naloge

Trije nasveti za lažje delo (domačih) nalog
Največ, kar lahko naučimo svoje otroke je, da je za reševanje nalog (in s tem tudi srečo in zadovoljstvo) odgovoren sam. Mi smo se to že naučili, priučili tekom življenja, pomembno je, da delovnost in odgovornost za dejanja prenesemo na svoje otroke že v zgodnjih letih.

Takšni trendi presegajo meje normalnega?!
Ste že opazili, da se na družbenih omrežjih pojavlja vse več fotografij, na katerih so dojenčki, ki imajo narisane obrvi? To je trenutno zelo priljubljen starševski trend! So vam smešne ali pa so starši naredili en korak preveč in je to že norčevanje iz dojenčkov? Teh otrok dejansko ni nihče vprašal, ali se jim lahko nariše obrvi, ali se lahko iz njih norčujejo številni odrasli …

Poziv k ureditvi skrbništva
V Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije ob pripravi družinskega zakonika, ki je v javni razpravi, pozivajo k ureditvi skrbništva. Neurejenost področja je še zlasti prišla do izraza ob problematiki mladoletnih tujcev brez spremstva, ki morajo po pridobitvi statusa osebe z mednarodno zaščito imeti skrbnika, so za STA povedali v skupnosti.

Vlada potrdila zakon, ki izrecno prepoveduje telesno kaznovanje otrok
Vlada je na zadnji predpočitniški seji potrdila novelo Zakona o preprečevanju nasilja v družini. Ta med drugim prepoveduje telesno kaznovanje otrok. Za fizično nasilje pa se po predlogu šteje tudi prisiljevanje v delo, za spolno nasilje pa objavljanje spolnih vsebin o žrtvi.

Devet zanimivih dejstev o edincih
O edincih obstajajo številni stereotipi in predsodki, toda številne so sčasoma ovrgli. Navajamo nekaj takšnih, ki so ves čas v središču pozornosti in preučevanja.

Velik dan za šestošolce
Učenci šestih razredov osnovnih šol se bodo danes seznanili z rezultati na Nacionalnem preverjanju znanja (NPZ), ki je potekalo v prvi polovici maja. Svoj dosežek bodo lahko od osme ure naprej preverili na spletni strani Državnega izpitnega centra (RIC), z njim pa bodo seznanjeni tudi v šoli.

Starševski trendi
Družbena omrežja so preplavile fotografije dojenčkovih rok. Starši so se namreč odločili, da bodo primerjali roke svojega otroka s kruhom, ki ga proizvajajo na Japonskem. Vam je ta trend všeč? Bi primerjali novorojenčkovo roko s štruco kruha ali žemljo?

Osvojite fantastično nagrado!
Otroci imajo po navadi velike načrte o tem, kaj bi radi nekega dne delali. Ko jim kdo zastavi vprašanje: ''Kaj boš, ko boš velik?'', en dve tri izstrelijo, da bodo opravljali poklic policista, gasilca, novinarja, voditelja, podjetnika, kuharja … In kje lahko vse te poklice spoznajo? V vsem družinam dobro poznanem Minicityju! Toda otroci niso naivni, želijo opravljati poklic, za katerega bodo dobro plačani. Ne spreglejte nagradne igre na koncu članka. V nagradnem skladu so družinske vstopnice za Minicity.

Kdo je lahko skrbnik mladoletne osebe?
O tem, kdo je lahko skrbnik mladoletne osebe, če to niso starši, odloča center za socialno delo. Prav tako preveri, ali skrbnik ustreza vsem kriterijem, saj je treba s pravilno vzgojo varovanca pripraviti na samostojno življenje. O zakonski ureditvi v Sloveniji smo se pogovarjali z univ. dipl. soc. del. Elviro Zorko iz Centra za socialno delo Maribor.

To je skrivnost, ki jo je poznal Alan Rickman
Pokojni Alan Rickman je poznal skrivnost, ki mu jo je zaupala prav avtorica knjig o Harryju Potterju J. K. Rowling. Zaradi tega se je lažje vživel v nam tako znanega junaka Rawsa.

Ko so odkrili, da je pametnejša od Einsteina in Hawkinga, se je njeno življenje popolnoma spremenilo!
13-letna Nicole Barr iz Harlowa je na testu inteligence dosegla 162 točk, kar je več od Alberta Einsteina in Stephena Hawkinga. Njeno življenje se je popolnoma spremenilo, sedaj obiskuje prestižno šolo Burnt Mill Academy, njen cilj pa je študij medicine na Oxfordu.

Zakaj imajo nekateri slabše ocene pri matematiki?
Kolumbijski strokovnjaki so ugotovili, da obstaja povezava med poznavanjem številk v prvem razredu osnovne šole in osnovnih računskih operacij v kasnejšem obdobju. Spoznali so, da so otroci v višjih razredih imeli slabše ocene pri matematiki od tistih, ki so že v prvem razredu poznali številke.

Po novem prepovedane visoke pete!
Šola v osrednjem delu Italije je prepovedala nošenje visokih pet, ker bi lahko ovirale hitro evakuacijo v primeru potresa. Po novem tako niti dijakinje niti profesorice na srednji šoli v mestu Avezzano ne bodo smele nositi pet, višjih od štirih centimetrov, poročanje italijanske tiskovne agencije Ansa povzema britanski BBC.

Ste za družinsko odkrivanje zgodovine med Krompirjevimi počitnicami?
Veliko ljudi si predstavlja, da so Muzeji namenjeni samo obiskovalcem, ki jih zanima slovenska kulturna dediščina in da zase v muzeju ne bi našli ničesar, kar bi jih zanimalo. Pa vendar temu danes ni več tako.

