Bibaleze.si

nujna pomoč

Po porodu
15. 02. 2022 04.45

To bi morale vedeti vse novopečene mamice, ki jim je kdaj težko, in njihovi bližnji

Mamice po porodu doživljajo vrtiljak čustev. "Tedaj je še posebej pomembno, da partner, domači in drugi bližnji ne zmanjšujejo pomena težkih čutenj z izjavami, kot so 'Ah, saj bo minilo', 'Ni mogoče, da ne bi čutila ljubezni do svojega otroka', 'Pojdi spat, ko se boš zbudila, bo vse bolje', 'Vsem je na začetku težko, potem pa mine', 'Vsaka mama takoj ve, kaj je najboljše za njenega otroka', 'V svojega otroka se takoj zaljubiš' ... Takšne in podobne trditve lahko mamico še dodatno osamijo in ji dajo občutek, da ni normalno, kar čuti, in da je z njo nekaj narobe, da je 'pokvarjena', ker ne zmore čutiti, kar bi morala," opozarja zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman. Kako ji lahko vlijemo samozavest, da bo verjela, da je sposobna, da bo zmogla (dojiti, negovati, skrbeti) in da je super mamica?

Družina in odnosi
11. 01. 2022 08.06

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?

Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

Vse o prehrani
29. 06. 2021 07.30

Priročen 'snack' s katerim boste navdušili na vsakem poletnem pikniku ali rojstnem dnevu

Vsaka mama si želi sitega in zadovoljnega otroka, hkrati pa mu želi zagotoviti uravnoteženo prehrano in vsa potrebna hranila. Nemalokrat nam ob številnih obveznostih ne uspe skuhati popolnega obroka ali pa imamo doma zelo zahtevnega jedca. Zakaj si ne bi olajšali vsakdana in poskrbeli za več veselja tudi v svoji kuhinji? Več o tem v nadaljevanju.

Problematični najstnik
10. 05. 2021 07.45

Ob epidemiji tudi porast motenj hranjenja. Kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč?

Anoreksija se lahko pojavi že pri osmih letih in velja za najtežjo obliko od vseh motenj hranjenja, saj prinese največ posledic, pojasnjuje Andreja Modrin Švab, psihologinja in geštalt psihoterapevtka, vodja Svetovalnice za motnje hranjenja MUZA v Ljubljani. Je pa anoreksija zgolj ena od motenj hranjenja, ki lahko prizadenejo tudi otroke, je dodala in razložila tudi, kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč.

Družina in odnosi
23. 03. 2021 07.20

Kako staršem odpustiti za napake, da bomo sami boljši starši?

Ena najtežjih stvari v življenju je staršem odpustiti za napake, ki so jih storili v našem otroštvu. Od njih veliko pričakujemo. Upamo, da bo enkrat drugače, da nas bodo končno sprejeli take, kot smo, da nas bodo pohvalili, da bodo ponosni na nas. Da se bodo opravičili, priznali in prosili odpuščenja. A v resničnem življenju ni vedno tako. Niso vsi zmožni brezpogojno ljubiti lastnih otrok, in če so to naši starši, se lahko stare rane vedno znova odpirajo ter močno bolijo še mnoga, mnoga leta. A ni treba, da je tako. Kako odpustiti tudi brez opravičila in kako iti dalje, da bomo lahko sami boljši starši, svetuje psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch.

Novice
18. 03. 2021 09.51

To je najlepše darilo, ki ga lahko podarite

Dobrodelna dejanja mnogim olajšajo trenutno življenjsko situacijo, ki je zaradi epidemije še toliko težja. Zakaj ne bi tudi sami naredili nekaj dobrega za otroke in mladostnike v stiski?

Blog
25. 11. 2020 07.57

"Mami, si ti po poklicu dežurna težakinja?"

Najhuje je, ko imam v službi naporen dan, nabit s premnogimi obveznostmi. Takrat sem živčna in so posledično živčni tudi otroci. In najbolj so seveda glasni, razgrajaški in se po možnosti še stepejo med seboj, ko jim rečem: "Zdaj imam pomemben službeni telefonski klic in morate biti res tiho."

Zdrav otrok
31. 07. 2020 12.48

Kaj storiti v primeru driske?

Obstajajo preproste metode, kako lahko sami preprečite drisko in bruhanje pri otroku in pripomorete k njegovemu hitrejšemu okrevanju.

Spanje in dojenje
18. 06. 2020 08.00

Nasvet naših babic, kako si pomagati, če imate mastitis

''Mastitis je pogosta težava, ki se pojavi pri doječi materi. To je zastojno vnetje, ki lahko napreduje ali pa ne. Spremljajo ga naslednji znaki: temperatura nad 38 stopinj Celzija, lahko tudi mrzlica, dojka oteče, pordi, proti pazduhi so opazne rdeče črte. Dojka je na otip topla oz. celo vroča. Prisotno je splošno slabo počutje. Običajno mleko na prizadeti dojki slabše izteka. Povišani so tudi vnetni kazalci v krvi,'' pojasnjuje Severina Feus, mednarodna svetovalka za laktacijo in dojenje.

