osnovno

Različno financiranje osnovnošolskih programov javnih in zasebnih šol
Ustavno sodišče je odločilo, da je različno financiranje osnovnošolskih programov javnih in zasebnih šol neustavno. Tako je razveljavilo določbo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, po kateri zasebni šoli za izvajanje javno veljavnega osnovnošolskega programa pripada 85 odstotkov sredstev, ki jih prejemajo javne šole.

Aromaterapija v nosečnosti
Aromaterapija je, kljub temu da so nosečnice prepričane, da ne smejo uporabljati eteričnih olj, primerna tudi za njih. Pozorne morajo biti samo na to, da ne koristijo takšnih, ki spodbujajo menstruacijo. Brezplačno predavanje na to temo pripravlja Melani Kovač, certificirana in mednarodno priznana aromaterapevtka.

Spet v šoli … kdaj bodo nove počitnice?
Več kot 240.000 učencev in dijakov se je danes po božično-novoletnih praznikih znova vrnilo v šolske klopi. Tokratne počitnice so bile daljše kot običajno in so trajale kar enajst dni, ki so jih šolarji preživeli vsak po svoje, številni pa so se razveselili zapadlega snega.

Šolarji pouka prosti
Čeprav 2. januar že tretje leto zapored ni dela prost dan, se šolarji danes še ne vračajo v šolske klopi. Zanje so se božični in novoletni prazniki podaljšali, saj imajo danes pouka prost dan, ki ga bodo nadomestili 11. aprila. Več kot 240.000 osnovnošolcev in dijakov se bo tako v šolske klopi vrnilo v ponedeljek.

Podarimo slikanice Skrivnosti mladih levov!
Žiga Gombač, mladinski pisatelj, je tokrat presnetil najmlajšo publiko. Zavihtel je pero in ustvaril slikanico Skrivnosti mladih levov. Kaj vse se skriva v njej, nam je razkril v ekskluzivnem pogovoru. Ne spreglejte nagradne igre, v kateri lahko osvojite prav to slikanico.

Na šolskem izletu zanosilo sedem učenk!
V Bosni in Hercegovini je vse več najstnic nosečih, pred kratkim pa je zanosilo kar sedem učenk na šolskem izletu. Ginekologi opozarjajo na nezaščiten odnos pri deklicah, starih od 13 do 16 let.

Kako dobro obvladajo naši učenci računalnik?
V mednarodni raziskavi računalniške in informacijske pismenosti ICCS 2013 so se slovenski učenci uvrstili nekoliko nad povprečje. Tudi v Sloveniji so deklice dosegle boljši povprečen rezultat kot dečki, praviloma nižje rezultate pa imajo učenci z imigrantskim ozadjem. Razlike se pojavljajo tudi glede na to, ali imajo učenci doma računalnik ali ne.

Tradicionalni slovenski zajtrk je ...
Glavni dogodek tretjega dneva slovenske hrane je tudi letos tradicionalni slovenski zajtrk, ki opozarja predvsem na pomen zdravih prehranjevalnih navad. Zajtrk bo sestavljen iz kruha, mleka, masla, medu in jabolka. Prebivalec Slovenije glede na povprečje prebivalca EU sicer poje več jabolk in medu ter manj mlečnih in žitnih izdelkov.

Slovenija: Pod prag revščine zdrsnilo 7000 otrok
V Sloveniji se je stopnja tveganja revščine otrok od 2008 do 2012 povečala za 15 odstotkov, kar pomeni, da je v tem obdobju pod prag revščine zdrsnilo dodatnih 7000 otrok, kaže Unicefovo poročilo z naslovom Otroci recesije: Vpliv gospodarske krize na blaginjo otrok v razvitih državah. V Sloveniji se je poglobila tudi revščina otrok.

Star manj kot 10 let in že pije alkohol!
Skoraj 18 odstotkov osnovnošolcev še ni poskusilo alkohola, kar je pozitivno. Pred petimi leti je bilo takšnih le 11 odstotkov, a njihova povprečna starost ob prvem pitju je še vedno manj kot 10 let, je ob predstavitvi rezultatov raziskave o odnosu osnovnošolcev do alkohola v državnem svetu dejala Nataša Sorko iz društva Žarek upanja.

