Bibaleze.si

motnje spanja

Nosečnost
01. 04. 2022 04.45

Zgodi se, da rojstvo otroka ni povezano le z veseljem in srečo

Le katera mamica ne pozna tistega sladkega obdobja, ko je vse usmerjeno v pričakovanje novega člana družine. Dnevi so prežeti z neizmernimi trenutki sreče in vznesenosti, dokler se končno ne zgodi. Rojstvo. Nove vloge, novi odnosi, nova rutina. A včasih je vrtiljak čustev, ki ga nismo pričakovali, tako intenziven, da se neskončno veselje čez noč spremeni v brezvoljnost, utrujenost, apatičnost, žalost, včasih tudi obup.  

Nosečnost
19. 03. 2022 04.45

Porod kot najbolj travmatična izkušnja

Vsaka ženska ima edinstveno porodno izkušnjo; za nekatere je to dogodek, ki se ga vedno znova rade spominjajo, za druge pa morda vir težkih občutkov ali celo travm. Če akt poroda spremljajo izrazito težka doživetja, lahko povzroči celo posttravmatsko stresno motnjo (PTSM).

Zdrav otrok
16. 03. 2022 04.45

Simptomi in znaki depresije pri otrocih

Ob besedi depresija si najbrž težko predstavljamo male ali večje otroke, zato je tovrstna motnja pri njih z lahkoto spregledana ali celo neprepoznana. Še toliko bolj zato, ker otrok še ne zna čisto izraziti, kako se počuti, kaj doživlja v sebi, kaj se dogaja v njegovi okolici … Kot starši moramo biti pozorni na določene znake in ustrezno ukrepati, če se nam zdi, da z našim otrokom ni vse v redu.

Zdrav otrok
27. 02. 2022 05.00

Ali je vročina morda koristna in kdaj lahko postane nevarna?

Nedavno opravljena anketa je pokazala, da so slovenski starši pretirano zaskrbljeni, kadar se pri otroku pojavi vročina, da imajo premalo znanja o pomenu, vzrokih in posledicah vročine ter vročične otroke obravnavajo neprimerno, zato je prim. Rasta Rakar Radešček, dr. Med., spec. Pediatrije pripravila knjižico z naslovom Moj otrok ima vročino, v kateri je bolj podrobno opisala težave s povišano telesno temperaturo pri otrocih.

Spanje in dojenje
07. 10. 2021 12.17

Dojenček ima nočne more. Kako ga potolažiti?

Koliko časa potrebujejo otroci za spanje, kako ravnati v primeru, da se soočajo z nočnimi morami v spanju in kaj storiti, če opazimo, da otrok med spanjem neha dihati?

Družina in odnosi
10. 09. 2021 07.58

Kaj se zgodi, če je otrok priča travmatičnemu dogodku?

Ali je otrok res lahko še premajhen, da bi si zapomnil travmatičen dogodek? Kako travma vpliva na razvoj možganov? Zares obstaja samo ena oblika travme? Vse to si lahko preberete v spodnjem članku, ki smo ga dopolnili z izkušnjama 42-letnega Simona in 36-letne Ivane, ki še danes nosita zapuščino travmatične preteklosti.

Dojenček
24. 06. 2020 11.00

Že v prvem letu mora zaspati sam

Veste, da je treba otroka že v prvem letu navaditi, da zaspi sam? Ali da obstaja razlika med nočnimi strahovi in nočnimi morami ter da se morate pri prvih odzvati drugače kot pri drugih? O vseh težavah s spanjem pri otrocih ter o tem, kakšna je primerna higiena spanja, smo se pogovarjali z asist. dr. Barbaro Gnidovec Stražišar, dr. med., specialistko pediatrije in otroške nevrologije.

Šola in splet
26. 02. 2020 08.43

Zato bi se šola morala začenjati pozneje

"To, da mora najstnik vstajati ob sedmih zjutraj, je, kot bi morali mi vstajati ob štirih," pove strokovnjakinja za motnje spanja asist. dr. Barbara Gnidovec Stražišar, dr. med. Doda, da si lahko predstavljamo, kako bi se počutili, če bi nenehno tako zgodaj vstajali. Najstniki pa se tudi ne morejo prisiliti, da bi šli v posteljo zvečer prej, saj otroci razvojno v tem času postanejo tako imenovane sove.

Zdrava nosečnica
07. 02. 2020 09.32

'Spij pivo, da boš imela mleko!' – Resno?!

Nosečnica in doječa mamica s kajenjem in/ali pitjem alkohola ne škodi samo sebi, temveč tudi otročku. In res, res ne velja, da pitje piva povečuje količino mleka!