Nosečnost
14. 06. 2020 16.15

Zakaj pride do zunajmaternične nosečnosti?

Največkrat do zunajmaternične nosečnosti pride v jajcevodu, včasih pa tudi v jajčniku ali trebušni votlini. Zgodi se, da po oploditvi celice ne potujejo naprej v maternično votlino, ampak se usidrajo kar tam.

Nosečnost
04. 05. 2020 20.45

Prerez presredka pri slovenskih porodnicah

Preverili smo, kako pogosto jo izvedejo v naših porodnišnicah in zakaj je sploh potrebna. Navajamo tudi izkušnje žensk, ki so rodile enkrat, ali dvakrat, ali trikrat in so imele prerez presredka.

Novice
08. 04. 2020 08.52

Tudi to je posledica koronavirusa: nezaželene nosečnosti in splav na domu

Po izbruhu novega koronavirusa je omejeno delovanje ginekološko-reproduktivnih storitev po celem svetu. V Angliji lahko ženske kar na domu s tabletkami prekinejo zgodnjo nosečnost, v dobrodelni organizaciji opozarjajo na tveganja, če bi se ženske same doma zatekale k splavom. V Sloveniji spada obravnava žensk, ki želijo umetno prekiniti nosečnost, med nujna stanja, zato imajo zagotovljeno zdravniško pomoč.

Malček
17. 10. 2019 13.19

Spomin na Viljema Julijana še živi. Starši se borijo naprej

Gregor in Nina Bezenšek, ki sta se morala prezgodaj poslovita od svojega sina Viljema Julijana, ki je za vedno zaprl oči, se še naprej borita. Tokrat za vse otroke z neozdravljivimi redkimi boleznimi. Želita, da bi bil 17. oktober posvečen prav njim in da bo zaznamovan kot svetovni dan otrok z neozdravljivimi redkimi boleznimi.

Zdrav otrok
13. 09. 2019 08.20

'Pri petih letih ima tri centimetre debelo zdravstveno kartoteko, kar govori samo zase.'

Kako pomagati otroku, da bo lahko vsaj tri ure v kosu spal, da ga bo nehalo srbeti, da ne bo cele noči jokal? Kaj skuhati? S čim mazati? Vprašanja, ki si jih postavljajo starši otrok z atopijskim dermatitisom. In čisto vsak ima svojo edinstveno zgodbo.

Ideje za prosti čas
25. 09. 2018 08.04

Najlepši jesenski izleti po Sloveniji

Otroci so že ujeli ritem šolskih dni, vi ste se poslovili od morskih radosti in čas je, da si ustvarite nove družinske spomine. Načrtujte vikend izlete, v katerih bodo uživali tako mlajši kot starejši družinski člani? Napolnite si baterije v objemu narave in tako boste kos številnim izzivom, ki vam jih prinaša jesen.

Nosečnost
02. 07. 2018 08.10

Evropska kartica v večini tujih držav ne krije poroda

Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja v tujini ni nujno dovolj, saj je njena uporabnost odvisna od tega, kam potujete in kaj od zavarovanja pričakujete ali potrebujete. Evropska kartica vam tako ne zagotavlja nikakršnega varstva, če potujete v države zunaj EU, EGP oz. Švice, Avstralije, Bosne in Hercegovine, Črne gore, Makedonije in Srbije. Omejen je tudi nabor storitev, ki jih lahko z evropsko kartico uveljavljate.

Novice
26. 05. 2018 07.00

Prejeli boste višjo položnico za vrtec

V Mestni občini Maribor se bodo nekoliko povišale cene pomoči na domu in vrtcev. Kot so potrdili mestni svetniki, bo pomoč na domu po novem stala 57 centov na uro več kot doslej, položnice za vrtce pa se bodo za največji delež staršev povečale za evro.

Malček
20. 10. 2017 08.19

Čustvene in vedenjske težave otrok vedno bolj zgodaj

Na Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Maribor, ki letos obeležuje 65-letnico delovanja, opažajo večjo in zgodnejšo pojavnost težav na čustvenem in vedenjskem področju. Te se pojavljajo že ob vstopu v šolo, zato želijo z letošnjim posvetom med drugim opozoriti na ključno vlogo vzgojiteljev pri zaznavanju teh težav.

Najstniki
01. 08. 2017 08.12

Nasilni otroci in mladostniki potrebujejo ustrezno strokovno obravnavo

Nasilni otroci in mladostniki so realnost naše družbe in potrebujejo ustrezno strokovno obravnavno, ocenjuje nekdanja kriminalistka Neža Miklič. Medijsko poročanje o nasilnih dajanjih je pomembno, a jih morajo mediji kritično ovrednotiti in obsoditi, je poudarila za STA.

