Bibaleze.si

naredi sam

Malček
15. 11. 2021 05.45

Korak za korakom: prehrana dojenčka po hranjenju z mlekom

Prehod na trdno hrano je pomemben korak pri rasti najmlajših – odkrivanje novih okusov, ustvarjanje odnosa do hrane ter vzpostavljanje zdravih navad že v zgodnji mladosti naredi to obdobje nepogrešljivo tako za dojenčke kot mamice.

Razvoj otroka
11. 11. 2021 08.04

Sramežljivost ali selektivni mutizem?

Starši velikokrat ugotavljajo, da je otrok zunaj domačega okolja zelo zadržan, vendar se tolažijo s tem, da je pač sramežljiv in da bo to sčasoma že prerasel. Nekateri otroci so v tujem okolju res nekaj časa zadržani, vendar se po nekaj minutah sprostijo in se začnejo obnašati kot doma, predvsem pa začnejo govoriti. Drugi pa ostanejo zadržani in tiho. Takrat lahko govorimo o selektivnem mutizmu.

5KA
08. 11. 2021 09.50

Napake, zaradi katerih otroci popustijo v šoli

'Kar je naučeno v mladosti, je vklesano v kamen,' pravi indijanski pregovor. Zato je zelo pomembno, kako bo otrok ali mladostnik dojemal šolo in sam proces izobraževanja.

Družina in odnosi
15. 10. 2021 08.42

Kako govoriti z otrokom o smrti nerojenega bratca ali sestrice?

Ko umre bratec ali sestrica, ne vemo najbolje, kako naj otroku predstavimo situacijo: naj mu to sploh povemo, kako začeti, ali je bolje, da molčimo, ga »izpustimo« iz procesa žalovanja, ga prikrajšamo za trpljenje … Poraja se kup vprašanj in le malo odgovorov. V nas ostaja zmeda. Dvom. Že sami smo polni bolečine in v procesu žalovanja. Kako naj o tej strašni novici govorim z otrokom?

Novice
11. 10. 2021 12.45

Marsikateri starš na tej točki naredi napako

Če boš ribo sodil po njeni sposobnosti letenja, jo boš vedno imel za nesposobno, pravi pregovor, ki poudarja, da smo vsi različni in da moramo negovati svoja zanimanja in želje. Prav pa je, da starši otroke opazujemo, spremljamo in spodbujamo, predvsem pa jim pustimo, da sami odkrijejo, kakšna je njihova prava pot. In kako to dosežemo?

Malček
16. 08. 2021 05.00

10 najboljših iger za predšolske otroke

Igra je spontana, ustvarjalna aktivnost, ki jo zasledimo v različnih obdobjih človekovega življenja in ne le v otroštvu, pri čemer je v predšolskem obdobju igra otrokova prevladujoča dejavnost. Za vas pa smo pripravili deset najbolj zabavnih iger za predšolske otroke.

Po porodu
30. 07. 2021 14.40

'Opravljanje potrebe po carskem rezu je lahko pravi pekel'

Pri carskem rezu porodničar prereže trebušno steno in steno maternico ter iz ženske izvleče otroka. Po carskem rezu mamica v porodnišnici ostane še nekaj dni, osebje pa ji v tem času nudi različne možnosti lajšanja bolečine.

Vse o prehrani
29. 06. 2021 07.30

Priročen 'snack' s katerim boste navdušili na vsakem poletnem pikniku ali rojstnem dnevu

Vsaka mama si želi sitega in zadovoljnega otroka, hkrati pa mu želi zagotoviti uravnoteženo prehrano in vsa potrebna hranila. Nemalokrat nam ob številnih obveznostih ne uspe skuhati popolnega obroka ali pa imamo doma zelo zahtevnega jedca. Zakaj si ne bi olajšali vsakdana in poskrbeli za več veselja tudi v svoji kuhinji? Več o tem v nadaljevanju.

