odnos starš-otrok

Pravila, za katera si starši želijo, da jih otroci ponotranjijo
V današnjem času ima marsikatera družina v svojem domu tablico s simpatičnimi mislimi, kaj se pri njih počne in česa ne, kot denimo: V našem domu se spoštujemo, cenimo, si pomagamo, se imamo radi, ne kričimo, se ne žalimo ... V kontekstu vrednot gre za nekakšna interna pravila, za katera si starši želijo, da jih otroci ponotranjijo in ponesejo tudi v odraslo življenje.

Otrok in pogovori o nevarnostih alkohola
V današnjem času pridejo nekateri otroci v stik z alkoholnimi pijačami veliko prej kot v preteklosti, zato je prav, da se začnemo o nevarnostih pitja alkohola pogovarjati že zgodaj. V tokratnem prispevku so predstavljene teme o odgovornem pitju, prilagojene otrokovi starosti in načinu komunikacije, s katero se otroku lažje približamo.

Otrok ima namišljenega prijatelja. Je to normalno?
Ste že kdaj zalotili svojega otroka, kako se pogovarja z nevidnim oziroma namišljenim prijateljem? Marsikateri starš se ob tem sprašuje, ali je to normalen del razvoja, ali gre morebiti za stanje, ki ga je treba vzeti resno. A brez skrbi, namišljeni prijatelji so v otroštvu precej pogost pojav, nekatere študije pa celo kažejo, da imajo ta ’odraslim očem nevidna bitja’ številne koristi. Preverite, kdo so namišljeni prijatelji, kakšno vlogo imajo in kdaj je kljub vsemu potrebna pozornost.

Terapevtka: 'Ljudje se čutijo upravičene soliti pamet staršem'
Popolni otroci ne obstajajo, medtem ko obstaja veliko otrok, ki ne doseže vseh pričakovanj družbe in so zaradi tega ožigosani kot problematični. Starši v teh primerih bijejo bitke ne samo pri vzgoji, ampak tudi s tistimi, ki jih obsojajo na vsakem koraku. "Okolica, ki starše in njihove otroke obsoja, ničesar ne rešuje in samo veča stisko vseh vpletenih," pravi terapevtka Aleksandra Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine: "Vidim, da veliko doprinese tudi to, da vidimo, da se tudi drugi starši spoprijemajo s podobnimi težavami."

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?
Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

To so pasti enostarševskih družin
Vloga mame samohranilke ali očeta samohranilca zna biti precej stresna in polna vsakodnevnih izzivov. Če starš, ki sam vzgaja in skrbi za otroka, uspe najti ravnovesje med plačevanjem stroškov, varstvom za otroka in službenimi obveznostmi, potem lahko v tej vlogi tudi uživa.

Katere meje naj ne bi prestopila mačeha in očim?
Včasih se zgodi, da eden od staršev - oče ali mama, zaradi številnih razlogov, kot so denimo ločitev, razhod, smrt partnerja, dobi novega življenjskega sopotnika, ki v družini prevzame določeno vlogo. Z novo družinsko postavitvijo pa pridejo tudi zapleti, ki se dotikajo vzgoje, postavljanja mej, odnosov med člani družine. Koliko se očim ali mačeha sploh lahko vključujeta v vzgojo otrok, ki jim nista biološka starša? In katerih mej naj ne bi presegala? Zbrali smo nekaj ključnih nasvetov, ki se dotikajo teh na trenutke precej zapletenih družinskih odnosov.

Marjetka Vovk: 'S tremi fanti je družinska dinamika prav posebna'
Raay in Marjetka Vovk sta slovenski glasbeni pop duo, ki ustvarjata pod imenom Maraaya. Skupaj pa nista ustvarila le čudovite glasbe, ki slovensko glasbeno sceno navdihuje že leta, temveč imata tudi prekrasno družino, v kateri sta se jima rodila dva fanta, danes deset in osem let stara Vid in Oskar. Z uspešno in simpatično slovensko pevko in članico žirantske četverice šova Slovenija ima talent smo poklepetali o materinstvu ter pesmi, ki sta jo navdahnila sinova in družini.

