možnost

Slavni kuhar: "Želim, da mi žena rodi šestega otroka"
Jamie Oliver je priznal, da bi po petih otrocih z veseljem v svojo družino pozdravil še šestega, ne glede na to, da imata z ženo že zdaj polne roke dela.

Letno pri 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha
Že v porodnišnici dva ali tri dni po rojstvu preverijo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljnje preiskave. A največ okvar se izkaže pozneje in sluh se z leti slabša. O obravnavi otrok z okvarami sluha sta spregovorila vodja Avdiološkega centra in otokirurške dejavnosti na Kliniki za ORL in CFK v ljubljanskem kliničnem centru, dr. Saba Battelino, in direktor Centra za sluh in govor Maribor, Samo Rumež.

Igralka spregovorila o svojih težavah s plodnostjo
Emma Roberts je razkrila, zakaj se je odločila za zamrznitev svojih jajčec.

Bolezen rok, nog in ust - simptomi, znaki in zdravljenje
Bolezen rok, nog in ust (ali šesta otroška bolezen) je izjemno nalezljivo virusno obolenje in se prenaša direktno iz osebe na osebo ali indirektno preko predmeta. Za okužbo so najbolj dovzetni dojenčki in vrtčevski otroci, v redkih primerih zbolijo tudi odrasli. Običajno traja od 3 do 5 dni, največ pa do 10 dni, lahko se pojavi skozi vse leto, vendar je pogostejša jeseni in proti koncu leta. Preverite, kako jo prepoznati, kako dolgo traja in kako jo zdraviti.

Zakaj otroci tako radi igrajo videoigre?
Znano je, da otroci obožujejo videoigre in da so zmožni v tem vzporednem svetu preživeti ogromno časa, ne da bi se sploh zavedali občutka časa in prostora. A igranje iger skriva zelo kompleksen psihološki mehanizem, ki lahko vodi v odvisnost. Igre namreč pomagajo zadovoljiti osnovno potrebo po občutku svobode, namenu, napredku in socialni povezanosti.

Življenje s trojčicami - ena velika sreča in radost
V ljubljanski porodnišnici so se nedolgo nazaj razveselili četverčkov, kar se ne zgodi pogosto, saj je možnost za to izjemno majhna, približno en primer na 500 tisoč porodov. A redki so tudi enojajčni trojčki oziroma trojčice, kot v primeru iz leta 2014, ko so na svet prijokale tri zdrave punčke, Vita, Ela in Zala. In če vas je od nekdaj zanimalo, kako je imeti trojčke, boste več o tem lahko izvedeli v nadaljevanju.

Metoda za spodbujanje naravnega poroda in pripravo nanj
Tradicionalna kitajska medicina že več tisočletij uporablja akupunkturo za pripravo žensk na porod in telo optimalno pripravi tako na fizični kot tudi na psihični ravni. V zadnjem času je postala ena bolj iskanih metod za spodbujanje naravnega poroda in pripravo nanj. Zanjo se vse več nosečnic odloča tudi v Sloveniji.

V ljubljanski porodnišnici so se rodili četverčki
Štirje bratci so z rojstvom navdušili tako mamico kot zaposlene, ki so bili prisotni pri porodu v ljubljanski porodnišnici. Matej (1.450 g), Luka (1.030 g), Marko (1.420 g) in Jovan (1.280 g) so na svet prišli s carskim rezom v 31. tednu nosečnosti.

Kdaj smo zares pripravljeni na otroka?
Vsak si prej ali slej začne postavljati vprašanja, ali sem pripravljen na otroka, kako bo to spremenilo moje življenje, kaj me čaka ... In dobro je vedeti, da je odgovor na zadnje vprašanje – marsikaj.

4 koraki za vzpostavitev dobrega odnosa z otrokom
Si želite korenito spremeniti odnos z otrokom na bolje? Za vas imamo nekaj konkretnih predlogov.

Več deset tisoč staršev na FB obžaluje, da imajo otroke
Postati mama ni lahko, priznanje, da se v tej vlogi ne počutite najbolje, pa je še težje.

