občutek lastne vrednosti

Ne le odrasli, tudi otroci se soočajo s temi težavami
Življenje v moderni družbi, ki je pogosto prepleteno z negativnimi občutki in stresom, ima velik vpliv na človekovo zdravje.

Saša Krajnc: Priden je, kdor je neviden, neslišen in brez ugovarjanja izpolnjuje pričakovanja
Starši si pogosto želimo, da bi bili naši otroci pridni in bi pozabili na besedo NE pri izpolnjevanju naših želja, zahtev ali pogojev. Pravzaprav ne samo naših, ampak da bi se kar najbolje uklonili sistemu, ki ga narekuje sodobna družba. Ampak pretirana pridnost lahko vodi tudi v nemalo težav, ki se večkrat izrazijo šele kasneje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.

Tako lahko podprete otrokov imunski sistem
Večina otrok je prvem desetletju življenja vsaj malce izbirčna. Deloma je to povezano z odkrivanjem njihovih okusov, deloma z izražanjem lastne volje. Najbolj ob malčkovem zavračanju hrane vsekakor trpijo starši, saj se zavedajo, da je otroku v predšolskem obdobju treba zagotavljati čim bolj pestro, uravnoteženo prehrano, bogato z vitamini ter minerali. Toda kako to storiti, če je otrok neješč in izbirčen?

Ko si želiš otroka, a izveš, da ga ne moreš imeti
Kako se soočiti z neplodnostjo? Nedavna ameriška raziskava je pokazala, da je bilo za polovico žensk spopadanje z neplodnostjo najbolj stresen dogodek v njihovem življenju, pove psihoterapevtka dr. Andreja Pšeničny, univ. dipl. psih. "Anksioznost in depresivnost neplodnih žensk, ki si želijo otroka, lahko primerjamo s tisto, ki se pojavlja ob rakavih obolenjih."

Ustvarjanje družinskega drevesa z otrokom
Ustvarjanje družinskega drevesa predstavlja enega najpogostejših načinov vizualnega dokumentiranja preteklosti neke družine. Gre za aktivnost, ki krepi otrokovo ustvarjalnost, obenem pa mu pomaga spoznati svoje prednike, razvijati identiteto in okrepiti zanimanje za preteklo življenje. To je lahko lep spomin na pretekle generacije in obenem igra, ki otroku pomaga pri razumevanju njegovih korenin.

Šolska tekmovanja – da ali ne in koliko, da jih ne bo preveč?
Šola je tekmovanje že sama po sebi in dodaten izziv lahko med drugimi zunajšolskimi dejavnostmi predstavljajo tudi šolska tekmovanja. Večina nanje prijavljenih učencev jih doživlja pozitivno, nekateri pa so lahko zaradi njih preobremenjeni in pod (pre)velikim pritiskom. Katerim otrokom koristijo in katerim škodijo ter zakaj, je razložila magistrica zakonskih in družinskih študij, zakonska in družinska terapevtka stažistka, Tjaša Šuštar.

Otrok trmari sredi trgovine: povsem različno se odzovejo strogi, permisivni in sočutni starši
Predstavljajte si, da dobi triletnik v trgovini napad trme, ker mu mama ne želi kupiti avta, ki mu je neznansko všeč. Mama mu naroči, naj avto vrne na polico, otrok pa avto še močneje objame ter prične vpiti in jokati. Znano, kajne? Magistrica zakonskih in družinskih študij ter zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar je v razlagi različnih načinov vzgoje na konkretnem primeru ponazorila, kakšen bi bil odziv strogega, permisivnega in sočutnega starša, in hkrati utemeljila, zakaj zagovarja sočutno vzgojo. Preverite!

9 tipov mater, ki jih najdemo na družbenih omrežjih
Vsi poznamo različne forume in skupine na družbenih omrežjih za nosečnice, novopečene matere in starše. Namenjene so predvsem medsebojni podpori, izmenjavi izkušenj in mnenj. Če ste tudi sami del katere od njih, potem ste najbrž že opazili, da jih sestavljajo različni tipi uporabnic, s katerimi lahko vzpostavimo neverjetno povezanost ali pa ravno obratno.

Zakaj je prostovoljstvo za otroka dragocena izkušnja?
Prostovoljna dela omogočajo otroku drugačen pogled na svet, mu pomagajo širiti obzorja in ga učijo sočutja do soljudi. Gre za dragoceno izkušnjo, ki ga nauči temeljnih življenjskih vrednot.

To so znaki, da je otrok v stiski in vas potrebuje
Nekatere otroke je pogosto sram, druge malo manj. Od kod izvira to čustvo in kdaj morajo starši nanj reagirati? Česa nikakor v takšni situaciji ne smemo reči, nam pojasnjuje zakonska in družinska terapevtka Alenka Lanz.

RAZVOJ OTROKA: 3. mesec / 2. teden
LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

VIDEO: Masaža dojenčka
Masaža dojenčka je najstarejša in najbolj naravna oblika zdravljenja, s katero so v svoji zgodovini ljudje novorojenčke ohranjali pri življenju.