odkrivanje

Kako izbrati pravi vrtec za vašega otroka: vse, kar morate vedeti
Izbira pravega vrtca je ena najpomembnejših in hkrati tudi najbolj stresnih odločitev, s katerimi se srečujejo starši. Zgodnje otroštvo je ključno obdobje za otrokovo celostno rast in razvoj, kakovosten predšolski program pa postavlja trdne temelje za uspeh v šoli in kasneje v življenju.

Nesreča otroka na planini Razor: Kaj morajo starši vedeti za varno hojo z otroki v hribe
Hoja z otroki v hribe je čudovita družinska izkušnja, ki otroke nauči ljubezni do narave in telesne aktivnosti. A kljub temu je treba biti zelo previden, saj lahko že najmanjša nepazljivost povzroči nesreče. Nedavna nesreča na planini Razor, kjer se je otrok poškodoval med plezanjem, nas opominja, kako pomembna je ustrezna priprava in previdnost v gorah.

Preprečevanje spolno prenosljivih okužb pri najstnikih: nasveti za starše in mladostnike
Spolno prenosljive okužbe ostajajo pomemben javnozdravstveni izziv, zlasti med najstniki in mladimi odraslimi, ki pogosto nimajo dovolj informacij o tveganjih in možnostih preprečevanja. Zato je odprt in iskren pogovor med starši in najstniki ključnega pomena, da mladim pomagamo razumeti, kako se učinkovito zaščititi.

Kako otrokom omogočiti lepe počitnice? Nasveti za nepozabno poletje
Ko šolski zvonec ob koncu leta zadnjič zazvoni, se za učence zaključi naporno obdobje ocenjevanja in začnejo se dolgo pričakovane poletne počitnice. Otroci in tudi starši končno zadihajo. A kako poskrbeti, da bodo počitnice resnično lepe? Da bodo namenjene počitku in sprostitvi, hkrati pa tudi priložnost za raziskovanje, razvijanje talentov in osebno rast? Kako uravnotežiti prosti čas, da otroci ne obležijo v dolgčasu, a hkrati tudi ne pregorijo v prenatrpanem urniku?

Odlična destinacija za družinske počitnice v Grčiji – odkrijte Halkidiki
Poletje je pred vrati, ko se številne družine odpravljajo na počitnice. Grčija je tradicionalno ena najbolj priljubljenih destinacij za poletni dopust med Slovenci, še posebej za družine. Med vsemi grškimi destinacijami izstopa ena kot najboljša za družinski oddih – Halkidiki.

Posočje: zeleni biser, ki ga morate obiskati
Vikendi v toplejši polovici leta so kot nalašč za odkrivanje skritih kotičkov Slovenije, med katerimi je tudi veliko takšnih, nad katerimi bodo navdušeni tudi najmlajši. Če imate radi neokrnjeno naravo, potem je Posočje zagotovo regija, ki jo morate obiskati. Zelena narava, svež zrak in smaragdne reke ... To je le nekaj razlogov, zakaj Posočje v toplejših mesecih privabi toliko obiskovalcev.

Skoraj sem umrla med porodom: Zgodba o travmatičnem porodu in nevarnem poporodnem zapletu
Heather Turville je skoraj umrla zaradi poporodne preeklampsije, stanja, ki je ogrozilo njeno življenje po travmatičnem porodu. Spoznajte njeno srčno zgodbo, kako so ji pravočasno diagnosticirali to nevarno stanje, ki je podobno tistemu, s katerim se je soočila Meghan Markle, ter kako se je uspešno okrevala in srečno vrnila k svoji družini.

Naravni načini za pomoč dojenčku pri izraščanju zob
Izraščanje zob je lahko naporen čas – boleče dlesni, pomanjkanje spanca, neutolažljiva sitnost. Če vaš dojenček preživlja težke čase z izraščanjem zob, vam predstavljamo nekaj naravnih zdravil, ki so olajšala življenje mnogim družinam in bodo morda pomagala tudi vam.

Vse o zastoju rasti plodu v maternici
Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Po vseh teh letih iskanja odgovora sem končno izvedela, kaj je narobe z mojim telesom
Kljub bolečinam in drugim simptomom, ki so se začeli že v najstniških letih, je 32-letna Lucija diagnozo endometrioze dobila šele leta 2022 med posegom na Onkološkem inštitutu. Zdaj se sooča z zdravljenjem, ki vključuje prehranske spremembe, hormonsko terapijo in druge načine lajšanja simptomov. Svojo izkušnjo deli z namenom ozaveščanja o endometriozi in spodbujanja žensk, da vztrajajo pri iskanju pomoči.

