odločanje

Katero ime babice si zasluži največ glasov?
Tokrat smo v uredništvu Bibaleze.si vzeli pod drobnogled imena naših babic, in sicer kako pogosta so in kje jih živi največ.

Prihajajo zakonske spremembe za družine
15. 4. se začenja uporabljati večina novosti novega družinskega zakonika. Osrednja je prenos pristojnosti za odločanje o ukrepih za varstvo koristi otroka s centrov za socialno delo na sodišča. Zakonik med drugim prinaša prenovljene določbe o starševski skrbi, svetovanju parom v težavah in skupnem starševstvu v primeru razveze.

Poglejte, kakšna je porodna soba v ljubljanski porodnišnici
Vsako leto pri nas prijoka na svet 18.000 otrok, tretjina jih razveseli mamice in očke v ljubljanski porodnišnici, ki se še vedno ponaša s slovesom največje v Sloveniji in hkrati ene največjih v zahodni Evropi. Na stežaj smo odprli vrata ene izmed porodnih sob v dotični porodnišnici in pogledali, kakšni pripomočki in naprave se skrivajo v njej.

Vse, česar niste vedeli o nezgodnem zavarovanju otrok
Leto je znova naokoli in šolarji bodo ponovno sedli v šolske klopi. To je tudi čas, ko so starši izpostavljeni raznoliki ponudbi nezgodnih zavarovanj, med katerimi je kar težko izbrati tisto, ki bo najbolj ustrezalo otroku. Seveda tudi pri tem velja, da je prenagljeno odločanje prej v škodo kot v korist. Vzemite si čas, podrobno se seznanite z vsebino ponudb in izberite tisto, ki ustreza vašim potrebam in željam. Pred čim ščiti nezgodno zavarovanje? Kaj se ne šteje kot nezgoda? Kako nezgodno zavarovati otroka? Dnevno nadomestilo ali invalidnina? Preverite!

V soboto začne veljati nov družinski zakonik
Družinski zakonik, ki bo začel veljati v soboto, prinaša več novosti, od nove opredelitve družine do prenosa pristojnosti za odločanje s centrov za socialno delo na sodišča. Podobno kot že veljavna zakonodaja pa omogoča izvajanje starševske skrbi obema staršema tudi po razvezi, pri čemer bodo za pomoč na voljo mediatorji in centri za socialno delo.

Novost: družina življenjska skupnost otroka, z obema ali enim od staršev ali z drugo odraslo osebo
Predstavitev stališč poslanskih skupin o predlogu družinskega zakonika na današnji seji DZ je pokazala, da se zakoniku obeta zadostna poslanska podpora. Po pričakovanju so vladni predlog podprli v koalicijskih SMC, DeSUS in SD, ne more pa vlada računati na opozicijske glasove. Največ polemik v razpravi je bilo povezanih z opredelitvijo družine.

Nič več vsakoletnega oddajanja vlog?
Vsakoletno vlaganje vlog za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev, kot so otroški dodatek, državna štipendija, znižano plačilo vrtca, subvencija malice in subvencija kosila, bi lahko že kmalu postalo preteklost.

Odločitev za poklic: 14-letniku naj pomagajo starši, 18-letnik pa naj prevzame več odgovornosti
Mladi se ob koncu osnovne šole soočijo s prvo večjo odločitvijo v svojem življenju, pri 18 letih pa je morda to celo ena največjih prelomnic, čeprav se lahko v (poklicnem) življenju kaj hitro vse postavi na glavo. Kaj naj pretehta pri odločitvi za nadaljnje šolanje in ali je vse izgubljeno, če je odločitev napačna?

Široko povijanje dojenčka: DA ali NE?
Še nedolgo nazaj so mame svoje novorojenčke povijale na široko, danes se to odsvetuje. Kdaj pa je vseeno treba poseči po bombažnih plenicah, smo se pogovarjali z Darjo Nagode, terapevtko razvojno-nevrološke obravnave in Bibino svetovalko.

