obkladki

Zvezdnica si na prsi polaga zelje. Preberite si zakaj!
Amanda Peet je pojasnila, zakaj si na prsi daje liste zelja. To ji pomaga, da v obdobju dojenja ne dobi mastitisa.

Zaščitite otroke pred sončnimi žarki
Kljub temu da sončni žarki tako nezaustavljivo vabijo, se morate zavedati, da je dolgotrajno izpostavljanje nevarno in lahko vodi k nastanku kožnega raka. V toplih in sončnih dneh morate še posebej zaščititi dojenčke in otroke.

Nevarni piki žuželk
Poletje je čas, ko so otroci veliko v naravi. Zato se lahko hitro zgodi, da otroka piči katera od žuželk. Lahko gre za nedolžen pik, lahko pa je ta smrtno nevaren. Ponujamo vam nekaj nasvetov, kako pri tem ukrepati ter kako se jim izogniti.

Tri zelo pogoste otroške bolezni
Te dni starše zanima vse o otroških boleznih, kot so: škrlatinka, ošpice in norice. Zbrali smo nekaj najkoristnejših podatkov, kako jih prepoznati, kako ukrepati, kdaj k zdravniku, kako jih zdraviti, kako jih preprečiti …

Kaj storiti, ko opeče morska vetrnica?
Uživate na dopustu, ko se zgodi nepričakovano. Otroka je ožgala in pičila morska vetrnica, ki mu je bila na videz tako privlačna, da se je je moral dotakniti. Ohranite mirno kri in reagirajte po naših navodilih.

Ne spreglejte znakov ošpic!
Ošpice so zelo nalezljiva otroška bolezen, ki jo povzroča virus ošpic morbilivirusov, zato je to tudi bolezen, znana pod latinskim imenom morbilli.

Kako pomagati?
Plenični izpuščaj se pojavi na predelih kože, ki je pokrita s pleničko, to je na zadnjici, spolovilu, spodnjem delu trebuha in po notranjosti stegen. Pediatrinja dr. Mole Helena nam je pojasnila, kaj je vzrok za takšno obolenje, kako ga lahko omilimo oz. ali ga lahko starši sploh preprečimo.

Kaj pomaga pri sončnih opeklinah?
Vsi dobro vemo,da se je treba pred soncem zaščititi tako, da daste klobuček na glavo, da se namažete s kremo z visokim zaščitnim faktorjem ter oblečete majico ter hlače. Prav tako spomladi in poleti naj vse aktivnosti na prostem potekajo zgodaj zjutraj ali pozno popoldne. Kaj storiti, če vsega tega ne upoštevate in vaš otrok dobi sončne opekline?

Nujna oprema v potovalni lekarni
Dopust je čas, ko vsi pomislimo na prosti čas, brezdelje, plaže, uživanje, počivanje in druženje. Bolezen pa je kot nesreča – nikoli ne počiva, zato je prav, da tudi na počitnice vzamete osnovna zdravila.

Kako pripraviti obkladke in povitke?
Da obstaja vrsta zelo učinkovitih načinov zdravljenja s pregrevanjem in hlajenjem, so vedele že naše stare mame. Za zdravljenje nekaterih poškodb ali bolezni zadoščajo že voda in pripomočki, ki jih ima vsak doma, na primer brisača, lanena krpa itd., kar pomeni, da lahko začnemo težavo že takoj zdraviti.

Kaj storiti pri krvavitvi iz nosa?
Čeprav je videti precej grozno, k čemur botruje še otrokov strah pred krvjo, pa sama krvavitev običajno ni nevarna. Vzroki za krvavitve iz nosu so različni, pomembno pa je, da znamo ukrepati, ko do njih pride.

Babičin recept: Domači povitki in obkladki
Naše babice znajo povedati, da so si včasih pri različnih boleznih in poškodbah pomagali z doma pripravljenimi povitki. Nekatere mamice jih pripravljajo še danes in pravijo, da stare mame že vedo, kako najbolje in predvsem naravno pomagati tako sebi kot malčkom, ko je hudo.

Rodila okrog osme ure v eni izmed slovenskih porodnišnic!
Ves porod je bil najlepša izkušnja, saj sva na koncu dobila zaklad. Moram dodati, da mi brez mojega dragega verjetno ne bi uspelo, sploh ne tako dobro, kot mi je. Res lahko rečem, da sva jo rodila skupaj! Dragi, hvala ti! In hvala tistemu, ki nama je namenil najino lepotičko!

Prepoznajte sindrom zapestnega prehoda
Nosečnost s sabo prinese mnoge spremembe in nekaterim tudi težave. Odrevenelost v zapestju in mravljinčenje v prstih so zdravniki opisali kot sindrom zapestnega prehoda. Preberite si, kako lahko omilite bolečino!

