mleka

RESNIČNA ZGODBA: Študentka in samohranilka
Tadeja je pri devetnajst letih zanosila. S fantom sta bila takrat skupaj tri leta. Najprej se ji nosečnost ni zdela nič strašnega; ni pa vedela, da jo bo fant zapustil in bo ostala sama z otrokom ...

RESNIČNA ZGODBA: Služba, šola, trije otroci in dojenje
Romana je uspešno zaključila srednjo šolo. To seveda ne bi bilo nič nenavadnega, če ne bi istočasno hodila v službo, rodila tretjega otroka in ga kar sedemnajst mesecev dojila!

RESNIČNA ZGODBA: Življenje s hčerkino alergijo
Moja dveletna Lina je čebljačka prve vrste. Zvedava, simpatična in zgovorna. Ko se smeji, zaviha mala usteca v najbolj očarljiv nasmeh na svetu. Zame, za mojo družino, ki jo obožuje, pravi Alenka Mirt Iskra.

RESNIČNA ZGODBA: Otrok z razcepljeno ustnico
Mamica malega Jakoba je svojo dramatično zgodbo zaupala Bibaleze.si. Njen drugi sin je imel ob rojstvu razcepljeno ustnico in nebo, kmalu pa je izvedela še za delno izgubo sluha.

RESNIČNA ZGODBA: Rodila sem doma!
Andreja se je odločila, da bo rodila doma. Porodnišnica je bila pet minut stran, mož jo je podpiral, tudi njena ginekologinja ni videla razloga, zakaj ne bi rodila doma ...

Ustrezen način, kako prenehati dojiti
Nekatere mamice prenehajo dojiti svojega otroka, ko zaključijo z dopustom za nego in varstvo otroka in se vrnejo v službo. Sprašujejo se, ali je primerno takoj prekiniti z dojenjem ali postopoma že prej navaditi otročka le na jutranje in večerno. Kljub temu da ne bodo otroka pristavljale k prsim, pa bo še vedno nekaj časa prisotna laktogeneza.

Najbrž ni mislila resno!
Razočarana gospodinja Felicity Huffman, mati dveh deklic, je razkrila nekaj podrobnosti o tem, kakšna mama je. Med drugim tudi to, da bi lahko jedla plenice svojih hčera …

VIDEO: Kaj je kengurujčkanje?
Kengurujčkanje je način nege nedonošenega otroka, ki je namenjena ponovni vrnitvi otroka mami in obratno. V praksi pomeni pestovanje nedonošenega otroka na golih prsih. Metodo v ljubljanski porodnišnici uporabljajo že vrsto let.

'Moje seksi nosečniške obline'
Spominjam se, kako sem bila zapeljiva, ko sem pod srcem nosila sinčka. Nisem se obremenjevala s pridobljenimi kilogrami, uživala sem v moških pogledih, ki so se radovedno ustavljali na mojih prsih. Te pa so iz meseca v mesec postajale bujneše!

Ko dojenje ne gre po načrtu
Včasih tudi v najboljših pogojih dojenje predstavlja težavo, saj se ga učita tako mamica kot otrok. Pod drobnogled bomo vzeli nekaj najpogostejših težav, ki se ob dojenju pojavljajo, in poskušali najti najprimernejše rešitve.

Odlična reklama ali nespodobno?!
Verjeli ali ne, noseča Jessica Simpson je podpisala dogovor, vreden 2,3 milijona evrov, da bo izgubila vse med nosečnostjo pridobljene kilograme.

Moj otrok ima alergijo na hrano - kaj moram vedeti?
Alergije na hrano so dandanes vse pogostejše in po približnih ocenah prizadenejo že dva do tri odstotke otrok. Katera hrana jih največkrat sproži, kakšne so reakcije. Opazujmo in ukrepajmo pravočasno – predvsem z znanjem.

Doječe mame, prepoznajte hipergalaktijo!
Že ko je ženska noseča, se začne njeno telo pripravljati na novorojenčkovo prehranjevanje. Proces nastajanja mleka v dojkah je zapleten, še toliko bolj in hkrati občutljiv pa je proces njegovega izločanja. O hipergalaktiji govorimo, ko v dojki nastaja preveč mleka.

Pravilno zdravljenje otroka z antibiotiki
Podatek, da se vsak četrti slovenski otrok, mlajši od dveh let, kar trikrat na leto zdravi z antibiotiki, je zaskrbljujoč. Zato je zelo pomembno, da vsakodnevno skrbimo za otrokovo odpornost, če pa nam pediater že predpiše to zdravilo, moramo nujno upoštevati njegova navodila.

