naravne

Nosečnica v poletni vročini: Najpogostejše težave in kako jih ublažiti
Nosečnost v poletnem obdobju je lahko super, ima pa tudi precej negativnih plati – neprestana visoka koncentracija vlage v zraku, visoke temperature, zatekanje nog, krčne žile, prekomerno potenje ... Vse to so dejavniki, ki lahko vplivajo na slabo počutje nosečnice. Kako si pomagati? Preverite v spodnjih vrsticah.

Družinski izlet v Strunjan: brezplačen prevoz, plaža in aktivnosti za otroke
Strunjan je priljubljena destinacija za družine, ki si želijo sproščen oddih ob Jadranu. Kraj slovi po čudoviti naravi, mirnih plažah, Krajinskem parku Strunjan ter urejenih pohodniških poteh, ki so kot nalašč za raziskovanje z otroki. Brezplačni poletni avtobus pa družinam omogoča enostaven in trajnosten dostop do plaže, brez skrbi glede parkiranja ali gneče v prometu.

Raziskava: Pariz kot najboljše mesto v Evropi za otroke – odkrijte zakaj
Pariz, francoska prestolnica, že dolgo slovi kot mesto ljubezni, umetnosti in luči. A zdaj se lahko pohvali še z enim laskavim nazivom – najboljše mesto v Evropi za življenje otrok.

Najboljše poletno sadje za nosečnice: Zakaj je lubenica prava izbira za vas
Nosečnost je poseben čas v življenju ženske, ko je skrb za zdravje in dobro počutje še posebej pomembno. Tudi pravilna prehrana igra ključno vlogo pri zagotavljanju potrebnih hranil za razvoj otroka in ohranjanju zdravja matere.

Rodila pri 57, a zdaj opozarja: Pozne nosečnosti bi morale biti zakonsko prepovedane
Sue Tollefsen je bila prva ženska v Veliki Britaniji, ki je pri 57 letih prvič postala mama. Njena odločitev je dvignila veliko prahu in razdelila javnost. Danes ima njena hči Freja 17 let, Sue pa kljub svojim letom ostaja aktivna, predana in hvaležna mati. A priznava – če bi lahko zavrtela čas nazaj, bi marsikaj naredila drugače.

Kako se nam tekom življenja spreminja okus
Naš okus se tekom življenja spreminja, kar smo najverjetneje opazili že pri sebi, če ne pri sebi, pa pri otrocih ali starejših. Starejši npr. navadno (pre)več solijo svojo hrano, saj jim ta več nima okusa, otroci pa praviloma želijo zelo sladke okuse. Te spremembe imajo tako fiziološke kot tudi evolucijske razloge, prav tako pa so skupek izkušenj. Okusa se namreč lahko priučimo, vpliv pa imata tudi okolje oz. družba.

Porod in prehrana - katera živila si pripraviti v torbo za v porodnišnico?
O prehranjevanju med porodom redko govorimo. Prakse porodnišnic so okoli nasvetov glede te teme zelo različne. Med samim porodom navadno niti ne mislimo na hrano in lakote morda niti ne čutimo ali pa nam je morda celo slabo.

Nosečnost in vročina: Kdaj je nevarno in kako zaščititi sebe in otroka
Zaradi podnebnih sprememb so poletja vse daljša in toplejša – in če pričakujete otroka, je vročina nekaj, na kar morate biti še posebej pozorni. Nova analiza organizacije Climate Central razkriva, kako lahko vročinski valovi vplivajo na nosečnost in kaj lahko storite, da zaščitite sebe in svojega otroka.

Nosečnice na morju – do katerega meseca je varno plavati?
Poletni meseci prinašajo sonce, oddih in sprostitev ob morju, a za nosečnice se hkrati porajajo vprašanja: Ali je varno kopanje v nosečnosti? Do katerega meseca nosečnosti je priporočljivo potovanje? Kako se zaščititi pred vročino?

Poletna osvežitev brez skrbi: varnostni nasveti za kopanje z otroki
Poletje nas vabi k osvežitvi v bazenih, jezerih in morju. Plavanje z otroki je eden najlepših načinov preživljanja prostega časa – spodbuja gibanje, krepi samozavest in prinaša obilo veselja. A naj bo vsak skok v vodo tudi varen! Preberite, kako zaščititi sebe in svoje najmlajše pred nevarnostmi, ki jih skriva voda, ter poskrbite, da bo poletje ostalo brezskrbno in varno.