Trači
08. 08. 2019 07.41

Zvezdnica tarča kritik: 'Med hranjenjem otroka se ne pije vina.'

Nicole Snooki Polizzi je pred kratkim na družbenem omrežju objavila fotografijo, na kateri lahko vidimo, da med hranjenem otročka po steklenički pije vino. Na njo se je vsul plaz kritik, nekatere mame pa so jo 'začutile'.

Bibini svetovalci
06. 11. 2013 19.00

Nočni strahovi

Pozdravljeni! Imam sineka,ki je dopolnil eno leto. Že kar nekaj časa se dogaja,da okrog enajstih,polnoči,se zbudi in zverinsko vpije,kriči,joka. lačen ni,žejen ni,plenička suha... Nikakor ga ne morem ...

Spanje in dojenje
25. 10. 2018 08.13

Zanimiva raziskava o spanju

Tudi zdravi ljudje se med spanjem gibljejo, ugotavljajo znanstveniki z medicinske univerze v Innsbrucku. Do zdaj so domnevali, da mišice med spanjem mirujejo, a kakšnih deset manjših premikov je povsem normalnih, so pojasnili. Če jih je veliko več, je to lahko znak bolezni.

Novice
11. 04. 2018 09.23

Parkinsonova bolezen pojavi kadarkoli - od adolescence do visoke starosti

Svetovni dan Parkinsonove bolezni, ki ga zaznamujemo danes, opozarja na izzive, s katerimi se morajo soočati bolniki s to boleznijo ter njihovi družinski člani in skrbniki. Bolniki namreč potrebujejo vedno več pomoči za običajne vsakodnevne aktivnosti. Na svetu je okoli deset milijonov ljudi s Parkinsonovo boleznijo, v Sloveniji pa okoli 7000.

Družina in odnosi
16. 03. 2018 09.24

35 odstotkov jih ne spi dovolj

Danes obeležujemo 11. svetovni dan spanja, ki letos poteka pod sloganom Pridružite se svetu spanja in ohranite svoj ritem, da boste uživali v življenju. S tokratnim sloganom želijo poudariti pomen notranjih ritmov telesa, mednarodna organizacija za spanje pa je ob tem izpostavila, da obstaja že skoraj 100 motenj spanja, ki jih je mogoče obvladati.

Novice
29. 01. 2018 09.35

Opozarjajo na pojav zasvojenosti

Sistem za zgodnje opozarjanje na pojav novih psihoaktivnih snovi je zaznal, da otroci in mladostniki, zlasti na območju Kranja, uporabljajo izdelke, ki vsebujejo fenibut. Ta lahko povzroča zasvojenost, dlje časa trajajoča uporaba pa vodi v okvaro ledvic in maščobno degeneracijo jeter, so objavili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Trači
24. 02. 2017 08.21

Kar 7 mesecev skrivala nosečnost!

Po Beyonce, Amal Clooney in Rose Hungtington Whiteley je o nosečnosti spregovorila tudi Jessica Stein, znana lastnica bloga Tuula Vintage. Svojim sledilcem je sporočila, da pod srcem že sedem mesecev nosi drobno bitje.

Zdrav otrok
07. 02. 2017 08.13

Najpogostejše motnje v predšolskem obdobju

Otroška psihiatrija je v Sloveniji razdrobljena, multidisciplinarni timi so razpadli. Po ocenah strokovnjakov ima težave v duševnem zdravju med 10 in 20 odstotkov otrok in mladostnikov, a v Sloveniji naj bi imeli dostop do psihiatra le trije ali štirje odstotki, so opozorili na današnjem posvetu združenja za otroško in mladostniško psihiatrijo.

Novice
08. 11. 2016 07.08

Sledil je sinu in v objektiv ujel takšne fotografije

Ljubeč oče in odličen fotograf Thimothy Archibald je v objektiv ujel avtističnega sina. Prikazal je, kaj vse počne, in čeprav je nameraval narediti preproste fotografije, se v njih skriva mnogo več. Naučil se je zelo veliko o sinu, stopil je v njegov posebni svet, fotografiranje pa ju je celo še dodatno povezalo.

Resnične zgodbe
26. 10. 2016 13.37

Ta fotografija razkriva več, kot si sploh lahko predstavljate

Leah Paske je na Facebooku objavila fotografijo svojega avtističnega sina, kako kosi v šolski jedilnici. Fotografija pa je posebna zato, ker mu je družbo delal le znani ameriški športnik Travis Rudolf.

