Bibaleze.si

občutek

Nega in zdravje
14. 05. 2020 10.15

Omilite bolečino ob izraščanju prvih zobkov

Ko dojenčkom začnejo izraščati prvi zobki, se slinijo, v usta dajejo roke ali stvari, ki so v njihovi bližini. Marsikateri zaradi tega jokajo vse noči in čez dan zahtevajo več pozornosti. Kako jim lahko omilimo bolečino?

Spanje in dojenje
14. 05. 2020 10.15

Kako mamin stres vpliva na otroka?

Novopečena mamica se lahko znajde v takšni življenjski situaciji, zaradi katere ne more spati, je nemirna in nervozna. Kako stres vpliva na otroka, ki ga doji? Ali lahko zaradi tega mleko preneha nastajati?

Nega in zdravje
14. 05. 2020 08.00

Kako pravilno kopati dojenčka?

Nikoli dolgočasne dneve, ki jih preživljamo s svojimi dojenčki, zvečer zaključimo še s sproščujočo kopeljo. A pravilnega ravnanja z dojenčkom v banjici se moramo naučiti tudi starši.

Porodne zgodbe
08. 05. 2020 12.45

Ob 6.45 rodila sina v ljubljanski porodnišnici

Ob 6.54 sem že v rokah držala sina, velikega 55 cm in težkega 4450 g.

Nosečnost
04. 05. 2020 20.45

Prerez presredka pri slovenskih porodnicah

Preverili smo, kako pogosto jo izvedejo v naših porodnišnicah in zakaj je sploh potrebna. Navajamo tudi izkušnje žensk, ki so rodile enkrat, ali dvakrat, ali trikrat in so imele prerez presredka.

Porodne zgodbe
02. 05. 2020 08.15

'To je bil zame najlepši dan.'

Moja porodna zgodba se ne začne in konča na dan, ki ga je predvideval ginekolog in ki so ga napovedovali tudi drugi specialisti ...

Partnerski odnosi
26. 04. 2020 09.41

Koliko časa pa imata vidva zase?

Po rojstvu otroka se življenje večine parov spremeni. Oče in mati se morata pogosto odreči določenim aktivnostim, spolno življenje zamre.

Trači
22. 04. 2020 15.54

Ker oče ni mogel biti prisoten pri porodu, ga je spremljal prek videoklica

Socialno distanciranje in globalna pandemija korenito spreminjata pravila tudi v porodnišnicah, kjer oče pri porodu žal ne more biti več prisoten. To je še posebej neprijetno za tiste, ki porod pričakujejo prvič, a par iz ameriškega New Jerseyja se je domislil inovativne rešitve.

Družina in odnosi
21. 04. 2020 08.17

Če ste v stiski, vedite, da obstaja pomoč!

Z relacijsko družinsko terapijo vsi družinski člani veliko pridobijo. Kako poteka, o čem se na terapiji pogovarjate s terapevtom, kdo je lahko prisoten na njej, razlaga Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka. ''Terapija je namenjena posameznikom, ki so se znašli v stiski, in tistim, ki želijo izboljšati kakovost svojega življenja,'' pojasnjuje.

Vzgoja in vrtec
16. 04. 2020 09.35

Kaj je ključno za dober odnos med starši in otroki?

Starši se pri vzgoji otrok soočajo s številnimi izzivi, na svoja vprašanja iščejo odgovore v literaturi, na svetovnem spletu, v klepetalnicah, na delavnicah … toda vsak otrok je zase. Že v zgodnjem otroštvu se morajo truditi, da bodo odnosi med vsemi člani v družini pristni, iskreni, da bodo določena pravila, omejitve, da bo skupen čas kakovostno preživet. Kaj so pasti starševstva in kako se odzvati v določenih situacijah na poti otrokovega odraščanja, smo poklepetali z Eleno Kecman, specializantko psihoterapije in univ. dipl. pedagoginjo.

Zdrava nosečnica
14. 04. 2020 14.05

''Ali lahko med nosečnostjo pijem žajbljev čaj?''

Žajbelj je zelo močno zelišče, zato ga ne smemo uporabljati vsak dan in vsepovprek. Nekajkrat na teden pa je prav gotovo koristen. Če ga uživamo daljši čas, ne smemo prekoračiti 15 gramov listov dnevno, ker lahko pride do večjih težav, kot so prekomerno potenje, vročični oblivi, povišan srčni utrip, občutek suhosti v ustih.

Porodnišnice
13. 04. 2020 18.52

Porod v porodnišnici Jesenice v času covida-19

Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali v porodnišnici Jesenice.

