nego

Kako prepoznati shizofrenijo pri mladostnikih?
Puberteta je že dolgo znana tudi kot prehodno obdobje, v katerem se lahko pojavijo številni čustveni in vedenjski problemi. Sem spadajo predvsem tesnobne motnje, depresija, zloraba substanc, samopoškodovalno vedenje in motnje prehranjevanja, ki jih poznamo skoraj vsi. Nekoliko manj pa se govori o shizofreniji pri mladostnikih, ki je včasih starši ne neprepoznajo. Kakšni so znaki shizofrenije pri mladostnikih in kako ukrepati, preverite v tokratnem prispevku.

Starši imajo ključno vlogo pri odpravljanju uši pri otrocih
Ena izmed nevšečnosti, s katerimi se večinoma soočajo starši vrtčevskih otrok ali šolarjev, so naglavne uši. Zelo hitro se širijo, zato je pravočasno ukrepanje staršev in zajezitev ušivosti za skupino otrok, ki vsakodnevno več ur bivajo skupaj, izjemno pomembno.

To se zgodi z nohti in lasmi v času nosečnosti
Nosečnost je obdobje sprememb, ki jih vsaka ženska doživlja nekoliko po svoje. Nekatere so obdane s prav posebnim sijajem, spet druge preizkušajo čisto nove recepte, kot so na primer kumarice s čokoladnim namazom, spet tretje poročajo o tem, da imajo drugačne lase in nohte. Torej kaj se zgodi z našimi nohti in lasmi v času nosečnosti?

Uporabne informacije za starše otrok s posebnimi potrebami
Vse o prvih korakih birokracije za starše otrok s posebnimi potrebami.

Skrb in nega za tanke in krhke lase po porodu
So po porodu vaši lasje postali suhi, krhki in lomljivi? Obstaja kar nekaj strokovnih trikov, s katerimi boste dosegli želene rezultate in izboljšali videz ter zdravje vaših las.

Vse pravice in ugodnosti staršev na enem mestu
V Sloveniji je starševski dopust v preteklem letu 2022 izrabilo 25.073 mamic in 892 očkov. Nadomestilo za odmor med dojenjem je prejemalo 89 mamic, pravico do plačila prispevkov zaradi varstva najmanj štirih otrok pa je uveljavljalo 13 očkov in 1075 mamic.

Izplačila socialnih transferjev v letu 2023 – predvideni datumi
Izplačila socialnih transferjev v letu 2023 – terminski načrt in predvideni datumi nakazil.

Seznam stvari, ki jih mamica potrebuje po porodu
Porod je svojevrstna izkušnja za vsako posameznico in niti eden ni enak drugemu. A mamice se po porodu soočajo s podobnimi težavami in situacijami, zato je dobro vedeti, kaj potrebujete ob sebi za lajšanje teh okoliščin. Za vas smo pripravili kratek seznam.

Razkrivamo: Kaj se dogaja tik po porodu?
Marsikateri ženski se do vstopa v porodno sobo niti sanja ne, kaj jo čaka. In v večini primerov je tako boljše. Vse, kar dotlej ženska posluša, so trditve v slogu 'če so vse zmogle, boš tudi ti' in 'saj ni nič takega, ko boš prijela dojenčka v naročje, boš pozabila na vse' ter podobno. Nobena od prijateljic ali bližnjih pa ne razkrije, kaj točno se z vašim telesom dogaja tik po porodu.

"Izvolite, tukaj imate moja pljuča! Menjam jih, samo dajte jih mojemu otroku."
"Naši spomini na prve mesece po porodu niso vonj po mleku in po dnevni sobi, kjer se zavite v odejo z neumitimi lasmi crkljamo z dojenčkom. Naši spomini so vonj po razkužilu, piskanje aparatov in dve uri na dan, ko dobimo svoj zaklad na prsi. So bojazen, kaj se bo zgodilo. So fizična bolečina, ki jo občutiš, ker ne moreš pomagati svojemu otroku," se spominja Petra Znoj. Danes ponosna mamica dveh zdaj že velikih borcev pomaga drugim mamicam nedonošenčkov in tistim, ki bodo nekoč hodile po njihovi poti.

Kot sošolca se nista družila, zdaj sta poslovna partnerja
Flavijan Tekavec in Viktorija Hafner sta bila štiri leta sošolca v gimnaziji, a priznata, da se nista pretirano družila. Vse pa se je spremenilo med obdobjem globalne pandemije koronavirusa, ko je Flavijan razvil izdelke za nego las, k sodelovanju pa povabil še svojo nekdanjo sošolko. Zdaj skupaj vodita podjetje.

