minutah

Nov primer smrti otroka v pregretem avtu: kako ukrepati, če opazite ogroženo osebo
V Teksasu je devetletna deklica tragično umrla, potem ko jo je mama pustila v pregretem avtomobilu z nekaj posladki in vodo, medtem ko je odšla na delo. Dogodek znova opozarja na nevarnosti puščanja otrok v avtomobilih in poudarja pomen hitrega ter pravilnega ukrepanja, če opazimo koga v takšnem položaju.

Oče heroj: skočil z ladje in rešil svojo hčerko
Na križarki se je odvila prava drama, ko je majhna deklica padla v morje z ladijskega krova. Njen oče ni okleval – brez pomisleka je skočil za njo. Skupaj sta približno 20 minut čakala na pomoč, medtem ko je oče hčerko držal nad vodo. K sreči se je zgodba končala srečno, saj ju je posadka pravočasno rešila.

Kdaj dojenčku začeti uvajati alergeno hrano?
Še nedolgo nazaj je veljalo, da se potencialno alergeno hrano otrokom uvaja kasneje, tudi šele po tretjem letu starosti, ko je imunski sistem že v polnem zagonu. Mamice, ki ste rodile pred časom ali dobite nasvete od mamic iz tistega obdobja, ste tako v dilemi, katerim priporočilom slediti: tistim ali najnovejšim, ki poudarjajo zgodnje in postopno uvajanje take hrane.

Vročinski val: Kako zaščititi otroke pred nevarnimi temperaturami
Vročinski valovi postajajo vse pogostejši in intenzivnejši zaradi podnebnih sprememb. Otroci so med najbolj ranljivimi skupinami, saj njihova telesa še niso v celoti razvita za učinkovito uravnavanje telesne temperature. Zato je ključnega pomena, da starši in skrbniki sprejmejo ustrezne ukrepe za zaščito otrok pred visokimi temperaturami.

Zakaj pozabimo otroka v avtu? Strokovnjaki pojasnjujejo sindrom pozabljenega otroka
Kljub temu da mnogi starši verjamejo, da ne bi nikoli pozabili svojega otroka v avtu oziroma da se to njim ne bi nikoli zgodilo, strokovnjaki opozarjajo, da se to lahko zgodi vsakemu – kajti to je lahko posledica vsakodnevnega stresa in napornega urnika.

Alergija na sonce pri otrocih: kako jo prepoznati, preprečiti in zdraviti
Sončni dnevi so idealni za igro na prostem, vendar sonce ne prinaša le topline in veselja – pri nekaterih otrocih lahko povzroči tudi neprijetne kožne reakcije. Alergija na sonce, znana tudi kot fotosenzitivnost, je pogost pojav, ki ga mnogi starši sprva zamenjajo za klasične sončne opekline. A kako prepoznati razliko?

Najnevarnejši predmet v vaši dnevni sobi: majhna baterija, ki lahko ogrozi otrokovo življenje
Ko malček začne raziskovati svet okoli sebe, to pogosto počne z rokami – in usti. V tem obdobju so majhni predmeti izjemno nevarni, med njimi pa posebej izstopajo gumbne baterije, ki jih najdemo v številnih vsakdanjih napravah.

Kako ohraniti otrokovo pozornost v sončnih dneh? 7 učinkovitih nasvetov za starše
Pomlad in poletje prinašata tople dni in daljše ure svetlobe, kar pomeni, da otroci pogosto komaj čakajo, da se podajo ven in uživajo v naravi. Vendar pa to pogosto prinese izziv za starše – kako ohraniti otrokovo pozornost pri šolskih nalogah, učenju in drugih obveznostih, ko jih sonce tako vabi ven? V tem članku boste našli 7 praktičnih nasvetov, kako učinkovito pomagati otrokom ohraniti koncentracijo kljub lepem vremenu.

Ko rutinski obisk zdravnika poskrbi za presenečenje
Porod je lahko ena izmed najbolj nepredvidljivih izkušenj v življenju. Kljub vsem pripravam, načrtom in nasvetom zdravnikov se lahko zgodi, da se stvari odvijejo čisto drugače, kot smo si predstavljali. Hitro, nenadno in presenetljivo – tako se je zgodilo tudi Kim, ki je na rednem pregledu pričakovala le rutinski obisk, a je na koncu nepričakovano postala mama – v samo nekaj minutah.

