namesto

Najpogostejši vzroki za prepir med novopečenima staršema
Rojstvo otroka poleg vse radosti in ljubezni v partnerski odnos prinese mnoge spremembe, zaradi katerih se lahko ta okrepi ali pa skrha. Ob vseh razlogih za srečo in veselje pa se najdejo tudi razlogi za prepir. Navajamo najpogostejše.

Prekomerna uporaba lahko zmanjša kreativnost
V času, ko je druženje izven družine omejeno, je pomembno, da otroci ne prevzamejo slabih vzorcev preživljanja prostega časa pred zasloni. Prekomerna uporaba lahko zmanjša kreativnost, vodi pa lahko tudi v zasvojenost, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za zdravje.

Pomagajte otroku pri soočanju s potresom
Še vedno nismo pozabili potresa, ki se je zgodil 22. marca, ko je največ škode utrpela prestolnica sosednje Hrvaške. Zaradi neposredne bližine smo v Sloveniji čutili tudi tokratni potres z magnitudo 6,2 po Richterjevi lestvici – na srečo z manj intenzitete in škode kot na območju mesta Petrinja na Hrvaškem.

Kaj vse mora vedeti družina z več otroki?
Družinske potrebe se zagotovo razlikujejo pri tistih, ki imate enega, dva ali več otrok. Običajno ob prvem otroku preverjate in preizkušate starševske veščine in jih tudi utrdite, to pa marsikateri mladi mamici in novopečenemu očku olajša odločitev pri želji, da bi prvi otrok dobil bratca ali sestrico. V nadaljevanju si preberite, kaj vse mora vedeti družina z več otroki.

Se očetje pretvarjajo, da spijo, medtem, ko dojenček joka?
Prvih nekaj mesecev po rojstvu otroka je lahko za starša zelo napornih, še posebej ker se vsi privajajo na nov življenjski ritem, ki prinaša tudi precej neprespanih noči. Dojenčkov jok v hipu vrže pokonci vsako mamo, kako pa je pri očetih?

Kaj pa zdaj, ko je treba sedemkrat tedensko skuhati kosilo?
"Nimam več idej. Kaj zdravega naj skuham za kosilo, da bodo otroci jedli?", "Zdaj, ko smo doma, je treba vsak dan poskrbeti še za pet zdravih obrokov," "Kaj kuhate zdaj, ko so otroci ves teden doma, da bi jedli karseda zdravo?" To so vprašanja, ki si jih postavljajo mamice in očki v času šolanja na daljavo in zaprtja vrtcev, ko je treba petkrat dnevno poskrbeti za zdrave, raznolike in uravnotežene obroke. Preverite ideje za obroke, primer tedenskega jedilnika za petčlansko družino in smernice za zdravo prehrano otrok!

5 modrosti japonskih staršev pri vzgoji otrok
Japonska velja za deželo spoštljivih priklonov in prijaznih ljudi, ki izjemno veliko dajo na tradicijo. V duhu tradicionalnih vrednot pa vzgajajo tudi svoje otroke. Ne glede na to, da se naša kultura od njihove precej razlikuje, pa je naslednjih 5 modrosti japonskih staršev tistih, po katerih bi se lahko zgledovali.

Ključne razlike med otroštvom nekoč in danes
Kakšne so razlike med odraščanjem nekoč in danes? Naši časi otroštva so bili časi brez mobitelov in računalnikov, časi, ko smo še uporabljali stacionarni telefon na kabel in okrogle številčnice, časi, ko smo lahko družbo prijatelja dobili le tako, da smo potrkali na njegova vrata. Se še spomnite?

'Otrok je bolj zapleten kot rastlina'
Zagotovo ste se kdaj vprašali, zakaj se vaš malček grdo obnaša, zakaj je nekoliko bolj podivjan, nemiren, agresiven? Kaj je vodilo njegovih 'izpadov' in na kakšen način jih umiriti? Odgovore nam ponuja psihologinja, psihoterapevtka, ravnateljica Šole za socialno in čustveno inteligenco ter avtorica več knjig, prevedenih v svetovne jezike, Isabelle Filliozat.