Partnerski odnosi
10. 04. 2020 11.09

Kakšne odnose tvorimo v partnerski zvezi in zakaj je tako?

Zakaj imamo takšen ali drugačen odnos s partnerjem, nam je na predavanju Ko se dvojina spremeni v množino, Izzivi v partnerskem odnosu, skušala prikazati Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka, partnerica, mamica dveh deklic, starih tri in šest let. Pojasnila nam je, da se potreba po čustveni navezanosti začne že v otroštvu in ima to velik vpliv tudi kasneje v odrasli dobi.

Družina in odnosi
10. 04. 2020 11.08

"Bom zaradi tega manj 'mama' v pravem pomenu?"

Vsem novopečenim mamicam polagamo na srce, da si ob nenehni skrbi za drobceno bitje vzamejo čas zase in prosijo za pomoč, ko jo potrebujejo. Prisluhnite tudi sebi, ne samo otročku, ki vas kliče z jokom. ''Vloga očeta je v tem obdobju in v vsem nadaljnjem izjemnega pomena. Največ, kar lahko oče naredi v prvem letu po rojstvu, je, da je opora svoji ženi,'' pravi Urška Studen, študentka zakonskih in družinskih terapij ter Bibina svetovalka.

Vzgoja in vrtec
07. 04. 2020 08.27

Avtentična vzgoja je vse, kar otrok potrebuje

Ojej, še ena vrsta vzgoje, boste rekli. Kaj pa je sedaj spet avtentična vzgoja? Spet neka nova vrsta vzgoje, nova pravila in zapovedi, kaj se sme in česa se ne sme, katerih napak nikakor ne smemo narediti, ker bo otrok zaznamovan za vse življenje itd.?

Družina in odnosi
06. 04. 2020 08.05

To je le nekaj težav, s katerimi se srečujejo samske mamice in očetje

Starševstvo ni lahko, še posebej, če je zaupano eni osebi, če je ženska ali moški sam z otrokom. Zato obstajajo določene okoliščine in težave, s katerimi se srečujejo očetje in matere, ki so ostali sami z otrokom.

Vse o prehrani
06. 04. 2020 07.49

Enostavni nasveti za zdravo prehranjevanje v času koronavirusa

V nadaljevanju razkrivamo 6 nasvetov za pomoč družinam pri pripravi zdravih, raznovrstnih in hranljivih obrokov hrane, ki jih je pripravil UNICEF. Ti so nujno potrebni za kakovosten razvoj in rast otrok, hkrati pa prispevajo k zdravim prehranjevalnim navadam cele družine, kar je izjemno pomembno tudi v času samoizolacije zaradi koronavirusa.

Dojenček
01. 04. 2020 08.18

'Pomembno je, da razvojno gibalne vaje z dojenčkom delamo aktivno'

Zelo pomembno je, da znamo ločiti kakovostne in strokovno podprte informacije o dojenčku tudi, ko pride do razvojno gibalnih vadb. Tako smo s Špelo Gorenc Jazbec, terapevtko za razvojno nevrološke obravnave, poklepetali o tem, kako pravilno ravnati z dojenčkom.

Trači
31. 03. 2020 08.17

Hčerki ime izbrala več kot teden dni po porodu

Izbira otrokovega imena je zagotovo ena težjih odločitev med nosečnostjo, saj z njo otroka na neki način zaznamujemo za vse življenje. Tega sta se dobro zavedala tudi profesionalna plesalca iz britanske različice šova Zvezde plešejo, ki sta si za otroka brez uspeha prizadevala več let.

Za mami
27. 03. 2020 13.23

Vam nastajajo strije? Tako jih lahko preprečite oziroma omilite!

Strije doletijo kar 75 odstotkov nosečnic. A lahko jih preprečite ali vsaj omilite. Preverite, kako!

Za mami
26. 03. 2020 07.17

9 prednosti pitja tople vode na prazen želodec

Starodavna kitajska in indijska medicina sta v številnih zapisih navedli prednosti te navade. Med drugim pomaga pri prekrvavitvi in tako izboljšuje prebavo ter pospešuje hujšanje.

Družinsko življenje
20. 03. 2020 17.04

Kako lažje kot družina preživeti samoizolacijo?

Čeprav vsi radi preživimo čas s svojimi družinami, gre v primeru samoizolacije za vsiljeno obliko stalne povezanosti, kjer se izgubi občutek individualnosti. Na srečo se takšnemu scenariju lahko izognemo in ga obrnemo v svojo korist.

Resnične zgodbe
20. 03. 2020 14.56

Po 27 urah v slovenski porodnišnici!

