obiski

'Starši mojega partnerja so nemogoči. Se bomo sploh kdaj razumeli?'
Prihod otroka obrne življenje na glavo. Prioritete se spremenijo, pojavijo se nove, drugačne skrbi, morda vzniknejo tudi partnerski konflikti. Vse našteto dobi še nekoliko večje razsežnosti, če se otrok rodi mlademu paru, ki je šele za začetku svoje poti in o naraščaju niti približno še ni razmišljal.

Recept za eno najljubših otroških sladic – čupavce
Sladica, ki ne sme manjkati na rojstnodnevnih zabavah in piknikih, so prav gotovo rjavi kokosovi kosmatinčki, po domače 'čupavci'. Njihova priprava je preprosta, najboljše pa je, da lahko pri njej pomagajo tudi najmlajši in združijo zabavno s koristnim.

Porodnišnica Jesenice: strokovna podpora, varnost, udobje in osebni pristop
V porodnišnici Jesenice si z vso skrbnostjo prizadevajo za toplino, individualiziran pristop in vrhunsko oskrbo. Vsako mamico in novorojenčka spremljajo z nežnostjo in strokovnostjo, pri čemer je njihova največja želja, da se oba vseskozi počutita udobno in varno. Z osebno podporo in predanostjo želijo zagotoviti, da bo porod čim lepša izkušnja.

Z redom in disciplino se otroci učijo pomembnih življenjskih veščin
Začetek šolskega leta prinaša za otroke kar nekaj sprememb in izzivov, še posebej, ker to pomeni tudi konec brezskrbnih poletnih dni. Da bo vrnitev v šolske klopi kar najbolj uspešna, pa je pomembno, da se dobro pripravimo tudi na nove obveznosti. O tem smo se pogovarjali s psihosocialno svetovalko, Petro Dežman.

Prednost brežiške porodnišnice predvsem zelo oseben pristop
Porodnišnica Brežice ima od leta 2011 certifikat "Novorojenčku prijazna porodnišnica", kar med drugim pomeni 24-urno sobivanje mame in novorojenčka oziroma tako imenovano "rooming in". Na ginekološko-porodnem oddelku letno pričakajo okoli 500 novorojenčkov, povprečen odstotek carskih rezov pa je približno 20 odstotkov.

V ljubljanski porodnišnici se rodi tretjina slovenskih otrok
V največji slovenski porodnišnici imajo letno okoli 6000 porodov. Znajo ukrepati ob najhujših zapletih ter lahko poskrbijo tudi za najmlajše in najlažje nedonošenčke.

Porodnišnica Novo mesto: prijazna celotni družini
V novomeški porodnišnici se trudijo biti prijazni ne le novorojenčkom in mamicam, temveč celotni družini. Poleg standardnih in nadstandardnih sob imajo na poporodnem oddelku tudi apartma, v katerem lahko biva celotna družina – poleg očka tudi sestrice in bratci.

Recept za enega najljubših namazov, ki ga otroci obožujejo
Iščete recept za hitro pripravljen namaz, ki je lahko enostavna predjed ali okusna rešitev za obiske, ki se napovejo v zadnjem trenutku? Potem ste na pravem mestu.

Pravilo, ki se ga morajo otroci držati pri prijatelju na obisku
Če bi vprašali otroke, mobilnikov ne bi spuščali iz rok in cele dneve bi lahko igrali spletne igre. A na nas odraslih je, da postavimo pravila in omejimo uporabo tehnologije. Da jih spodbujamo k prosti, kreativni igri in socialnim interakcijam z vrstniki. Zato je super vpeljati to pravilo, ki naj se ga otroci držijo med obiskom pri prijateljih.

Priljubljeni slovenski igralec iskreno o svoji družini
Igralec Jernej Kuntner se je ponovno pojavil na malih zaslonih v vlogi dolenjskega župana Karla Zabašnika v peti in zadnji sezoni VOYO originalne serije "Za Hribom". Nedavno smo z njim razpravljali o njegovih otrocih, 29-letnem Roku in 24-letni Lini, ki ju ima z ženo Moniko, ter o spremembah v družinski dinamiki, ki so se zgodile ob njunem osamosvajanju.

Babice in dedki čedalje manj varujejo vnuke
Nekoč je bilo drugače. Še pred 40 ali 50 leti so – vsaj na podeželju in po vaseh – malčke pred vstopom v šolo čez dan pogosto varovali stari starši (pa tudi drugi svojci, sosede in prijateljice), razširjeno je bilo tudi varstvo otrok pri (starejših) gospeh, ki so imele nekakšne neuradne vrtce kar doma.

