od doma

Kako izbrati pravi vrtec za vašega otroka: vse, kar morate vedeti
Izbira pravega vrtca je ena najpomembnejših in hkrati tudi najbolj stresnih odločitev, s katerimi se srečujejo starši. Zgodnje otroštvo je ključno obdobje za otrokovo celostno rast in razvoj, kakovosten predšolski program pa postavlja trdne temelje za uspeh v šoli in kasneje v življenju.

Sanjski moški postal oče: Dobil je sina
Mijo Matić, ki smo ga spoznali kot romantičnega junaka druge sezone oddaje, in njegova soproga, priznana flavtistka Ariana Piknjač Matić, sta postala starša.

Slovenska družina na poti: Iz šotora v življenje na kolesih
Kampiranje združuje preprostost, pustolovščino, svobodo in naravo. Ponuja priložnost, da se ponovno povežemo s svetom okoli sebe in s tistimi, ki jih imamo radi.

Na vas čaka celodnevna zabavo za vso družino
Starši otrok, med katerimi je več let starostne razlike, zelo dobro vemo, kako težko je najti aktivnost ali kraj, ki bi bil všeč vsem. Eni bi se igrali, drugi raziskovali, tretji želijo, da se jim ves čas nekaj dogaja, četrti želijo zgolj pametni telefon. Zadnji možnosti se starši trudimo izogniti, prve tri pa lahko tako otroci kot odrasli v polnosti izkusijo nedaleč stran, pri naših severnih sosedih.

Spoznajte Rozi, staro prikolico, ki ji je ustvarjalna Slovenka vdihnila novo življenje
Kampiranje ima med Slovenci bogato tradicijo. Mnogim predstavlja enega najbolj pristnih načinov oddiha, kjer se prepletajo stik z naravo, druženje in sproščeno vzdušje. Ne gre le za dopust, temveč za življenjski slog, ki nudi popoln oddih od hitrega vsakdana.

Počitnice v kampu: 'Več kot nas je, bolj je luštno!'
Slovenci že desetletja radi kampirajo. V 70. in 80. letih je bil to eden najbolj dostopnih načinov preživljanja počitnic, ki je še danes priljubljen zaradi svoje cenovne ugodnosti in občutka svobode

Kako se nam tekom življenja spreminja okus
Naš okus se tekom življenja spreminja, kar smo najverjetneje opazili že pri sebi, če ne pri sebi, pa pri otrocih ali starejših. Starejši npr. navadno (pre)več solijo svojo hrano, saj jim ta več nima okusa, otroci pa praviloma želijo zelo sladke okuse. Te spremembe imajo tako fiziološke kot tudi evolucijske razloge, prav tako pa so skupek izkušenj. Okusa se namreč lahko priučimo, vpliv pa imata tudi okolje oz. družba.

Kdaj dojenčku začeti uvajati alergeno hrano?
Še nedolgo nazaj je veljalo, da se potencialno alergeno hrano otrokom uvaja kasneje, tudi šele po tretjem letu starosti, ko je imunski sistem že v polnem zagonu. Mamice, ki ste rodile pred časom ali dobite nasvete od mamic iz tistega obdobja, ste tako v dilemi, katerim priporočilom slediti: tistim ali najnovejšim, ki poudarjajo zgodnje in postopno uvajanje take hrane.

Porod in prehrana - katera živila si pripraviti v torbo za v porodnišnico?
O prehranjevanju med porodom redko govorimo. Prakse porodnišnic so okoli nasvetov glede te teme zelo različne. Med samim porodom navadno niti ne mislimo na hrano in lakote morda niti ne čutimo ali pa nam je morda celo slabo.

Fenomen hikikomori: ko se mladostnik umakne v svoj svet
Na prvi pogled je mladostnik, ki čas preživlja pretežno v svoji sobi, ponoči bedi in podnevi spi, težko vzdržuje šolske ali socialne obveznosti ter se z družino skoraj ne pogovarja, lahko videti kot tipičen najstnik v problematičnem oz. uporniškem obdobju. A v zadnjih desetletjih narašča pojav, ki presega običajno vedenje odraščanja – fenomen hikikomori.

Otroku v Murski Soboti eksplozivna past močno poškodovala roko – opozorilo staršem
V Murski Soboti je prišlo do hude nesreče, ko je radovedni otrok prijel za skrito past za voluharje in si hudo poškodoval roko. Pasti, ki delujejo na principu močnega poka, so nevarne ne le za škodljivce, temveč tudi za ljudi, predvsem otroke.