5 pravil, ki se jih morata držati otroka Jennifer Lopez
Jennifer Lopez je prepričana da so pri vzgoji otrok potrebne meje in pravila. To pa je pet pravil, ki se jih morata držati njena otroka, Emma in Maximilian Muñiz.

Butični sejem otroške opreme ljubljana stroller show, ki ga ne smete zamuditi
Edinstven dogodek te jeseni na katerem kot mladi ali že izkušeni starši v fazi nakupa otroške opreme za vaše otroke vsekakor ne smete manjkati.

Tačke pomagačke – pasji junaki, ki pomagajo otrokom odkriti najboljšega sebe
"Mlajši učenec je imel izjemno močan strah pred javnim nastopanjem. Pred sošolci ni bil pripravljen ničesar glasno prebrati, niti ni želel odgovarjati na učiteljičina vprašanja. Učiteljica se je odločila, da mu omogoči udeležbo na uri Beremo s tačkami. Po uvodnem pogovoru in spoznavanju je bilo otroku predlagano, da bi psički na glas prebral pesmico. Po prvih dokaj tiho izgovorjenih besedah je branje postajalo vse glasnejše. Ob odzivih psičke se je otrok smejal, zabaval, bil je navdušen, da ga kuža dejansko posluša. Skratka, glasno branje je postalo zabavno. Naslednji dan je otrok isto pesmico s psičkino fotografijo pred sabo glasno prebral učiteljici, taisti otrok pa je ob koncu šolskega leta že nastopil na šolski proslavi," lepo izkušnjo opiše Slavica Mrkun, predsednica Društva Tačke pomagačke.

Koliko časa traja materinski in koliko očetovski dopust?
Porodniški ali materinski dopust je tako kot tudi očetovski dopust namenjen skrbi in negi za otroka. Nikar ne hitite in nikar ne imejte slabe vesti, ker čas preživljate z otrokom in ne v službi. Delo bo počakalo, otroci pa bodo še prehitro zrasli. Cenite vsak dan in vsak trenutek in čeprav zna biti kdaj tudi bolj naporno kot marsikatera služba, pa je vredno vsake neprecenljive minute, ko ste lahko z otrokom.

Zato specialist ORL svetuje, da z luknjanjem ušes ne hitite
Gre pri luknjanju ušes zgolj za nečimrnost? Mu povzročamo preveč ali morda premalo pozornosti? Ali niso naši otroci že sami po sebi za nas tako ali tako najlepši? Kdaj je primeren čas za prebadanje ušesa?

Naravni pilingi, ki jih lahko pripravimo doma
Sijoča in mehka koža je vse, kar si želimo. Ker pa to zlahka dosežemo s pomočjo primerne nege obraza, smo za vas poiskali preverjene recepte naravnih domačih pilingov, ki jih lahko pripravite iz popolnoma nestrupenih sestavin ... pravzaprav jih lahko večino pojeste in jih že imate na dosegu roke v kuhinji! Pa poglejmo.

Kako zaščititi otroško kožo pred nevarnimi sončnimi žarki?
"Kar tri četrtine vsega žarčenja prejmemo že pred obdobjem polnoletnosti," opozarja dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med. "Torej prav v obdobju otroštva in mladostništva sončni žarki koži povzročijo večino škode." Otroci brezskrbno tekajo in se ne zavedajo nevarnosti, zato morajo biti pri ščitenju pred soncem toliko bolj odgovorni starši. Mladostniki še ne razmišljajo o posledicah, ki se lahko pojavijo kasneje v življenju, a jih je na to treba opozarjati.

Telesne spremembe v obdobju nosečnosti
Nosečnost je stanje, ko ženska nosi plod v telesu, in traja od oploditve do poroda. V tem času telo nosečnice prestaja številne procese in spremembe. Kakšne, si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Kako usvojiti zdrav način življenja po porodu
Zdrav življenjski slog je nekaj najboljšega, kar lahko vpeljemo v svoj vsakdan - zase in za svojega otroka. In vedno je pravi čas, da naredimo manjše ali večje spremembe na bolje. Zato nima smisla, da vedno le čakamo na pravi trenutek, saj lahko z uvajanjem zdravih navad začnemo že danes, počasi, korak za korakom.