''Počitnice so tu, uživajte jih!''
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Stanka Setnikar Cankar je v poslanici pred začetkom jesenskih počitnic učencem in dijakom zaželela, da brezskrbno preživijo počitniške dni, čez teden dni pa se polni energije, dobre volje in veselja vrnejo v šolske klopi.

»Zebe me, v šolo moram hoditi v umazanih oblačilih ... «
Otroštvo naj bi bil najlepši čas življenja. Brezskrbno, igrivo, zabavno ... Čas, ko naj bi bile otrokova edina skrb igrače in prijatelji. A žal temu že dolgo ni tako. Tudi Slovenijo namreč pesti vse večja revščina, otroci pa so najbolj ranljivi ujetniki situacije. Dobrodelne organizacije poskušajo pomagati po svojih najboljših močeh, a potrebujejo tudi našo pomoč. Kako pomagati?

Slovenija: Ne spreglejte najbolj aktualne informacije!
Skorajda ga ni jutra, ko ne bi poslušali o gneči in zastojih v cestnem prometu, o jutranjih prometnih konicah in drugih nevšečnostih, ki nam parajo živce na poti v službo, šolo, po opravkih. A zakaj se pravzaprav drenjamo v kupih pločevine in bijemo bitko s časom, če pa nam je na voljo varnejše, okolju prijazno in cenovno ugodno potovanje z vlakom?

V Ljubljani se začenja sejem rabljenih učbenikov
Z današnjim dnem se bo v največjem ljubljanskem nakupovalnem središču začel sejem rabljenih učbenikov za osnovno in srednjo šolo. Učbenike bo mogoče kupiti in prodati na 30 brezplačnih stojnicah, sporočajo organizatorji dogodka. Hkrati pa to ne bo edini sejem v Ljubljani, na katerem lahko šolarji in njihovi starši kupijo ali prodajo učbenike.

Slovenski minister z lepo gesto za otroke
Na brezplačno šolo v naravi v Slovenijo bo lahko v šolskem letu 2014/15 prišlo 1500 osnovnošolskih otrok z območij Srbije, BiH in Hrvaške, ki so jih nedavne poplave najbolj prizadele. Minister za izobraževanje Jernej Pikalo je pobudo danes predstavil veleposlaniku BiH, veleposlaniku Srbije in namestnici hrvaške veleposlanice, ki so jo pozdravili.

Ekskluzivno: Tanja Žagar o zasebnem življenju
Priljubljena slovenska pevka Tanja Žagar je tudi v zasebnem življenju nadvse prijetno in klepetavo dekle. Kot majhna deklica je poletne dni preživljala v kolonijah, na kar ima zelo lepe spomine.

Jupiii! Najdaljše šolske počitnice!
Za večino od okoli 163.000 osnovnošolcev in okoli 77.000 dijakov se 26. 6. začenjajo najdaljše počitnice v šolskem letu. Svojih šolskih obveznosti pa še ne bodo odložili tisti, ki bodo opravljali predmetne in popravne izpite. V šolske klopi se učenci sicer vračajo v ponedeljek, 1. septembra.

Slovenija: V prihodnjem šolskem letu spremembe
Novost prihodnjega šolskega leta je obveznost tujega jezika v drugem razredu. A se bo ta novost zaradi kadrovskega primanjkljaja po besedah ministra Jerneja Pikala uvajal postopoma, vsi drugošolci bodo imeli na programu tuj jezik v šolskem letu 2016/17. Šolskih uniform pa, kot kaže, ne bo.

Varnost je na prvem mestu!
Starši se vedno znova čudimo, kako brezmejna je domišljija naših otrok. Kaj pa če jim postavimo izziv? Se za domišljijo skriva tudi znanje? Kaj bi odgovorili otroci slovenskih vrtcev in šol, če bi jih vprašali: ''Kako si v domišljiji predstavljate 'varen avtomobil'?'' S 1.165 izdelki so dokazali, da so neverjetni strokovnjaki za varnost v prometu.