Vodič za varnost otrok v vodi: Kako preprečiti utopitve doma
Topli dnevi pogosto vabijo k osvežitvi v vodi – naj bo to domači bazen, napihljiv otroški bazenček, ribnik ali kopalna kad. A prav domače okolje, ki se zdi varno, je pogosto prizorišče tragičnih nesreč. Največ utopitev majhnih otrok se zgodi prav doma – tiho, hitro in pogosto brez opozorila. Te tragedije lahko preprečimo z znanjem in ustreznimi varnostnimi ukrepi.

VOYO za poletne počitnice: Najboljše risanke, mladinske serije in družinski filmi za vso družino
Začetek počitnic bo letos še bolj čaroben! VOYO pripravlja sveženj risank, mladinskih serij in družinskih filmov – popolna izbira za poletne dni doma ali na morju. Poglejte, kaj vse čaka na vas!

Profesorica iz Maribora ganila Slovence s čustvenim sporočilom
Zadnji šolski zvonec je zazvonil, otroci in učitelji so si oddahnili, začelo se je dolgo pričakovano poletje. Med čestitkami odličnjakom in ponosnim objavami o dosežkih pa je učiteljica Katarina iz Maribora, profesorica na gimnaziji, nagovorila tiste učence, ki pogosto ostajajo neopaženi.

Prvič narazen: Kako otroka pospremiti na tabor ali morje brez stresa
Poletni tabor ali počitnice ob morju brez staršev so za otroka velik mejnik – in za starše pogosto čustven preizkus. Medtem ko otroci z radovednostjo stopajo v svet samostojnosti, starše lahko preplavijo skrbi, dvomi in občutek praznine. A prav izkušnje, kot so tabori in letovanja, otroku omogočajo rast na področjih, kot so pogum, samostojnost in socialne veščine. Kako torej pripraviti otroka – in sebe – na obdobje, ko nista skupaj, da bo ločitev čim manj stresna in izkušnja čim bolj dragocena?

Kako otrokom omogočiti lepe počitnice? Nasveti za nepozabno poletje
Ko šolski zvonec ob koncu leta zadnjič zazvoni, se za učence zaključi naporno obdobje ocenjevanja in začnejo se dolgo pričakovane poletne počitnice. Otroci in tudi starši končno zadihajo. A kako poskrbeti, da bodo počitnice resnično lepe? Da bodo namenjene počitku in sprostitvi, hkrati pa tudi priložnost za raziskovanje, razvijanje talentov in osebno rast? Kako uravnotežiti prosti čas, da otroci ne obležijo v dolgčasu, a hkrati tudi ne pregorijo v prenatrpanem urniku?

Kako naj oče govori o čustvih, če sam ni imel te izkušnje doma
Fantje ne jočejo. Ne bodi tako občutljiv. Si punčka ali fant? Bodi močan! Mnogi današnji očetje so odraščali ob teh stavkih – kot opozorilih, ukazih, neizrečenih pravilih, kako naj "pravi moški" čuti. V njihovih domovih je bila tišina pogosto edini odziv na bolečino. Jok je pomenil šibkost, ranljivost ni imela prostora. In zdaj so ti isti moški očetje, pred njimi pa je naloga, ki ni enostavna: kako svojemu otroku dati nekaj, česar sami niso prejeli in poznali?

Pet minut nepazljivosti z usodnimi posledicami: 3-letni deček se je utopil
Samo ena minuta nepazljivosti ob bazenu lahko prinese usodne posledice. Otroci so ob vodi posebej ranljivi, zato jih je treba vedno imeti na očeh. Tudi najkrajša odsotnost nadzora lahko vodi do nesreč, ki bi jih z enostavnim ukrepanjem lahko preprečili.

Matt LeBlanc, zvezdnik Prijateljev: Zaradi bolne hčerke več let skoraj ni zapustil hiše
Matt LeBlanc je v srca gledalcev za vedno vstopil kot šaljivi Joey Tribbiani iz legendarne serije Prijatelji. Vendar pa je njegov največji in najpomembnejši izziv ter vloga v življenju tista, ki ga dela resnično srečnega – očetovstvo hčerke Marine Pearl LeBlanc.

Po odkritju množičnega groba otrok končno možnost za dostojen pokop žrtev
Na zahodu Irske, v mirnem mestecu Tuam v okrožju Galway, se je začel dolgo pričakovani proces pripravljalnih del za izkop posmrtnih ostankov skoraj 800 otrok.

