njimi

Ganljiva objava Maruše Mišmaš Zrimšek: sinček in verz, ki seže do srca
Slovenska atletinja Maruša Mišmaš Zrimšek, državna rekorderka v teku na 2000 in 3000 metrov z ovirami, je pred desetimi tedni postala mamica. S partnerjem Matejem sta novorojenčku dala ime Marcel. Ponosna mamica je zdaj delila novo fotografijo s čudovitim verzom, posvečenim sinčku.

Očetovstvo kot srečanje z novim življenjem in staro dediščino
Ko moški prvič postane oče, se v njegovem življenju začne nekaj povsem novega in zelo osebnega. Ne gre le za novo odgovornost, ampak tudi vlogo, ki ga začne notranje spreminjati. Rodi se nov občutek identitete, nov način zaznavanja sveta in pogosto tudi nepričakovan stik z lastno preteklostjo. Mnogim moškim se v tem novem življenjskem obdobju prebudi spomin na lastnega očeta in številni se sprašujejo: Kakšen oče bom jaz?

Kdaj je čas, da otrok preneha uporabljati dudo?
Duda je pogosto nepogrešljiv pripomoček za pomirjanje dojenčkov. Čeprav marsikomu predstavlja hitro rešitev v stresnih trenutkih, zobozdravniki opozarjajo, da lahko njena dolgotrajna uporaba negativno vpliva na razvoj otrokove čeljusti, zobovja in celo govora.

7 nenavadnih navad pri malčkih, ki so popolnoma običajne
Dvoletniki in triletniki pogosto kažejo 'čudna' vedenja, ki so povsem običajna in del njihovega razvoja. Nekatere navade lahko staršem povzročijo zmedo, vendar večina teh vedenj z odraščanjem mine. V tem članku bomo raziskali sedem čudnih vedenj, ki jih otroci pogosto izvajajo, in podali nasvete, kako se z njimi spoprijeti.

Zato ne smemo ignorirati otroškega joka
Je res priporočljivo, da otroški jok ignoriramo? Se otrok res zna pomiriti sam? Je otrok res priden, če nič več ne joče? Pojavlja se mnogo vprašanj, ki vse prevečkrat dobivajo povsem napačne odgovore.

Najstnik vas morda odriva, a vas hkrati potrebuje bližje kot kdajkoli prej
Obdobje pubertete je izziv za vso družino. Ne vem, kaj se mu je zgodilo, moj otrok ni več isti, pogosto slišimo iz ust staršev, ki doživljajo, da jih njihov otrok odriva, kritizira, ignorira ali celo izziva. A vse to je povsem normalen del razvoja in tisto, kar starši doživljajo kot kljubovanje, je pogosto klic po potrditvi: Ali me še vidiš, tudi ko sem zahteven? Ali boš še ostala z mano, tudi ko mi je težko? Najstnik namreč ne preizkuša našega potrpljenja zato, ker nas ne bi imel rad, ampak ker preverja, ali smo še vedno zanesljiva opora, tudi ko v njem divja vihar čustev.

Velika novica: Pujsa Pepa je dobila sestrico – spoznajte Evie
Oboževalci risanke Pujsa Pepa po vsem svetu so končno dočakali veselo novico – Pepina družina je bogatejša za novega člana! Pepina mamica je rodila zdravo punčko, ki so jo poimenovali Evie.

Igralka po 30 letih razkrila biološkega očeta – družinska skrivnost, ki je pretresla javnost
Igralka Mariska Hargitay je v prihajajočem dokumentarnem filmu razkrila dolgo varovano družinsko skrivnost: njen biološki oče ni bil Mickey Hargitay, temveč brazilsko-italijanski pevec in komik Nelson Sardelli.

Športne igre mladih: Če je kaj, na kar smo Slovenci ponosni, so to športniki
Na Trgu republike v Ljubljani so slovesno odprli letošnje regionalne Plazma športne igre mladih. Dogodka so se udeležili tudi nekateri najvidnejši slovenski politiki, na čelu s predsednikom vlade Robertom Golobom. Prisoten je bil tudi prvi mož Evropske nogometne zveze (UEFA) Aleksander Čeferin.