Tako gledanje istih risank vpliva na otroke
Otroci zelo radi gledajo risanke in animirane filme. Včasih bi lahko celo isto risanko gledali vsak dan. In čeprav jih starši večinoma spodbujajo k ogledu novih, strokovnjaki trdijo, da je pravzaprav dobro, če si otroci večkrat ogledajo iste risanke. Preverite, zakaj.

Vitamin K – res povzroča levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov?
Večina staršev morda sploh ne ve, da so ga dobili tudi njihovi novorojenčki. Dodajo ga namreč rutinsko, in sicer kmalu po rojstvu v porodni sobi. Na družbenih omrežjih najdemo razprave, da naj bi vitamin K povzročal raka, levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov. Pa jih res?

Plusi in minusi varstva pri babici in dedku
Dati otroka v vrtec, poiskati varuško ali ga prepustiti v skrbne roke babice in dedka? Verjetno se večina staršev strinja, da je najbolj zanesljiva možnost prav zadnje. A tako kot vsaka stvar ima tudi varstvo pri babici in dedku svoje prednosti in pomanjkljivosti. Kaj vse je treba razmisliti, ko otroka predamo v roke svojim staršem ali staršem moža, si preberite v spodnjih vrsticah.

"Kdaj lahko pridem obiskat dojenčka?"
Vprašanje, ki ga novopečene mamice pogosto slišijo. Ljudje se med seboj precej razlikujemo, nekateri so izjemno družabni, drugim bolj ustrezata mir in samota. Vsekakor pa si večina mamic, ko pride iz porodnišnice, želi nekoliko več zasebnosti, uvidevnosti, razumevanja in potrpežljivosti. Za vse bo še čas, tudi za obiske. Najprej pa naj se mama spočije, sprosti in uživa prvih nekaj dni v intimi najožjih družinskih članov. O tem po spletu kroži izjemen zapis, ki ga objavljamo v spodnjih vrsticah.

Zato je pomembno, da otroci niso zasuti z darili
Pregovor "Manj je več" velja tudi pri novoletnem obdarovanju, ki za nekatere otroke predstavlja izziv, kako od staršev in sorodnikov dobiti čim več. Zasipanje z dragimi darili, uresničevanje vseh otrokovih želja in – v nekaterih primerih – tudi podleganje njegovemu izsiljevanju lahko imajo številne posledice.

Trmasti kozorogci bodo preizkušali vašo potrpežljivost
Kozorogci si želijo uspeha in pohvale, za kar so pripravljeni trdo delati. Ko enkrat "dozorijo", boste uvideli, da imate doma rojenega vodjo.

Marija Šerifović: 'Sine moj, to je moje prvo darilo zate'
Srbska pevka in zmagovalka pesmi Evrovizije 2007, Marija Šerifović, je nedolgo nazaj postala mamica. Rodil se ji je sin Mario, ki je bil močno želen in ljubljen, še preden je prišel na svet. Ponosna mama mu je posvetila tudi čudovito pesem z naslovom Dolazi ljubav (Prihaja ljubezen).

10 pravil za prvi obisk pri dojenčku
Kaj je tisto, kar bi si želele novopečene mamice, da bi njihovi gostje vedeli, pa jim tega morda ne povedo? Preverite v spodnjih vrsticah.

Pravijo, da so to najlepši kotički za praznične izlete
Naj si bo v šolo, službo ali na izlet – potovanje z vlakom je vselej dogodivščina, ob kateri nas prevevajo posebni občutki. Morda zato, ker prebudi spomine na otroštvo, ko smo poslušali pravljice o pogumnih lokomotivah in komaj čakali, da gremo na izlet z vlakom. Pa tudi, če samo do naslednje postaje. Morda je kriv enakomeren nežen zvok, ki smo mu priča med potjo. Ali kaj tretjega. Dejstvo je, da ima vlak posebno mesto v naših srcih, zato bi ga morali večkrat izbrati za svoje prevozno sredstvo. In čarobni praznični ter idilični zimski dnevi so kot nalašč za to.