Izzivi materinstva: Jessica Biel odkrito o svojem vsakdanu
Starševstvo je ena največjih in hkrati najzahtevnejših vlog v življenju, ne glede na to, kdo ste. Tudi zvezdniki in slavne osebnosti se soočajo z izzivi usklajevanja družinskega življenja z napornimi službenimi obveznostmi. Jessica Biel je ena izmed njih, ki odkrito govori o tem, kako ni vedno lahko biti mama in hkrati uspešna v karieri.

Zakaj je počitniško delo koristno?
Mnenja o počitniškem delu so različna. Nekateri starši zagovarjajo brezskrbne počitnice, ki otroku omogočijo počitek in prostočasne aktivnosti, drugi pa so privrženci privzgajanja delovnih navad. V tem primeru je odlična izbira počitniško delo.

Šteje trud, ne le ocene: kako otroku res pomagati ob koncu šolskega leta?
Ob koncu šolskega leta se otrokom kopičijo naloge in ocenjevanja, starši pa si zastavljamo vprašanja: naj zahtevamo več truda, ponudimo pomoč ali zadoščajo že spodbudne besede? Kako pomagati brez dodatnega pritiska, pojasnjujejo učiteljice in psihologinja prof. dr. Andreja Poljanec.

Mama iz Novega mesta še vedno išče resnico o umrlih novorojenčkih
V 70. letih prejšnjega stoletja je Marija Šiško prestopila prag porodnišnice v Novem mestu polna upanja. Bila je mlada mama, ki je – kot večina – sanjala o družini, toplini doma in prihodnosti s svojimi otroki. A njena zgodba se je kmalu prevesila v srhljivo skrivnost, ki je nikoli ni zapustila.

Ti si najslabša mama, otrok te bo sovražil – zgodba staršev, ki so pustili dvoletnika doma
V dobi družbenih omrežij, kjer starši pogosto delijo svoje življenjske trenutke, ni več teme, ki ne bi sprožila burnih debat. Ena izmed zadnjih vročih tem je odločitev staršev, da na potovanje vzamejo novorojenčka, starejšega dvoletnika pa pustijo doma.

Ivan Rakitić iskreno o selitvi v Split: Hčerka mi reče – pojdimo domov
Ivan Rakitić, eden najbolj prepoznavnih hrvaških nogometašev, se je po uspešni mednarodni karieri odločil za pomembno življenjsko potezo – skupaj z družino se je preselil v Split.

Pri 13 letih v Španiji: Luka Dončić o osamljenosti, šoli in treningih
V nedavnih dveh epizodah podkasta Mind The Game so se pogovarjali LeBron James, Steve Nash ter Luka Dončić. Pogovor, ki se je začel kot razprava o ljubezni do košarke, se je hitro razvil v iskreno debato o košarkarskih začetkih kot tudi treningu otrok ter pritisku staršev.

Izgubljen otrok na Boču: Kako ravnati in kaj storiti, če se vaš otrok izgubi
Otroke je pomembno vedno imeti na očeh, ne glede na to, ali so doma ali zunaj. Njihova radovednost in želja po raziskovanju sveta sta čudoviti, zato jim moramo zagotoviti varno okolje, kjer lahko brez skrbi uživajo in se učijo. Z malo pozornosti in ljubezni lahko preprečimo nepotrebne skrbi in zagotovimo, da so naši najmlajši vedno na varnem. Kaj pa, če se otrok vseeno izgubi?

Preprosto in okusno: Recepti iz sestavin, ki so del slovenske tradicije
Ko imaš doma malčka, hitro ugotoviš, da je hrana veliko več kot le gorivo. Postane vir povezanosti, raziskovanja, tolažbe in včasih tudi čisto prava mala dogodivščina. Otroci hitro razvijejo svoje okuse, zato je pomembno, da jim že zgodaj ponudite raznoliko lokalno, polnovredno in predvsem kakovostno hrano.

Pustite avto v garaži, ozrite se okoli sebe in odkrijte, kaj vam ponuja vaš kraj
Vsaka občina, vsak kraj v Sloveniji skriva svoje čare in naravne bisere – bližnje hribe, gozdove, jezera ali urejene učne poti, ki so kot nalašč za družinske izlete. Namesto da bi vsakič sedli v avto in se vozili ure daleč, pustite avto doma in se z otroki odpravite na raziskovanje svoje okolice peš ali s kolesom.