Pustite avto v garaži, ozrite se okoli sebe in odkrijte, kaj vam ponuja vaš kraj
Vsaka občina, vsak kraj v Sloveniji skriva svoje čare in naravne bisere – bližnje hribe, gozdove, jezera ali urejene učne poti, ki so kot nalašč za družinske izlete. Namesto da bi vsakič sedli v avto in se vozili ure daleč, pustite avto doma in se z otroki odpravite na raziskovanje svoje okolice peš ali s kolesom.

Sardinija z otrokom: Potovanje med divjimi konji, plažami in pisanimi vasmi
Lara je s svojo 11-letno hčerko Anuško preživela šest nepozabnih dni na Sardiniji. Njuno popotovanje je bilo sproščeno, spontano ter polno toplih srečanj z domačini in nepozabnih trenutkov.

Posnetek zvezdnice iz porodne sobe znova razburil javnost
Meghan Markle in princ Harry sta praznovala četrti rojstni dan svoje hčerke Lilibet Diane in to s posebno gesto, ki je razburkala javnost in znova odprla razpravo o resničnosti njenih porodov.

Največja poletna nadloga? Tako jo preprečite in uživate brez skrbi!
Poletje prinaša dolge večere, čas za družinske dogodivščine na prostem, piknike, kampiranja in radosti v naravi. A z njimi se pogosto pojavijo tudi nepovabljeni gostje, ki znajo pokvariti brezskrbne trenutke. Za starše, ki si želite zagotoviti varno in prijetno poletje za vso družino, je ključno, da se pravočasno pripravite na zaščito pred nadležnimi obiskovalci.

Odlična destinacija za družinske počitnice v Grčiji – odkrijte Halkidiki
Poletje je pred vrati, ko se številne družine odpravljajo na počitnice. Grčija je tradicionalno ena najbolj priljubljenih destinacij za poletni dopust med Slovenci, še posebej za družine. Med vsemi grškimi destinacijami izstopa ena kot najboljša za družinski oddih – Halkidiki.

Hailey Bieber odkrito o porodu brez epiduralne: Rojevala sem 18 ur – to ni bilo zabavno
Hailey Bieber je avgusta 2024 prvič postala mama. Z možem Justinom Bieberjem sta na svet pozdravila sina Jacka Bluesa, zdaj pa je v ekskluzivnem intervjuju za Vogue odkrito spregovorila o zahtevni nosečnosti, 18-urnem porodu brez epiduralne in težkem poporodnem obdobju.

Kourtney Kardashian sprožila razpravo: Ali otroci danes sploh potrebujejo šolo?
Kourtney Kardashian, znana po svojem neodvisnem življenjskem slogu, tudi pri vzgoji svojih otrok sledi lastnim prepričanjem – in tokrat je dvignila veliko prahu s svojimi razmišljanji o šolskem sistemu.

Kdo je šarmantni Charlie Foster? Sin zvezdnice že navdušuje javnost
Jodie Foster, ena najbolj cenjenih igralk v Hollywoodu, ima za sabo izjemno kariero. A njena najpomembnejša vloga je zanjo vloga mame. Svojima sinovoma, Charlieju in Kitu Fosterju, je preprosto predana in ljubeča mama, ki je dolgo časa skrbno skrivala svojo slavo.

Kdaj je čas, da otrok preneha uporabljati dudo?
Duda je pogosto nepogrešljiv pripomoček za pomirjanje dojenčkov. Čeprav marsikomu predstavlja hitro rešitev v stresnih trenutkih, zobozdravniki opozarjajo, da lahko njena dolgotrajna uporaba negativno vpliva na razvoj otrokove čeljusti, zobovja in celo govora.

Posočje: zeleni biser, ki ga morate obiskati
Vikendi v toplejši polovici leta so kot nalašč za odkrivanje skritih kotičkov Slovenije, med katerimi je tudi veliko takšnih, nad katerimi bodo navdušeni tudi najmlajši. Če imate radi neokrnjeno naravo, potem je Posočje zagotovo regija, ki jo morate obiskati. Zelena narava, svež zrak in smaragdne reke ... To je le nekaj razlogov, zakaj Posočje v toplejših mesecih privabi toliko obiskovalcev.

5 nasvetov, kako na preprost način preživeti več časa v naravi
Preživljanje časa na prostem je koristno za ljudi vseh starosti, še posebej v današnjem svetu, kjer nas delo in tehnologija pogosto zadržujeta v zaprtih prostorih. Čas, preživet v naravi, ni dober le za naše fizično in duševno zdravje, temveč je tudi odlična priložnost za krepitev družinskih odnosov in ustvarjanje nepozabnih spominov.