Zakaj po porodu pride do nenadzorovanega drhtenja celega telesa?
Ne bodite presenečeni, če se boste po porodu začeli tresti. Večina žensk doživi po porodu močno tresenje celega telesa, predvsem pa v predelu stegen in nog. Zakaj do tega pride in na kakšen način lahko umirite telo? Preverite v spodnjih vrsticah.

Kako ločiti lažne od pravih popadkov?
Nosečnice se predvsem v zadnjem trimesečju soočajo z otrdevanjem trebuha ali t. i. Braxton-Hicksovimi popadki. Gre za lažne popadke – maternica se s krčenjem pripravlja na porod.

Laringitis pri otroku - simptomi in zdravljenje
Laringitis je eno zmed najpogostejših obolenj. Da bi lažje razumeli vzroke, prepoznali simptome in vedeli, kdaj je potrebno z otrokom do zdravnika, smo se pogovarjali z Matejo Avsec, dipl. medicinsko sestro.

Kdaj in kako narediti nosečniški test?
Sumite, da ste noseči? Potem je prav, da si v lekarni ali drogeriji kupite nosečniški test. Kdaj boste zanesljivo dobili pravi odgovor? Kako sploh narediti test za ugotavljanje nosečnosti? Poglejte si posnetek in sledite korakom.

Se družina pripravlja na najhujše? V njem ni več veselja do življenja
"V njem ni več veselja do življenja." To so besede, ki odražajo bolečo resničnost, s katero se sooča 70-letni legendarni igralec Bruce Willis. Po številnih mesecih boja z afazijo, motnjo govora, ki mu je ukradla sposobnost izražanja, in po napredovanju njegove bolezni v demenco, naj bi se družina pripravljala na najhujše.

Hči Anžeta Kopitarja prav tako navdušuje na drsalkah
Neža Kopitar, hči slovenskega hokejskega zvezdnika Anžeta Kopitarja, je dosegla izjemen uspeh v umetnostnem drsanju.

Kako do posveta z zdravnikom kljub polnim čakalnicam?
Viroze, bronhitisi, gripe in pljučnice v zimskem času niso nobena redkost. Čeprav gre za obolenja, ki jih razmeroma dobro poznamo in jih tudi precej hitro prepoznamo, se ni ravno pametno igrati zdravnike in postavljati domačih diagnoz, še posebej ko zbolijo otroci. A tudi misel na polne čakalnice pediatričnih ali splošnih ambulant v takih trenutkih ni ravno pomirjujoča. Na srečo obstaja srednja pot!

Takšno je bilo otroštvo v Jugoslaviji. Je bilo res tako?
Otroštvo današnjih staršev, pa tudi starih staršev, se je močno razlikovalo od otroštva, ki ga danes živijo njihovi potomci in vnuki. Niso odraščali v konkurenčnem okolju, dnevi niso bili natančno določeni, večino časa so preživljali v iskanju lastnih iger in zabave. Kaj menite, je bilo nekoč res bolje kot danes?

Zato je dobro, da se otrok samostojno igra
Otroka spodbujajte k samostojni igri, saj se bo s tem naučil samostojno razmišljati in razvijati lastne ideje ter rešitve, hkrati pa bo krepil svojo kreativnost in razvijal domišljijo.

Edvard in Frida, ki sta navdušila s hitrostnim računanjem
Edvard in Frida, bratec in sestrica, sta zmagovalca jubilejne desete sezone Slovenija ima talent.

Zato jeseni in pozimi priporočajo dodajanje vitamina D
Naši dedki, babice, očetje in mame so bili veliko več zunaj in so imeli manj težav z vitaminom D. Danes večino časa preživimo med štirimi stenami in raziskave so pokazale pomanjkanje pomembnega vitamina tudi pri slovenskih otrocih.

Ima vaš malček rad pašteto? Pripravite zdravo različico kar doma
Kupljene paštete so pogosto polne konzervansov in aditivov in niso priporočljive za prehrano otrok. Zato vam predstavljamo recept za domačo piščančjo pašteto, katere priprava ni prav nič zapletena.

