mora

Andrej Perko: Otroci postajajo mali narciski
Ni skrivnost, da so današnji starši izjemno obremenjeni, saj ne skrbijo samo za otroke in njihove potrebe, ampak imajo še ogromno drugega dela, pa najsi bo to v službi ali doma. Vsekakor so v stresu, ko iščejo ravnovesje med številnimi opravki in prostim časom, ki ga imajo na voljo s svojimi otroki. Mogoče zato niti ni presenetljivo, da niso vedno kos vsem težavam in izzivom, s katerimi se danes lahko srečujejo pri vzgoji. Andrej Perko, psiholog: "Zaradi svoje negotovosti in izgubljenosti iščejo starši rešitve pri strokovnjakih in v raznih vzgojnih priročnikih, ki pa v realnem svetu prav nič ne pomagajo."

Princesa Charlotte navdušila uporabnike družbenih omrežij
Oči javnosti so te dni uprte v kraljevo družino, ki se je dokončno poslovila od kraljice Elizabete II. Mnogi so ugibali, če se bodo pogreba udeležili tudi najmlajši člani kraljeve družine in medtem, ko sta se Meghan in Harry odločila, da otroka ostaneta doma, sta Kate in William najmlajšega Louisa pustila doma, starejša bratca Georga in sestrico Charlotte pa pripeljala s seboj. Slednja je s svojo prezenco navdušila tiste, ki so spremljali pogrebni sprevod.

Rad grem na letovanja, taborjenje in šole naravi
Letovanja, taborjenja, šole v naravi so za otroke lahko nekaj najlepšega in poučnega, zagotovo se vsak, ki se je tega udeležil v otroštvu, spomni dogodivščine, pustolovščine ali norčije, ki se je zgodila. Za nekatere otroke pa lahko to predstavlja tudi obdobje obdobje čistega stresa. Običajno temu botrujejo strah, stiska pred ločitvijo od staršev in domotožje.

"Ko naš 10-letnik fura safer"
Doma imamo 10-letnika. In ena plat njegovega odraščanja je občasno in čedalje pogostejše spogledovanje z nezadržno bližajočo se puberteto. Izraža se na različne načine – od priložnostne depresije, ko je tako brezvoljen, da se mu niti govoriti ne ljubi, mimo obupovanj v prepričanju "Nihče, nihče, ampak res nihče me ne razume!", loputanj vrat in predrznih ugovarjanj, pa vse do obdobij "trpljenja in dolgčasa", "ko fura safer" kar tako, denimo ... ker je trava zelena, ker se svet vrti naprej in ne nazaj ter ker je danes ponedeljek zjutraj in ne petek popoldne.

Kako spodbuditi otroka k sodelovanju?
Otroci so igrivi in njihova domišljija ne pozna meja. Da bi jih prepričali in vključili v sodelovanje, morate torej poseči po igrivih in kreativnih prijemih.

Hipnoterapija za otroke
Hipnoterapija je metoda, za katero se odloča veliko odraslih, ki si želijo znebiti kakšne neprijetne razvade, fobije, tesnobe in tudi drugih blažjih psihičnih ali psihofizičnih težav. Manj pa je znano, da se hipnoterapija izkazuje za zelo učinkovito prav pri naših najmlajših, saj je njihov nezavestni um široko odprt in posledično lažje sprejema predloge, podane med seanso hipnoze. Otroci imajo tudi zelo bujno domišljijo, kar dodatno pripomore pri doseganju želenih sprememb. Ker so zelo dovzetni za hipnozo, je to zanje pogosto zelo pozitivna izkušnja.

Jelena Đoković: 'Moj otrok ni prišel na ta svet, da bi bil v vlogi moje lastnine'
Jelena Đoković, soustanoviteljica in mednarodna direktorica Fundacije Novaka Đokovića ter dolgoletna partnerka in žena svetovno znanega in priljubljenega tenisača, s katerim imata skupaj dva otroka, sina Stefana in hčerko Taro, nam je v ekskluzivni kolumni predstavila svoj pogled na ozaveščeno starševstvo.

Vstopite v novo šolsko leto z novo otroško sobo
Konec počitnic se bliža z bliskovito hitrostjo, ob začetku novega šolskega leta pa bo treba poskrbeti tudi za otroško sobo. Otroške sobe so pravzaprav otrokov svet in hkrati kotiček za učenje, zato je potrebno poskrbeti, da bosta v njih priprava na pouk in delanje domače naloge čim bolj prijetna.

