omogočajo

Vse, česar niste vedeli o avtizmu
Avtizem kot razvojna nevrološka motnja se kaže že v zgodnjem otroštvu, pravega vzroka zanj še ne poznamo. Kakšne obravnave in terapije so deležni slovenski otroci z avtizmom, smo se pogovarjali z dr. Alenko Vojska Kušar.

Kako zmanjšamo možnost okužbe?
Preberite si ključna priporočila za zmanjšanje tveganja za okužbe.

Sok iz mangostina je več kot samo zgodba o zdravju
Eden od čudežev narave in velik zaveznik našega zdravja je skrit v čudovitem eksotičnem sadežu mangostinu, ki je edina in glavna sestavina v XAN-MAX 100% naravnem soku iz mangostina. Vsebuje več kot 40 kvalitetnih antioksidantov, absolutno brez dodanih konzervansov in sladkorjev.

Vračanje na delovno mesto po porodniškem dopustu
V anketi, ki smo jo na portalu izvedle v mesecu novembru, ste nam mlade mamice zaupale, da vas vrnitev na delovno mesto po končanem porodniškem dopustu zelo skrbi. Poleg skrbi, ali boste zmogle v polni meri opravljati svoje delo in hkrati še skrbeti za družino, vas skrbi tudi, kako bo poskrbljeno za vašega otroka med tem, ko boste ve delale. Pripravili smo vam nekaj odgovorov na vaše skrbi in predlogov za lažje usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja.

Ko otrok leti brez staršev …
Novozelandski letalski prevoznik Air New Zeland uvaja pametne zapestnice za otroke, ki z letali potujejo sami. Te staršem omogočajo, da svojega otroka spremljajo vsak trenutek leta, je danes sporočila družba.

Zgodbe, ki jih je bolje slišati, kot povedati
Na Srednji šoli za gostinstvo in turizem Celje predstavili nadgradnjo projekta »Še vedno vozim – vendar ne hodim«: Mestna občina Celje – »Varna in mladim prijazna« in s tem verjamejo, da bodo prispevali k izboljšanju letošnje črne statistike na naših cestah.

Na relaciji Celje-Podčetrtek izjemen dogodek!
Lepo vreme nas že razvaja, zato smo se odločili, da soboto izkoristimo za izlet. Dvema družinama smo se pridružili pri pravi pustolovščini. Vsi skupaj smo se v Celju vkrcali na muzejski vlak, ki ga poganja lokomotiva iz leta 1920, in se odpeljali po slikoviti deželi v Podčetrtek, kjer smo se ves dan kopali in smejali.

Ko se družina odpravi v hribe …
Pohodništvo ima veliko prednosti in verjeli ali ne, primerno je za vso družino. Na kaj vse morate biti pozorni, da se boste imeli lepo,si preberite v spodnjih vrsticah.

Odmeven dogodek v kranjski bolnišnici za ginekologijo in porodništvo
Bolnišnica za ginekologijo in porodništvo Kranj skupaj z donatorji in sponzorji drevi organizira dobrodelni koncert Za lepše prve trenutke. Izkupiček od prodanih kart bo namenjen obnovi porodnega bloka in porodniškega oddelka. Vse več je namreč porodnic, ki si želijo rojevati v porodnih apartmajih in v čim bolj domačem okolju.

Štiri prijave te dni, da jim grozijo in jih izsiljujejo
Ljubljanski policisti so v zadnjem tednu prejeli štiri prijave o sumih kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost, žrtve pa so najstniki. Vsa kazniva dejanja so bila storjena na spletu pri uporabi družbenih omrežjih z računalnikom ali mobilnim telefonom, so danes sporočili z ljubljanske policijske uprave.

Tinina ustvarjalnost je brezmejna
Tina Oven je 23-letna mamica dveletne navihanke. Je vedno nasmejana, polna idej in ''obsedena'' z ustvarjanjem in s svojo družino. Pocukali smo jo za rokav in preberite si, kaj vse nam je zaupala.