Je tudi vam en otrok ljubši kot drugi?
Imata starša lahko rada svoje otroke v enaki meri ali ima vsak starš otroka, ki mu je za malenkost ljubši? Seveda pri tem ne gre za vprašanje ljubezni, ampak za različne odtenke naklonjenosti. Vprašanje zbuja veliko polemik in deljenih mnenj, sodobne raziskave pa kažejo zanimive rezultate.

Aleksandra Klopčič: 'Veliko staršev si želi biti dobrih'
Danes smo vse se bolj obremenjeni z vzgojo otrok in vprašanji, ali smo dobri starši, medtem ko si želimo biti najboljši vzor svojim otrokom. Aleksandra Klopčič, družinska terapevtka: »To, da si želimo biti dobri starši svojim otrokom, je dobro in tudi to, da se s starševstvom zavestno ukvarjamo, je dobrodošlo.«

Takšne okoliščine so za starše zelo boleče
Na tisoče staršev se v obdobju, ko njihovi otroci postajajo najstniki, počutijo zaskrbljene, vznemirjene in predvsem osamljene. Kako ohraniti stik z otrokom, kako preprečiti, da bi zašel s poti in na kakšen način vzgojiti uspešnega in samostojnega posameznika?

Severina: Za menoj je 9 let sodstva in 9 krogov pekla
Si predstavljate, kako bi vam bilo, če bi rodile otroka, ga vsak dan objemale in poljubljale, skrbele zanj in mu zaželele lahko noč, nato pa bi vam ga po nekaj letih iztrgali iz naročja in omejili stike z njim? Kaj se takrat dogaja v ženski? S kakšnimi čustvi se spopada, s kakšno bolečino? Predvsem pa, kako preživi to situacijo?

Česa ne smemo pozabiti pred odhodom v vrtec?
Bliža se začetek vrtčevskega leta, zato je dobro, da se starši na ta korak dobro pripravijo in si takrat vzamejo več časa zase, za otroka in medsebojne odnose. Kako naj poteka uvajanje, kaj spakirati in kaj vse je dobro vedeti o prvem vstopu v vrtec pa smo povprašali Karmen Okorn, diplomirano vzgojiteljico predšolskih otrok.

Vse kar morate vedeti ob ločitvi
»Kdo je kriv? Kaj je šlo narobe in zakaj?« Vsaka ločitev za seboj pušča tisoč odprtih in nerazrešenih vprašanj, na katere ni vedno pravega odgovora. V nekaterih primerih pa se zdijo odgovori povsem jasni in vzbujajo najrazličnejša čustva, od žalosti, jeze, strahu in podobno. Pomembno je poudariti, da je treba iti naprej, ne glede na to, kako težko je, sploh če so vpleteni tudi otroci, ampak kako? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Ljubosumni in posesivni otroci: "Mamica je samo moja!"
V času odraščanja se otrok sooča z različnimi čustvi, med katerimi je prisotno tudi ljubosumje. Otrok lahko čuti ljubosumje do sorojenca, vrstnikov, novega partnerja, ki pride v družino, pa tudi do enega od staršev. A če se osredotočimo samo na slednje – kako vedeti, da gre le za razvojno fazo in kdaj se morda zadaj skrivajo globlji razlogi?

Mirjam Poterbin: 'Luka ima Slovenijo v srcu'
Vsak starš se zaveda, koliko odrekanj, časa in potrpežljivosti je potrebnih, da bi njegov otrok zablestel in uspel v življenju. Za izjemne dosežke so potrebni pravi pristop, vzgoja, podpora in odnos, ki ga z otrokom krepimo ter ga usmerjamo, da se ne bi izgubil v vsej slavi, uspehu in blišču. Več kot odlično sta to vse izpeljala starša čudežnega dečka, Luke Dončića.