Za mami
08. 05. 2021 07.00

Triki in nasveti za vse zaposlene mamice

Svojemu otroku želite dati svoj čas, ljubezen, varno zavetje, topla oblačila, izobrazbo, zabavo in še in še, ampak včasih mora mamica delati in tudi to je ljubezen.

Ustvarjamo
20. 01. 2021 07.47

To je pomembno za otrokov razvoj

Ni ga starša, ki si ne bi želel, da bi se njegov otrok razvil v uspešno odraslo osebo. Pri tem lahko svojim otrokom pomagate, ampak zagotovo ne tako, da stvari naredite namesto njih. V vsakem obdobju odraščanja mu lahko kot starš stojite ob strani in ga z različnimi načini spodbujate k razvijanju kreativnosti, miselnosti in samostojnosti.

Blog
20. 01. 2021 07.46

"Sesanje, sesanje ... To je pa napor!" - "Ja, res. Še predobro vem!"

Vpliv koronačasa, ko smo vsi več ali manj doma, se pozna tudi pri (ne)urejenosti našega stanovanja. Opažam, da ni nikoli popolnoma pospravljeno in da je večina dneva razmetano. Včasih se mi zdi, da kamor koli pogledam, vidim igrače, barvice, kozarce z vodo, pa tudi umazane nogavice (nikoli obe, ampak vselej ena sama in bog si ga vedi, kje se skriva zatlačena druga) in še bi lahko naštevala. Stvari po vsem stanovanju povsod drugod, samo tam ne, kjer bi morale biti.

Partnerski odnosi
11. 01. 2021 07.38

Najpogostejši vzroki za prepir med novopečenima staršema

Rojstvo otroka poleg vse radosti in ljubezni v partnerski odnos prinese mnoge spremembe, zaradi katerih se lahko ta okrepi ali pa skrha. Ob vseh razlogih za srečo in veselje pa se najdejo tudi razlogi za prepir. Navajamo najpogostejše.

Novice
09. 12. 2020 09.45

Nasvet, kaj kupiti otroku za božič

Pravljični december je pred vrati, s tem pa se bliža tudi prihajajoče obdarovanje naših najbližjih. Se še spomnite, kako ste z upanjem in iskrico v očeh pričakovali darila pod novoletno smrečico? Tokrat pa ste vi v vlogi tistega, ki otroku pričara magičnost in skrivnostnost teh dni. Kaj zaviti v paketek?

Za mami
16. 11. 2020 07.46

Iskrena priznanja mamic samohranilk

To, da se nekdo odloči otroka vzgajati sam in izstopiti iz toksične ali uničujoče zveze je pogumen korak, ki ga je potrebno spoštovati in predvsem razumeti. Hkrati pa zahteva izjemno veliko odrekanja in prilagajanja in ni vedno lahko. To so priznale tudi posameznice, ki vzgajajo otroke same.

Ustvarjamo
12. 10. 2020 08.04

Preženite dolgčas z jesenskim ustvarjanjem

Če imate papirnate krožničke, volno, barvo in čopiče, lahko "dooolgčas" jesenskega popoldneva preženete z izdelavo grozljivih pajkovih mrež in strašansko zabavnih buč. Najbolj ustvarjalni lahko izdelajo tudi pajkce. Uuuu, grozljivo! Otrokom bo strašansko všeč!

Družina in odnosi
15. 09. 2020 07.37

To povzroča večplastno škodo za zdrav razvoj otroka

Med nami so otroci, ki so bili prikrajšani za brezskrbno otroštvo, tople objeme in predvsem za občutek varnosti. To so otroci, od katerih se ne smemo obračati stran, ampak jim moramo v prvi vrsti pokazati, kaj je sploh ljubezen ... In to ni nasilje – v nobeni obliki.

Vzgoja in vrtec
26. 08. 2020 08.18

Otrok gre vrtec, a še ne hodi. Kaj zdaj?