"Kdaj lahko pridem obiskat dojenčka?"
Vprašanje, ki ga novopečene mamice pogosto slišijo. Ljudje se med seboj precej razlikujemo, nekateri so izjemno družabni, drugim bolj ustrezata mir in samota. Vsekakor pa si večina mamic, ko pride iz porodnišnice, želi nekoliko več zasebnosti, uvidevnosti, razumevanja in potrpežljivosti. Za vse bo še čas, tudi za obiske. Najprej pa naj se mama spočije, sprosti in uživa prvih nekaj dni v intimi najožjih družinskih članov. O tem po spletu kroži izjemen zapis, ki ga objavljamo v spodnjih vrsticah.

Spodbujanje otroka k objemanju sorodnikov: telesni stik ne sme biti prisila
Objemi dedka, drugače bo žalosten. Daj babici poljubčka, te je čakala ves dan. Otrok jasno odklanja stik in starš še kaj vztraja. Drugič ne boš dobil čokolade, poglej kako so žalostni, ker jih ne maraš. Verjetno vsi poznamo tovrstno spodbujanje k izražanju naklonjenosti in morda smo podobno doživeli v otroštvu tudi sami. A pomembno je poudariti, da s takšnim siljenjem otroka učimo, da njegove potrebe niso pomembne in da drugi lahko kršijo njegove telesne meje.

Napaka, ki jo babice rade ponavljajo
"Ne morem jim dopovedati, da imamo pri hrani svoja pravila," se pritožujejo mamice, ko beseda nanese na stare starše. Verjetno jih je malo takšnih, ki svojih vnučkov ne bi razvajali s sladkimi dobrotami, ko jih obiščejo. Babice in dedki že od nekdaj veljajo za nekakšen sinonim za vse, kar doma ni dovoljeno. S tem seveda ni nič narobe, če gre za majhne in občasne pregrehe, ki ne škodujejo nikomur. Je pa v nekaterih primerih vseeno treba ohraniti določene meje in jih spoštovati.

10 pravil za prvi obisk pri dojenčku
Kaj je tisto, kar bi si želele novopečene mamice, da bi njihovi gostje vedeli, pa jim tega morda ne povedo? Preverite v spodnjih vrsticah.

Neprecenljiva vloga patronažnih medicinskih sester v prvih dneh življenja
Patronažne medicinske sestre imajo ključno vlogo v prvih dneh materinstva. Pomagajo, vodijo in svetujejo v najlepšem in hkrati zahtevnem obdobju. So neprecenljive takrat, ko mamica, dojenček in celotna družina vstopajo na novo pot skupnega življenja. V dom prinašajo znanje, podporo in toplino ter so priče ustvarjanja prvih vezi med materjo in otročkom.

Hčerke ga ne morejo gledati, ko to počne
Igralec Adam Sandler je v intervjuju za The Jennifer Hudson Show razkril, katerih prizorov njegove hčerke preprosto ne morejo videti na malih zaslonih.

Duševne stiske staršev otrok s posebnimi potrebami: Izzivi in rešitve
Otroci s posebnimi potrebami prinašajo edinstvene občutke radosti, veselja in ljubezni, a hkrati tudi velike izzive v življenje svojih staršev. Skrb za otroka s posebnimi potrebami je lahko nagrajujoča izkušnja, vendar pa je hkrati lahko tudi zelo zahtevna in stresna. Starši se srečujejo z različnimi duševnimi stiskami, ki jih je pomembno prepoznati, razumeti in se z njimi spoprijeti.

Obiski in novorojenček: 6 pravil izkušene mame in doule
Ko dojenček pride domov, je to nekaj najbolj razburljivega – ne samo za mamo ali očeta, ampak za vse ostale, ki jih imajo radi. Ker pa smo vsi ostali 'ujeti' v to srečo, zlahka pozabimo, da je to obdobje lahko precej težko, pa tudi zahtevno za novopečene starše.

Zato so redni pregledi pri zobozdravniku tako pomembni
Z otroško zobozdravnico in bibino svetovalko, Urško Šavli, dr. dent. med., smo se pogovarjali o tem, zakaj je pomembno redno obiskovati zobozdravnika, kako lahko uporaba dude vpliva na razvoj čeljusti ter kakšne so smernice prehranjevanja za zdrave zobe. Več pa v spodnjem pogovoru.

'Najbolj mi ostaja v spominu njen nasmeh in nešteti poljubi'
Soočanje z minljivostjo, boleznimi in hudimi diagnozami je nepredstavljivo marsikateremu odraslemu človeku. Toliko bolj nepredstavljivo je, če takšne stvari doživlja otrok. Rakave bolezni prizadenejo tako bolnika kot svojce, toliko bolj pa starše, če zboli otrok. Najbolj boleči del življenja pa je zagotovo ta, če in ko se mora starš posloviti od svojega otroka. Pogovarjali smo se z Mesrino Karišik, članico društva Junaki 3. nadstropja in mamo, ki je za nevroblastomom izgubila hčerko Mairo.