Kakšne copate naj bi nosili otroci?
To vprašanje krati spanec marsikaterim staršem. Včasih so priporočali takšne, ki dajo stabilnost nogi, danes so po mnenju strokovnjakov najboljši čim mehkejši. Kakšni so pravzaprav najbolj ustrezni, nam je svetovala Špela Gorenc Jazbec, fizioterapevtka in terapevtka razvojno nevrološke obravnave.

Primanjkuje poučnih knjig za otroke
V sklopu strokovnih sred so v Mestni knjižnici Ljubljana danes pripravili okroglo mizo o poučnih knjigah za otroke in mladino Perspektive poučnih knjig. Govorci so opozorili na pomanjkanje strokovnih oziroma poljudnoznanstvenih knjig za otroke. Med predlogi se je pojavila tudi ideja, da bi v branje za bralno značko vključili več tovrstnih knjig.

Osvojite fantastično nagrado!
Otroška soba je za otroka kraljestvo, v katerem se počuti svobodno in varno. Je njegov svet v malem, ki mu nudi vzpodbudno okolje za igro, učenje, vsakodnevne naloge in udobno zatočišče za počitek in spanje. Dobro je, da prostor, kjer otrok odrašča in se razvija, uresničuje otroške želje po barvitosti in pestrosti, hkrati pa zadosti tudi zahtevam po kakovosti, trajnosti in uporabnosti. Je mogoče združiti vse te kriterije in ustvariti prekrasen kotiček za najmlajšega družinskega člana?

Kako ohraniti zasebnost?
Mobilni telefon omogoča otroku mnogo več, kot je le klicanje staršev, prijateljev, sošolcev … Toda marsikateri se ne zaveda, da se v njem skrivajo tudi številni zasebni podatki. Starši, opozorite, kako naj se zaščitijo pred radovedneži in nepridipravi.

TAKŠNE objave na Facebooku strogo preprovedane!
Vaš otrok je začel uporabljati mobilni telefon, večinoma s pomočjo njega prebrska, kaj so na Facebooku objavili njegovi prijatelji in sošolci, obenem pa jih s fotografijami in komentarji obvešča, kaj se dogaja v njegovem življenju. Pogosto mu mobilni telefon služi tudi za igranje iger. Starši, opozorite ga na spletno/mobilno etiko in varno igranje iger prek spleta. Naj mobilni telefon uporablja preudarno in varno!

Poletje - dojenček - driska
Na kaj moramo biti poleti še posebej pozorni.

KLAVDIJA MEDENJAK
Opravljate najpomembnejše delo na tem svetu - vzgajate otroke z vso ljubeznijo, ki jo premorejo le mame. Ker pa je nosečnost kljub prizadevanju za seboj pustila nekaj odvečnih kilogramov, vam ponujamo možnost, da se jih znebite, še preden oblečete kopalke. Izpolnite prijavnico in sodelujte v nagradni akciji Nupo.

Poletna driska – kje vse se skrivajo bakterije, ki jo povzročajo?
Na leto je v Sloveniji prijavljenih 10.000 do 15.000 primerov infekcijske driske. Bolezen je sicer še precej pogostejša, saj bolniki z blago obliko bolezni zdravnika pogosto niti ne obiščejo. Visoke temperature omogočajo hitrejše razmnoževanje bakterij, ki povzročajo drisko, zato so v toplih mesecih driske pogostejše.

Vsi se sprašujemo, a odgovora ne poznamo!
Nosečnice zanima, ali plod lahko prepozna okuse, ali vpliva njihovo razpoloženje na otroka, ki ga nosijo pod srcem … novopečene mamice se sprašujejo, zakaj njihov dojenček tako lepo diši … zakaj imajo dojenčki modre oči … in še bi lahko naštevali. Starši si postavljajo različna vprašanja in strokovnjaki so poskušali najti odgovore na njih.