Kako dojenčku dajati zdravila?
Marsikateri otrok noče pogoltniti sirupa, tablete ali kapljic. Na kakšen način aplicirati zdravila in predpisane terapije otroku? Preverite.

Ideja za ustvarjanje: Pogača za ptičke
Prišel je hladnejši del leta, ki je sicer lep, a za živali zelo neugoden, saj so se zunanje temperature spustile pod ledišče. Pogosto doma izdelane hranilnice pticam predstavljajo edino možnost preživetja. Zato vam predstavljamo idejo za ustvarjanje, s katero boste ob zabavnem ustvarjanju hkrati poskrbeli tudi za preživetje ptičic.

Najpogostejše otroške zimske bolezni in kdaj do zdravnika
Običajen prehlad spada med najpogostejše zimske bolezni v vrtčevskem obdobju. Njegov potek je blag in hiter. Ne gre za nevarno bolezen, vendar pa je izjemno pomembno, da otroku redno čistimo nosek, saj lahko zamašen nos povzroči neprijetne zaplete. Ravno tako je ob vsaki spremembi, ki jo opazimo v otrokovem vedenju ali počutju, pomembno preveriti telesno temperaturo.

Ne zamudite priložnosti, da svojemu otroku uresničite sanje!
Imate doma malega kuharskega mojstra? Zgrabite zadnjo priložnost in mu omogočite, da svoj talent pokaže celotni Sloveniji.

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic
Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic, ki ga imajo skoraj vse, ki so rodile. Vseeno pa se o njem (pre)malo govori, eni o njem šepetajo, drugi ga celo označujejo za tabu temo. Pogovor z Darijo Šćepanović, eno največjih strokovnjakinj.

Krasen posladek za otroka ali pa čudovita pozornost za vse, ki bi jih radi obdarili
Za otroke je veseli december vznemirljiv čas pričakovanja dobrih mož s polno vrečo daril, zato z veseljem pomagajo pri pospravljanju doma, okraševanju božičnega drevesa ter peki prazničnih piškotov. Starši vemo, da lahko njihova angažiranost povzroči precej nereda, a žar v njihovih očeh odtehta vse razbite okraske, zavozlane lučke ter bele madeže od moke na vseh koncih in krajih. Sploh peka piškotov jim predstavlja izjemno veselje, zato pogumno spremenite kuhinjo v tovarno piškotov za kak dan. Mi pa vam zaupamo, kje dobite najbolj nasmejane praznične piškote, če se domača peka slučajno ponesreči – ter ste ob tem še dobrodelni!

Tega pred svojo hčerko zvezdnik ne bo skrival
Channing Tatum denarja včasih ni služil z igralstvom, o tem pa se namerava odkrito pogovoriti tudi s svojo hčerko, ko bo dovolj stara.

Maša M. Bahor: 'V dobrem odnosu je rešljiva vsaka težava, stiska ali bolečina'
Z zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor smo se pogovarjali o materinstvu, romantičnih pričakovanjih tega obdobja, primerjanju mam na družbenih omrežjih, strahovih, občutkih krivde in tem, kaj je v obdobju materinstva resnično pomembno.

Nadarjeni otroci - kdo so in kako jih prepoznamo?
Nekateri otroci že zelo zgodaj začnejo kazati zanimanje za glasbo, bodisi za petje bodisi za igranje kakšnega inštrumenta. O tem, zakaj je pomembno, da starši znamo prepoznati in predvsem spodbujati glasbeni talent pri otroku, in kakšen vpliv pravzaprav ima glasbeno udejstvovanje na sam razvoj, kreativnost in izražanje čustev, smo se pogovarjali z Ninom Ošlakom, priljubljenim slovenskim pevcem, avtorjem glasbe in besedil, producentom ter glasbenim pedagogom.

Skrivnost zdravega otroštva ...
Otroški svet je poln radovednosti, raziskovanja, a tudi rasti, razvoja in postavljanja temeljev za zdravo odraslost. Ključno je, da otrokom omogočimo optimalne pogoje za zdravje, ki so v veliki meri odvisni od prehrane in hranil, ki jih otrok zaužije ...