nazaj

Pogosta navada, ki pa ni tako nedolžna
Sesanje palca je normalno pri dojenčku. Nagon lahko v prvih mesecih dojenčka vodi do sesanja palca, lahko pa sesa rokico, ostale prstke ali druge predmete. Vendar navadno otrok sesanje do prvega leta preneha. Večina jih sesa zato, da bi se umirili, in prav to je razlog, da lahko navada traja tudi do šestega leta ali dlje. Palec tolažilec je vedno na voljo, kadar je otrok prestrašen, osamljen, žalosten, utrujen ali mu je preprosto dolgčas. Ta odlični majhni prst je vedno pri roki, le zakaj ga ne bi uporabil? Večina otrok se navade reši med tretjim in petim letom, strokovnjaki pa opozarjajo, da otroka nikoli ne smete od sesanja palca odvajati na silo.

Besede, ki nimajo smisla: ''Pomiri se.'' ali ''Nehaj kričati in jokati.''
Ko otroka preplavijo težka občutja, se jih najbolj ustraši on sam. Odrasli smo tisti, ki se jih ne bi smeli.

Kaj je selektivni mutizem?
Selektivni mutizem je redka in kompleksna anksiozna motnja, kjer otroci zaradi hudih občutkov tesnobe ne zmorejo verbalne komunikacije v specifičnih socialnih okoliščinah.

Ne pozabimo nanje. Tako mali borci živijo v času novega koronavirusa
Ukrepi ob novem koronavirusu so še posebej prizadeli družine z otroki s posebnimi potrebami in zdravstvenimi težavami, ki so se morali čez noč sprijazniti z omejitvami pri zdravstvenih storitvah, terapijah, obravnavah, do zdaj običajne dodatne pomoči. Pomislimo nanje, ko nam je kot staršem sicer zdravih otrok včasih težko.

Kako pravilno kopati dojenčka?
Nikoli dolgočasne dneve, ki jih preživljamo s svojimi dojenčki, zvečer zaključimo še s sproščujočo kopeljo. A pravilnega ravnanja z dojenčkom v banjici se moramo naučiti tudi starši.

"Ali tvoj že kobaca, sedi, hodi?" - Ni pomembno, kdaj, temveč, kako in da sploh
"Torej, kot vsi otroci ne začnejo istočasno brati, pisati, voziti kolo, tudi ne začnejo vsi pri isti starosti kobacati, sedeti, hoditi. V resnici niti ni tako pomembno, kdo je prvi in kdo zadnji. Ključno je, da se mejnik zgodi. Če se malo pošalim - ko gremo na razgovor za službo, nas praviloma nihče ne vpraša, kdaj smo shodili," pravi Tadeja Bečaj Žnidaršič. Mamica dveh je življenje posvetila pedokinetiki, preko katerih dojenčki in otroci spoznavajo nov svet, ki ga morda brez njene pomoči ne bi nikoli.

Tako skrbijo za nedonošenčke v naših porodnišnicah
Nedonošenčki so majhni kot dlan, a po srcu veliki borci. Več kot 1000 jih letno pokuka veliko prezgodaj na svet in spopasti se morajo s številnimi ovirami, ki ogrožajo njihovo zdravje in tudi samo življenje. Ob ljubečih starših in usposobljenem medicinskem osebju vsak dan posebej zmagajo, vsak dan znova dobijo eno bitko. Preberite si tudi njihove zelo ganljive zgodbe na dnu članka.

Osem napačnih prepričanj o otrokovem zdravju
Starši se lahko zelo hitro ujemejo v past napačnih prepričanj o otrokovem zdravju.

Adrijana Dimec: Materinstvo mi je uredilo prioritete, v najboljšem možnem smislu
Adrijana Dimec je mamica dveh nadobudnežev, influencerka, blogerka in žena slovenskega košarkarja in reprezentanta Žige Dimca. Kot nam je zaupala v pogovoru, so njihovi dnevi v karanteni vse prej kot dolgočasni, saj sta otroka ves čas v pogonu in Adrijana priznava, da lahko o času zase trenutno le sanja. "Ne pridem do trenutka, da bi rekla, evo, zdaj pa je vse delo opravljeno, otroci me ne potrebujejo, stanovanje je čisto. Nikoli se ne konča," priznava in dodaja, da si z Žigo kljub vsemu vsak večer vzameta čas zase, pa čeprav le eno uro. "Zvezo negujeva s 100-odstotno iskrenostjo, sprotnim reševanjem težav, pozornostjo in tako, da drug drugemu pripravljava dobro hrano. Recimo temu podkupnina. (smeh)"

Kako prebroditi obdobje izčrpanosti?
Nihče ni bolj izčrpan in v stresu kot novopečena mama, ki poskuša narediti sve popolno. Utrujena poskuša uskladiti vsa gospodinjska dela z materinstvom, hkrati pa se bori z navalom čustev.

