osebe

Hči Brucea Willisa o dementnem očetu: 'Ko sem z njim, vidim ljubezen'
Tallulah Willis, 29-letna hči, je v sredo gostovala v oddaji, kjer je spregovorila o igralcu, ki se bori s frontotemporalno demenco, in razkrila, kakšno je njegovo trenutno stanje.

Čudovita moška imena na črko D
Izbor imena za dojenčka je ena izmed pomembnejših odločitev, ki jo morata pred rojstvom otroka sprejeti starša. Včasih se zgodi, da vse do zadnjega trenutka nista prepričana, kakšno ime bi nadela svojemu sinu ali hčeri. Za vas smo pripravili nekaj lepih moških imen, ki se začnejo na črko D, da vam olajšamo izbiro.

'Velika pričakovanja s strani staršev so veliki generatorji treme'
S Samanto Kobal, dramaturginjo, gledališko pedagoginjo in pripovedovalko otroških pravljic, smo se pogovarjali o številnih zanimivih temah. Med drugim nam je razložila, kako lahko otroku pomagamo premagati tremo in zakaj je pomembno, da spodbujamo njegovo kreativnost. Več o tem v spodnjem pogovoru.

8 življenjskih veščin, ki jih mora otrok čimprej usvojiti
Ko otrok obvlada te veščine, postane bolj samostojen, zrel in lahko odraste v srečno in samozavestno osebo. Tega pa se otroci ne učijo v šoli – to mu morate privzgojiti že od malih nog.

Ime za dečke in deklice, ki je priljubljeno že desetletja
Imeni Karlo za moškega in Karla za žensko se uporabljata v Sloveniji že vrsto let, celo desetletij. Preverite pomen tega lepega in priljubljenega imena.

5 zvezdnic, ki imajo otroka z Downovim sindromom
Pet znanih zvezdnic, ki so postale mame otroku z Downovim sindromom ima dve skupni točki: strinjajo se, da se v ničemer ne razlikujejo od drugih mamic, hkrati pa imajo zaradi priljubljenosti ogromen vpliv na ozaveščanje o tej kromosomski napaki in sprejemanje le te v javnosti.

Od hollywoodske slave do očeta otroka z Downovim sindromom
Igralec John C. McGinley je znan po svoji igralski karieri in tudi po aktivnem sodelovanju pri pomoči osebam z Downovim sindromom. V prvem razmerju, z Lauren Lambert, sta leta 1997 pozdravila rojstvo sina Maxa, ki ima Downov sindrom. Sčasoma je igralec postal član upravnega odbora globalne fundacije za Downov sindrom in mednarodni predstavnik.

Seksting (pošiljanje eksplicitnih vsebin) med mladostniki
Vsakodnevna uporaba mobilnikov in drugih tehnoloških naprav je privedla do tega, da si že osnovnošolci vsakodnevno prek njih pošiljajo sporočila, a tudi fotografije in posnetke. Nekatera z neprimerno vsebino. Pri tem pa mladostniki redko pomislijo na morebitne posledice in to, kje vse lahko fotografije ter posnetki končajo. Več o tem v tokratnem prispevku na temo sekstinga med mladimi, ki je zanje v večjem delu postal normalen del odraščanja ter raziskovanja spolnosti in partnerskih odnosov.

Imena za "oktobrčke", ki jih predlaga numerologinja
Otroci, rojeni v 10. mesecu, v sebi nosijo prodorno energijo. "Vsake toliko se jim malo bolj mudi kot preostalim v okolici. Namreč hrepenijo po napredku," jih je opisala numerologinja Lili Sorum. Preverite, kakšna lepa imena predlaga zanje!

Razkritje družinske skrivnosti ji je obrnilo svet na glavo
Igralka je novico, ki ji je spremenila življenje, razkrila v svoji novi knjigi Thicker Than Water ter v enem zadnjih intervjujev odkrito spregovorila o tem, kako je vplivala nanjo.

Ti simptomi kažejo, da je vaš otrok pod stresom
Spremembe in prelomnice v življenju so lahko vznemirljive in pozitivne, hkrati pa vodijo tudi do povečanega stresa, slabega zdravja in občutkov tesnobe. Stres je pravzaprav fizični, duševni in čustveni odziv na zahtevne dogodke. Gre za normalen del življenja vseh, tudi otrok, a včasih starši ne znajo prepoznati, da je njihov otrok pod stresom. Kakšni so torej znaki, ki nakazujejo na to?

