičilo za telovadbo?
Nekoč je bila telovadba ocenjena z zelo uspešno, uspešno in manj uspešno ter je bila v bistvu obravnavana kot manj pomemben predmet. Danes je drugače. Preverite, kaj se zgodi v primeru, ko ima otrok dlje časa zdravniško opravičilo, ker ne more telovaditi.

Česa nikakor ne smete storiti, ko otrok joka, kriči, se meče po tleh ...?
Prav vsem se je že zgodilo, da je imel otrok izpad jeze, besa, da je cepetal, jokal, kričal ... Česa v takšnem trenutku nikakor ne smete storiti, da se okoliščine še ne poslabšajo?

Kako vzgojiti srečnega in optimističnega otroka?
Velikokrat poslušamo nasvete, kaj vse otroci potrebujejo za srečo, ampak mogoče je pomembnejše vprašanje, katera vzgoja je prava za našega otroka. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Ko je mamica štirih po kapi skoraj umrla, se je vprašala, kaj lahko stori za svet
Mamico štirih je pred letom in pol zadela možganska kap. Skoraj ne bi preživela. "Ko sem prišla malo k sebi, sem pričela razmišljati, kaj lahko jaz doprinesem svetu," se spominja Andrea Cesar.

Bi pustili dojenčka spati v vozičku zunaj na minusu? Skandinavci ga
Po mišljenju skandinavskih staršev je čisto v redu, če otrok spi zunaj vse leto. Da, tudi pozimi, ko so temperature močno po ničlo. Preverite, po čem še izstopajo Skandinavci, ki so nam vsem za vzor!

'Moj najstnik želi ponočevati'
Otroci imajo decembra mini počitnice in takrat se tisti malce starejši radi tudi družijo s prijatelji v večernih urah. O čem se morajo starši pogovoriti z mladostnikom, na kakšne pasti ga morajo opozoriti? Kako ukrepati, ko so dogovori prekršeni, če recimo pride domov pod vplivom alkohola, če zamudi?

Marko Juhant močno odsvetuje, da bi otrokom govorili "čimbolj šparaj"
Lepo je, če se hranilnik polni. Še bolje pa je, če otroka naučimo ključne lekcije ravnanja z denarjem.

'Poskusi udariti z nogo ob tla, ko si jezen.'
Med malčki zelo hitro pride do prepirov, tudi med igro, ko si želijo isto igračko ali iz kakšnega drugega razloga. Kako morajo ob takšnih priložnostih reagirati starši in vzgojitelji, smo se pogovarjali z Barbaro Holcman, zakonsko in družinska terapevtko stažistko. Navajamo tudi povedi, ki bodo pomirile besnega otroka in bo znal jezo usmeriti drugam.

Tena je že pri 11 letih brez staršev odšla v Bologno
Živimo v svetu, v katerem postaja medkulturni dialog vsakdanja tema. Vendar, ali res znamo sprejemati drugačnost; polt, veroizpoved, navade in običaje, vrednote drugega, drugačnega od nas? Če želimo živeti v boljšem svetu, moramo z medkulturno vzgojo začeti že zelo zgodaj; otrokom prebirajmo zgodbice iz drugih kulturnih okolij, pokažimo jim slikanice, v katerih so upodobljeni ljudje, ki se razlikujejo od nas, učimo jih strpnosti in spoštovanja in ko je pravi čas, jih pošljimo v svet in jim s tem omogočimo rast in razvoj v smeri lepšega in boljšega sveta. O izkušnjah z izmenjavami v tujini smo se pogovarjali s Teno Komel, ki letošnje poletje skupaj z delegacijo šestih otrok, starih od 12 do 13 let, odhaja na Dansko.

'Lagala bi, če bi trdila, da mi po glavi ni rojilo tisoč vprašanj, kako bomo to izpeljali.'
Starši ste se zagotovo že vprašali, kdaj je primerno otroka odpeljati v muzej ali galerijo? Ga s tem seznaniti z umetnostjo in mu tako odpreti vrata v ta čarobni svet domišljije, ki v sebi skriva nešteto zgodb in zanimivosti. Zanimalo nas je, ali imajo otroci radi tovrstne ustanove ali se jih morda bojijo, kako gledajo na umetnine in kaj od obiska odnesejo? Težava za neobiskovanje galerij je namreč v odraslih, saj se mi otepamo obiskov prostorov, o katerih ne vemo veliko in so morda zmotno označeni kot tisti za akademike in umetnike. Za mnenje in nasvete smo vprašali Natašo Braunsberger, kustosinjo pedagoginjo, zaposleno na področju izobraževanja in animacije, Silvo Karim, likovno pedagoginjo in umetnico ter vzgojiteljico Ireno Gržinič.