Kontraverzna odločitev: Ti starši so svojima otrokoma prepovedali pisati domače naloge!
Avstralska družina Crew je ves čas bila bitke zaradi domačih nalog. Na koncu so to težavo rešili tako, da so starši otrokoma prepovedali pisati domače naloge.

Naj pisanje domačih nalog postane rutina
Ali morajo starši pomagati otroku pri domačih nalogah? Če vas potrebuje, bodite ob njem, kar pa ne pomeni, da vi pišete domače naloge namesto njega. To je otrokova obveza, ne vaša.

Sprememba na bolje
Pred 40 leti so očetje z otroki preživeli približno pet minut dnevno, danes pa celo 35 minut. Mame so si v tistih časih vzele 15 minut za otroke, danes pa eno uro.

Kako nad stres ob začetku šolskega leta?
Nekateri otroci gredo prvič v šolo, drugi bodo znanje črpali v višjem razredu, prav pri vseh pa začetek pouka povzroči stres. Ta je lahko pozitiven ali negativen. Kako lahko starši vplivamo na čim lepši začetek šolskega leta?

Kaj morajo otroci znati pred vstopom v šolo?
Ko gre otrok v prvi razred in se poslovi od vrtca, je to zanj velika prelomnica v življenju. Da bo to čim manj stresno in da se bo z lahkoto soočil z novim izzivom, mu lahko nekaj stvari olajšate. Pri šestih letih mora samostojno skrbeti zase in svoje stvari, pravilno držati svinčnik, loviti žogo, preskakovati ovire, znati komunicirati s sovrstniki …

Ko prihaja september …
Počitnic še ni konec, pa vseeno nam misel na vrtec in šolo vedno bolj prihaja nazaj v spomin. Pa tako fino je med počitnicami, tudi nam staršem, nobenih dodatnih obveznosti, vse je tako bolj sproščeno. Ampak kljub vsemu bo september kmalu tu in na noben način se ga ne da prestaviti še za kakšen mesec, na žalost. Močno upam, da s septembrom ne bo takoj prišlo tudi slabo vreme, ker potem ima začetek vseh obveznosti še toliko slabši priokus.

'Mami servis' je IN!
V kakšne odrasle vzgajamo današnje otroke? Seveda, logično, v samostojne, odgovorne, delovne, sočutne in popolnoma nesebične odrasle osebe. Vsaj taka je ideja. V resnici pa je malo drugače ...

Delo zavodov za vzgojo otrok s čustvenimi motnjami pod drobnogledom
Zavodi za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s čustvenimi in vedenjskimi motnjami primerno izpolnjujejo svoje poslanstvo. Vprašljivo pa je, da so v skupinah skupaj mladostniki s kriminalno preteklostjo in mladostniki, ki so vključeni v zavode zaradi težav v družini, ugotavlja državni preventivni mehanizem v poročilu za lani.

Razvojne težave otrok rešujemo z naravno metodo
Vabljeni na seminar za uspešno pomoč otrokom s težavami, kot so disleksija, hiperaktivnost, motnja pozornosti, vedenjske in učne težave: 28. – 30. 6. 2015.

Potrjeno: znana Slovenka bo drugič postala mama!
V oddaji Popolna poroka je simpatična Štajerka Alenka Tetičkovič voditelju Boštjanu Romihu razkrila, da bo drugič postala mama. Prvorojenka Toja bo dobila bratca.

Špelin kotiček: Kaj je sploh prav?!
Sama nisem neka navdušenka nad hitro napredno tehnologijo, kot so razni računalniki, tablice, pametni telefoni in kaj vem, kaj še vse obstaja. Ne bom rekla, da sem čisto za luno, prav na tekočem pa tudi nisem. Kar me pri teh stvareh zanima, je na primer to, v kakšni barvi se da določeno napravo dobiti, to je pa tudi vse.

Dejstvo o edincih
Čeprav velja, da so edinci razvajeni, asocialni in celo agresivni, ko želijo izraziti svojo voljo, raziskovalci ugotavljajo nasprotno. Sociologinja in psihologinja Susan Newman je na glavo postavila trditve psihoanalitika in psihologa Alfreda Alderja.

Kakšna je vloga partnerja pri porodu?
Veliko nosečnic želi imeti v porodni sobi ob sebi partnerja. Kaj vse lahko počne, da olajša porodnici popadke, da da jima bo porod ostal v spominu kot lepa izkušnja? Nina Terčon, dipl. med. sestra in porodna spremljevalka, trdi, da je partnerjeva vloga pri porodu zelo velika in da je nikakor ne smemo enačiti z željami in potrebami porodnice.

Podarimo vstopnice za Minicity!
Že poznate Minicity? Če še ne, vam zdaj ponujamo priložnost. Sodelujte v nagradni igri in osvojite vstopnice za prav posebno mesto, v katerem otroci skozi igro spoznavajo različne poklice.

Podarimo 10 pobarvank Maša in medved!
Našim otrokom je risanka Maša in medved očitno zelo všeč, saj je v zelo kratkem času postala najbolj gledana risanka na POP TV. Prav zato smo se odločili, da razveselimo naše najbolj zveste gledalce. Do 26. 1. 2015 poteka nagradna igra Maša in medved, v kateri bomo podarili kar 10 pobarvank.

Zakaj je dobro, da otroci skačejo?
Vsi vemo, kako prikupno je gledati malčke, ko veselo skačejo naokoli. A čeprav se zdi to početje samoumevno, je v bistvu izjemno pomemben del otrokovega razvoja. S skoki, ki se pojavijo že zelo zgodaj in se razvijajo postopoma, otrok razvija odrivno moč, koordinacijo, ravnotežje, hitrost, spretnost in tudi osebnostne lastnosti, kot so samostojnost, pogum in odločnost.