Biti teta je pravi blagoslov
Vloga tete je ena najlepših vlog na svetu. Gre za brezpogojno ljubezen, ki ne zahteva pravil, meja in strogosti, temveč zgolj smeh, ljubezen in razumevanje. Teta zaseda prav posebno mesto v srcih svojih nečakov in med njimi bo vedno neka nevidna, ljubeča vez ter izjemno spoštovanje. Ko se ozremo v svoje otroštvo, so tete vedno del lepih spominov in so kot naše druge mame.

Kakšen tip učenca je vaš otrok? Preverite
Ljudje se učimo na različne načine - nekateri se najučinkoviteje učijo z branjem, drugi s poslušanjem, spet tretji pa s pomočjo slikovnih gradiv. Nekateri ljudje se več naučijo, če svoje ideje preverijo v skupinski razpravi, drugi se raje učijo sami. Nekateri potrebujejo sistematično prikazane informacije in se učijo postopoma, drugi uporabljajo bolj celosten pristop. Načine, kako zaznavamo informacije, katere strategije učenja uporabljamo in kako jih prikličemo, imenujemo učni stili.

12 tehnik za regulacijo otrokove jeze
Regulacija otrokove jeze je tema, ob kateri se zdi, da nima konca. Nekateri starši ob otrokovem izpadu jeze odidejo stran in otroka preprosto ignorirajo, drugi se razjezijo in otroka še bolj zmedejo, tretji čustveno 'zamrznejo', saj ne vedo, kako bi odreagirali. Le malo pa je staršev, ki vedo, da se jezen otrok še ne zna pomiriti sam.

Ker ni smela videti sinov, si je pobrila glavo. A poglejte jo danes ...
Je ena tistih zvezdnic, katere življenje se je odvijalo pred očmi javnosti – od zgodnjih otroških let naprej. Ves svet je tako lahko spremljal njene vzpone, pa tudi padce, izjemne glasbene nastope ter burno ljubezensko življenje. Čeprav je večkrat klonila pod težo zvezdništva, se je vsakokrat uspela pobrati in ponovno navdušiti s svojim edinstvenim vokalom. Do svojih oboževalcev je bila vedno brutalno iskrena in tako ne čudi, da je tudi pri 37 letih še vedno ljubljenka občinstva po vsem svetu. To je zgodba o Britney Spears, to je zgodba o pop princeski sodobnega časa!

3 knjige, ki jih mora prebrati vsaka nosečka
Obdobje nosečnosti je idealen čas, ko lahko v roke vzamemo knjigo in v miru preberemo njeno vsebino. Hkrati se takrat v nas poraja tisoč in eno vprašanje v zvezi z nosečnostjo in materinstvom, zato je dobro, če za branje izberemo primerne vsebine, ki bodo pomagale odgovoriti na naša vprašanja, dvome in razmišljanja. Za vas smo pripravili nekaj odličnih knjižnih predlogov, ki se jim lahko posvetite v obdobju nosečnosti.

Stvari, ki bi jih otrok moral usvojiti pred vstopom v šolo
Vstop v osnovno šolo je izjemno pomemben mejnik v otrokovem življenju. Je prva stopnička k začetku odraščanja in osamosvajanja. Katere so tiste reči, ki bi jih moral vaš malček že usvojiti, preden prestopi prag osnovne šole? Preverite.

Sam doma ali v varstvu - kako poskrbeti za otrokovo varnost v času počitnic?
Počitnice so namenjene počitku od obveznosti v šoli ter početju drugačnih stvari, kot jih je otrok navajen čez leto. Otrok tako dobi ponoven zagon za novo šolsko leto, ki tako za starše kot za otroke pomeni številne napetosti, borbe za ocene in vsakodnevne naloge. V današnjem času, ko družine niso več razširjene, se med počitnicami mnogo staršev sooča s težavo, kaj storiti z varstvom otroka, medtem ko so starši v službi. Kako izbrati ustrezno osebo za varstvo? Kdaj je lahko otrok sam doma? Kaj lahko starši storijo, da omilijo morebitne otrokove stiske?