Maša Črešnik: Nosečnosti sem se sprva zelo bala. Bila je velika sprememba ...
Maša Črešnik je influencerka, blogerka in mamica nekaj mesecev stare deklice, ki sta ji s partnerjem Janom izbrala prekrasno ime Olivija. Z mlado mamico, ki z družino živi v Mariboru, smo poklepetali o tem, kako je potekala njena nosečnost, kako s partnerjem po 10 letih skupaj v zvezi ohranjata ljubezen in kako družinica preživlja dni v karanteni. "Za zdaj bomo doma hvaležni že, ko se odprejo naše občinske meje, saj ima Slovenija ogromno skritih biserov, tako da bomo letos dali prednost domačemu teritoriju. Prvo daljše družinsko potovanje, pa bo najverjetneje kakšna Italija ali gradovi v Nemčiji," nam je zaupala Maša, ki je sicer velika ljubiteljica potovanj.

Kako z otroki govoriti o 'novi realnosti'
Medtem ko nas mediji neprestano obveščajo o dogajanju po Sloveniji in svetu ter skrbijo, da smo obveščeni, otroci ne vedo, kaj se dogaja. Njim se zdi, da se je nenadoma vse spremenilo, da kar naenkrat ne vidijo svojih sošolcev, prijateljev, da ne smejo na igrišče. Otrok ne zavijajte v vato, pogovorite se z njimi, svetuje ameriška psihologinja.

Starejša sestra prevzela skrbništvo svoje mlajše sestre
Življenje piše številne zgodbe, a zgodba sester Pann iz Celja je edinstvena. Tri sestre so odraščale v ljubeči družini, a po očetovi bolezni in mamini nenadni smrti se je življenje, kot so ga poznale, spremenilo v sekundi. Še več, če takrat 22-letna Nena ne bi prevzela skrbništva nad najmlajšo, 10-letno Ines, bi bila slednja prisiljena oditi v rejništvo.

Kakšne odnose tvorimo v partnerski zvezi in zakaj je tako?
Zakaj imamo takšen ali drugačen odnos s partnerjem, nam je na predavanju Ko se dvojina spremeni v množino, Izzivi v partnerskem odnosu, skušala prikazati Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka, partnerica, mamica dveh deklic, starih tri in šest let. Pojasnila nam je, da se potreba po čustveni navezanosti začne že v otroštvu in ima to velik vpliv tudi kasneje v odrasli dobi.

"Bom zaradi tega manj 'mama' v pravem pomenu?"
Vsem novopečenim mamicam polagamo na srce, da si ob nenehni skrbi za drobceno bitje vzamejo čas zase in prosijo za pomoč, ko jo potrebujejo. Prisluhnite tudi sebi, ne samo otročku, ki vas kliče z jokom. ''Vloga očeta je v tem obdobju in v vsem nadaljnjem izjemnega pomena. Največ, kar lahko oče naredi v prvem letu po rojstvu, je, da je opora svoji ženi,'' pravi Urška Studen, študentka zakonskih in družinskih terapij ter Bibina svetovalka.

Nasveti učiteljev, kako otroku pomagati z učenjem
Po številnih evropskih državah so zaradi pandemije koronavirusa šole predčasno zaprla svoja vrata, ta pa bodo morebiti ostala zaprta vse do septembra. Številni starši so se znašli v položaju, v katerem sami delajo od doma, ob tem pa morajo učiti še svoje otroke oz. jih preverjati, zato smo zbrali nekaj nasvetov učiteljev, kako najbolje izkoristiti čas v karanteni.

Sin v rejništvu, družina želi biti le skupaj
Kot že tolikokrat poprej je Ana Praznik tudi tokrat našla družino, ki ji bo s prenovo doma v Delovni akciji poskušala vrniti vero v boljši jutri. Zgodba, ki jo bomo spremljali to nedeljo, je še toliko bolj posebna, saj zaradi žalostne usode družine Zakšek sin Andrej, sicer marljiv dijak, živi v rejništvu, bolj kot karkoli drugega pa si družina želi, da bi bila znova združena.

V dobri uri je v porodnišnici Ptuj rodila zdravega fantka
"Moja druga porodna zgodba. Imela sem še natanko 6 dni do predvidenega poroda. Že prvič sem rodila 12 dni prej, zato sem srčno upala, da bo ta fant tudi pohitel, saj je že od prvega poroda skoraj 4 leta," svojo porodno zgodbo prične Urška.

'Pomembno je, da razvojno gibalne vaje z dojenčkom delamo aktivno'
Zelo pomembno je, da znamo ločiti kakovostne in strokovno podprte informacije o dojenčku tudi, ko pride do razvojno gibalnih vadb. Tako smo s Špelo Gorenc Jazbec, terapevtko za razvojno nevrološke obravnave, poklepetali o tem, kako pravilno ravnati z dojenčkom.

Tanja Ribič objavila ganljivo fotografijo
Včerajšnji dan je bil za družino Tanje Ribič in Branka Djurića Djura, zelo poseben. Njuna hčerka Ela je namreč praznovala 15. rojstni dan!