Kako ravnati v primeru herpesa?
Gnojni in krastavi izpuščaji, ki pečejo, skelijo, srbijo in bolijo, se običajno pojavijo na ustnicah, za njihov nastanek pa je kriv virus herpes simpleks tipa 1. Ko se okužimo z njim, ostane v telesu celo življenje, zato je treba vedeti, kako pravilno ravnati v primeru nastanka mehurčka.

Prepoznajte benigen sindrom!
Rastne bolečine se najpogosteje pojavijo v zgodnji šolski dobi, ko je otrok v obdobju največje rasti. Otroka zlasti v večernih urah in ponoči bolijo okončine, nekatere tako zelo, da jokajo.

Ustrezen način, kako prenehati dojiti
Nekatere mamice prenehajo dojiti svojega otroka, ko zaključijo z dopustom za nego in varstvo otroka in se vrnejo v službo. Sprašujejo se, ali je primerno takoj prekiniti z dojenjem ali postopoma že prej navaditi otročka le na jutranje in večerno. Kljub temu da ne bodo otroka pristavljale k prsim, pa bo še vedno nekaj časa prisotna laktogeneza.

Škrlatinka
Značilen pikčast izpuščaj, jezik malinastega videza, slabo počutje in temperatura so znaki, ki kažejo na nalezljivo bolezen škrlatinko. Ker lahko bolezen pusti posledice, če je ne zdravimo, je prav, da poznate nekaj njenih značilnosti.

Hemeroidi - kako naj si pomagam?
Hemoroidi ali zlata žila so razširjene vene ob zadnjiku, ločimo notranje in zunanje, ki ponavadi povzročajo bolečine. Vzrok za njihov nastanek je treba iskati v nezdravi prehrani, prekomerni teži, dolgotrajnem sedenju, mnoge ženske pa jih dobijo med nosečnostjo ali po prvem porodu.

Norice na pohodu!
Norice so v Sloveniji že vrsto let na prvem mestu med nalezljivimi boleznimi. Lahko se pojavljajo preko celega leta, večje število obolelih pa je značilno za pozne zimske in zgodnje spomladanske mesece. Največ otrok zboli med tretjim in petim letom starosti.

Zdravniška pomoč na letovanju
Počitnice veliko otrok preživi na taborih ob morju. In kljub temu da za njih ne skrbijo starši, jim vzgojitelji in učitelji omogočijo čim bolj zabavno letovanje, za njihovo zdravstveno varstvo pa je zadolžena medicinska sestra.

Vnetje solznega mešička pri dojenčkih
Ni malo novorojenčkov in dojenčkov, ki potrebujejo pomoč oftalmologa. V omenjenem primeru so razlog za to solze. Ko se oko intenzivno solzi, je boleče, rdeče in oteklo, govorimo o vnetju solznega mešička ali dakriocistitisu.

Nosečniški kažipot
V nosečnosti imate na voljo devet mesecev, da se pripravite na prihod otroka. Vmes pa se pojavi tisoč vprašanj, na katere želite odgovore, zato je prav, da se seznanite s pravicami, ki jih imate kot nosečnica.

Mumps - še vedno nevaren
Mumps ali epidemični parotitis je nalezljiva bolezen, ki jo povzroča virus mumpsa. Gostitelj virusa je človek; prenosa z živali na človeka ali obratno ne poznamo.

VIDEO: Zdravilne rastline za malčke
Nekatere otroške bolezni lahko zdravimo tudi naravno, s pomočjo čajev, poparkov, tinktur, mazil ali obkladkov. Vseeno pa je dobro, da se pred tem posvetujete z zdravnikom ali farmacevtom.

Zobna miška in izpadli zobek
Se še spomnite zobne miške? To je tista miška, ki pride po izpadli zobek in zanj otroku nekaj prinese. Prvi izpadli zobek pa je tudi znak, da se pri otroku končujejo njegovi »mlečni« dnevi.

Kako iz začaranega kroga dihalnih težav?
Vaš otrok pogosto oboleva za prehladi in trpi zaradi težav z dihali? Če vam ne uspe odpraviti vzrokov za nastanek bolezni in njenih posledic, se otroci vrtijo v začaranem krogu težav.

Potovalna lekarna za otroke
Kako poskrbeti, da bo vaš malček tudi na počitnicah ostal zdrav? Kakšna zdravila in ostale pripomočke vzeti s seboj na potovanje? Za vas smo sestavili potovalno lekarno za malčke.

Z otrokom nikoli na sonce brez zaščite!
Otroške kože do dopolnjenega prvega leta ne izpostavljajte sončnim žarkom! Če se temu ne morete izogniti, pa otroka obvezno zaščitite s primernim sredstvom!