Preeklampsija – kaj morate vedeti?
Preeklampsija je nosečnostna bolezen, ki se pokaže z visokim krvnim tlakom in proteini v urinu," pojasnjuje mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike v UKC Ljubljana. "Večinoma se pojavi v drugi polovici nosečnosti. Redko šele po porodu." Pravzaprav je zdravilo za preeklampsijo prav porod.

Gaja Kos: 'Bralca, ki še ne ve, da to je, je treba v svet knjig pretkano zapeljati'
Da so knjige prava pravcata zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, vedrimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije, je jasno. Ampak kako jih predstaviti malčkom, kako jih približati otrokom, ki ne želijo brati in po katerih knjigah posegati? O vsem tem smo se pogovarjali z Gajo Kos, izjemno poznavalko otroških slikanic ter knjig za otroke in mladostnike, ki že vrsto let deluje kot samozaposlena v kulturi. Doktorirala je na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo. Pri knjižni založbi ureja izvirno slovensko leposlovje za otroke in mladino, literarne kritike pa objavlja tudi v različnih strokovnih revijah. Pri LUD Literatura soureja zbirko prevodne kratke proze Stopinje, občasno pa tudi kaj svojega napiše in kaj tujega prevede. Pogovor z njo si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Kaj je Bradleyjeva metoda rojstva?
Verjetno ni nosečnice, ki v obdobju devetih mesecev ne bi razmišljala o porodu. A za porodni proces, kot ga poznamo danes, se imamo zahvaliti dr. Bradleyju, ki je prvi začel uvajati porodnici in njenemu partnerju prijazno metodo rojstva. Bradleyjeva metoda poudarja, da je porod naraven proces in spodbuja zaupanje v svoje telo. Zagovarja tudi zdrav življenjski slog v času nosečnosti in podporo partnerja med porodom. Primarni cilj njegove metode sta zdrava mati in novorojenček.

Sneguljčica – resnična zgodba z žalostnim koncem?
Anketa o slovenskih učencih iz leta 1957, ki jo je pred nedavnim odkril statistični urad, je pokazala, da so dekleta največkrat prosila mamico, naj jim za lahko noč prebere njihovo najljubšo knjigo – Sneguljčico. Pravljica je izjemno priljubljena še danes in otroci se lahko iz nje marsikaj naučijo. A teorije so, da je pravljica zasnovana po resnični zgodbi in da je lepa deklica nekoč celo živela.

Oprema za dojenčka: kaj je lahko rabljeno in kaj mora biti novo?
Mamice si rade izposojamo, podarjamo ali prodamo stvari, ki so jih naši otroci prerasli. Tako prihranimo denar in obenem tudi varujemo okolje. A vendar je treba biti pozoren pri opremi za dojenčka – določenih stvari ni dobro prevečkrat uporabiti. Preverite, kaj je pametno kupiti novo in kaj je popolnoma v redu tudi rabljeno!

Preverite, kateri tip nosečnice ste!
Veljalo naj bi, da obdobje nosečnosti v vsaki ženski prebudi nekaj novega, morda doslej še neznanega. Pri nekaterih se določene osebnostni značilnosti še bolj izrazijo, ali pa nosečnica spozna čisto nove vidike sebe, za katere doslej sploh ni vedela. Nekatere v tem obdobju postanejo strastne športnice in intenzivno delajo na svojem telesu, druge pa postanejo prave mojstrice v poznavanju anatomije človeškega telesa. No, ne smemo izpustiti niti nosečnic, ki postanejo zvezde na družbenih omrežjih in tistih, ki se prelevijo v prave male hipohondre. Predstavljamo različne tipe oz. značilnosti nosečnic, pri tem pa poudarjamo, se med seboj ne izključujejo. Kaj se je pa pri vas v tem obdobju najbolj izrazilo?

Kako se soočiti z izgubo otroka?
Smrt otroka. Besedi, ki že ob branju marsikomu prikličeta tesnobne občutke. Verjetno ni starša, ki se ne bi zmogel vsaj malo poistovetiti z žalujočimi starši, ki jih je doletela kruta usoda. Izguba otroka je vedno težka, pa čeprav gre za malega otroka ali še nerojeno dete. Starši z njo ne izgubijo le ploda svoje ljubezni, temveč tudi del prihodnosti, ki je nikoli ne bo.

