Bibaleze.si

možgane

Prosti čas
10. 04. 2024 10.22

To je najboljše darilo, ki ga lahko podarite otroku

Igrače imajo v življenju slehernega otroka pomembno vlogo. Vsaka od njih je lahko namreč pomemben člen pri razvoju malčka, če je le predstavljena na primeren način.

Spanje in dojenje
28. 03. 2024 02.30

Spoznajte 6 izjemnih koristi dojenja

"Materinstvo te za vedno spremeni," je stavek, ki ga sliši marsikatera bodoča mamica, a do njegovega resničnega spoznanja pride šele takrat, ko ga tudi zares izkusi. Materinstvo in z njim povezano dojenje zares spreminja možgane – strukturno, funkcionalno in v marsičem nepovratno, pri tem pa imajo veliko vlogo prav hormoni.

Vzgoja in vrtec
25. 03. 2024 05.00

Kakšno zvezo ima risanka s pospravljanjem?

"Kazni v nobeni obliki niso primerne, če gre za umetno povzročitev trpljenja in nimajo zveze z izzivom. Na primer: če ne pospraviš igrač, ne bo risanke ali če ne poješ večerje, ti ne bom prebrala pravljice. Če otrok ne je večerje, bo lačen – toje naravna posledica. In pravljica nima prav nobene zveze z večerjo," pojasnjuje Dejana Dejanović.

Trači
27. 02. 2024 05.00

Hčerki sta slavno igralko navdihnili, da je storila to

Eva Mendes, žena Ryana Goslinga, se je odločila izdati slikanico, ki nekako predstavlja vpogled v zasebno življenje slavnega para, ki ga sicer skrbno skrivata pred radovednimi očmi javnosti.

Šola in splet
20. 01. 2024 04.00

Zakaj otroci tako radi igrajo videoigre?

Znano je, da otroci obožujejo videoigre in da so zmožni v tem vzporednem svetu preživeti ogromno časa, ne da bi se sploh zavedali občutka časa in prostora. A igranje iger skriva zelo kompleksen psihološki mehanizem, ki lahko vodi v odvisnost. Igre namreč pomagajo zadovoljiti osnovno potrebo po občutku svobode, namenu, napredku in socialni povezanosti.

Šola in splet
18. 01. 2024 04.15

Znaki, ki kažejo, da so otroci zasvojeni z družbenimi omrežji

Raziskave kažejo, da otroci uporabljajo družbena omrežja na različne načine. Nekateri otroci oz. mladostniki z uporabo družbenih omrežij pridobivajo informacije oz. vstopajo v svet, širijo svojo socialno mrežo in z uporabo predvsem pridobivajo. A kaj storiti, ko postanejo odvisni od njih?

Nega in zdravje
07. 01. 2024 05.00

Vitamin K – res povzroča levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov?

Večina staršev morda sploh ne ve, da so ga dobili tudi njihovi novorojenčki. Dodajo ga namreč rutinsko, in sicer kmalu po rojstvu v porodni sobi. Na družbenih omrežjih najdemo razprave, da naj bi vitamin K povzročal raka, levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov. Pa jih res?

Nosečnost
01. 01. 2024 05.00

Ples med nosečnostjo zmanjšuje tveganje za poporodno depresijo

Če med nosečnostjo poslušate glasbo in ob tem plešete, ima to lahko veliko koristi tako za vas kot vašega nerojenega otroka. Med drugim naj bi se zmanjšala tudi raven tveganja za razvoj poporodne depresije. Več pa v spodnjih vrsticah.

Novice
06. 12. 2023 05.00

Pred dvema letoma postal očka, zdaj se skoraj ničesar ne spomni

Simpatični Frankie Muniz, nekdaj eden največjih otroških in potem tudi najstniških zvezdnikov, je iskreno spregovoril o tem, da je doživel več zaporednih mini kapi, kar je povzročilo izgubo spomina.

Trači
22. 11. 2023 05.00

Tega pri igralcu doma otroci ne smejo uporabljati

Ryan Gosling je delil redke podrobnosti iz svojega družinskega življenja, ki ga je ustvaril z igralko Evo Mendes, s katero ima tudi dva otroka.

Vzgoja in vrtec
21. 11. 2023 05.00

Vaja, s katero lahko pomagate otroku obvladati tesnobo

V zadnjih petih letih strokovnjaki opažajo dramatično povečanje števila otrok, ki imajo težave s tesnobo in anksioznostjo. To naj bi sovpadalo s povečanjem števila staršev, ki se soočajo z enakimi težavami. Anksioznost je tako postala del naše kulture. Ti nasveti pa so pri težavah z anksioznostjo lahko resnično koristni.