Nasveti, kako motivirati otroka v procesu učenja na daljavo
Šolanje na daljavo ima prav gotovo veliko pomanjkljivosti, zaradi katerih otrokom primanjkuje motivacije. Spodaj smo zato zapisali nekaj predlogov, s katerimi se lahko otroku pomagate vključiti v šolanje na daljavo.

Miklavž razkril, kaj počne januarja
Intervju: Sveti Miklavž je povedal, da so slovenski otroci načeloma pridni, da pa bodo imeli nekaj dela tudi parkeljni. Razkril je še, ali so z Božičkom in dedkom Mrazom prijatelji.

Oče domiselno 'kaznoval' sina zaradi kraje žvečilk
Ko je oče ugotovil, da je njegov 5-letnik v trgovini sunil paket žvečilnih gumijev, se je odločil, da ga spametuje z domiselno kaznijo.

Svarila pred koronageneracijo ali zakaj je športna vzgoja tako pomembna kot matematika
"Otroci so zelo iskreni. Tako so recimo v prvem valu epidemije učenci svoji razredničarki povedali, da včasih sploh niso odprli učne priprave za šport, kaj šele da bi opravili zadane naloge. Toliko dela so imeli z drugimi predmeti, da šport ni prišel na vrsto. Omenjeno je bilo zame šokantno," je opisala učiteljica športne vzgoje in mamica dveh. Da, res. Splet okoliščin, ko so otroci ostali brez fizičnega pouka športne vzgoje in brez treningov, njihovo gibanje v domačem okolju pa je bilo precej omejeno, je pustil velike posledice.

"Mami, si ti po poklicu dežurna težakinja?"
Najhuje je, ko imam v službi naporen dan, nabit s premnogimi obveznostmi. Takrat sem živčna in so posledično živčni tudi otroci. In najbolj so seveda glasni, razgrajaški in se po možnosti še stepejo med seboj, ko jim rečem: "Zdaj imam pomemben službeni telefonski klic in morate biti res tiho."

Očetje igrajo eno najpomembnejših vlog v življenju otroka
Mama je ena sama, pravijo. In res je, matere se v večini povežejo z otrokom že v času nosečnosti in ga čutijo veliko prej, kot ga lahko začutijo in sprejmejo očetje. Pa vendar so ti nepogrešljivi v življenju vsakega otroka, in vezi, ki jih po porodu očetje pletejo s svojimi sinovi in hčerami, so edinstvene, posebne in izjemno pomembne za vse življenje.

Slovenski zajtrk naj bo doma. In otrokom povejte, da brez čebel ni življenja
Iz naše šole je na začetku tedna po elektronski pošti prišlo vabilo, naj si doma privoščimo zajtrk s tradicionalno slovensko hrano. Še pred letom dni so v našem vrtcu na zajtrk povabili tudi starše, postregli pa so nam ga otroci, oblečeni v čebelice. Boljšega zajtrka še nisem jedla. Letos to žal ni mogoče.

Otroci ne lažejo. Pa je to res?
Vsak od nas se kdaj zlaže, namerno ali nenamerno priredimo resnico ali pa jo enostavno zamolčimo iz različnih razlogov. Tudi otroci. Zadnje raziskave pa so pokazale, da to pravzaprav dobro deluje na njihov razvoj.

7 najpogostejših stavkov, ki jih boste slišale kot novopečene mame
V današnjih časih družba bolj kot kdaj koli prej ocenjuje starševstvo. Na vsakem koraku lahko slišite nasvete, usmeritve, predloge, ki se tičejo v bistvu zgolj vas in vaše nove družinice. Pa vendar si ljudje enostavno ne morejo pomagati, da vas ne bi ogovorili, zato boste v prvih mesecih materinstva prav gotovo pogosto slišali ene in iste povedi.

Turnerjev sindrom se pojavi pri 1 od 3000 deklic
Turnerjev sindrom prizadene deklice, pri katerih manjka eden od dveh kromosomov X ali njegov del. Pojavi se pri 1 od 3000 novorojenih deklic.