Nosečnost
10. 10. 2016 10.21

Depresija pri nosečnici

Za nosečnice je značilno, da jim razpoloženje niha iz minute v minuto. Če pa so večino časa žalostne, imajo motnjo spanja, so pretirano utrujene, ne zanima jih prav nič, ne morejo razmišljati … gre pravzaprav lahko tudi za depresijo. V takšnem primeru se je dobro čim prej posvetovati z izbranim zdravnikom.

Družina in odnosi
16. 09. 2016 08.13

Zakaj je dobro, da spite na boku?

Strokovnjaki so ugotovili, da je dobro, da spite na boku, ker se v takšnem položaju hitreje obnavljajo možganske celice.

Novice
18. 07. 2016 08.18

Ko je spoznal Sneguljčico, se je zgodilo nekaj neverjetnega

Jack Jack je s svojim nasmehom ganil številne po svetu. Star je dve leti, je avtist in ne komunicira z okolico, toda ko je spoznal svojo priljubljeno junakinjo, se je zgodilo nekaj neverjetnega …

Razvoj
14. 01. 2016 06.41

Vse, česar niste vedeli o avtizmu

Avtizem kot razvojna nevrološka motnja se kaže že v zgodnjem otroštvu, pravega vzroka zanj še ne poznamo. Kakšne obravnave in terapije so deležni slovenski otroci z avtizmom, smo se pogovarjali z dr. Alenko Vojska Kušar.

Novice
28. 12. 2015 06.30

Sok iz mangostina je več kot samo zgodba o zdravju

Eden od čudežev narave in velik zaveznik našega zdravja je skrit v čudovitem eksotičnem sadežu mangostinu, ki je edina in glavna sestavina v XAN-MAX 100% naravnem soku iz mangostina. Vsebuje več kot 40 kvalitetnih antioksidantov, absolutno brez dodanih konzervansov in sladkorjev.

Novice
29. 04. 2015 10.11

Dokazov o negativnih učinkih je vse več

Zadnjo sredo v aprilu obeležujemo mednarodni dan ozaveščanja o hrupu, ki letos poteka pod geslom Brez hrupa živimo bolje. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjajo na velik pomen mirnih območij v naravnem in urbanem okolju. Sprehodi in rekreacija v takem okolju so pomembni za sprostitev in obnovitev telesnih funkcij oziroma za zdravje.

Družina in odnosi
13. 03. 2015 07.14

Pomanjkanje spanja škoduje zdravju

Na današnji dan obeležujemo svetovni dan spanja, ki letos poteka pod geslom Ko je spanje urejeno, je za zdravje in srečo poskrbljeno. V sodobni družbi motnje spanja prizadene tudi do tretjino ljudi. Med 85 vrstami motenj so najpogostejše nespečnost, motnje dihanja med spanjem ter sindrom nemirnih nog in periodičnih gibov udov v spanju.

Novice
21. 08. 2014 07.58

Kako je z otroki v rejništvu v Sloveniji?

Predstavnica Rejniškega društva Slovenije Maksimiljana Mali je na okrogli mizi na temo Otrok v rejništvu, ki je potekala v Vrbju pri Žalcu, ocenila, da rejniški otroci potrebujejo psihoterapevtsko pomoč. Prav tako ti otroci potrebujejo varno okolje, sprejetost in možnost, da se prilagodijo na novo okolje oziroma rejniško družino.

Najstniki
08. 08. 2013 06.16

Spanje je hrana za možgane

Mladostniki potrebujejo devet in pol ur vsako noč, toda zadnje tuje raziskave kažejo, da ne spijo več kot sedem ur. Vedeti morajo, da je spanje hrana za možgane in da bodo le spočiti kos vsem nalogam čez dan.

Malček
21. 05. 2013 15.40

Nočna groza ali teror

Nočni teror se od nočnih mor razlikuje v obdobju spanja, v katerem nastopi. Medtem ko so nočne more značilne za obdobje, ko se možgani že prebujajo oziroma še niso v popolnem spancu, se nočni teror pojavlja v obdobju popolnega oziroma globokega spanca. Zato je za nočni teror značilno, da se otrok iz njega ne zbudi in da se naslednji dan terorja ne spomni.

Malček
31. 10. 2012 07.45

Kako žalujejo otroci?

Žalovanje je emocionalni odgovor na izgubo, pravi psihologinja Blanka Colnerič. Prvotnemu šoku, zanikanju, joku in občutkom izgubljenosti ter praznine sledijo močni spomini na umrlega, njegova prisotnost v sanjah in idealizacija. In včasih mine precej časa, da se postavimo na noge. Kako pa vse to doživljajo otroci?

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1024