Problematični najstnik
18. 11. 2023 05.00

Družinska terapevtka: 'Nihče se ne rodi hudoben'

Kje smo ga polomili, se sprašujejo starši v obdobju, ko je med mladimi toliko verbalnega, psihičnega in fizičnega nasilja. Kakšne temelje smo jim dali, kakšna prihodnost nas čaka? O tem smo se pogovarjali s slovensko mag. zakonskih in družinskih študij, zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor, ki pravi, da je veliko odvisno od vzgoje in odnosa v ranem otroštvu.

Recepti za malčke
10. 11. 2023 05.00

Odlična ideja za otroški posladek ali malico

Preverite odličen in enostaven recept za skutni namaz z borovnicami, ki je lahko super posladek za najmlajše ter zdrava malica za otroke. Tako doma kot na poti.

Prehrana v nosečnosti
08. 11. 2023 05.00

Tako preveč sladkorja v nosečnosti vpliva na vašega otroka

Če v nosečnosti uživate pretirane količine sladkorja, lahko škodite kognitivnemu razvoju svojega otroka, je pokazala nova študija univerze Harvard. Enako škodljivo je lahko tudi, če otrok uživa pretirane količine sladkorja v svojem zgodnjem otroštvu. Dajte pa mu sadje, saj so znanstveniki ugotovili, da ta celo spodbuja kognitivni razvoj.

Novice
07. 11. 2023 05.00

'Si ti poškodoval najinega otroka?' – pretresljiva izpoved mame

Prvi dnevi in meseci otrokovega življenja znajo biti naporni, stresni, nepredvidljivi. Neprespane noči, utrujenost, razdražljivo jokanje otroka, nihanje vaših hormonov in razpoloženja lahko privedejo do napačnih odločitev in hudih posledic.

Oto
25. 09. 2023 05.00

Zato je pomembno, da je otrok radoveden

Letošnji Teden otroka je namenjen otroški radovednosti. Poteka od 2. do 8. oktobra in nosi naslov "Zakaji in zatoji radovednosti". Zakaj je dobro spodbujati radovednost otroka in krepiti njegovo željo po znanju in raziskovanju, pa si preberite v tokratnem prispevku.

Blog
19. 09. 2023 05.00

'Čarobna palčka ne obstaja, na to me je ena mama še posebej opozarjala'

Sonce je počasi začelo sijati tudi v moje preluknjano srce. Mnogokrat so bili žarki ljudje, ki so se pojavili v mojem življenju in mi pomagali prebroditi kakšno nevihto. Hkrati pa sem tudi sama začela sprejemati in ponotranjati nov način življenja, ki me je oziroma nas je čakal.

Nosečnost
18. 09. 2023 05.00

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin, ki so dandanes v veliki večini brezplačne in jih omogočajo 24 ur na dan. Preverite, katere so na voljo!

Zdrav otrok
11. 09. 2023 08.41

Najpogostejša napaka, zaradi katere so otroci pogosto bolni

Prihaja jesen in z njo lahko tudi lepi sončni dnevi, ki bodo kot nalašč namenjeni izletom in novim družinskim dogodivščinam. A žal ta letni čas prinese tudi številne bolezni, med katerimi so najpogostejši prehladi. Otroci hitro zbolijo, saj se v vrtcih in šolah v stiku s sovrstniki kaj hitro česa nalezejo. Naj vam nenehni prehladi in druge bolezni ne preprečijo jesenskega družinskega izleta, zato poskrbite za preventivo in že zdaj začnite krepiti imunski sistem otroka.

Novice
09. 09. 2023 05.00

Eva Mendes pojasnila, zakaj se z Goslingom pri vzgoji držita tega pravila

Ryan Gosling in Eva Mendes sta eden najbolj oboževanih in najmočnejših hollywoodskih parov, čeprav večino svojega romantičnega življenja ohranjata v zasebnosti. Govorice o ljubezenskem razmerju sta prvič sprožila leta 2011 med snemanjem filma The Place Beyond the Pines in vse od takrat je njuna vez vse bolj močna. V zvezi sta se jima rodili dve hčerki, zvezdnika pa priznavata, da imata precej stroga starševska pravila.

Dojenček v trebuhu
22. 08. 2023 11.51

Zakaj plodu merijo obseg glavice?

Med pregledi in preiskavami v nosečnosti med drugim spremljajo rast in razvoj ploda, da bi dovolj zgodaj ugotovili morebitne nepravilnosti in predvideli zaplete ter jih po možnosti preprečili.

Razvoj otroka
27. 07. 2023 05.00

Kako spodbuditi razvoj možganov otroka skozi zanimive dejavnosti?

Prvih nekaj let življenja vašega otroka je ključnega pomena za razvoj njegovih možganov. Pravzaprav bo imel vaš dojenček v prvih treh letih do dvakrat toliko nevronskih vezi kot odrasel človek, njegovi možgani pa bodo dosegli približno 80 odstotkov volumna odraslega!