Zvečer je prišel fant na obisk. Ne vem, od kod sem črpala energijo in pogum za dan, ki me je čakal. Zmrazi me, ko se spomnim tistega večera. Bil je kot zatišje pred groznim neurjem ...

Novice
16. 03. 2020 09.18

Fotografija smejoče dojenčice postala spletni hit

Dojenčki lahko slišijo zvoke v maternici že od 16. tedna naprej. Mnogi starši se tako s svojim dojenčkom v maternici pogovarjajo in mu pojejo, tako se z njim povezujejo in ga mirijo.

Vzgoja in vrtec
16. 03. 2020 08.39

Biba sprašuje: 'Odkar se nam je pridružil novorojenček, ima starejši ves čas izpade'

Pred dobrimi tremi meseci se nam je pridružil novi družinski član, z njim pa so prišle tudi težave s starejšim sinom, ki je januarja dopolnil 4 leta. Od takrat imamo težave z njim, saj se zelo grdo obnaša, trmari, kriči in ne popusti. Če ni po njegovo se mu dobesedno „utrga“, loputa z vrati in ko mu rečem naj se umiri v sobi in naj pride ven, ko bo premislil, je malo boljše, a za minuto vse po starem. Težko mi je, ker se tako obnaša in tudi nikamor ne „upam“ več z njim, ker nima do nikogar spoštovanja in se mi zdi da me vsi obsojajo. Naj omenim, da živi v enem gospodinjstvu 8 ljudi in da velikokrat išče potuho pri starih starših. Naš mali škrat me tudi potrebuje, saj se pogosto dojiva, spi mi samo na prsih podnevi in mi je zelo težko, saj malega težko umirim za spanje, ker se veliki pridere v sobo. Posledično moram malega jovo na novo uspavati. Veliki je v vrtcu in pravijo, da je tam zelo miren, tih in da ne govori grdo. Zelo sem obupana, saj se velikemu posvetim, koliko se le lahko, partner non stop dela, kolikor mi pomaga moja mama. Tudi ven ga komaj spravim, ker bi on cele dneve gledal televizijo. Prej pa takšen dobrovoljček z malo trme. Nasvet? A je to obdobje? Kako ga naj umirim? Zelo sem žalostna, ker se počutim nemočno. Ne pomaga, da gre na stopnice, v sobo, da mu kaj prepovem ...

Novice
10. 03. 2020 12.57

Prisrčen video zvezdnika in njegove hčerkice postal viralni hit

Oče igra eno najpomembnejših vlog pri odraščanju otroka. Oče pomembno vpliva na otrokovo samozavest, pogled na svet, njegove moralne vrednote in dojemanje medsebojnih odnosov.

Porodne zgodbe
09. 03. 2020 11.11

'Carski rez so naredili urgentno, saj je imela okoli vratu dvakrat zavito popkovino.'

V ponedeljek, 25.11.2019 sem bila na pregledu pri svoji ginekologinji, ki je ugotovila, da ima otrok prvič težo manjšo od priporočene, in sicer je bila v 37. tednu 3/7 ocenjena na 2800g. Vse do takrat je bilo v mejah normalne, tokrat pa je prvič prišlo do manjšega odstopanja.

Družina in odnosi
07. 03. 2020 11.00

Je res treba biti popolna mamica?

V družbi, kjer na družbenih omrežjih toliko ljudi prikazuje popolne otroke, čudovite odnose, karierne uspehe, urejena domovanja, umetelna kosila ..., dobimo občutek, da je to tista norma, ki jo je treba doseči. A s klinično psihologinjo Aleksandro P. Meško smo se pogovarjali, kaj se lahko zgodi, če si zares zaželimo biti popoln starš ali si celo prizadevamo, da bi blesteli še na več področjih.

Otroška imena
27. 08. 2019 08.03

Ines: enajsto najbolj pogosto ime pri nas

''Pozdravljeni ... Ko malo prebiram vaše novičke o imenih, nikjer ne zasledim INES ... Tako je ime moji punčki in imam občutek, da nisem tega imena zasledila nikjer (razen pri starejših ženskah). Malce sem prebirala po literaturi, da je Ines v povezavi z Nežo, Agnes ...?''

Zdrava nosečnica
04. 03. 2020 08.46

Z uživanjem teh živil boste zmanjšale tveganje za astmo

Nosečnice, ki uživajo veliko zelene zelenjave, zmanjšajo tveganje, da bi njihov otrok dobil astmo, je pokazala japonska študija. Je pa imelo uživanje zelene zelenjave tak učinek le, če so se nosečnice tako prehranjevale v prvem trimesečju.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1052