najpogosteje

VIDEO: Prvi novorojenčkovi pregledi
Dojenčka pediater prvič temeljito pregleda tri ure po porodu. Na prvem pregledu je novorojenček gol, da lahko lažje opazujejo gibanje, obračanje in barvo kože.

Z zabavno telovadbo nad kilograme
Prekomerna telesna teža je tudi pri malčkih vse bolj pogosta. Poskrbite, da se bodo dovolj gibali med zabavnimi igrami, pri katerih sploh ne bodo vedeli, da telovadijo!

Seneni nahod pri otrocih – zaščita in zdravljenje
Če otroka srbijo veke, kiha in ima obilen voden izcedek iz nosu, težav pa ne spremlja povišana temperatura, je za težave najverjetneje »kriv« seneni nahod.

Kako otroku izbrati ime?
Izbira imena je odgovorna stvar. Najti ime, ki bo všeč očetu, mami in ne nazadnje otroku, je 'projekt', ki lahko traja vseh devet mesecev. Pri 'misiji nemogoče' vam lahko pomagamo z nekaj nasveti.

VIDEO: Gripa pri otrocih
Otroci so v hladnih zimskih dneh pogosteje prehlajeni. Teče jim iz nosu, lahko kašljajo in imajo povišano temperaturo. Vse to pa lahko vodi tudi v druge bolezni. Kako pri otroku ločimo prehlad od gripe, nam je razložila pediatrinja dr. Lucija Gobov.

Dvojčki so IN!
Si želite postati starši dvojčkov? Če ste vsaj malo slavni, prihajate iz Združenih držav Amerike, imate veliko pod palcem ter dobre zveze na kliniki za umetno oploditev, se vam želja lahko uresniči.

Pograd za počitek in zabavo
Otroške sobe je danes mogoče dobiti v vseh velikostih, barvah in oblikah. Otrokom so še posebej všeč nadstropne postelje ali po domače pogradi, ki so tudi zelo praktični, saj z njimi pridobimo prostor.

Pralne plenice – da ali ne?
Po pojavu pralnih plenic na tržišču se mnogi starši sprašujejo, ali bo za previjanje dojenčka zadostovalo le dvajset pleničk? So te res cenejše in boljše?

Naglavne uši – ljubiteljice čistoče
Naglavna uš je siva zajedalska žuželka, velika do 3 milimetre. Uši najpogosteje najdemo na zatilju in za ušesi. Njihova edina hrana je človeška kri. Zmotno je mišljenje, da so uši najraje na umazanih laseh; čisto in negovano lasišče jim je veliko bolj ljubo!

Cepljenje še vedno obvezno
Cepljenje otrok je varen način zaščite otroka pred posameznimi boleznimi, poudarjajo na IVZ RS. S celjenjem ne zaščitimo samo svojega otroka, ampak tudi otroke, ki zaradi različnih vzrokov ne smejo biti cepljeni.

Ko otrok jeclja
Jecljanje je govorno-jezikovna motnja. Pri otrocih se najpogosteje pojavi med 2. in 6. letom starosti. Zaradi jecljanja ima lahko otrok težave pri sporazumevanju.

Nočna mora
Nočne more so pri otrocih dokaj pogost pojav. Po navadi niso nevarne in minejo same od sebe. Zdravnika naj bi obiskali, le če se ne končajo, se stopnjujejo ali se začnejo pri najstniku.

Kdaj povedati resnico?
Tudi otroci z veseljem pričakujejo praznike, saj bodo skupaj z družino, s sorodniki, na mizi pa same dobrote. In, seveda, darila, ki jih ponekod prinese Miklavž, ponekod Božiček, drugje dedek Mraz, včasih pa vsi trije.

Odgovori na skrbi mladih staršev
Ko mladi starši opazijo, da njihov novorojenček škili in da ima krive nogice, se ponavadi zaskrbljeno sprašujejo ali bo to tako tudi ostalo.