Zdrav otrok
20. 07. 2023 05.00

Živeti z otrokom, ki ima cerebralno paralizo

Gibanje je ena izmed najbolj naravnih stvari, ki jih poznamo v svojih življenjih. Povsod okrog nas lahko opazujemo fenomen gibanja. Plimovanje morja, gibanje vetrov, ptice na nebu, živali na kopnem in morju, pšenica v vetru, listki na drevesu ... in še in še bi lahko naštevala. Gibanje je torej nekaj najbolj običajnega, kar poznamo, in zatorej tudi precej samoumevnega. Vse dokler to ni, dokler se v naša življenja ne prikrade bolezensko stanje, ki se imenuje cerebralna paraliza. Takrat se samoumevnost gibanja spremeni v hvaležnost za vsak napredek, ki ga človek lahko doseže na področju gibalne motorike.

Očkov kotiček
07. 07. 2023 05.00

Nina Mav Hrovat: 'Če bi se starši zavedali, kako zelo dragocen čas je to, se ne bi pogovarjali o tem'

Šolski otroci imajo določeno število dni dopusta, odrasli zaposleni tudi, kaj pa vrtčevski otroci? O tem, zakaj si tudi predšolski otroci zaslužijo počitnice, kakšne dejavnosti lahko z njimi počnete in kako lahko v dnevno rutino vključite prebiranje ali poslušanje pravljic, smo se pogovarjali z Nino Mav Hrovat, ravnateljico v vrtcu, otroško in mladinsko pisateljico.

Očkov kotiček
05. 07. 2023 05.00

'Od trenutka, ko v rokah držiš svojo princesko, si na svetu 'samo' še zato, da je ona srečna'

Andraž Andrejc, ki se skriva za Instagram profilom "Kdortobere", je bloger, vplivnež, partner in skoraj že 6 let super očka hčerki Juliji. Pravi, da je biti starš najtežja in najboljša vloga na svetu. V pogovoru nam je zaupal tudi, zakaj je Julija njegova princeska in kaj vse mu je že ušpičila.

Recepti za malčke
12. 05. 2023 08.37

Najboljša hrana za razvoj otrokovih možganov

Kot starši želite svojemu malčku omogočiti najboljši možni začetek življenja. A katera je tista hrana, s katero boste kar se da najbolje podprli zdravje in razvoj njegovih možganov? Preverite v tokratnem prispevku.

Dojenček
16. 01. 2023 13.00

Izbira otroškega vozička za udobno vožnjo

Obstaja veliko različnih otroških vozičkov na trgu, zato je pomembno, da izberete tistega, ki bo najbolj ustrezal potrebam vašega otroka in vašim potrebam starša. Najprej se odločite, kaj potrebujete: Ali potrebujete voziček za vsakodnevno uporabo, potovanja ali za daljše sprehode po neoznačenih poteh?

Vzgoja in vrtec
06. 01. 2023 05.00

Je za otroke škodljivo, če se starši prepirajo vpričo njih?

Odnos med starši igra veliko vlogo pri otrokovem počutju, vpliva pa lahko tudi na vse drugo, od duševnega zdravja do akademskega uspeha in prihodnjih odnosov otroka.

Šola in splet
14. 11. 2022 05.00

Kako se z otrokom pogovarjati o nevarnostih spletnih iger?

Danes veliko otrok preživlja proste popoldneve pred ekrani. Tudi za starše, ki prihajajo pozno domov in je za njimi stresen dan v službi, se zdi najboljša in najučinkovitejša rešitev mobilnik ali tablica, s katerim zamotijo otroka in pridobijo nekaj časa zase. A vendar kaj otroci pravzaprav nadomeščajo z igranjem spletnih iger? Ali poznate vse pasti in nevarnosti, ki prežijo nanje na spletu? Kdaj govorimo o prekomernem igranju spletnih iger in zasvojenosti? Vse to in še več lahko preverite spodnjem pogovoru s Franjo Gros, univ. dipl. psih., in svetovalko na Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta LOGOUT.

Zdrav otrok
22. 10. 2022 05.00

Vaš otrok raje bere brez luči? Morda ima skotopični sindrom

Na skotopični sindrom posumimo predvsem, ko otroka branje utruja, ko mu je naporno, ko mu je zoprno. Ko se ne more zbrati med branjem ali drugim šolskim delom, recimo ob opravljanju domače naloge, ali ko po krajšem šolskem delu postane vidno utrujen. Kako prepoznati, če ga ima vaš otrok, in kako mu lahko pomagate, je razložila doc. dr. Polona Kelava, certificirana diagnostičarka skotopičnega sindroma po mednarodno priznani metodi Irlen.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1052