Moderna babi: 'Biti babica, je zame največji blagoslov življenja'
Mojca Cimerman je po poklicu profesorica razrednega pouka in že vrsto let zaposlena kot učiteljica na osnovni šoli, hkrati pa je priljubljena slovenska vplivnica in sodobna ženska, ki rada potuje, kuha, uživa v življenju in povezuje starejše in mlajše ženske generacije. Pravi, da so starši za vzgajanje, stari starši pa za razvajanje. Več pa si preberite v spodnjem pogovoru z Moderno babi.

Kako ohranjati povezanost z najstnikom?
Kljub temu, da je obdobje najstništva povezano z razvijanjem neodvisnosti in iskanjem svoje identitete, otrok še vedno potrebuje varno bazo, ki mu jo nudijo starši. S povezovanjem gradimo bližino in zaupanje, ki je v tem času še toliko bolj pomembna. Izpostavljamo 6 temeljev, ki so ključni za ohranjanje dobrega odnosa z odraščajočim otrokom.

Povpraševanje po počitniškem varstvu vse večje
Starši nimamo dovolj dopusta, da bi lahko bili prosti vse poletje in da bi čuvali svoje otroke med poletnimi počitnicami, obenem nimamo vsi možnosti varstva pri babicah in dedkih ter drugih sorodnikih, prijateljih, znancih. Ena od cenejših ali celo brezplačnih možnosti je počitniško varstvo, ki ga organizirajo nekatere občine in kjer se otroci družijo, se udeležujejo raznovrstnih dejavnosti in izletov ter spoznajo nove prijatelje. Preverite, kakšno počitniško varstvo, dejavnosti in delavnice ponujajo v različnih mestnih občinah!

'Otroku nikoli ne smemo kritizirati drugega starša, niti o njem neprimerno govoriti'
Vzgoja otroka je lahko preizkušnja za vse starše, še posebej, če se razlikujejo v svojih željah. Ali lahko postaneta starša "dober team" kljub razlikam, ki ju ločujejo, in kako? O tem smo se pogovarjali z dr. Saro Jerebic, ki je specialistka zakonske in družinske terapije.

Ste danes že storili kaj zase?
Vloga starša od nas zahteva marsikatero prilagoditev in spremembo. Vsekakor na prvo mesto postavljamo otroke in družino, posledično pa nam manj časa ostane zase. Pa vendar ne smemo pozabiti, da takrat, ko smo starši izpopolnjeni in srečni, tudi celotna družina deluje bolje. Zato si le vzemite čas zase, ko boste poskrbeli za svoje telo in duha.

Kako otrok doživlja kritiko svojega telesa s strani staršev?
Kaj se zgodi, ko mati svoji hčerki daje komentarje o njenih širokih bokih, in kaj, ko sin neprestano posluša očitke svojega očeta, da nima prav nič možate postave? Čeprav gre le za dva karikirana primera, je spodbujanje pozitivnega odnosa do telesa oz. pozitivne telesne samopodobe pomemben del vzgoje, še toliko bolj v času pubertete.

10 stvari, ki ogrožajo vajin odnos
Ste se kdaj vprašali, zakaj ne uživate v popolnosti svojega partnerskega razmerja? Zakaj vaše razmerje ni takšno, kot bi si morda želeli? Zakaj se odtujujeta? Spodaj razkrivamo nekaj odgovorov na vaša morebitna vprašanja.

Zakaj otroci iščejo tolažbo pri mami in ne pri očetu?
Zakaj otroci po tolažbo vedno stečejo k materi, se je vprašal eden izmed očetov. Trdi, da je to najbrž posledica družbenih norm in spolnih vlog, ki jih v družbi kot starši igramo.