Vid otroka: Kdaj je čas za očala in kako poskrbeti za zdrave oči
Neodkrite težave z vidom lahko močno vplivajo na otrokovo učenje, samozavest in vsakodnevno delovanje. Mnogi starši ne opazijo prvih znakov, zato je ključnega pomena, da poznate simptome in pravočasno ukrepate.

Endometrioza in materinstvo: Osebna zgodba Tine
Endometrioza resno vpliva na vsakdanje življenje. 38-letna Tina, ki se je skozi leta spopadala z bolečimi simptomi te bolezni, je bila večkrat soočena tudi z izzivi pri poskusih zanositve. Tina nam je zaupala, kako je nanjo vplivala endometrioza in kako je kljub težavam uspela postati mama.

Pomagajte otrokom z rakom: darujte lase za brezplačne lasulje
Vsako leto v Sloveniji zaradi raka zboli med 80 in 90 otrok, med njimi pa jih 15 do 20 zaradi zdravljenja potrebuje lasuljo. Za izdelavo ene same lasulje je potrebnih kar 17 do 18 čopov las dolžine vsaj 30 centimetrov. Z vašo pomočjo lahko otrokom, ki med zdravljenjem izgubijo lase, povrnete samozavest, občutek varnosti in nasmeh na obraz.

Kratki družinski izleti po Sloveniji: Odkrijte edinstvene kotičke z otroki
Iščete odlične ideje za družinski izlet po Sloveniji? Odkrijte čudovite kotičke te raznolike dežele, ki ponuja nešteto priložnosti za raziskovanje z vašimi najmlajšimi. Slovenija je popolna destinacija za družinska potovanja, saj ponuja edinstvene naravne lepote, slikovite kraje in bogato kulturno dediščino.

Endometrioza: 12 let do diagnoze – ganljiva zgodba o boju z nevidno boleznijo
Endometrioza je ena najpogosteje spregledanih ginekoloških bolezni, ki lahko žensko spremlja več let brez ustrezne diagnoze. Ena takšnih zgodb je zgodba mlade ženske, ki se je s simptomi soočala že od 15. leta, a pravo diagnozo prejela šele pri 27.

Nevarne kemikalije v igračah: Kaj vse ogroža zdravje otrok?
V oddaji 24UR Inšpektor je novinarka Tea Šentjurc raziskovala zaskrbljujoče stanje varnosti otroških igrač. Na trgu so povsem legalno dostopne igrače, ki vsebujejo nevarne snovi – od rakotvornih kemikalij in hormonskih motilcev do snovi, ki so v prehrani in kozmetiki že dolgo prepovedane. Večina igrač nima označene sestave, zato starši pogosto sploh ne vedo, kaj dajo otroku v roke.

Avtizem: Ne ovira, temveč dragocena raznolikost, ki jo moramo razumeti
2. aprila obeležujemo svetovni dan zavedanja o avtizmu. Tema letošnjega dneva izpostavlja nevrodiverziteto, ki je ključna za globalni razvoj. Poudarja, da brez vključevanja oseb z avtizmom in drugimi nevrološkimi posebnostmi ne moremo doseči ciljev trajnostnega razvoja, kot so dostop do kakovostnega izobraževanja, zmanjšanje neenakosti, dostojno delo in socialna vključenost.

Porod v Slovenj Gradcu: mamice izkušnjo tudi pisno pohvalijo
Pozitivni odzivi in pohvale mamic potrjujejo, da je porod v slovenjgraški porodnišnici prijetna in pomirjujoča izkušnja. Porodnicam omogočajo čim več svobode pri izbiri načina poroda in lajšanja bolečin, pri čemer omogočajo različne položaje, porod v vodi, epiduralno analgezijo, TENS terapijo, aromaterapijo in celo shiatsu masažo.

"Rekli so mi, naj vztrajam, saj se bo telo morda navadilo"
Ajda se že od najstniških let sooča z močnimi menstrualnimi bolečinami, ki so se stopnjevale v kronične težave. Kljub zdravemu načinu življenja, vključno z lokalno in sezonsko prehrano ter redno telesno aktivnostjo, so ji hormonske terapije povzročale številne stranske učinke. Po več letih iskanja rešitve in trpljenja se je odločila za laparoskopijo, ki je razkrila vzrok težav. Ajda danes upa, da bo njena zgodba pomagala drugim, ki se soočajo s podobnimi težavami.