nimajo

Priznani psiholog: 'To je izjemnega pomena za otroka'
Kako zelo pomembno je otroka že od malega naprej učiti čustvene inteligence, je razložil priznani ameriški psiholog in profesor na Univerzi Harvard, dr. Daniel Goleman. Hkrati navaja načine, na katere lahko otroka učimo čustvene inteligence.

Kako okrepiti odnos med sorojenci?
Odnosi med sorojenci znajo biti večplastni in zapleteni. A starši smo zato tu, da jih usmerjamo, spodbujamo in negujemo odnose, da ostanejo prijateljski, topli in lepi. Kako lahko pripomorete k temu? Za vas imamo nekaj nasvetov, ki vam bodo lahko pomagali.

Novi spletni trend: Pari brez otrok kažejo, kako živijo
Mladih družin je vse manj, partnerji pa zaradi številnih dejavnikov, kot so študij, iskanje dela in stanovanja, ustvarjanje kariere ipd. svoje družine oblikujejo mnogo kasneje ali pa sploh ne. To je zdaj postal tudi trend na družabnih omrežjih, kjer mladi pari delijo svoje življenjske izkušnje, potovanja in način življenja, ki ne vključuje otrok.

Kako komunicirati z otroki o posledicah naravne katastrofe
Mnogo vprašanj se je pojavilo ob posledicah, ki so jih za seboj pustile poplave, a včasih preprosto ne vemo, kako bi o tem komunicirali s svojimi otroki. Kot starši si namreč želimo, da bi jim lahko prikrajšali vso bolečino in slabe izkušnje, a žal na nekatere stvari nimamo vpliva, imamo pa ga na svoje otroke. O tem smo se pogovarjali tudi s psihologinjo.

Rolerji za otroke – kako jih izbrati in na kaj biti pozoren?
Rolerji – eden izmed prvih pripomočkov do otroške zabave na kolesih. Kaj ni vedno razburljivo, ko vaš otrok izrazi željo po novem hobiju, še posebej, če gre za nekaj tako energičnega, kot je rolanje? Predstavljajte si njegov nasmejani obraz, ko s svojimi novimi rolerji navdušeno naredi svoje prve zavoje!

Tako bodo uredili varstvo otrok po občinah
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje v sodelovanju z lokalnimi skupnostmi in vodstvi vzgojno-izobraževalnih zavodov ureja varstvo otrok v občinah po vremenski ujmi, so sporočili z ministrstva. Predstavnike naštetih so prosili, da po svojih najboljših močeh poskrbijo za varstvo otrok in poiščejo nadomestne prostore.

Kaznujete otroka? Strokovnjakinja meni, da kazen nikoli ni učinkovita metoda
Pisala nam je bralka, ki se sprašuje, ali je kaznovanje s sedenjem na stolčku ustrezno. Za mnenje smo povprašali Dejano Dejanović, predavateljico o razvoju možganov.

Kje smo v času 'epidemije' izgubili otroke?
V času epidemije s koronavirusom smo stik z otroki v veliki meri začeli izgubljati s prekomerno uporabo pametnih telefonov in zaslonske tehnologije. Posledično otroci vse prepogosto na spletu iščejo vzornike, ideale in lahko se zgodi, da jih najdejo v spletnih nerealnih vsebinah influenserjev.

Promocijski izdelki za otroke – učinkovito sredstvo za promocijo!
Promocijski izdelki za otroke so postali eno najbolj učinkovitih sredstev za promocijo in oglaševanje. Otroci so pomemben ciljni segment, saj pomembno vplivajo tudi na nakupne odločitve svojih staršev. Zato je ključno razumeti moč promocijskih izdelkov in kako jih pravilno uporabiti v marketinški strategiji, ki je prilagojena otroškemu občinstvu.

To lahko v nosečnosti povzroči številne posledice
S temi preprostimi nasveti se naučite, kako brezskrbno uživati v poletju, morju in počitnicah tudi v obdobju nosečnosti.

7 naravnih načinov lajšanja slabosti v nosečnosti
Slabost in bruhanje sta dva od najbolj tipičnih in neprijetnih znakov zgodnje nosečnosti. Nekatere nosečnice sicer s tem nimajo težav, druge se s slabostjo soočajo prve tri mesece, spet tretje pa se do konca nosečnosti spopadajo z bruhanjem, slabim počutjem in utrujenostjo. Da bi omilili občutek slabosti v obdobju nosečnosti, smo za vas poiskali sedem naravnih rešitev, ki vam lahko pri tem pomagajo.

To so najpomembnejši izzivi, s katerimi se soočajo noseče najstnice
"Najpomembnejši izziv za nosečo najstnico je ponovni premislek o svojih prioritetah v življenju in vrednotah. Najpogostejše dileme so povezane z otrokom: ga obdržati ali prekiniti nosečnost, ga oddati v posvojitev ... Ali bo oče otroka tudi dober oče, bo prevzel svoj del odgovornosti, bi sploh želela nadaljevati odnos z njim, si to želi on? Kaj bodo rekli starši, so se skregali, bo lahko še naprej živela pri njih ali se bo morala preseliti k očetu otroka ali v materinski dom? Bo lahko še hodila v šolo, si uresničila načrte, ki jih je imela za prihodnost? Če bo ostala sama, kako bo plačevala račune?" je nanizala psihiatrinja Petra Jelenko Roth.