Da potolažimo mame, ki se po porodniškem dopustu vračajo v službo ... Nekateri otroci gredo pri 11 mesecih v jasli. Takrat nekateri še ne hodijo, ampak kobacajo, se plazijo. Mame je strah, kako bodo funkcionirali v skupini, v kateri so že otroci, ki hodijo. Kaj bodo sploh lahko počeli? Kako bodo šli ven? Ali jim bodo pri vsem pomagale vzgojiteljice: pri hranjenju, oblačenju, umivanju ...?

Vzgoja in vrtec
03. 08. 2020 07.44

Kako vzgojiti čustveno inteligentnega otroka?

Zadnje čase se starši vse pogosteje srečujejo z izrazom čustveno inteligenten otrok, vendar ne vedo, kaj to sploh pomeni. Kako naj vzgojijo čustveno inteligentnega otroka? Kakšne so vrline takšnega otroka? Janja Urbančič, mentorica za osebno rast ter sočutno in avtentično vzgojo, nam je v intervjuju odgovorila na vsa vprašanja ter vsem položila na srce modre besede: ''Čustvene inteligence jih učimo predvsem z zgledom. Pot do čustveno inteligentnega otroka vodi pre čustveno inteligentnega starša in vseh ostalih odraslih okrog otroka (starih staršev, vzgojiteljev, učiteljev, trenerjev itd.).''

Družina in odnosi
31. 07. 2020 07.55

Za vse žrtve nasilja: Tudi vaši otroci vas potrebujejo

Žrtev nasilja … Že samo poimenovanje zveni, kot da ste mrtvi, ampak niste, umrl je le en del v vas, tisti del, ki je verjel, da se vam to ne more zgoditi, da se to dogaja samo v filmih ali nekje daleč daleč stran. Zakaj bi vam nekdo, s katerim ste si ustvarili družino, gradili skupno prihodnost in še in še, naredil nekaj tako nedoumljivega? Prvič, drugič, tretjič … Udarci zagotovo bolijo, ampak to ni vaša edina bolečina, saj so pogosto priča družinskemu nasilju tudi tisti, ki jih imate neizmerno radi – vaši otroci.

Družina in odnosi
13. 07. 2020 08.06

Ljubezen do sebe je čudovito darilo, ki ga lahko daste otroku

Včasih od sebe zahtevamo preveč, stremimo k perfekcionizmu, želimo blesteti na več področjih in hkrati si želimo biti dobri partnerji ter predvsem starši. V vsem tem razdajanju drugim pa pozabimo nase in na ljubezen do sebe.

Novice
25. 05. 2020 08.15

Odraščal je brez očeta, zdaj pomaga drugim z enako usodo

Rob Kenney zagotovo ve, kakšno je otroštvo brez očeta, zato je sklenil, da bo zdaj, ko je odrasel in je sam starš, pomagal vsem tistim, ki se morajo v otroštvu znajti sami. Američan je osvojil splet s poučnimi videi, s katerimi otroke uči vse tisto, kar bi se sicer naučili doma, o simpatičnem očetu pa že poročajo številni mediji.

Trači
21. 05. 2020 15.30

'Nisem uspela kot mati'

Ko se rodi otrok, je želja vsakega starša, da svoje najpomembnejše življenjsko poslanstvo opravi po svojih najboljših zmožnostih, te pa se od posameznika do posameznika razlikujejo. Pravila, ki bi zagotovila, da bo mama dobra, ne obstajajo, zdi pa se, da igralka Gwyneth Paltrow krši še tista, ki jim sicer sledijo vsi.

Vzgoja in vrtec
19. 05. 2020 09.00

Besede, ki nimajo smisla: ''Pomiri se.'' ali ''Nehaj kričati in jokati.''

Ko otroka preplavijo težka občutja, se jih najbolj ustraši on sam. Odrasli smo tisti, ki se jih ne bi smeli.