Vzgojite samostojnega otroka, na katerega se boste lahko zanesli, ko boste stari
Biti starš je najlepše, a tudi najtežje delo. Mame in očetje se vsakodnevno srečujejo z dvomi, izzivi, strahovi in vprašanji, ali pravilno vzgajajo svoje otroke. Da bi staršem olajšali delo, so vzgojitelji zbrali 13 pravil, ki sestavljajo sveti gral vzgoje. To naj bi bilo po njihovem vse, kar morate vedeti o vzgoji otroka ...

Kaj se dogaja z dojenčkom takoj po porodu?
Zanimivo, kako nejasno in zabrisano je bilo dogajanje po mojem prvem porodu. Spominjam se, kako sem vsa utrujena ponavljala, ali je s sinčkom vse v redu, nisem pa natančno vedela, kaj se je z njim dogajalo v prvih minutah po njegovem rojstvu. A kmalu so mi ga dali v naročje, rekoč: "Bravo, mamica! Dobili ste zdravega sinčka! Čestitamo!"

Zato je dobro počakati s prerezom popkovine
Nekoč so tako delale že naše babice. Vmes je bilo obdobje hitrega in takojšnjega prereza popkovine, danes pa v vseh slovenskih porodnišnicah počakajo na konec utripa, če je le mogoče. Zakaj je pomembno, da je ne prerežemo takoj, je razložila izkušena obporodna spremljevalka Špela Peternel, pozitivne učinke pa so pokazale tudi raziskave.

Nenavadni simptomi alergije na hrano pri otrocih
Vsak četrti otrok se zdravi zaradi alergijske bolezni, odstotek otrok, ki so alergični na hrano, pa z vsakim letom narašča, zato je dobro poznati simptome in znake, ki kažejo na alergijo, hkrati pa razlikovati med intoleranco na hrano in alergijami.

Razveselite šolarja s torto, ki jo pripravite v 15 minutah
Čokoladna torta je brezčasna in najljubša sladica, ki vedno privabi nasmehe na male obrazke. Ta recept je povsem preprost, saj vsebuje le štiri sestavine, torto pa pripravite brez peke, zaradi česar boste za pripravo porabili malo časa. Ne glede na to, ali praznujete posebno priložnost ali se samo želite sladkati, bo ta čokoladna torta zagotovo postala cenjen spomin za vaše otroke.

Najboljši predlogi za zajtrk nosečnice
Nosečnica potrebuje pestro in uravnoteženo prehrano, s katero zadovolji vse potrebe po energiji in hranilih tako zase kot tudi za svoj plod. V izogib prevelikemu nihanju krvnega sladkorja in da so vsa hranila na voljo takrat, ko jih organizem potrebuje, je za nosečnico pomembno, da uživa redne in enakomerno porazdeljene dnevne obroke, in sicer med pet do šest dnevnih obrokov. Prvi obrok v dnevu naj bo zajtrk.

Zakaj mame potrebujejo tudi čas zase?
Mame potrebujejo čas zase, da umirijo in zbistrijo svoje misli, se spočijejo, se napolnijo z energijo, počnejo tisto, kar imajo rade. Se opomnijo, kdo so bile, preden so nase prevzele skrb za otroka – 24 ur na dan in sedem dni v tednu.

Kdo je dula?
Dula je obporodna spremljevlka, ki spremlja nosečnico v obdobju pričakovanja otroka, med porodom in po njem. Ob njej je zato, da jo pripravi na vse, kar se bo dogajalo v tako posebnem obdobju, da jo seznani z vsemi spremembami, tako fizičnim kot tudi čustvenimi. Potrudi se, da vsem prisotnim ob porodu ostane ta izkušnja v lepem spominu.

V tem primeru je mazanje otroka s sončno kremo odsvetovano
Poletje je čas za preživljanje časa na prostem, družinske izlete in sproščanje ob vodi ali v naravi, prinaša pa tudi kopico nevarnosti in tveganj. V največji meri so jim izpostavljeni najmlajši, pa ne samo zaradi večje verjetnosti padcev in nesreč. Še veliko večjo nevarnost predstavljajo situacije, v katerih se bodo zagotovo znašli, a ne bodo niti vedeli, da lahko predstavljajo izjemno veliko tveganje. Za katere situacije gre?