Statistični podatki o slovenskih osnovnih šolah
Na začetku šolskega leta 2013/14 je bilo v osnovnošolsko izobraževanje v Sloveniji vpisanih 166.500 otrok, kar je za nekaj več kot odstotek več kot v preteklem šolskem letu. Tudi generacija prvošolcev je bila številčnejša: bilo jih je 21.000 ali za pet odstotkov več kot v preteklem šolskem letu, kažejo najnovejši podatki Statističnega urada RS.

Zasedenost slovenskih vrtcev
V predšolsko vzgojo in izobraževanje v vrtcih je bilo 30. septembra lani vključenih 83.700 otrok, to je 75,6 odstotka vseh otrok v starosti od enega do pet let. To je približno toliko kot v letu pred tem, tako da se je končalo obdobje nagle rasti vpisa otrok v vrtce, ugotavljajo v Statističnem uradu RS.

Ko Slovenka postane mama …
Povprečna starost Slovenk ob rojstvu prvega otroka se je od leta 2000 do leta 2012 povečala s 26,5 na 28,9 leta. Med 29-letnimi ženskami je mati vsaka druga, med 25 do 39-letnimi je delež mater med zaposlenimi malo večji kot med brezposelnimi, ta delež pa je najmanjši med univerzitetno izobraženimi, so sporočili iz statističnega urada.

Higienski vložki DRION: varno, higienično in naravno
Podjetje Vitalzen predstavlja inovacijo na področju ženske higiene: varne, higienične in udobne vložke, ki pomagajo varovati vaše zdravje in počutje

To lahko preprečite!
Nacionalni inštitut za javno zdravje bo tudi letos v vrtcih in šolah izvedel preventivni program Varno s soncem o pravilni samozaščiti pred škodljivimi posledicami sonca. Vrtci in šole se lahko prijavijo do 21. marca. V program je bilo od leta 2007 do danes vključenih že več kot 190.000 predšolskih otrok in šolarjev, so sporočili z inštituta.

Slovenija: Kar 25.500 učencev je že vključenih
V Sloveniji je bilo ob začetku šolskega leta 2013/14 v osnovno glasbeno in plesno izobraževanje vključenih približno 25.500 učencev, kar je približno enako kot v prejšnjem šolskem letu. Vsak četrti se uči igrati klavir, vsak deseti violino ali kitaro, so podatki republiškega statističnega urada (Surs).

Iva in Aljoša: Zakaj sta se tako odločila?!
Iva Krajnc in njen partner Aljoša Bagola sta se pridružila mesečnim darovalcem, ki redno prispevajo poljuben znesek za pomoč otrok v državah v razvoju. Zakaj sta se tako odločila?

Slovenija: Boste dobili več denarja od države?
Državni zbor je po pričakovanju sprejel vladne spremembe socialne reforme, ki jih prinašata noveli zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev in zakona o socialno varstvenih prejemkih. Finančne posledice sprememb so ocenjene na deset milijonov evrov.

Bolezen, prisotna tudi v Sloveniji
V Sloveniji živi približno 100 otrok in mladih odraslih s cistično fibrozo. Gre za genetsko bolezen, ki prizadene otroke, če prejmejo okvarjen gen od obeh staršev, presaditev pljuč pa je edina možnost za preživetje bolnikov. Med 18. in 24. novembrom poteka evropski teden osveščenosti o tej bolezni, so zapisali na društvu za cistično fibrozo.

Spet so aktualne!
Še en mesec in že bomo razmišljali o praznikih, s katerimi se zaključi leto. Toda mi že razmišljamo vnaprej in vam želimo olajšati nakupe. Sodelujte v nagradni igri B-DAMAN in svojega malčka razveselite z igralnim setom.

Na kmetiji je zabavno!
V Poljanski dolini sta doma Žiža in Milan Brence, ki se že od leta 1988 trudita za obstoj kmetije Pustotnik, na kateri se skriva pravo bogastvo najkakovostnejših sirov. Pred nekaj dnevi sta odprla vrata vsem obiskovalcem in jim pokazala, kako se pridelujejo in predelujejo mleko ter mlečni izdelki. Tudi sami lahko pokukate na kmetije in poskusite domačo hrano: www.lokalna-kakovost.si.