Počitnice – priložnost za vpogled v svojega otroka?
Počitnice so tisti deli šolskega leta, ki ga ima večina otrok najraje in se ga najbolj veseli. Učenec, ki resno dela skozi šolsko leto, potrebuje počitnice. Pri posameznikih, ki oddiha nimajo pogosto, poročajo o naveličanosti in otopelosti. Enako je pri šolarjih, še posebej, če so ti mlajši in jih zanima predvsem igra, saj je ta pomemben element za zdrav razvoj otroka. Raziskave razvojne psihologije kažejo, da otrok po sedmem letu starosti želi početi tudi kaj resnega in to v šoli tudi počne. Vendar je še vedno otrok, zato je šolsko leto zasnovano tako, da so med poukom počitnice, ki naj bi bile namenjene prosti igri, raziskovanju in druženju. Tako postanejo počitnice pomemben vir izkušenj, pridobljenega znanja in socialnih veščin.

Obisk ene najlepših slovenskih pokrajin vas bo navdušil
Nebesa obstajajo! Na Zemlji, natančneje na Dolenjskem. Sicer se je zanje treba malce potruditi, ampak je vredno. Tudi če se otroci glasno pritožujejo.

Toliko mora izplačati bivši ženi za vsa gospodinjska opravila
Pravico na sodišču je dočakala gospodinja iz Malage, v Španiji, kjer je sodišče odredilo, da ji mora soprog po 25 letih zakonskega življenja ob ločitvi izplačati kar 204 tisoč eurov odškodnine za vsa vsa gospodinjska opravila, ki jih je v letih skupnega življenja opravila.

Učitelj Žiga: 'Tihi otroci so mnogokrat prezrti'
Žiga Bokal je pozitivno naravnan, zabaven, športen in pravičen učitelj razrednega pouka z izjemno tankočutnostjo do otrok. Trenutno deluje na Osnovni šoli Vodmat v Ljubljani. Z nami pa je spregovoril o pomembnosti vključevanja športnih aktivnosti v življenje otroka, o vzgoji, šoli in medsebojnih odnosih. Odgovore si preberite v spodnjem pogovoru.

Jennifer Garner: 'Nikoli nisem dvomila v to, da bom mama'
Igralka Jennifer Garner, ki ima z nekdanjim možem Benom Affleckom tri otroke (Violeto, Seraphino in Samuela), je iskreno spregovorila o materinski vlogi, za katero pravi, da je bila sprva zelo naporna in zanjo na nek način obsesivna.

Kdaj je otrok lahko samostojen (in varen) v prometu?
Kdaj gre lahko otrok sam v in iz šole, na šolski avtobus in samostojno kolesari v prometu? Zakaj so zakonske omejitve in kako lahko starši pripravimo otroka na varno udeležbo v prometu? Pojasnjujejo na Javni agenciji za varnost prometa in policiji.

Juhant: 'Če je središče družine otrok, adijo, srečno starševstvo, adijo, srečno otroštvo'
Medvrstniško nasilje se je dogajalo in se bo dogajalo, a vendarle noben ne pričakuje, da bo prišlo do takih pretresljivih ekstremov, ki so se v zadnjem obdobju vrstili med otroki. Prisotna je žalost, ponekod jeza in velika mera zaskrbljenosti, v kakšno smer gre družba. Pojavljajo se tudi vprašanja, kako se o takih dogodkih pogovarjati z otroki in kako jih vzgajati, da bodo zrasli v junake s pozitivnimi vrednotami. Nekaj zelo koristnih nasvetov nam je v nadaljevanju zaupal Marko Juhant, specialni pedagog in strokovnjak s področja vzgoje.

5 mitov o materinstvu
Pričakovanje materinske vloge je vedno povezano z dvojnimi občutki – na eni strani se bodoča mamica neskončno veseli novega družinskega člana, po drugi strani pa je prisoten tudi strah. Bom kos novi vlogi? V današnjem času največ informacij najdemo kar na spletu, kjer na številnih forumih in skupinah za mlade mamice potekajo številni pogovori in deljenje nasvetov, kar pri mnogih povzroči zmedo. Katere informacije nimajo nobene povezave z resničnostjo in čemu sploh verjeti?

Kako prepoznati shizofrenijo pri mladostnikih?
Puberteta je že dolgo znana tudi kot prehodno obdobje, v katerem se lahko pojavijo številni čustveni in vedenjski problemi. Sem spadajo predvsem tesnobne motnje, depresija, zloraba substanc, samopoškodovalno vedenje in motnje prehranjevanja, ki jih poznamo skoraj vsi. Nekoliko manj pa se govori o shizofreniji pri mladostnikih, ki je včasih starši ne neprepoznajo. Kakšni so znaki shizofrenije pri mladostnikih in kako ukrepati, preverite v tokratnem prispevku.