V kakšnem spominu imate porod?
''Devet mesecev se otrok razvija znotraj mamice in sočasno se v tem času tudi moški in ženska počasi razvijata v očeta in mamo,'' so besede doule Nine Jenštrle. Teden, ki prihaja, je zanjo in za vse slovenske doule izjemno pomemben, saj bodo v okviru svetovnega tedna doul delile informacije, znanje in navdih o tem, kako pomembno je rojstvo ter kakšno pozornost in nego si družina zasluži v tem obdobju.

S čim se najraje igrajo otroci?
Pri novih raziskovanjih so prišli do zaključkov, da se otroci najraje zadržujejo pred računalniškim zaslonom, v rokah imajo najraje igralno konzolo. Kljub temu pa tretje mesto po priljubljenosti med otroci zavzemajo lutke, saj si z njimi lahko pričarajo svet odraslih.

1000 € za rojstvo otroka?!
Večina slovenskih občin nagradi novega občana z denarno nagrado, ki jo vsaka občina zagotavlja iz sredstev občinskega proračuna. Kako visoki so ti zneski, kdo lahko pridobi denarno nagrado in kako občine skrbijo za mlade družine, smo preverili pri vseh slovenskih občinah – teh je trenutno (2012) 212.

Kako narediti domače lepilo?
Pogled na etiketo lepila razkriva pravo kemijo, ker pa naši otroci ročice nosijo v usta, si je najbolje omisliti naravno lepilo. Ponujamo vam recept, kako ga lahko izdelate sami.

Kje se zadržujejo naši otroci?
Želja vsakega starša je, da bi njegov otrok kar se da kakovostno preživel prosti čas. V prestolnici za to, da bi naši otroci čim več doživeli, skrbi Javni zavod Mladi zmaji – Center za kakovostno preživljanje prostega časa otrok in mladih, mag. Vojko Vavpotič pa pravi, da niso pozabili niti na starše.

To morajo vedeti vsi starši!
Mnogo staršev, ki imajo otroke v vrtcu, je te dni slišalo za predlog sprememb zakona o vrtcih. Kakšne novosti predvideva in kako so se na njih odzvali zaposleni v vrtcu, mamice in očetje, smo se pogovarjali z državno sekretarko na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Mojco Škrinjar in predsednico Skupnosti vrtcev Slovenije Boženo Bratuž.

Katere igrače imajo pomembno vlogo v otrokovem razvoju?
Ob ogromni ponudbi igrač v trgovinah starši zares težko presodimo, katere so tiste, ki spodbujajo otrokov razvoj. Blanka Colnerič, univerzitetna diplomirana psihologinja, asistentka za razvojno psihologijo, nam je zaupala, ob katerih se bo otrok zares zabaval, katere bodo v njem prebudile ustvarjalnost ali pa ga povedle k razmišljanju … Pojasnila nam je tudi, da se ob samostojni igri pravzaprav otrok uči.

Pogosta starševska vprašanja
Kdaj je naš dojenček dovolj star za spanje na boku ali trebuščku, koliko igračk mu lahko dela družbo v posteljici, kdaj z njim v kengurujčka in kdaj je čas za sprehod v mrzlih dneh?

Kaj pravzaprav je avtizem?
Avtizem kot razvojna nevrološka motnja se kaže že v zgodnjem otroštvu, pravega vzroka zanj še ne poznamo. Kakšne obravnave in terapije so deležni slovenski otroci z avtizmom, smo se pogovarjali z dr. Alenko Vojska Kušar. V teku pa je dobrodelna akcija ''MALI KORAKI ZA VELIK CILJ'', s katero zbiramo sredstva za Društvo za avtizem DAN.

V Sloveniji priljubljene terapije z živalmi
Terapije z živalmi omogočajo nov pristop pri delu predvsem z otroci in mladostniki z različnimi težavami. Delovna terapevtka v URI Soča Sara Mihelčič Rupnik je za Slovensko tiskovno agencijo pojasnila, da s pomočjo živali lažje pritegnejo njihovo pozornost.