Tačke pomagačke – pasji junaki, ki pomagajo otrokom odkriti najboljšega sebe
"Mlajši učenec je imel izjemno močan strah pred javnim nastopanjem. Pred sošolci ni bil pripravljen ničesar glasno prebrati, niti ni želel odgovarjati na učiteljičina vprašanja. Učiteljica se je odločila, da mu omogoči udeležbo na uri Beremo s tačkami. Po uvodnem pogovoru in spoznavanju je bilo otroku predlagano, da bi psički na glas prebral pesmico. Po prvih dokaj tiho izgovorjenih besedah je branje postajalo vse glasnejše. Ob odzivih psičke se je otrok smejal, zabaval, bil je navdušen, da ga kuža dejansko posluša. Skratka, glasno branje je postalo zabavno. Naslednji dan je otrok isto pesmico s psičkino fotografijo pred sabo glasno prebral učiteljici, taisti otrok pa je ob koncu šolskega leta že nastopil na šolski proslavi," lepo izkušnjo opiše Slavica Mrkun, predsednica Društva Tačke pomagačke.

Kaj imajo "leni starši" skupnega z lenobo? "Nič," odgovarja Marko Juhant
"Pred 15, 20 leti izraz 'leno starševstvo' sploh ne bi prišel v poštev. Vsekakor pa ga niso uporabljali pred 40 leti, ko nismo poznali staršev, ki jim danes rečemo helikopterski starši oziroma tudi starši 'droni'," je poudaril specialni pedagog Marko Juhant. Preverite, zakaj zagovarja "leno starševstvo"!

Kako otroku predstaviti novega partnerja?
Kdaj in na kakšen način otroku predstaviti novega partnerja, je vprašanje, s katerim se sooča veliko staršev samohranilcev. Nihče si ne želi ljubosumnih izpadov, zavračanja ali posesivnega vedenja otroka, ko pride do tega pomembnega trenutka. Ker so tovrstni odnosi lahko zelo zapleteni, si preberite tri ključna pravila, ki jih je vredno upoštevati.

Posledice nespoštljive komunikacije v družini
Spoštljiva komunikacija v družini je povezana z zdravimi odnosi, uspešnejšim reševanjem konfliktov, občutki sprejetosti, varnosti in cenjenosti. Na drugi strani pa lahko nespoštljiva, agresivna ali žaljiva komunikacija močno prispeva k družinskim trenjem, občutkom nevrednosti, izključenosti, nepomembnosti – zlasti s perspektive otroka. Ustrezna komunikacija je velikega pomena za otrokov razvoj, ne smemo pa pozabiti, da smo v tem primeru najpomembnejši vzor ravno starši.

Pomen gledanja lutkovnih in gledaliških predstav za otroke
Lutkovne in gledališke predstave otroku predstavijo nek pogled na svet in ga do neke mere tudi vzgajajo. Včasih imajo lutke ali gledališki liki pri vzgoji večjo moč kot starši.

To so risanke, ki vas bodo kratkočasile v zadnjem mesecu počitnic
Vstopamo v zadnji mesec brezskrbne zabave in počitnic, na VOYO pa vse zabave željne čakajo številne zabavne, poučne in atraktivne risanke, ki bodo počitnice še popestrile. V spodnjih vrsticah si lahko preberete kratke opise priljubljenih risank, ki vas že čakajo na VOYO.

Koliko časa traja materinski in koliko očetovski dopust?
Porodniški ali materinski dopust je tako kot tudi očetovski dopust namenjen skrbi in negi za otroka. Nikar ne hitite in nikar ne imejte slabe vesti, ker čas preživljate z otrokom in ne v službi. Delo bo počakalo, otroci pa bodo še prehitro zrasli. Cenite vsak dan in vsak trenutek in čeprav zna biti kdaj tudi bolj naporno kot marsikatera služba, pa je vredno vsake neprecenljive minute, ko ste lahko z otrokom.

Kako opremiti sobo za odraščajočega najstnika?
Zadnji prispevek v seriji bo govoril o sobi za najstnike. Naši otroci so se iz nebogljenih dojenčkov razvili in zrasli že v prave male odrasle. Najstništvo je ranljivo obdobje, v katerem sploh potrebujejo svoje varen prostor, kamor se lahko umaknejo, kjer so lahko kreativni, kjer se družijo s sovrstniki. Izražati mora njihovo osebnost, drugače se v njem hitro počutijo tuje.