Prisluhnite otrokom!
Zveza prijateljev mladine, varuh človekovih pravic in dijaška organizacija so danes v sodelovanju z DZ pripravili konferenco o participaciji otrok in mladostnikov, s katero obeležujejo 25. obletnico sprejetja konvencije o otrokovih pravicah. Kot so poudarili v uvodu, je participacija otrok in mladostnikov bistvenega pomena za razvoj demokracije.

S 1. septembrom spremembe na področju socialne zakonodaje!
S 1. septembrom začnejo veljati spremembe socialne zakonodaje, s katerimi so odpravljene določene pomanjkljivosti. Po novem se med drugim upošteva bolj realen materialni položaj pri dodeljevanju pravic, ne upošteva se več celotni otroški dodatek, s spremembami pa se bo širil tudi krog upravičencev do denarne socialne pomoči.

Slovenija: 20.000 pritožb, do danes rešenih 9.000
Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer opozarja na več primerov kršitev pravic, ki zanikajo načela pravne in socialne države. Na novinarski konferenci so varuhinja in njeni sodelavci med drugim izpostavili nerešene pritožbe na področju sociale ter nepravilno ugotavljanje materialnega stanja družin, ki prosijo za javna sredstva.

Po naravni poti do večje plodnosti
Sodoben način življenja, stres ter pozno odločanje za starševstvo so glavni razlogi, da je tudi v Sloveniji problem plodnosti čedalje večji.

Se v Sloveniji končno obetajo spremembe?
Zadnja rešitev za nakup cepiv proti okužbam s HPV, po kateri bodo zdravniki izbirali vrsto cepiva, po mnenju predsednice sekcije za šolsko in visokošolsko medicino pri zdravniškem društvu Mojce Juričič ni dobra. Zakaj? Ker prenaša breme odločitve na starše in šolske zdravnike. A vendarle je rešitev, ki bo omogočila, da se cepljenje sploh izvede, je poudarila.

FOTO: Sanjske otroške sobe
Običajno o ureditvi sobice za našega sončka razmišljamo, še preden ta pokuka na svet. In če je prva ureditev otroške sobice bolj odraz našega okusa, želja in praktičnih potreb, pa je v obdobju otrokovega odraščanja treba prisluhniti njegovim željam.

Moj otrok ima atopijski dermatitis
Atopijski dermatitis je kronična alergijska bolezen kože, ki se v polovici vseh primerov pojavi že v otroštvu, najpogosteje med 4. in 8. mesecem starosti. Za bolezen, katere podlaga je napaka v tvorbi določenih snovi v koži, je značilna zelo suha in srbeča koža.

Je Majin fant še vedno hiperaktiven?
Matjaž Živkovič - Maki pravi, da je bil kot otrok zelo hiperaktiven. Ljudje motnjo pogosto enačijo s povečano aktivnostjo otrok. Kaj pravzaprav je hiperaktivnost?

Pesticidi v sadju in zelenjavi povzročajo hiperaktivnost
Nosečnice poskrbite, da boste sadje in zelenjavo pred uživanjem temeljito očistile z vodo. Pesticidi, ki so v sadju in zelenjavi, lahko namreč pri otroku povzročijo hiperaktivnost.

Meditacija v nosečnosti
Nekatere nosečnice tarnajo o slabem počutju, gre jim na bruhanje, zavračajo hrano, nekatere so depresivne v strahu za plod ali pred bolečino poroda … Rešitev lahko poiščejo v meditaciji, tehniki sproščanja telesa in duha.

Numerološka analiza za februarsko nagrajenko
Naša numerologinja Irena Šek je izbrala februarsko nagrajenko, ki ji je na podlagi osebnih podatkov, skritih pod šifro, izdelala krajšo analizo.

ADHD – motnja hiperaktivnosti in pozornosti
ADHD v prevodu pomeni, da gre za motnjo pozornosti in nemirnosti. Med ljudmi je žal pogosto napačno imenovana le kot hiperaktivnost. V resnici pa skriva mnogo več.

Jacksonovi otroci ne bodo revni!
Premoženje pokojnega Michaela Jacksona je vredno več kot pol milijarde dolarjev. Čeprav je umrl v dolgovih, naj bi tako imeli njegovi potomci dovolj za življenje.