Zakaj se otroci vedno težje zaigrajo?
Živimo v svetu, ki ga preplavlja morje pametnih naprav, ki naj bi lajšale naša življenja. In vsekakor do neke mere tudi jih. Vendar, ali se resnično zavedamo vseh pasti, v katere nas lahko te naprave lahko pahnejo. O tem, kdaj otroku ponuditi medijsko vsebino na tablici ali telefonu, o motnjah razvoja otrok zaradi prehitrega uvajanja v elektronski svet in še marsičem, smo se pogovarjali z gospo Loreno Pahović, svetovalko v Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta – Logout.

Kaj storiti, ko otroka udari drug otrok?
Med sovrstniki seveda pride do sporov, ampak kako naj se starši ali vzgojitelji odzovejo, ko en otrok udari drugega. Kaj naj malčku sporočimo, kako naj se odzove, ko je žrtev, kako naj ustavi nasilneža? Je pravi odgovor, da se na nasilje odgovori z nasiljem? Po nasvet smo se obrnili na zakonsko in družinsko terapevtko Alenko Lanz.

'Popkovnica z generacijo pred nami se je prerezala in to ni dobro'
Mojca Trnovec je ženska, ki je ne moremo opisati v zgolj nekaj besedah. Pred dnevi smo z njo klepetali na portalu Zadovoljna.si, a hkrati nam je Mojca zaupala tudi nekaj utrinkov iz svoje preteklosti. Njena razširjena družina, ki že 162 let piše uspešno zgodbo Gostilne Mihovec, deluje složno in si pomaga v dobrem in slabem, za marsikaj, kar se ji je v življenju zgodilo, pa verjame, da ji je bilo položeno že v zibelko. Kakšno zapuščino pa želi pustiti svojim otrokom?

12 napak modernega starševstva
Starševstvo je izjemno velik izziv in nikjer na svetovnem spletu ne boste našli popolnega recepta, kako biti kos vsemu, ko otrok enkrat vstopi v najstniška leta, razen če boste govorili s strokovnjakom. Ampak kljub temu obstaja 12 napak modernega starševstva, ki povečujejo stres doma.

Francka skupaj z vnukinjo ustvarja nekaj posebnega
Francka Murn je stara 68 let, njeno življenje razveseljujejo hčerka, sin in trije vnuki. Ko je bila mlada, je morala skrbeti za družino, danes lahko počne nekaj za svojo dušo in srce. Že nekaj let tako iz krep papirja izdeluje rože, in nad ustvarjanjem je navdušila tudi petletno vnukinjo.

Tepe mamico, udarja v stol zaradi jeze
Dejana Dejanović, predavateljica o razvoju možganov

Napake, ki jih starši delajo pri igri z otrokom
"Naša družba daje pomen predvsem delu in dosežkom v šoli ali prostočasnih aktivnostih, zato starši včasih napačno mislijo, da je igra z otrokom izguba časa," meni psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. Za povrh jo lahko doživljajo kot dejavnost, v katero se njim ni treba vključevati. Če pa se, pogosto delajo napake. Katere?

Znan Slovenec iskreno o družini, v kateri kraljujejo ženske
V 5. sezoni šova Znan obraz ima svoj glas, ki se na POP TV vrača naslednjo nedeljo, 22. septembra, ob 20.00, med nastopajočimi najdemo kar nekaj staršev. Poleg Srđana Milovanovića, s katerim smo o vzgoji že govorili, pa je oče tudi Matic Supovec, zato smo tokrat preverili, kako izgleda povprečen dan pri Supovčevih, kjer kraljujejo ženske.

’Očetje so danes bolj vpleteni v vzgojo … in prav je tako!’
Pred nekaj tedni je bil naš sogovornik Srđan Milovanović, ki se v življenju sicer ukvarja z marsičim, naši otroci pa ga zagotovo najbolj poznajo kot sinhronizatorja v številnih risankah, tudi tistih, ki jih lahko spremljate vsak dan na OTO. Srđanov najljubši ’poklic’ pa je sicer zagotovo oče in ravno v tem poletju se je družinica povečala še za enega člana, zato smo ga vprašali, kako pri njih poteka razdelitev obveznosti in kaj si najbolj želi za svoje otroke.