Na travmatične dogodke so še posebej občutljivi otroci
Otroci niso imuni na stisko, ki se lahko pojavi zaradi travmatičnih dogodkov, zato je pomembno, da jih slišimo, vidimo in tudi začutimo, ko nas potrebujejo. Pri tem pa moramo vedeti, da bodo nase mogoče lahko opozorili drugače kot odrasli, a to ne pomeni, da niso bili ranjeni. O tem smo se pogovarjali tudi z družinskim terapevtom in sociologom.

7 skrivnosti srečnih otrok
Včasih se zgodi, da starša nista enotna o stvareh, ki so za vzgojo otroka bistvenega pomena. Takrat se otroci znajdejo v nelagodni situaciji, ko preizkušajo meje, se neprimerno vedejo in postajajo vse bolj odtujeni. Da bi olajšali nekatere dogovore o vzgoji med staršema, smo pripravili nekaj napotkov, ki se naj bi jih oba starša držala, da bi bili otroci srečni in zadovoljni ter zrasli v uspešne posameznike.

Najlepša ženska imena na črko A
Se bo vaši družini kmalu pridružila deklica? Še ne veste, s katerim imenom bi jo poimenovali? Za vas smo pripravili nekaj čudovitih predlogov za ženska imena, ki se začnejo na črko A.

Kako komunicirati z otroki o posledicah naravne katastrofe
Mnogo vprašanj se je pojavilo ob posledicah, ki so jih za seboj pustile poplave, a včasih preprosto ne vemo, kako bi o tem komunicirali s svojimi otroki. Kot starši si namreč želimo, da bi jim lahko prikrajšali vso bolečino in slabe izkušnje, a žal na nekatere stvari nimamo vpliva, imamo pa ga na svoje otroke. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo.

Staro, a še vedno priljubljeno slovensko ime za deklice
Žensko ime Neža izhaja iz latinskega imena Agnes in za njim se skriva več različnih pomenov.

4 napake, ki jih delamo pri razvijanju otroške kreativnosti
Številne raziskave so pokazale, da v zadnjih tridesetih letih kreativne sposobnosti otrok precej upadajo. Na to naj bi vplivalo več različnih dejavnikov, pa tudi napake, ki jih pri vzgoji in usmerjanju otroka delamo starši. Več v spodnjih vrsticah.

Živeti z otrokom, ki ima cerebralno paralizo
Gibanje je ena izmed najbolj naravnih stvari, ki jih poznamo v svojih življenjih. Povsod okrog nas lahko opazujemo fenomen gibanja. Plimovanje morja, gibanje vetrov, ptice na nebu, živali na kopnem in morju, pšenica v vetru, listki na drevesu ... in še in še bi lahko naštevala. Gibanje je torej nekaj najbolj običajnega, kar poznamo, in zatorej tudi precej samoumevnega. Vse dokler to ni, dokler se v naša življenja ne prikrade bolezensko stanje, ki se imenuje cerebralna paraliza. Takrat se samoumevnost gibanja spremeni v hvaležnost za vsak napredek, ki ga človek lahko doseže na področju gibalne motorike.

Visoke temperature lahko škodijo nosečnicam in dojenčkom
Visoke temperature lahko ovirajo sposobnost našega telesa, da sprošča toploto in uravnava lastno temperaturo. To še posebej velja za nosečnice in dojenčke, katerih telesna temperatura je v povprečju višja od običajne.

Mama ga je živega zakopala, 20 let pozneje je spoznal svojo rešiteljico
Več kot dve desetletji nazaj je Azita Milanian, nič hudega sluteč, s svojimi psi tekla po predmestju Los Angelesa in naletela na šokanten prizor. Med tekom je namreč zagledala v pesek zakopanega dojenčka, za katerega je sprva mislila, da je ranjena žival.

Otroški trampolini - preprečite možna tveganja in nevarnosti
Priljubljenost trampolinov je v zadnjih letih vse večja, saj je odlična in dostopna zabava domačem vrtu za vse starosti. Skakanje ima več prednosti, vendar so s tem povezana tudi številna tveganja. Kako zmanjšati ta tveganja in o katerih nevarnostih govorimo? Preberite.