Dojenček
15. 05. 2020 05.00

Zaradi tega se pogosto pojavijo izpuščaji

Rojstvo otroka je ena najlepših življenjskih izkušenj, hkrati pa tudi velik izziv. Kar naenkrat je treba misliti na tisoč in eno stvar in se hitro odzvati na marsikatero nevšečnost. Ena najpogostejših, poleg trebušnih krčev, je zagotovo otroška koža, zlasti na občutljivi ritki. Plenični izpuščaj se naredi skoraj vsakemu dojenčku v času, ko nosi plenice, v mesecih, ki so pred nami, pa je pozornost, ki jo moramo nameniti predelu pod pleničko, še pomembnejša. Ta je v poletnih mesecih še dodatno izpostavljen vročini in posledično neprijetnemu občutku najmlajših, katerih pleničke so obvezna oprema od rojstva pa vse do trenutka, ko so pripravljeni pleničko zamenjati za kahlico ali stranišče.

Razvoj
12. 05. 2020 08.00

"Ali tvoj že kobaca, sedi, hodi?" - Ni pomembno, kdaj, temveč, kako in da sploh

"Torej, kot vsi otroci ne začnejo istočasno brati, pisati, voziti kolo, tudi ne začnejo vsi pri isti starosti kobacati, sedeti, hoditi. V resnici niti ni tako pomembno, kdo je prvi in kdo zadnji. Ključno je, da se mejnik zgodi. Če se malo pošalim - ko gremo na razgovor za službo, nas praviloma nihče ne vpraša, kdaj smo shodili," pravi Tadeja Bečaj Žnidaršič. Mamica dveh je življenje posvetila pedokinetiki, preko katerih dojenčki in otroci spoznavajo nov svet, ki ga morda brez njene pomoči ne bi nikoli.

Trači
08. 04. 2020 08.54

Nasveti učiteljev, kako otroku pomagati z učenjem

Po številnih evropskih državah so zaradi pandemije koronavirusa šole predčasno zaprla svoja vrata, ta pa bodo morebiti ostala zaprta vse do septembra. Številni starši so se znašli v položaju, v katerem sami delajo od doma, ob tem pa morajo učiti še svoje otroke oz. jih preverjati, zato smo zbrali nekaj nasvetov učiteljev, kako najbolje izkoristiti čas v karanteni.

Dojenček
01. 04. 2020 08.18

'Pomembno je, da razvojno gibalne vaje z dojenčkom delamo aktivno'

Zelo pomembno je, da znamo ločiti kakovostne in strokovno podprte informacije o dojenčku tudi, ko pride do razvojno gibalnih vadb. Tako smo s Špelo Gorenc Jazbec, terapevtko za razvojno nevrološke obravnave, poklepetali o tem, kako pravilno ravnati z dojenčkom.

Družina in odnosi
07. 03. 2020 11.00

Je res treba biti popolna mamica?

V družbi, kjer na družbenih omrežjih toliko ljudi prikazuje popolne otroke, čudovite odnose, karierne uspehe, urejena domovanja, umetelna kosila ..., dobimo občutek, da je to tista norma, ki jo je treba doseči. A s klinično psihologinjo Aleksandro P. Meško smo se pogovarjali, kaj se lahko zgodi, če si zares zaželimo biti popoln starš ali si celo prizadevamo, da bi blesteli še na več področjih.

Zdrava nosečnica
28. 02. 2020 11.11

To je eno najpogostejših obolenj v nosečnosti

Najpogosteje se pojavi vnetje mehurja, najnevarnejše pa je vnetje ledvic. Okužba sečil je eno najpogostejših obolenj, ki se pojavijo v nosečnosti. Zakaj je v tem obdobju nevarnejše kot sicer, pa smo se pogovarjali z Mirjam Druškovič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva, ki nam je razložila tudi, kaj lahko nosečnica naredi, da bi takšne težave preprečila.

Nosečnost
27. 01. 2020 18.25

To so prednosti in slabosti različnih porodnih položajev

Porodnica lahko med samim porodom spreminja položaj, v katerem rojeva. Izbere takšnega, ki ji najbolj ustreza. Priporočljivo je, da ne leži ves čas, da se vsaj obrne na bok. Kakšne so prednosti in slabosti določenih položajev, nam je pojasnila Klavdija Slapar, diplomirana babica.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986