Najstniki
22. 06. 2017 07.46

Pri nas 10 prijav internetnih zlorab otrok letno, v resnici jih je veliko več. Storilci večinoma moški samotarji, njihov namen spolni ali finančni

Slovenska policija se je pridružila Europolovemu projektu Reci ne, s katerim opozarjajo na vzroke in posledice izsiljevanja in spolnih zlorab otrok in mladostnikov na internetu. Letno obravnavajo okoli 10 zlorab, a jih je veliko več, le da niso prijavljene. Storilci so večinoma moškega spola, samotarji, brez družabnega življenja.

Novice
27. 09. 2016 08.23

Mediji pišejo o kolenu princese Charlotte

Britanski princ William in njegova žena Kate Middleton sta skupaj z otrokoma obiskala Kanado. Mnogi so buljili v princeso Charlotte, natančneje v njeno koleno.

Malček
12. 08. 2016 08.18

Prva pomoč pri otroku

Napotki za prvo pomoč otroku pri zadušitvi, prometni nesreči, strupu in opeklinah.

Novice
15. 01. 2016 07.40

Veselje v jeseniški porodnišnici

Medtem ko število rojstev v Sloveniji upada, v jeseniški bolnišnici v zadnjih letih raste. Lani so zabeležili najvišje število rojstev v zadnjih 40 letih. Zaradi posodobljenih prostorov in usmeritve na porodnico na Jesenice prihajajo tudi ženske iz drugih regij. S pomočjo donacij pa naj bi letos storitve še izboljšali.

Zdrav otrok
26. 06. 2015 08.00

Kako se znebiti strahu pred zobozdravnikom?

Prvi obisk pri zobozdravniku bi moral biti takrat, ko ima otrok še zdrave zobe. Pomembno je, da prvo srečanje ne vzbudi strahu, temveč se takrat otrok spozna z zobozdravnikom, si razgleda ordinacijo in vso opremo v njej. Tako se otrok v primeru zdravljenja ne bo bal ''bele halje'', inštrumenta, ki spušča čudne zvoke, ampak bo pogumno odprl usta na široko, ker bo zobozdravniku zaupal in bo vedel, da bodo vrtanje, puljenje, brušenje … zanj koristni, da na koncu nikoli več ne bo skrival svojega nasmeha.

Novice
04. 06. 2015 06.30

364 otrok skriva svoj nasmeh*

V podjetju Wrigley smo se odločili, da priskočimo na pomoč Centru za otroško in preventivno zobozdravstvo ter jim z donacijo pomagamo pri nakupu nujno potrebne opreme. S posebno prodajno akcijo bomo v maju in juniju od vsakega prodanega izdelka ORBIT 3 cente namenili nakupu nove opreme.

Novice
02. 04. 2014 08.40

Slovenija: Starši opozarjajo že vrsto let!

V Vseslovenski iniciativi za enake možnosti oseb z avtizmom ob današnjem svetovnem dnevu avtizma opozarjajo na sistemsko neurejen položaj teh oseb. Med drugim si prizadevajo za ustanovitev javne ustanove, ki bi celostno obravnavala vse osebe z avtizmom, spremembe pa so po njihovem mnenju potrebne tudi v zdravstvu in izobraževanju pedagogov.

Zdrav otrok
25. 02. 2014 09.39

Zbolijo lahko že nekajmesečni otroci!

Razprava glede oskrbe bolnikov s kronično vnetno črevesno boleznijo (KVČB) se je doslej vrtela zlasti okoli dostopnosti do zdravil. A da lahko bolnik s KVČB dobro obvladuje svojo bolezen in da bolezen ne obvladuje njega, je nujna celostna obravnava, pri čemer pa so razlike med državami EU velike.

Idejnica
15. 07. 2014 08.05

Nujna oprema v potovalni lekarni

Dopust je čas, ko vsi pomislimo na prosti čas, brezdelje, plaže, uživanje, počivanje in druženje. Bolezen pa je kot nesreča – nikoli ne počiva, zato je prav, da tudi na počitnice vzamete osnovna zdravila.

Družina in odnosi
13. 09. 2013 14.11

Katere kače so v Sloveniji strupene?

V Sloveniji živi 11 vrst kač, od katerih so 3 strupene: modras, laški in navadni gad. Kaj storiti, ko srečate kačo ali če vas ugrizne, jih je morda zdaj, ko je v porastu tudi število glodavcev, več, nam je povedala biologinja dr. Staša Tome.

Malček
12. 10. 2011 21.27

Dojenček in njegovi osebni dokumenti

Pomembnejše opravilo, ki vas čaka, ko boste z dojenčkom prišli iz porodnišnice, bo urejanje njegovih osebnih dokumentov. Za obvezne, ki jih mora imeti vsak državljan, bodo poskrbeli za to pristojni organi, večino pa boste morali urediti sami.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986