Nežna ščetka od vsega začetka
Po porodu smo mame običajno prve, s katerimi novorojenček pride v tesnejši telesni stik. Takrat otrokovo do rojstva sterilno ustno votlino naselimo s svojo ustno bakterijsko floro.

Ste pogosto utrujeni in imate občutek teže na prsih?
Poporodna tesnobna motnja ni baby blues in ni poporodna depresija. Gre za čisto posebno motnjo, za katero so značilne skrbi, strahovi, dvomi in neprijetni telesni občutki, ki počutje le še poslabšajo. Preverite ključne značilnosti, vzroke in načine zdravljenja.

Kmetija: Prihajajo obiski družin!
Potem ko so tekmovalci letošnje Kmetije od svojih najbližjih stran že dva meseca, bomo nocoj spremljali prav posebno čustveno srečanje. Na Kmetijo namreč prihaja Aljaževa družina, ki pa ga bo sprva malce ukanila, saj bo mislil, da so mu poslali zgolj video sporočilo.

V Sloveniji letno posvojijo med 30 in 50 otrok
Veliko je lepih zgodb o posvojitvah, ki ganejo do solz in ki ne pustijo ravnodušnega nikogar, niti najbolj trdosrčnega. Tudi ta si bo po ogledu spodnjih posnetkov brisal solze, čeprav morda na skrivaj in rekoč: "Ti jokaš, jaz ne. Meni je nekaj padlo v oko." Ganljive zgodbe so tudi v Sloveniji, kjer letno posvojijo med 30 in 50 otrok.

Ker ni smela videti sinov, si je pobrila glavo. A poglejte jo danes ...
Je ena tistih zvezdnic, katere življenje se je odvijalo pred očmi javnosti – od zgodnjih otroških let naprej. Ves svet je tako lahko spremljal njene vzpone, pa tudi padce, izjemne glasbene nastope ter burno ljubezensko življenje. Čeprav je večkrat klonila pod težo zvezdništva, se je vsakokrat uspela pobrati in ponovno navdušiti s svojim edinstvenim vokalom. Do svojih oboževalcev je bila vedno brutalno iskrena in tako ne čudi, da je tudi pri 37 letih še vedno ljubljenka občinstva po vsem svetu. To je zgodba o Britney Spears, to je zgodba o pop princeski sodobnega časa!

Steklenični karies ali gniloba mlečnih zob
Karies zgodnjega otroštva (KZO ali steklenični karies) je zelo pogosta okužba pri otrocih, mlajših od šestih let, ki nastane zaradi prenosa bakterij Streptococcus mutans in laktobacilov, običajno od matere.

'Nikoli se nisem počutila bolj osamljena, kot sem se v nosečnosti'
Ste se kdaj počutili krive in nehvaležne, ker v nosečnosti niste čutili veselja, sreče in radosti? Vse to je namreč doživljala mlada mamica Petra, ki nam je zaupala svojo zgodbo in z njo spomnila na nekaj zelo pomembnega – vse, kar čutiš in doživljaš, je v tistem trenutku prav.

Boštjan Gorenc - Pižama: Že kot otrok sem rad bral kaj zabavnega, čudnega in obrnjenega na glavo
Eden izmed najbolj priljubljenih avtorjev, Boštjan Gorenc – Pižama, je že kot malček izjemno rad bral. Za knjige ga je navdušila babica, danes pa navdih iz rosnih let prenaša na svojega sina in številne druge slovenske otroke. Razložil je, kako ustvarja, pojasnil, zakaj bi morali vsi brati, in izdal nasvete, kako naj starši otroke navdušijo za branje. Razkril je celo, zakaj se ga je prijel vzdevek Pižama, in ne denimo Nogavica.

Kaj narediti, da boste imele več časa zase?
Ko mamo vprašate, kako pogosto si vzame čas zase in kaj počne v prostem času, vas verjetno le začudeno pogleda, nato pa sledijo odgovori: "Mož ne zmore sam vseh otrok" in "Otroci me preveč potrebujejo" ali pa "Takšno je pač življenje mame". Ob vseh opravkih, službi, gospodinjskih opravilih in skrbi za otroke, večini mam primanjkuje časa za partnerja, kaj šele zase. Toda, mama, ki si zna vzeti čas zase, je srečna mama in posledično so srečni tudi njeni otroci in mož. Da bi med tednom prihranila vsaj nekaj časa, vam bodo v pomoč naslednji nasveti ...