Pobuda blejskega vrtca: to bomo letos odnesli na grob
V Vrtcu Bled pozivajo: namesto plastičnih sveč na pokopališče z otrokom odnesite kamenček, na katerega je otrok nekaj narisal. V luči njihove pobude smo tudi sami izdelali kamenčke za na grob. In trdno smo odločeni, da ne bomo nikoli več prižgali nobene svečke!

Triki, s katerimi otrok ne bo več izpuščal obrokov
Zajtrk je najpomembnejši obrok dneva, prazna vreča ne stoji pokonci in zjutraj jej kot kralj, zvečer pa kot berač ... To so reki, ki so jih tudi nam govorile že babice, a vemo, da na otroke večkrat nimajo učinka. Prav zdrav in uravnotežen zajtrk pa je res pomemben za zdravega in srečnega otroka. Če vašemu jutranja poslastica ne diši, ga boste morebiti prav s temi triki prepričali, da zajtrka ne bo več izpuščal. Čeprav se morda sprva tako ne zdi, ima lahko prav čas, ki ga otrok preživi ob zajtrku, številne pozitivne lastnosti, ki mu bodo sledile tudi v nadaljnjem življenju.

'Je edinka?' – vprašanje, ki vedno zadene naravnost v srce
Ljudje smo izjemno zanimiva bitja, ki si včasih dovolimo posegati tudi v tujo zasebnost in spraševati vprašanja, ki so stvar posameznika. Zagotovo se je tudi vam kdaj zgodilo, da vas je popoln neznanec ali teta iz 12. kolena vprašala, kdaj se nameravate ustaliti in kdaj imeti otroka.

'Za te stvari bi želela, da bi mi jih kdo povedal, preden sem postala mati'
Vse bi bilo lahko lažje, če bi se med seboj malo bolj odkrito pogovarjali, je prepričana mamica Jillian Quint. Še posebej prvo leto otrokovega življenja, ki je obdano z nešteto vprašanji in strahovi, bi bilo lahko veliko lepše in sproščujoče, če bi mame pred tem vedele štiri stvari.

Pogumna in boleča sporočila mamic, ki so izgubile otroka
Ljudje se ne znamo soočiti z izgubo. Ne znamo poiskati besed, s katerimi bi lahko ublažili bolečino. Včasih pa je boljše, če smo zgolj tiho in prisluhnemu trpečemu, kot pa izrečemo kakšen napačen stavek, ki bo zabolel. O tem so spregovorile angelske mamice po vsem svetu.

'Naučiš se živeti z bolečino, luknjo v srcu'
Da želim imeti otroke, vem že od malega. Rada sem si zamišljala, kako bo, ko bom nekoč v naročje dobila svojega otročka.

'To jutro ti bom povedala, kako zelo mi pomeniš'
Leta 1999 je mamica Sally Meyer zapisala čudovito besedilo, ki ga je namenila sinu. Naslov se glasi ‘For Dhylan’ ali v prevodu 'Za Dhylana'. V njenih besedah pa se bo prepoznala marsikatera mama.

Otroci odgovarjajo: 'Kaj pomeni ljubezen?'
Kaj pomeni ljubezen? Kako jo dojemamo? Kaj občutimo, ko slišimo to besedo? Zdi se, da bolj ko se staramo, večjo težo ima ta beseda. Ko bi le večkrat nanjo gledali tako, kot to počno otroci.

Tako boste postavili temelje zdrave prehrane
Otrok potrebuje kakovostno prehrano, s katero bo krepak in kos vsem izzivom, ki so pred njim. Nemalokrat pa imamo težave, da nahranimo njegov želodček z vsemi hranili, ki jih njegovo telo nujno potrebuje za zdrav razvoj.

Slavna manekenka pristala v bolnišnici
Chrissy Teigen, ki pod srcem nosi fantka, je trenutno hospitalizirana v bolnišnici Cedars-Sinai Medical Center v Los Angelesu, ker je preveč krvavela.

Osebna trenerka razkriva najboljše vaje za nosečnice
Nuša Gnezda, ki se ukvarja s telovadbo nosečnic in mamic po porodu, je med drugim razložila, zakaj je v nosečnosti dobro krepiti ravno mišice za močan trup in kolikokrat tedensko naj nosečnica telovadi.