mnenje

Očka, ostani!
Tudi očetovstvo se začne v nosečnosti. Moški, ki se tega zavedajo, se bolj navežejo na otroka in partnerico ter ostanejo z njima, ugotavljajo ameriški strokovnjaki.

Nosečnice – v avtu se pripnite!
Pripenjanje varnostnega pasu med vožnjo je postala že navada. Velja to tudi za nosečnice? Bodoče mamice se pogosto sprašujejo, če varnostni pas v primeru nesreče ne bo škodil nerojenemu otroku.

VIDEO: Darujte drugim – in sebi!
Popkovnična kri, darovana javni banki, lahko v primeru bolezni koristi tudi vašemu otroku, saj primeren vzorec najprej iščejo doma in šele nato v tujini. Več kot je darovanih vzorcev, večja je možnost, da za bolnega otroka najdejo ustrezno popkovnično kri.

Ko šola ni šala
Disleksija je težava pri branju in pisanju, ki prizadene približno tri odstotke otrok in jim onemogoča, da bi bila šola zanje »šala« (to je pogosta napaka dislektikov, ki zamenjujejo črke ali zloge).

KOLUMNA: Mama in pustolovka
Za mizo nas je sedelo pet žensk, nekatere na pragu tridesetih, druge že krepko čez. In se je vnela debata, kdaj in ali sploh imeti otroke.

Prehrana doječe matere
Mama, ki doji, potroši toliko energije, kot če bi 24 ur fizično delala! Zato je zanjo pomembna zdrava, hranljiva ter raznolika hrana in pijača.

Pomoč pri kolcanju
Zakaj se majhnim otrokom pogosto kolca? Je to običajno ali vas mora skrbeti? Kako lahko otroku pomagamo in ali je kdaj potrebna tudi zdravniška pomoč, pa v naslednjih vrsticah.

SAŠINA KOLUMNA: Dež
Kako zelo dovolj ga imamo, če ga je preveč … Pa še ljudje imamo neko privzgojeno idejo, da je dež moreč, melanholičen in da smo ob temačnih dnevih le še za v toplo posteljo, s kakšnim dobrim čtivom v roki ...

Doula – spremljevalka pri porodu
Doule ženskam v nosečnosti, med porodom in po njem nudijo telesno in čustveno oporo. Pri nas jih nimamo, na zahodu pa so že ustaljena praksa. Urša Savodnik se za to delo izobražuje v avstrijskem Grazu.

VIDEO: Šola kakanja
Se vam zdi zabavno? Vendar gre za povsem resno zadevo. Otroke s trdovratnim kroničnim zaprtjem namreč na Pediatrični kliniki v Ljubljani vključijo v šolo kakanja.

Dečki jokajo pogosteje
Dečki in deklice se obnašajo različno. Zakaj je temu tako? Jih res različno obravnavamo? Je to samo mit? Otroški psihologi ugotavljajo, da pri vzgoji delamo razlike!

Prvi dnevi v vrtcu
Vrtec otroku izberejo starši. Pri tem je odločujoča največkrat bližina doma, v zadnjem času pa tudi prosta mesta, saj so vrtci vedno bolj zasedeni. Piše Darka Bitenc, dolgoletna ravnateljica vrtca.

Moja (r)evolucija dojenja
Ljudje se spreminjamo. Jaz sem, denimo, še pred nekaj leti glasno delila nesramne komentarje mamicam, ki so dojile v javnosti.

Moj dojenček je prehlajen - kako naj mu pomagam?
Se počutite slabo, kadar ste 'samo' prehlajeni? Tako se ob prehladu počutita tudi dojenček ali malček. Preverite, kako mu lahko pomagate ...

VIZITA: Dojenje koristi otroku in mamici
Slovenija je po številu doječih mater v samem vrhu. Doji kar 95 odstotkov mamic, zasluge za to pa gredo tudi strokovnim delavcem v porodnišnici.

SAŠINA KOLUMNA: Ko zboli moški
Nisem imela namena pisati o bolezni, čeprav so od petih otrok zboleli trije in pol. In imam že samo besede na b dovolj. Tista polovica bolnih je "ta večji" sin, ki se še ne more odločiti, ali bi zares zbolel ali bi se le malo smilil okolici.