Kako do posveta z zdravnikom kljub polnim čakalnicam?
Viroze, bronhitisi, gripe in pljučnice v zimskem času niso nobena redkost. Čeprav gre za obolenja, ki jih razmeroma dobro poznamo in jih tudi precej hitro prepoznamo, se ni ravno pametno igrati zdravnike in postavljati domačih diagnoz, še posebej ko zbolijo otroci. A tudi misel na polne čakalnice pediatričnih ali splošnih ambulant v takih trenutkih ni ravno pomirjujoča. Na srečo obstaja srednja pot!

Tipi iger, ki so pomembne za otrokov razvoj
Otroška igra je skozi oči odraslih nekaj zelo preprostega, a ima velik pomen za otrokov razvoj. Med igro otroci vadijo socialne, kognitivne, organizacijske, telesne in čustvene spretnosti, vključno z ustvarjalnostjo, domišljijo in reševanjem problemov. V nadaljevanju izpostavljamo različne tipe iger, ki si sledijo skozi odraščanje otroka v najzgodnejših fazah.

Preprosta igra pomaga pri prepoznavanju avtizma in ADHD
Nova video igra, ki traja le eno minuto, je sposobna natančno in učinkovito ločiti otroke z avtizmom od tistih, ki imajo ADHD, ali od nevrotipičnih otrok. Raziskovalci upajo, da bo pripomogla k boljši diagnostiki in dostopu do ustreznih intervencij.

Murskosoboška porodnišnica: domačnost, toplina in skrb v prvih trenutkih življenja
Sodobni prostori, prijazno osebje in celovita strokovna podpora v murskosoboški porodnišnici zagotavljajo porodnicam, novorojenčkom in družinam lepe prve družinske trenutke v okolju, ki daje občutek domačnosti in topline.

Vnetje sinusov v nosečnosti – kakšni so simptomi, kako poteka zdravljenje?
Najpogosteje je vnetje sinusov posledica virusnih in bakterijskih okužb. A kako se lotiti zdravljenja, če se to zgodi v nosečnosti? Preverite.

Zaplet, pogostejši pri nosečnicah, ki so mlajše od 20 in starejše od 40 let
Molarna nosečnost, znana tudi kot hidatidiformna mola, je redek zaplet nosečnosti, ki se pojavi, ko pride do nenormalne rasti tkiva v maternici namesto normalne nosečnosti. V večini primerov povzroči izgubo nosečnosti.

Porodnišnica Jesenice: strokovna podpora, varnost, udobje in osebni pristop
V porodnišnici Jesenice si z vso skrbnostjo prizadevajo za toplino, individualiziran pristop in vrhunsko oskrbo. Vsako mamico in novorojenčka spremljajo z nežnostjo in strokovnostjo, pri čemer je njihova največja želja, da se oba vseskozi počutita udobno in varno. Z osebno podporo in predanostjo želijo zagotoviti, da bo porod čim lepša izkušnja.

Delovanje ščitnice v nosečnosti je ključno za razvoj ploda
Neustrezno delovanje ščitnice se največkrat pojavi pri ženskah, starih med 30 in 40 let. Pogoste so torej ravno pri ženskah v rodni dobi, kar pomeni, da se lahko pojavijo pred zanositvijo in med nosečnostjo, sprožilec pa je lahko tudi porod.

Nenavadni simptomi alergije na hrano pri otrocih
Vsak četrti otrok se zdravi zaradi alergijske bolezni, odstotek otrok, ki so alergični na hrano, pa z vsakim letom narašča, zato je dobro poznati simptome in znake, ki kažejo na alergijo, hkrati pa razlikovati med intoleranco na hrano in alergijami.

5 vprašanj, ki jih morate zastaviti, ko otrok pride iz šole
Spraševanje otrok o njihovem dnevu in kaj se je dogajalo v šoli, je več kot le priložnostni pogovor. Gre namreč za ključno stvar, ki je pomembna za njihov čustveni in kognitivni razvoj. Ponujamo vam pet vprašanj, ki so idealna za začetek pogovora z otrokom.

To vam sporoča, da pričakujete deklico
Glede na ljudske mite lahko ti simptomi nosečnosti pomenijo, da pričakujete deklico. Katerim je mogoče zaupati?