5 stvari, ki se jih zavemo šele, ko izgubimo starše
Življenje je čudovito, a nepredvidljivo in polno nenehnih sprememb. Tudi in predvsem takrat, ko jih najmanj pričakujemo. V stotinki sekunde se lahko zgodi, in navadno se nam zgodi kar nekajkrat v življenju, da se življenje, kot ga poznamo, spremeni v popolnoma novo dimenzijo. Novo različico s spremembami, ki se jim moramo na novo privaditi in se priučiti živeti z njimi. Izguba staršev je ena takšnih sprememb, ki nas zaznamuje za vedno.

Ko je otrok razpet med dvema ognjema
V nekaterih družinah starši s svojim otrokom delijo preveč ali jih celo povlečejo v starševski sistem. To je še posebej značilno za družine, kjer so prisotne zasvojenosti, duševne bolezni in kjer med zakoncema vladajo konflikti ter odtujenost. Otrok v tem primeru postane čustven partner svojemu staršu (ali obema) in prevzame vlogo zaupnika ter podpornika. Čeprav starši to v večini primerov počnejo nenamerno in se ne zavedajo vpliva te dinamike, pa je otrok v tej vlogi primoran prezgodaj odrasti, zato je oropan brezskrbnega otroštva, posledice pa se lahko kažejo tudi v odraslosti.

'Ni enostavno zapustiti doma in vsega, kar te veže nanj'
V Sloveniji deluje 20 varnih hiš in 10 materinskih domov, kamor se lahko po pomoč zatečejo mamice z otroki. S svojimi sodelavci jim že vrsto let pomaga tudi predsednica Sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij pri Socialni zbornici Slovenije, Suzi Kvas, ki med drugim poudarja: "Bolečina bi nam bila velikokrat lahko prihranjena, če bi znali poslušati drug drugega in se predvsem slišati. Zato menim, da je najbolj pomembno, da smo senzibilni, da zaznamo stisko posameznikov okoli nas in da poskušamo pomagati po svojih močeh."

Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo
Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo. Razlogi so različni in nekatere gre pripisati tudi modernemu načinu življenja in višjim estetskim standardom. Kako lahko starši pripomoremo zmanjšati tveganje, da bo otrok potreboval ortodontsko zdravljenje, sta pojasnili ortodontka Gordana Čižmek in zobozdravnica Urška Šavli.

Takšni otroci odrastejo v srečne ljudi
Čeprav se mnogo staršev, ki imajo doma radožive in živahne otroke, vsakodnevno sooča s številnimi izzivi in si morda želijo, da bi bili njihovi otroci bolj ubogljivi, mirni in pridni, pa strokovnjaki trdijo, da so ravno otroci nemirnega duha tisti, ki v odraslosti živijo izpopolnjeno in srečno življenje. Zakaj? Preverite.

Saša Krajnc: Priden je, kdor je neviden, neslišen in brez ugovarjanja izpolnjuje pričakovanja
Starši si pogosto želimo, da bi bili naši otroci pridni in bi pozabili na besedo NE pri izpolnjevanju naših želja, zahtev ali pogojev. Pravzaprav ne samo naših, ampak da bi se kar najbolje uklonili sistemu, ki ga narekuje sodobna družba. Ampak pretirana pridnost lahko vodi tudi v nemalo težav, ki se večkrat izrazijo šele kasneje. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko dr. Sašo Krajnc.

Tanja Žagar: 'Ne mine dan, da ne bi mislila na mamo'
Kraljica slovenskih src in priljubljena glasbenica Tanja Žagar je z nami iskreno spregovorila o materinstvu in ljubečih spominih na svojo pokojno mamo. Glasba ji je bila dobesedno položena v zibelko, spomini na glasno petje v avtu skupaj z materjo in očetom pa so ostali za vedno zaklenjeni v njenem srcu. Več si preberite v spodnjem pogovoru.

Brezplačne počitnice bo doživelo 157 otrok
V tradicionalni februarski dobrodelni kampanji so člani Kluba zvestobe OMV SMILE & DRIVE donirali osem in pol milijona točk zvestobe. OMV Slovenija je temu dodal še milijon točk in jih namenil Zvezi prijateljev mladine Slovenije. S pomočjo teh sredstev bo v sklopu humanitarnega programa Pomežik soncu poletne počitnice doživelo novih 157 otrok iz socialno ogroženih okolij.

Kako je dojenje preživelo številne zgodovinske izzive?
Ste se kdaj vprašali, kako je potekalo hranjenje dojenčkov v preteklosti, ko še niso poznali mlečne formule za adaptirano mleko? Kdaj so se pojavile dojilje in kdaj flaške? Kako je dojenje preživelo številne izzive? Preverite v kratkem zgodovinskem pregledu dojenja.