VIDEO: Alergije in njihov razvoj
Kljub splošnemu porastu alergij je treba vedeti, da so alergije danes ozdravljive in da boste s pravočasnim ukrepanjem veliko naredili za svojega otroka.

Obdarovanje ali razvajanje?
Počasi se bližajo veseli decembrski dnevi. Ali vaši Miklavži, dedki Mrazi in Božički že nakupujejo za najmlajše? Pa veste, kako boste otroku res podarili nekaj, kar mu bo koristilo in ga s tem ne boste zgolj razvajali?

(Ne)prijetni obiski
Eni prazniki so za nami in bližajo se že drugi, božično-novoletni, ki jih ponavadi preživljamo z najbližjimi. K njim največkrat sodijo tudi obiski, ki so za družine z majhnimi otroki lahko prav naporni.

Lepa koža v nosečnosti
Med nosečnostjo se ne spreminja samo oblika telesa, ampak tudi koža. Čeprav pravijo, da nosečnice kar žarijo, pa, na žalost, to vedno ne drži.

Preprečujmo poškodbe pri otrocih!
Med poškodbami so za dojenčke in majhne otroke najpogosteje usodne zadušitve s hrano ali drobnimi predmeti, najpogostejši razlog umrljivosti otrok pa so prometne nezgode.

Hčeram rodile otroke
Nadomestne matere v tujini niso neznanka. Med njimi jih je kar nekaj, ki so otroka rodile svojim hčeram ali sinovom in tako hkrati postale še babice.

Težave v službi zaradi nosečnosti ali materinstva
Ženske se na trgu delovne sile pogosto srečujejo s spolno diskriminacijo, ki je ostanek patriarhalnega družbenega sistema. Pogosto ne dobijo zaposlitve, ker še nimajo otrok ali pa zato ker jih imajo.

Vnetje ušes je lahko tudi nevarno
Kako prepoznamo simptome pri dojenčku in malčku, kako preprečimo in kako zdravimo vnetje ušes.

Nevarnosti tetanusa
Slovenija se je vključila v kampanjo Unicefa in Pampersa, ki se borita proti smrtonosni bolezni tetanus. Boju se je pridružila tudi naša voditeljica Anja Križnik Tomažin.

Da oblačenje ne bo mora
Dojenčki, predvsem novorojenčki, ne marajo previjanja in preoblačenja, zato takrat pogosto neutolažljivo jokajo. Čeprav tudi ta faza mine, si lahko pomagamo, da postane to opravilo bolj prijetno tako za starše kot za dojenčke.

Se moj dojenček že zna igrati?
Igra dojenčku omogoča razvoj na zaznavno-gibalnem, čustvenem, socialnem in spoznavnem področju.

Previdno pri pilulah!
Tabletka je najbolj popularna oblika kontracepcije na svetu. Kar pa ne pomeni, da je tudi najbolj zdrava.

Piki so lahko smrtno nevarni
Čas dopustov in počitnic nam lahko hitro zagrenijio nadležni in včasih tudi nevarni piki žuželk, meduz, nadležne so tudi ježeve bodice. Še posebej občutljivi so otroci in alergiki. Kako ravnati in kako se zavarovati pred piki, nam je povedala dermatologinja Metka Adamič.

Dobrodejno dojenje
Dojeni otroci so običajno bolj zdravi in odporni, dojenček pa pri maminih prsih poteši tudi osnovno potrebo po varnosti in toploti.

VIDEO in FOTO: Reševanje otroka iz vode
Med kopanjem v morju, jezerih, rekah ali bazenih ne smete otrok nikoli pustiti brez nadzora, opozarjajo reševalci iz vode.

Alergije naj zdravijo alergologi
O znakih alergij pri dojenčkih in o tem, kako se morajo takrat odzvati starši, smo se pogovarjali z dr. Tadejem Avčinom.