Poslovila se je Anita Ogulin: 'Smo srečni ljudje, ker so z nami srečni otroci'
V 73. letu starosti se je po boju z zahrbtno boleznijo poslovila Anita Ogulin. Humanitarka in prostovoljka se je več desetletij spopadala in reševala stiske najšibkejših, zadnji dve leti pa je bila svojo največjo osebno bitko, ki ji je žal podlegla. A za njo bo ostala zapuščina, ki je nikoli ne bomo pozabili.

Poletna letovanja, okolje, kjer otrok lahko zasije
Letovanja in tabori vnašajo otrokom različne pomembne dejavnike za njihov psihosocialni razvoj. V novem okolju imajo zagotovljeno pridobivanje novih izkušenj. Pogosto otroci, ki se vključujejo iz socialno ranljivejših ozadij, nimajo priložnosti izbirati v paleti ponudnikov obšolskih dejavnosti. Tabori in letovanja so tako priložnost, da izkusijo različne dejavnosti: športne (namizni tenis, ročni nogomet, lokostrelstvo, supanje ...), kulturne (nastopi, improvizacija, priprava prireditve ...), glasbene (različni instrumenti, petje, ples) in socialne (reševanje problemov, iskanje rešitev, sodelovanje s skupino, skrb zase in druge).

Hiperemeza in druga bolezenska stanja v nosečnosti
Nosečnost lahko poteka brez vsakršnih zapletov, lahko pa se med nosečnostjo pojavijo določena bolezenska stanja, ki ogrožajo tako zdravje nosečnice kot še nerojenega otroka. Za vas smo pripravili sežetek nekaj najpogostejših bolezenskih stanj, ki se lahko pojavijo v tem občutljivem obdobju.

To razkrivajo pregledi v času nosečnosti
Vse se začne s plusom ali dvema črticama na testu, ko nas lahko preplavijo najrazličnejša čustva, med njimi tudi strah in vprašanje, kaj pa zdaj? Nosečnost je namreč posebno obdobje, ki vključuje številne spremembe in prilagoditve, saj se naše telo začne pripravljati na porod, medtem pa malo bitjece počasi raste in se krepi. V tem času so zelo pomembni nekateri pregledi, ki jih moramo opraviti v času nosečnosti in o katerih smo se pogovarjali tudi z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Vse, česar niste vedeli o avtizmu
Avtizem ali motnja avtističnega spektra (MAS) je nevrološka razvojna motnja, za katero so značilne težave na treh področjih – pri socialni komunikaciji, pri socialni interakciji in pri fleksibilnosti mišljenja.

Presnovne bolezni: s presejalnimi testi rešujejo življenja
Presnovne bolezni so genetska stanja, zaradi katerih telo ne morejo učinkovito pretvarjati zaužitih hranil v energijo. Motnje so lahko precej resne in lahko privedejo do različnih zdravstvenih izzivov, včasih celo ogrozijo življenje. A zgodnja diagnoza in ustrezno zdravljenje običajno omogočata uspešno obvladovanje simptomov, izogibanje zapletom in kakovostno življenje.

5 strategij, ki spodbujajo razvoj umetniških sposobnosti pri otrocih
Umetnost spodbudno vpliva na čustveno izražanje otroka. Pomaga mu razumeti sebe, svoj notranji svet, odkrivanje čustev in čustvovanja. Lažje prepozna, kaj mu je všeč in kaj ne. Kako pa spodbuditi umetniške sposobnosti pri otroku? Za vas imamo nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Zato je pomembno, da otroci niso zasuti z darili
Pregovor "Manj je več" velja tudi pri novoletnem obdarovanju, ki za nekatere otroke predstavlja izziv, kako od staršev in sorodnikov dobiti čim več. Zasipanje z dragimi darili, uresničevanje vseh otrokovih želja in – v nekaterih primerih – tudi podleganje njegovemu izsiljevanju lahko imajo številne posledice.

Slikarka Lili: 'Otroku mora biti dolgčas, da se spravi h kreativnosti'
Pravijo, da je razvoj likovnega izražanja v glavnem zapisan v človekovem genetskem zapisu, tam pa je zato, ker je nepogrešljiv pripomoček pri človekovem spoznavnem razvoju. A vendar se poraja vprašanje, ali se umetniški talent rodi z otrokom ali se ga da razvijati in priučiti? Kakšne so prednosti spodbujanja otrokovega umetniškega izražanja in kaj lahko razberemo iz njegovih umetniških del? O vsem tem smo govorili z akademsko slikarko in mentorico slikanja, Lili Hribovšek.