Kako motivirati otroka, ki se mu "nič ne da", ki nima nobene motivacije?
"Otroku povejmo, da je življenje polno radosti, veselja, čudežev, ki se odkrivajo, če pozitivno pristopimo kot navdušeni raziskovalci, če se znamo tudi samomotivirati. Povejmo mu, da motivacija za vadbo kitare morda ni vedno največja, ampak da bomo nato nekje nekoč v krogu prijateljev poprijeli za kitaro in zaigrali lepo pesem. Otroku recimo: "Ali ni super, da boš znal s kitaro popestriti petje?" svetuje Iris Kline Arih. Z resonančnim coachingom vas lahko nauči poiskati notranjo moč, zaklad, sijaj, sonce, "ki je vse od rojstva v vsakem izmed nas".

Mojca Stonič: Največja zmota staršev je, da so prepričani, da je njihova vzgoja pravilna.
"Nogomet sem igral, ker se je zdelo očetu super in zame bolj primerno. Jaz pa sem si vseskozi želel igrati le kitaro. Nikoli je nisem, ker bi bilo za očeta "metanje denarja stran", da bom potem samo en "muzkontar", ki bo sigurno pustil šolo, kadil ... Tako sem opustil sanje o kitari. A sedaj pri 40. letih znova razmišljam, da bi se jo pričel učiti". Navedeno prevečkrat sliši Mojca Stonič v pogovoru s starši, ki so bili nekoč otroci, danes pa imajo že svoje otroke. Takrat naglas pove, da je treba najprej "vzgojiti" in "pozdraviti" starše, ki lahko šele po predelanih lastnih travmah iz otroštva uspešno vzgajajo svoje otroke. In skuša pomagati.

Za vse žrtve nasilja: Tudi vaši otroci vas potrebujejo
Žrtev nasilja … Že samo poimenovanje zveni, kot da ste mrtvi, ampak niste, umrl je le en del v vas, tisti del, ki je verjel, da se vam to ne more zgoditi, da se to dogaja samo v filmih ali nekje daleč daleč stran. Zakaj bi vam nekdo, s katerim ste si ustvarili družino, gradili skupno prihodnost in še in še, naredil nekaj tako nedoumljivega? Prvič, drugič, tretjič … Udarci zagotovo bolijo, ampak to ni vaša edina bolečina, saj so pogosto priča družinskemu nasilju tudi tisti, ki jih imate neizmerno radi – vaši otroci.

Napake, ki jih delajo starši, ko otrok postane najstnik
Vam vaš najstnik vedno znova zabrusi: ''Daj mi mir!'' Nikakor ne najdeta skupne besede? Ko mu nekaj na prijazen način poskušate povedati, on razume povsem nekaj drugega. Včasih prekipeva od dobre volje, toda že čez nekaj ur je pesem povsem drugačna – tiči v svoji sobi kot kup nesreče. Kako mu pravzaprav lahko starši priskočijo na pomoč, kakšnih napak ne smejo početi, da prebrodijo to viharno pubertetniško obdobje? Odgovore nam je pomagala poiskati Romana Čolič, mag. zdš, zakonska in družinska terapevtka.

Zala se je rodila s prirojeno srčno napako
Moja življenjska želja se je uresničila z dnevom, ko sem zagledala tisti plusek. Uživala sem vsak dan s trebuščkom. Čeprav mi je nosečnost delala nekaj preglavic, saj sem na vsake toliko časa krvavela, zelo sem otekala, naši punci pa se je grozno mudilo na svet. Komaj sem čakala, da vidim to malo bitjece, ki sem ga vzljubila že s tistim pluskom. Žal pa nisem vedela, da bo to obdobje eno tistih, ki jih bom želela izbrisati iz spomina ...

Uspešno preprečevanje vedenjskih težav pri otrocih
Program Neverjetna leta, ki ga za starše z otroki v starosti od tri do osem let med drugim izvaja javni zavod Mala ulica v Ljubljani, pomeni eno od najbolj preverjenih in učinkovitih pomoči staršem pri vzgoji otrok. Je ena najlepših popotnic, ki jih starš lahko da otroku, so poudarili na današnji predstavitvi programa.