Kako visoka je žepnina današnjih otrok?
Povprečna mesečna žepnina za otroke v Nemčiji se je v zadnjih dveh letih znižala za približno štiri evre na 20,52 evra, kaže raziskava šestih založb, ki je bila ta teden predstavljena v Berlinu. Avtorji raziskave sicer opozarjajo, da je potrošnja med otroci ostala enaka, za kar lahko obstaja več razlogov.

Igralka Lara Komar iskreno o perfektni nosečnosti in porodu
Znana igralka je popolnoma odkrito spregovorila o tem, kako je biti Lara v resničnem življenju in kako se znajde v vlogi mame.

Neubogljiva dvojčka
Blanka Čebašek, specialna pedagoginja in psihologinja

Otrok joka in hoče igračo? Izrecite ustrezne besede
"Veliko odraslih je še danes prepričanih, da dojenčki in malčki manipulirajo z jokom. Zato jih pogosto puščajo jokati ali jih tudi kaznujejo. A joka v resnici ni treba ustavljati. Jok je naravni mehanizem za odlaganje težkih čustev. Odrasli ga ne zmoremo poslušati, ker mi nismo smeli jokati, ko smo bili majhni. Nekatere mamice se celo bojijo, da so slabe mame, če otrok joka," opaža Dejana Dejanović.

Kako otroke naučiti sprejemanja drugačnosti?
V današnjem času, ko je svet postal velika globalna vas in smo obkroženi z ljudmi iz različnih kulturnih okolij, veroizpovedi in narodnosti, je prav, da o tem spregovorimo tudi z otroki. Še toliko bolj tudi zato, ker so v vrtcu ali šoli vedno bolj v stiku s sovrstniki, ki prihajajo iz različnih držav ali celo drugih koncev sveta.

Pomagajmo zgraditi za njih varno Zatekalnico
Po raziskavah naj bi bil v Sloveniji spolno zlorabljen vsak peti otrok, kar pomeni, da ga srečujete na stopnišču, pa ne veste, kaj se dogaja pri njem doma, kar pomeni, da je lahko to sošolka ali sošolec vašega sina, pa ne veste, kakšne travme doživlja mogoče vsak dan ... Takšnih otrok je veliko preveč in prav je, da jim odrasli ponudimo roko pomoči. Nina Kočar, uni. dipl. biopsihologinja, je že leta na njihovi strani in jim je pripravljena prisluhniti in jih popeljati ven iz temnega tunela, stran od zlobe in zlorab tako psihično kot tudi fizično.

'Ja, kaj te mami nič ne uboga?'
Edini, ki mi lahko soli pamet, kako vzgajati otroke, je njihov očka. Če si upa, seveda.

Prima sladica vas bo navdušila
Otroci in tudi odrasli smo vpeti v spone vsakdanjega življenja. Najmlajši hitijo v vrtec, šolo, na številne obveznosti, starše čakajo službene obveznosti, gospodinjenje, skrb in vzgoja. Zato so tisti trenutki, ki jih preživimo skupaj z družino, še kako dragoceni in nam jih nihče ne sme vzeti. Poskrbite, da boste srečni tako vi kot tudi vaš otrok. Vsak dan si vzemite čas za skupen tradicionalen obrok, ki bo okrepil vaše vezi, poglobil odnose, obenem pa vam vsem pričaral nasmehe na obraze. Poiščite vašo skupno najljubšo jed in se pocrkljajte.

Zakaj je prostovoljstvo za otroka dragocena izkušnja?
Prostovoljna dela omogočajo otroku drugačen pogled na svet, mu pomagajo širiti obzorja in ga učijo sočutja do soljudi. Gre za dragoceno izkušnjo, ki ga nauči temeljnih življenjskih vrednot.

Gita Mateja de Laat, univ. dipl. zgodovinarka, šola svoje otroke doma
Gita Mateja de Laat je po izobrazbi univ. dipl. zgodovinarka ter strokovnjakinja Sočutnega varstva otrok.

Počasnejše prilagajanje na novosti
Pozdravljeni, na vas se obračam za nasvet, ker mi vzgoja hčere (5 let) prestavlja poseben izziv. Punca je sicer ubogljiva, v družbi prijateljev razigrana, zelo dojemljiva za učenje, redoljubna, skratk...