Biba sprašuje: Ko joče se ji zaradi krčev precej tresejo rokice. Je to normalno?
Spoštovana! Sem babica dvomesečne deklice, ki je od prvega dne dalje dojena in pridno raste. Od rojstva je pridobila skoraj 2000 gramov teže in cca 9 cm velikosti. Zaradi krčev je občasno zvečer jokala, ponoči pridno spi in tudi dopoldan večinoma prespi. Z mamico sta veliko zunaj na zraku. Sem pa opazila, da se ji takrat, ko joče zaradi krčev precej tresejo rokice in sicer od ramen do zapestja. Ko se jo dotakneš se tremor umiri, prav tako se ji tresejo po tem, ko npr. "pase kravice" in ko jo obrneš nazaj na hrbet. Drugače tresenja ni opaziti, niti kakšnih posebnih trzljajev ali podobno. Zelo dobro nas zaznava in se odziva, po svoje že ''govori'', nasploh je dobrovoljna in ne deluje nemirno. Iz položaja "kravice" se že obrne na hrbet ali iz hrbta za levo stran, prav tako glavico že dviguje. Prosim za vaše mnenje, saj je toliko različnih informacij na voljo, da si lahko že zbegan. Naj povem, da je druga vnukinja zaradi oslabelih prsnih mišic in "zategovanja glavice" hodila v razvojno ambulanto. Zaradi pridne vadbe in pravilnega rokovanja z dojenčkom nima sedaj nobenih težav. Pediatrinja, ki vodi posvetovalnico, je mamico v zvezi s tem vprašanjem zavrnila, da moderne mame pretiravajo. Hvala za vaš odgovor in mnenje. Babi Andreja

Kratke frizure, ki bodo letos najbolj priljubljene
Medtem, ko nekatere deklice obožujejo dolge lase, pa imajo nekatere raje kratke frizure, ki so v zadnjem času med deklicami postale zelo priljubljene. V nadaljevanju razkrivamo 9 dekliških frizur, ki bodo letos najbolj priljubljene!

Čustvene spremembe nosečnice
Ko se na nosečniškem testu prikaže modra črtica, vas preplavijo čustva veselja in sreče, obenem pa strah, saj vam bo prihod družinskega člana življenje povsem spremenil. Kako se pomiriti in z odprtimi rokami sprejeti izziv starševske vloge?

Srčna izpoved slovenske mamice vas bo ganila
Tako težko je začeti opisovati svojo zgodbo, a pravijo, da nekoč moraš dati to iz sebe in nekomu povedati ...

Posvojena hči iskala mamo in ugotovila, da delita največjo strast
Danes ima 22 let, a svojo biološko mamo je spoznala šele pred pol leta. Starši, ki so jo posvojili, niso nikoli skrivali resnice in čeprav jih obožuje, je od nekdaj želela ugotoviti, od kod prihaja.

Slovenke o črtici, ki rešuje življenja
"Če ne bi imela carskega reza, danes ne bi bilo ne mene ne mojega otroka", "Črta pomeni podarjeno življenje čudovitemu sinu pred 10 leti. Zelo sem ponosna, da jo imam", "Ponosna sem na brazgotino, ki me spominja na dan, ko sem prvič in drugič postala mama".

"Ne bom niti lagala ... Ko sem zagledala prve strije sem jokala."
Bethanie Garcia je mama štirih otrok, blogerka in influencerka, ki na družbenih omrežjih z ženskami deli pravo in golo resnico o materinstvu, osvešča o duševnem zdravju in pozitivnem odnosu do svojega telesa. Spodaj je eden izmed njenih mnogih zapisov, ki je navdušil ženske po vsem svetu.

Še vedno je zaljubljena, čeprav imata 3 otroke in nobenega časa za zmenke
Mel Watts je v blogu razkrila, da partnerstvo po prihodu otrok ni popolno, kot to prikazujejo knjige. Predstavila je povsem realno sliko, kako je, ko imaš tri otroke in kje je pri tem njuna zveza.

Staršu bo ob otroku v bolnišnici priznana pravica do bolniške odsotnosti!
Preverite, če vam pripada nega otroka, če je eden od staršev že doma na bolniški, ali če je mamica na porodniški. Pa tudi, koliko nege pripada, če je doma z bolnim otrokom očka, mamica pa je na skrajšanem delovnem času. In še – končno se obetajo zakonodajne spremembe, ko bo staršu ob bolnem otroku v bolnišnici priznana pravica do bolniške odsotnosti!

Suzana Odžić: "Sami smo ostali, ko sta bila zgolj en mesec stara, ko bi še morala biti varno skrita pred svetom v mojem trebuhu"
»Iskreno povedano me je en čudežen mali deček z imenom Kris prepričal v to, da se vse da, da so omejitve zgolj v moji glavi in da sem dolžna vsaj poskusiti, za njiju, za njuno srečo,« je z uvodnimi besedami začela mama samohranilka, dvojčkov Darjana in Nikolasa, Suzana Odžić, doma iz Hrastnika v Zasavju.