Zakaj ta na videz neškodljiva starševska navada slabo vpliva na otroke?
Veliko staršev nezavedno vzgaja iz lastnih potreb, kar lahko škoduje otrokovemu duševnemu razvoju. Spoznajte, kaj je egoistični pristop v starševstvu in kako ga prepoznati.

Varnost e-skirojev za otroke: Na kaj morajo biti starši pozorni
Električni skiroji so postali priljubljena prevozna sredstva, vendar njihova uporaba, predvsem med mlajšimi uporabniki, prinaša tudi resne varnostne izzive. Agencija za varnost prometa (AVP) opozarja, da so otroci, ki e-skiroje uporabljajo brez predhodnega usposabljanja in zaščitne opreme, izpostavljeni tveganju za hujše poškodbe.

Razkritje otrokovega imena pred rojstvom – da ali ne?
Nekateri starši že tekom nosečnosti obveščajo družino in prijatelje o vsem, kar se dogaja. Med drugim razkrijejo tudi spol in izbrano ime za otroka. Spet drugi pa vse do poroda prikrivajo oba podatka. A kako bi se odločili vi? Navajamo tri razloge za in proti, da bo vaša odločitev lažja.

Kaj storiti, če otrok pri dveh letih še ne govori?
Govorni razvoj otroka se prične s prvim dnem, ko malček pride na svet in z jokom prvič aktivira svoje glasilke. S starostjo se govorni razvoj počasi razvija do te točke, da malček prične govoriti razumljivo. Starši, ki opazujemo otrokov razvoj, se nam pri tem pojavljajo številna vprašanja, ki ste nam jih zaupali tudi naši sledilci na družbenih medijih. Med njimi so: 'kdaj bo moj otrok postal razumljiv?', 'kaj storiti, če otrok pri dveh letih še ne govori?', 'kako vem, kdaj je treba obiskati logopeda?' in številna druga.

Objemi, ki zdravijo: Zakaj vaš otrok vsak dan potrebuje vašo bližino?
Objemi niso le izraz ljubezni – so temeljni gradnik zdravega razvoja otroka. Človeška bližina, crkljanje in pestovanje dokazano vplivajo na otrokovo samozavest, varnost in celosten čustveni razvoj. V nadaljevanju preverite, zakaj je redno objemanje nujno in kako močno oblikuje otrokov svet.

Kako pripraviti otroka na prihod dojenčka?
Prihod dojenčka v družino prinaša številne spremembe. A ni treba, da vas je strah, kako bodo otroci sprejeli novega člana družine. Za vas smo pripravili 7 bistvenih in uporabnih nasvetov, s katerimi boste lahko pripravili svojega otroka na prihod novorojenčka.

Prehrana v nosečnosti: pomen beljakovin za mamo in otroka
Prehrana med nosečnostjo ima ključno vlogo pri zdravju matere in razvoju otroka. Vnos zadostnih količin beljakovin ni pomemben le za rast ploda, temveč tudi za dobro počutje nosečnice. Pravilna prehrana v tem občutljivem obdobju pomeni dolgoročno naložbo – ne le v zdravje matere, temveč tudi v otrokov imunski sistem, telesni in možganski razvoj ter celo zdravje v odrasli dobi.

Pomagajte otrokom z rakom: darujte lase za brezplačne lasulje
Vsako leto v Sloveniji zaradi raka zboli med 80 in 90 otrok, med njimi pa jih 15 do 20 zaradi zdravljenja potrebuje lasuljo. Za izdelavo ene same lasulje je potrebnih kar 17 do 18 čopov las dolžine vsaj 30 centimetrov. Z vašo pomočjo lahko otrokom, ki med zdravljenjem izgubijo lase, povrnete samozavest, občutek varnosti in nasmeh na obraz.

Razglasili so jo za najslabšo slavno mamo
Jessica Simpson je leta trdila, da si želi biti mati, ki bo sama vzgajala svoje otroke, brez pomoči varušk, vendar je njen življenjski slog ekstravaganten in poln izzivov. Tako ima pevka zdaj za sabo celoten tim varušk, ki skrbi za njene tri otroke.

Bratska vez: Ljubezen, rivalstvo in vse vmes
Odraščanje z bratom je lahko prava čustvena vrtiljak – en trenutek vas spravlja ob živce, že naslednji pa vas brani, nasmeji ali vam stoji ob strani, ko ga najbolj potrebujete. Kljub številnim prepirom, draženju in tekmovanju je brat pogosto oseba, na katero se lahko vedno zanesete. Povezanost med brati in sestrami je edinstvena – prežeta z ljubeznijo, zvestobo in skupnimi spomini, ki trajajo vse življenje.

