možnost

Okužbe v nosečnosti
Okužbe v nosečnosti lahko primarno prizadenejo nosečnico ali plod – mikrobov, ki lahko pri bodočih mamicah povzročajo okužbe, ni malo. Nekateri infekti vplivajo na plod med nosečnostjo, drugi med porodom, nekateri infekti pa povzročijo simptome šele po rojstvu otroka, piše prof. dr. Vera Maraspin-Čarman.

Polžev vsadek – drugačen slušni pripomoček
Šele ko se pojavijo težave s sluhom, se začnemo zavedati, v kakšen čudežni svet se vsakodnevno ovijamo z mavrico zvokov. Zlasti težko je, ko se s tem spopadajo otroci. Morda tako zelo, da potrebujejo polžev vsadek.

Kako preprečiti ali ublažiti zgago v nosečnosti?
Pekoča zgaga v nosečnosti se pojavlja pri več kot polovici bodočih mamic, najpogosteje v zadnjem trimesečju, pri nekaterih pa tudi prej. Kako ublažiti to prekislo reakcijo želodca in razdraženost prebavil?

Kaj pravzaprav je avtizem?
Avtizem kot razvojna nevrološka motnja se kaže že v zgodnjem otroštvu, pravega vzroka zanj še ne poznamo. Kakšne obravnave in terapije so deležni slovenski otroci z avtizmom, smo se pogovarjali z dr. Alenko Vojska Kušar. V teku pa je dobrodelna akcija ''MALI KORAKI ZA VELIK CILJ'', s katero zbiramo sredstva za Društvo za avtizem DAN.

KOLUMNA: Kako se spopasti z otrokovo trmo?
Kaj storiti, če želi otrok ob vsakem obisku trgovine igračo? S to težavo se srečuje tudi priljubljena voditeljica jutranjega programa na radiu Center Polona Požgan.

Kako masirati presredek?
Masaža presredka je tehnika, ki sodi v priprave na porod. Zagotovila, da se nosečnica zaradi tega pri porodu ne bo strgala oziroma da ne bo prišlo do reza presredka, ni, lahko pa z masažo povečamo prekrvavljenost tkiva, tako da to postane mehkejše in bolj elastično.

Kaj razkriva DNK?
Ob besedi genetska analiza mnogi najprej pomislijo na svoje prednike. A vendar zajema veliko več kot to. Nova veda, imenuje se nutrigenomika, se ukvarja s tem, kako določena hrana vpliva na posameznika. Zelo zanimiv pogovor je stekel z nutricionistko Mojco Cepuš.

Hiša, ki združuje vse generacije
V Murski Soboti so uspeli kot nadgradnjo projekta medgeneracijskega sodelovanja med mladimi in starejšimi Sadeži družbe vzpostaviti prvo medgeneracijsko Hišo Sadeži družbe v Sloveniji. Vsi smo lahko sadeži družbe ali kot je zapisal dr. Janez Drnovšek ob začetku projekta: ''Če si starejši in mlajši med seboj pomagamo, zmoremo več in ustvarjamo boljšo družbo.'' Kaj se pravzaprav skriva za njenimi vrati, nam je razkrila Tjaša Arko, ki že dalj časa spremlja projekt.

Znana Slovenka spakirala kovčke in šla!
Na tempo življenja čez lužo se je Žana Povše Salobir hitro navadila. Po samo 14 dneh bivanja v Ameriki se je vrnila domov, spakirala kovčke in se z družino vrnila v obljubljeno deželo.

Poceni ideje za preživljanje zimskih počitnic
Danes je srečni dan za vse slovenske šolarje! Kako tudi ne, saj bodo naslednji teden prosti vseh šolskih opravil. Da vam ne bo dolgčas, vam ponujamo nekaj idej, kako lepo in v zmernih finančnih zmožnostih preživeti zimske počitnice.

FOTO IDEJE: Ureditev otroške sobe
Ali tudi vas jezi nered v otroški sobi? Godrnjate in se pritožujete, dokler vam dokončno ne prekipi? Pomirite se dragi starši, pripravili smo vam ideje za organizacijo otroške sobe, kup nasvetov pa je z nami delila tudi Igralna terapevtka Petra Škof.

Prvi korak k samostojnost
Otroci potrebujejo dolgočasno rutino, ker jim daje občutek varnosti. A vseeno je napredek očiten – otrok si bo pri dveh letih obrisal obraz, pri treh si ga bo umil, pri štirih bo to storil, če mu boste tako naročili, pri petih bo sam vedel, da se mora umiti, če je umazan.

Prepoznajte simptome kandidiaze!
Kaj je kandidiaza, za katero trpi vse več ljudi? Kakšni so simptomi in kako si povrniti izgubljeno zdravje? Pri tem sta ključnega pomena način življenja in izbira prehrane.

Kako najlažje narediti otroka?
Če imata bodoča starša dovolj časa, sta sproščena, se brezmejno ljubita in je njuno gnezdece pripravljeno, si običajno takega vprašanja niti ne zastavljata. A v današnjem hitrem in stresnem ritmu življenja kakšen nasvet ne bo odveč ...