Miša na Kmetiji močno shujšala!
Leonida Pahič - Miša je na kmetiji z veseljem skrbela za lačne želodčke družinskih članov. Dokaz, da je njihov jedilnik sestavljala zdrava prehrana, pa je sama, izgubila je namreč kar devet kilogramov.

Sandri Auer ne raste samo trebušček
Mamice dobro vemo, da med nosečnostjo ne raste samo trebušček. Eden izmed prvih nosečniških znakov je namreč povečanje prsi. Z bujnim oprsjem se lahko pohvali tudi bodoča mamica Sandra Auer.

Prve začimbe v otrokovi prehrani
Marsikatera gospodinja bo rekla, da si ne predstavlja kuhanja brez začimb. Da mora iz lonca malo dišati po baziliki, origanu, sladki papriki. Seveda je vse odvisno od tega, kdo bo vaš gost. Če kuhate za najmlajše, je seznam ustreznih začimb krajši.

Kako pravilno hranimo po žlički?
Po petem mesecu starosti mora dojenček poleg materinega mleka začeti uživati tudi gosto hrano in začne se hranjenje po žlički. Nov mejnik v življenju našega sončka! Pa znate pravilno hraniti z žličko?

Na preprost način si jogurt pripravite doma
Se sprašujete, ali se jogurt sploh splača pripraviti doma? Vsekakor, saj je priprava neverjetno preprosta. Obenem ima tak jogurt veliko boljši okus in točno veste, kaj vsebuje.

Baby tiramisu
Razmišljate o pripravi hitre sladice za najmljaše? V samo 15 minutah lahko vašim sladokuscem pripravite kakavov tiramisu.

10 najpogostejših vprašanj na temo dojenja
Mednarodni teden dojenja, ki ga v Sloveniji obeležujemo v prvem tednu oktobra, bo letos potekal na temo komunikacije. S komunikacijo lahko pozitivno vplivamo na znanje o dojenju.

Banka materinega mleka
Banke materinega ali humanega mleka so po Evropi že nekaj povsem običajnega. Izmed držav nekdanje Jugoslavije je prvo odprla Srbija, na slovensko pa za enkrat še čakamo …

Brez krila požela ogromno pogledov!
Mame, ki ponoči zelo malo spijo, čez dan kljub najboljši volji včasih storijo nekaj, na kar niso ponosne. Na glas so priznale, kaj vse se jim je že zgodilo: pozabile so obleči krilo, dojenčku so namesto stekleničke dale telefon, pokakano pleničko so vrgle proti košu za umazano perilo ter še in še bi lahko naštevali.

Materino mleko iz zamrzovalnika
Želja vsake nosečnice je, da bi dojenje steklo. In ko cikel steče, si mamice začnejo zastavljati različna vprašanja: zakaj imam bolj malo mleka oziroma kam z vsem mlekom in kako ga shranjevati. Ste vedeli, da materino mleko lahko zamrznete?

Popije vaš otrok dovolj mleka?
Za zdravje otrok lahko poskrbimo tako, da poleg vse ostale zdrave hrane zaužijejo tudi dovolj mleka in mlečnih izdelkov, ki so vir beljakovin, kalcija, vitaminov A, D, E in B12, ki so med drugim nujni za zdrave kosti in zobe. Na žalost pa namesto tega posegajo po sladkanih pijačah, sladkarijah in slanih prigrizkih.

Rožnati misliji
Za pripravo rožnatih mislijev potrebujete le 5 minut. Porcija vsebuje 225 kcal: 9 g beljakovin, 9 g maščob in 26 g ogljikovih hidratov. Pa dober tek!

Tigrasti polžki
Za pripravo slastnih tigrastih polžkov porabite 20 minut, testo počiva 1 uro, pečete 20 minut. En polžek vsebuje 195 kcal: 4 g beljakovin, 8 g maščob, 28 g ogljikovih hidratov. Pa dober tek!

Skriti fižolčki
Priprava obroka vam bo vzela 10 minut, vaši najmljaši pa bodo zaužili 555 kcal: 16 g beljakovin, 33 g maščob in 40 g ogljikovih hidratov. Pa dober tek!

Njoki s porovo-paradižnikovo omako
V 20 minutah lahko pripravite okusne njoke s paradižnikovo omako. Porcija vsebuje 365 kcal: 13 g beljakovin, 23 g maščob in 26 ogljikovih hidratov. Pa dober tek!

Rdeče-beli pečenjak
Rdeče-beli pečenjak pripravite v 25 minutah. Porcija vsebuje 370 kcal, 16 g beljakovin, 22 g maščob, 27 g ogljikovih hidratov. Pa dober tek!