Ronaldo z najdražjimi na družinski dopust
Christiano Ronaldo in Georgina Rodriguez si še vedno nista opomogla od družinske tragedije, ko je ob porodu dvojčkov eden od njiju preminil. Družinica od takrat preživlja več časa skupaj, tokrat pa so se odpravili tudi na družinski dopust, ki ga zdaj potrebujejo bolj kot kdajkoli prej.

Steklenični karies ali gniloba mlečnih zob
Karies zgodnjega otroštva (KZO ali steklenični karies) je zelo pogosta okužba pri otrocih, mlajših od šestih let, ki nastane zaradi prenosa bakterij Streptococcus mutans in laktobacilov, običajno od matere.

Pri enem dojenčku se je avto šibil pod težo prtljage, danes pri treh pa ...
Ko sva bila z možem še brez otrok, sva pred dopustom spakirala dve potovalni torbi. No, v redu, tri, kajti jaz sem zase vedno vzela kar nekaj dodatnih parov prelepih čevljev "za vsak primer" (in vedno se je izkazalo, da niso potovali zaman). Po prihodu prvorojenca Matevža pa je pakiranje postalo pravi podvig. Pred odhodom se je avtomobil šibil pod težo ogromno prtljage, pretežno namenjene negi enega samcatega dojenčka. Prtljažnik je bil napolnjen vse do vrha, na strehi je bil prenapolnjen potovalni kovček in prtljago, ki je nisva mogla stlačiti drugam, sva porinila pod avtomobilske sedeže.

Kako biti najboljši očka in mož?
Dolgih devet mesecev je minilo in z vašo najdražjo sta postala starša. V življenje je prišlo novo bitje, ki zahteva popolno pozornost. Previjanje, hranjenje, crkljanje brez konca in kraja, vse dni in noči. Kako se kot novopečeni očka znajdeš v novi vlogi? Dejstvo je, da z vlogo očeta dobi novo dimenzijo tudi odnos z najdražjo. Zdaj nista več samo partnerja oziroma mož in žena, pač pa tudi starša, kar je povezano z novimi odgovornostmi in izzivi ter preoblikovanjem življenjskega sloga. Ne pravijo zaman, da se s prihodom otroka vse spremeni, zato smo pripravili vodič, kako v očetovstvu in vsemu, kar to prinese, čimbolj uživati.

Kako pravilno negovati spolovilo fantka?
Veliko mladih mamic se po rojstvu sina spozna z diagnozo fimoze. Kaj to pomeni in kako jo lahko preventivno preprečimo, pa v tokratnem prispevku.

Zakaj otroci grizejo nohte in kako to preprečiti?
Otroci grizejo nohte iz različnih razlogov: zaradi nervoze, radovednosti, dolgčasa, stresa ali navade. Gre za eno najpogostejših navad, ki je poleg vrtanja po nosu, sesanja palca, ovijanja las okoli prsta in škripanja z zobmi lahko posledica nervoze. Prenese se lahko tudi v odraslo dobo. Kako ukrepati?

To vse počnemo mame (pa nikomur ne povemo)
Če bi mi kdo pred 15 leti napovedal, da bom v javnosti brez kančka zadrege vonjala pokakano ritko, bi mu v navalu smeha verjetno odgovorila, da nikoli in nikdar. No, zarečenega kruha se največ poje.

Tako pestro je bilo lani v slovenskih porodnišnicah
Lansko leto je bilo posebno tudi v slovenskih porodnišnicah. Rodilo se je več otrok kot leto poprej, nosečnice in porodnice pa so se soočale z dodatnimi vprašanji. Med drugim so jih skrbeli morebitni vplivi na razvoj ploda ob okužbi, omejitveni pogoji, nošenje zaščitnih mask, možnost spremljevalca pri porodu. V porodnišnicah so se tako kot vselej trudili in poskrbeli za udobje mamic in novorojenčkov, tako s skrbjo, nego in pomočjo kot tudi s številnimi prenovami in posodobitvami opreme.

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji
Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

Pripravite se na dojenje še pred rojstvom dojenčka
Čeprav je materino mleko najboljša in najbolj zdrava hrana za otroka ter najbolj naraven način prehranjevanja, v realnosti na začetku ni vedno tako prijetna izkušnja. Včasih dojenje ne steče takoj in mama vloži precej napora, truda in potrpežljivosti, da bi dojenje potekalo nemoteno in brez bolečin.