Previdno pri sklepanju otroških zavarovanj
Otroci so sedli v šolske klopi, domov pa znova prinesli številne ponudbe za sklenitev nezgodnega zavarovanja za otroke. Boste sledili črednemu nagonu in otroka brez razmisleka zavarovali ali se boste podrobno seznanili s ponudbami? Preberite si nasvete in priporočila ZPS …

Simptomi neozdravljive spolne bolezni
Z genitalnim herpesom, neozdravljivo spolno boleznijo, ki ga povzroča virus HSV 2, je danes okuženih že 32 odstotkov ljudi. Kako vpliva na nosečnice in novorojenčke?

Novosti na Facebooku
Facebook je malce pozornosti posvetil tudi bodočim staršem. Slednji lahko odslej v posebni kategoriji objavijo novico o veselem pričakovanju. Medtem ko si pri Facebooku obetajo velik odziv, pa nas zanima, kakšno mnenje imajo o tem slovenski starši.

Pozor, v zraku nevarna koncentracija ambrozije!
Ker se je začela glavna sezona pojavljanja cvetnega prahu ambrozije, na Inštitutu za varovanje zdravja opozarjajo na možnost, da koncentracija omenjenega prahu v zraku doseže visoke vrednosti, ki povzročajo zdravstvene težave. Možnost za slednje je posebej v severnovzhodni Sloveniji in Krško-Brežiški kotlini, navajajo.

Med nosečnostjo opustiti kajenje: DA ali NE?
Med ženskami je večna sporna tema, ali naj med nosečnostjo opustijo kajenje ali z njim nadaljujejo. Ali z nenadno prekinitvijo več škodijo še nerojenemu otroku? Ali pa opustitev pomeni velik korak k njenemu boljšemu počutju vseh devet mesecev in boljšemu zdravju dojenčka?

Toboganska dogodivščina za pogumne
V Italiji se skriva nora dogodivščina za pogumne člane družine, za vse tiste, ki obožujejo vodne tobogane. Spusti po zavitih ceveh, plezanje po vrvi nad vodo, vodni poligon, igrala, ki predstavljajo pravi izziv tudi najmlajšim, so oddaljena 180 kilometrov od Ljubljane.

Kdaj je otrok dehidriran?
Mnoge starše skrbi, da njihov otrok v teh vročih dneh ne pije dovolj. Še posebej pa je treba poskrbeti za tiste majhne otroke, ki še ne znajo povedati, da so žejni. Kako torej poskrbeti za zdravje in dobro počutje naših najmlajših?

Se nosečnice lahko depilirajo?
Nosečnost ni bolezen, zato naj bi noseče ženske kot običajno skrbele za svoj videz. A pri uporabi določenih izdelkov morajo biti veliko bolj previdne. Med drugim tudi pri depilacijskih kremah, ki lahko izzovejo hudo alergijsko reakcijo.

Katere kače so v Sloveniji strupene?
V Sloveniji živi 11 vrst kač, od katerih so 3 strupene: modras, laški in navadni gad. Kaj storiti, ko srečate kačo ali če vas ugrizne, jih je morda zdaj, ko je v porastu tudi število glodavcev, več, nam je povedala biologinja dr. Staša Tome.

V Sloveniji priljubljene terapije z živalmi
Terapije z živalmi omogočajo nov pristop pri delu predvsem z otroci in mladostniki z različnimi težavami. Delovna terapevtka v URI Soča Sara Mihelčič Rupnik je za Slovensko tiskovno agencijo pojasnila, da s pomočjo živali lažje pritegnejo njihovo pozornost.

Prepoznajte simptome dvoroge maternice
Ko je maternica v zgornjem delu tako zunaj kot znotraj razcepljena na dva dela, v spodnjem delu pa le pregrajena, govorimo o dvorogi maternici, ki je sicer izjemno redka, a lahko povzroča resne zaplete pri zanositvi in donositvi.

Kako ravnati, če srečamo medveda?
Medvedki so povsem ljubke živali, dokler o njih prebiramo knjige ali jih opazujemo na televizijskem zaslonu. Kaj pa bi storili, če bi vas kosmatinec obiskal na domu?

Ko starši pretiravajo s pohvalami ...
Nekateri starši v želji, da bi otroke spodbudili na njihovi poti, bodisi pri majhnih dosežkih bodisi pri udejstvovanju na različnih področjih, pretiravajo s pohvalami. Čeprav dobronamerno, lahko takšno ravnanje privede do frustracij ali celo narcisoidnosti. Preverite, kako ravnati, da se temu izognete.

Preprečimo poškodbe na poletnem taboru!
Počitnice so že tu in mnogi otroci jih bodo preživeli na različnih tematsko usmerjenih taborih ob morju. Navdušeni košarkarji bodo tako vodili in si podajali žogo, pri tem pa bodo morali paziti, da se ne poškodujejo.

Čudovite poletne počitnice tudi za starše!
Ste tudi vi eden izmed staršev, ki na žalost nima dva meseca dopusta, da bi lahko vse dni preživel skupaj s svojim otrokom?

Preverite, ali boste upravičeni do subvencije
Vlada je v sredo sklenila v DZ poslati novelo zakona o prevozih v cestnem prometu. Z njo namerava skupaj s prevozniki šolajočim se dijakom in študentom ponuditi subvencioniran prevoz v šolo oziroma na fakulteto. Po predlogu novele bi država sofinancirala mesečno vozovnico za avtobus in vlak, cena pa bi bila odvisna od števila kilometrov.