Hči Roberta De Nira razkrila transspolno identiteto
Airyn De Niro, hči slavnega Roberta De Nira, je v iskrenem intervjuju razkrila, da je transspolna ženska. Delila je svoje izkušnje z odraščanjem in tranzicijo, začetkom hormonske terapije in iskanjem lastne poti. Kot je dejala, je vesela, ker ima očetovo podporo.

Kratki družinski izleti po Sloveniji: Odkrijte edinstvene kotičke z otroki
Iščete odlične ideje za družinski izlet po Sloveniji? Odkrijte čudovite kotičke te raznolike dežele, ki ponuja nešteto priložnosti za raziskovanje z vašimi najmlajšimi. Slovenija je popolna destinacija za družinska potovanja, saj ponuja edinstvene naravne lepote, slikovite kraje in bogato kulturno dediščino.

Kako negativna čustva pomagajo pri vzgoji srečnih otrok
Sreča je vedno visoko na seznamu ciljev in želja v življenju, tako odraslih kot otrok. Starši si želijo, da bi njihovi otroci odraščali srečni, vendar se pogosto sprašujejo, kako to doseči. Poleg zdravja, ki je vedno na prvem mestu, je sreča tisto, česar si starši najbolj želijo za svoje otroke.

Nevarne kemikalije v igračah: Kaj vse ogroža zdravje otrok?
V oddaji 24UR Inšpektor je novinarka Tea Šentjurc raziskovala zaskrbljujoče stanje varnosti otroških igrač. Na trgu so povsem legalno dostopne igrače, ki vsebujejo nevarne snovi – od rakotvornih kemikalij in hormonskih motilcev do snovi, ki so v prehrani in kozmetiki že dolgo prepovedane. Večina igrač nima označene sestave, zato starši pogosto sploh ne vedo, kaj dajo otroku v roke.

Colin Farrell žaluje: Umrl je njegov oče, nekdanji nogometaš
Colin Farrell je izgubil očeta Eamona Farrella, nekdanjega nogometaša, ki je umrl v Dublinu po dolgotrajni bolezni v starosti 83 let. Igralec se ga je ganljivo spomnil tudi med govorom ob prejemu nagrade SAG.

Vnukinja, ki je postala hči – in rešila slavno babico pred žalostjo
Ana Obregón, španska igralka, ki je pri 68 letih postala mama z uporabo sperme svojega pokojnega sina, je pri 70 letih odkrito spregovorila o življenju z deklico, ki ji je vrnila voljo do življenja.

Kako se z otrokom pogovoriti o kajenju in elektronskih cigaretah
Kako se z otrokom pogovoriti o kajenju in elektronskih cigaretah? Nasveti za odkrit pogovor, razumevanje in preprečevanje zasvojenosti.

Je panda starševstvo recept za uspeh?
Panda starši postavljajo otrokom trdne meje ter jim hkrati pustijo svobodo in dovolijo hoditi po lastni poti. Baje je opisano recept, kako vzgojiti uspešne posameznike.

Čustvene rane otroštva: Prepoznajte vzroke in pomagajte otrokom
Vsak izmed nas ima manjše ali večje travme iz otroštva, nekatere izmed teh so nas zaznamovale. Zato je dobro, da imate v mislih, da lahko z določenim vedenjem in besedami otroku nehote pustite rane za vse življenje. Poglejmo osem najpogostejših travm iz otroštva.

Delovna akcija uspela: Nevarne stopnice so postale preteklost
Ali vas skrbi varnost vaših otrok v domu? V zadnji epizodi oddaje Delovna akcija so prikazali, kako lahko preprosti ukrepi, kot so namestitev varnostnih vratc na stopnicah, močno izboljšajo varnost vaših najmlajših.

Lastnosti, ki jih dojenčki podedujejo po mami
Ste se kdaj spraševali, katere lastnosti otrok podeduje po mami in katere po očetu? Tukaj je sedem lastnosti, za katere genetika pravi, da jih dojenčki najpogosteje podedujejo po materini strani.