VIDEO IN FOTO: Izlet na kmetijo
Da otroci ne bi gledali kmečkega življenja samo na malih zaslonih, smo se s skupino otrok odpravili na ogled prave kmetije. Tam so se otroci seznanili s tradicionalnimi kmečkimi deli in za nekatera tudi poprijeli.

VIDEO: Kako pa vi nosite otroka?
Veliko je načinov, kako nosimo otroka. Le nekaj pa je takih, da so lahko naše roke proste. Kenguru je pripomoček, v katerem lahko nosimo že dojenčka. Nahrbtnik za nošenje otroka pa tudi najmlajšim omogoča, da odkrivajo lepote gora.

Pravila so zato, da jih kršimo!
Prisluhnimo svojemu notranjemu glasku mame upornice in se poslovimo od nasvetov, ki se nam ne zdijo uporabni! Včasih se izkaže, da je tako dosti bolje...

VIDEO & FOTO: Joga za dojenčke
Alenka Kranjac na Obali vpeljuje vadbo joge za mamice z dojenčki. Program je namenjen predvsem kvalitetnemu preživljanju skupnega časa in izgradnji ljubečega medsebojnega odnosa.

Igre z dojenčkom – 6. do 9. mesec
Pri šestih mesecih začne vaš dojenček odkrivati okolje. Pomagajte mu pri spoznavanju tega čudovitega, zanj povsem novega in razburljivega sveta.

NATKA GERŽINA: 'Družina je moje vesolje'
Zvone, Niko in Luka so vesolje in največje veselje nekdanje Powerke Natke Geržina. Zadnja leta je medijski blišč in slavo zamenjala za nekoliko bolj umirjeno življenje.

Zdravo in zabavno
Sprijaznimo se: nekateri otroci ne bodo nikoli želeli jesti nič drugega kot testenine in ocvrte piščančje medaljone. A vendar obstaja način, da vzljubijo tudi drugačno hrano.

Igrače Montessori
Izbira primerne igrače za dojenčka je zelo pomembna. Alenka Kranjac, proferica razrednega pouka, ki se je izobraževala tudi na področju pedagogike Montessori, je predstavila nekaj posebnosti igrač po tej metodi.

VIDEO: Klovni - zdravniki
Otroku v bolnišnici ni prijetno, pogreša dom, prestrašen je in osamljen. Najboljše zdravilo imajo posebni zdravniki – Rdeči noski, ki po slovenskih bolnišnicah zdravijo s smehom.

FOTO: Potujmo z otroki: Sarajevo
Sarajevo je mesto, ki po vojni zopet išče svojo svetovljansko podobo. Mestne uličice s pridihom Aladina in njegove čudežne svetilke bodo očarale tako vas kot vaše otroke.

Nadomestna babica
S težavami, ki jih danes pozna marsikatera družina, se je kot mlada mamica srečala tudi Irena Kožuh. Zaradi ljubezni do otrok in poklica vzgojiteljice se je zavedla, kako pomembna sta babica in dedek. Danes staršem nudi pomoč pri varstvu otrok, saj ve, da vse njihove obveznosti onemogočajo posvečanje otrokom v taki meri kot si želijo.

Moji najbolj nenavadni položaji ... dojenja
Vse svoje otroke sem dojila – no, še dojim. In ko se opazujem, vidim, kako se je moj odnos do dojenja v skoraj štirinajstih letih počasi spreminjal …

VIZITA: Zdravilišče Rakitna z novimi programi za otroke
V Mladinskem klimatskem zdravilišču na Rakitni že 80 let zdravijo otroke z dihalnimi težavami. Pred letom so uvedli še Šolo zdravega odraščanja, namenjeno mladostnikom z motnjami čustvovanja in hranjenja, kmalu pa bodo začeli izvajati še program rehabilitacije.

Dodatne dejavnosti – breme ali pomoč?
Le zakaj ni več v modi čisto navadno crkljanje v mamini postelji z lončkom mleka in branjem »Muce copatarice« pred spanjem …?! Pa čeprav bi otroku nudila več kot tedenske »Ure pravljic« v bližnji knjižnici!