Munchausnov sindrom: ko mati namerno škodi otroku
Munchausnov sindrom je duševna bolezen, pri kateri si otrokov skrbnik (običajno je to mama) izmišljuje in ponareja znake otrokove bolezni ali poškodb, v skrajnih primerih pa mu jih celo namerno povzroča. S tem želi doseči, da bi bil otrok videti bolan, poškodovan in potreben pomoči, ter tako pridobiti želeno pozornost.

To so najpomembnejši izzivi, s katerimi se soočajo noseče najstnice
"Najpomembnejši izziv za nosečo najstnico je ponovni premislek o svojih prioritetah v življenju in vrednotah. Najpogostejše dileme so povezane z otrokom: ga obdržati ali prekiniti nosečnost, ga oddati v posvojitev ... Ali bo oče otroka tudi dober oče, bo prevzel svoj del odgovornosti, bi sploh želela nadaljevati odnos z njim, si to želi on? Kaj bodo rekli starši, so se skregali, bo lahko še naprej živela pri njih ali se bo morala preseliti k očetu otroka ali v materinski dom? Bo lahko še hodila v šolo, si uresničila načrte, ki jih je imela za prihodnost? Če bo ostala sama, kako bo plačevala račune?" je nanizala psihiatrinja Petra Jelenko Roth.

10 velikih napak pri vzgoji otroka po mnenju psihologov
Skupni čas pred televizijo ni kvalitetno preživet skupni čas in starš, ki je svoje življenje popolnoma podredil otrokovim potrebam, ni dober vzor. Če ponavljate katero od teh 10 napak, po mnenju stroke negativno vplivate na razvoj otroka. Pa preverimo, za katere napake gre.

Skandinavsko ime za fantke, ki pomeni 'zaščitnik'
Ime za dečke, ki je v Sloveniji še dokaj redko, a vse bolj priljubljeno. Najbolj značilno je za Švedsko, a počasi in vztrajno prihaja tudi k nam. Nosi ga eden najpopularnejših bobnarjev na svetu. Že veste, za katero ime gre?

Mati in hči – kako popraviti skrhan odnos?
Ali obstaja bolj čudovita, edinstvena in globoka vez, kot je tista med materjo in hčerjo? Verjetno se boste strinjali, da je to eden najlepših, po drugi strani pa eden najbolj zahtevnih in kompliciranih odnosov v življenju.

Čudovito ime za mile in nežne fantke
Kratko slovensko ime, ki je po letu 1991 vse bolj pridobivalo na priljubljenosti, se je obdržalo vse do danes. Gre za moderno in lepo moško ime in prav gotovo ga lahko uvrstite v ožji izbor imen za vašega prihajajočega fantka.

Priljubljeno dekliško ime, s katerim poimenujemo cvetoči cvet
Žensko ime Zara postaja z leti vse bolj priljubljeno tudi pri nas. Pojavilo se je v šestdesetih letih, bolj prepoznavno pa je postalo šele po letu 2000. Gre za kratko, enostavno in čudovito ime, ki skriva več različnih pomenov.

Nasveti, kako biti dobra mačeha ali očim
Vstopiti v čevlje mačehe ali očima zna biti zelo zahtevno in čustveno naporno. A bolj kot vse sta pri tem potrebna razumevanje in potrpežljivost, otroku pa morate omogočiti dovolj časa in osebnega prostora, da se bo počutil varnega in ljubljenega.

Kdo so otroci s posebnimi potrebami?
Ljudje smo socialna bitja in tako se že od pradavnine družimo in organiziramo, včasih v skupine, klane in plemena, danes pa v društva, organizacije, združenja. Najbolj osnovna celica družbe je družina, osnova, na kateri gradimo in ko pride v družino oseba z dodatnimi izzivi, ti ta starodavni nagon po združevanju pride še kako prav. Kajti lažje je težave, nesigurnosti, dvome in strahove, s katerimi se ob takšnem dogodku soočaš, prebroditi skupaj. Konec koncev je res, kar pravi stari slovenski rek, ki gre takole – več glav več ve.