meseca

Dojenčkovi uspehi
Medtem ko odrašča, dojenček dosega velike in majhne mejnike v razvoju. Ravno slednje zlahka spregledamo, če čakamo samo na to, kdaj bo začel govoriti ali hoditi.

Preprečite širjenje okužb
Ob ohladitvah, kot je ta, ki k nam prihaja te dni, običajno sledi povečanje števila okužb z virusi, ki povzročajo prehlade. Čeprav večinoma minejo brez posebnosti, pa lahko zlasti pri dojenčkih in majhnih otrocih ter starejših povzročijo resnejša obolenja dihal. Za preprečevanje širjenja okužb so zato zelo pomembni preventivni ukrepi.

Pnevmokokne okužbe
Pnevmokokne okužbe spadajo med najpogostejše bakterijske okužbe. Bakterije lahko povzročijo tudi smrtno nevarne bolezni, kot sta meningitis in sepsa, najpogostejša pnevmokokna okužba pa je vnetje srednjega ušesa.

So plenice za enkratno uporabo dražje od pralnih?
Morda se sprašujete, kako je to mogoče, ko pa je treba za komplet pralnih pleničk odšteti nekaj sto evrov. Res je, za pralne plenice je treba na začetku odšteti več denarja. Toda dolgoročno ta znesek predstavlja le delček stroškov v primerjavi z nenehnim kupovanjem plenic za enkratno uporabo.

Devet nasvetov za bodoče očete
Najlažji del je za vami: spočeli ste otroka. Sedaj vas čaka devet mesecev priprav na dojenčka in nato skrb za otroka, ki bo trajala vse življenje.

Bodite vzor otrokom in živite zdravo!
Svetovni dan srca, ki ga praznujemo danes, poteka letos pod geslom Za zdravo srce vseh in povsod. V Društvu za zdravje srca in ožilja zato opominjajo, da je vsak sam odgovoren za svoje srce. Kar 80 odstotkov prezgodnjih smrti zaradi bolezni srca in ožilja bi namreč lahko preprečili predvsem z zdravim načinom življenja.

Ima Downov sindrom in najlepši nasmeh na svetu!
23-mesečna Connie-Rose Seabourne je Britanka, ki ima Downov sindrom. Kljub temu je njen nasmeh tako očarljiv, da je postala manekenka.

Izvedela šokantno novico
Tasha Trafford je leta 2012 izvedela, da ima kostnega raka, lani pa po dolgotrajnem in mukotrpnem zdravljenju dobila takšne rezultate, ki so ji dovolili, da nadaljuje normalno življenje. Dnevi so minevali in ona je zanosila. Takrat pa je izvedela šokantno novico: rak se je vrnil!

Njami sadna kašica
Sedaj je sezona jabolk, hrušk in sliv, zato pripravite otroku odlično kašico, ki jo lahko postrežete že od šestega meseca starosti. Ne delajte prevelikih količin, ampak raje sproti, v manjših količinah, da bo okusnejša.

Mamice za vse slovenske mamice
Vse več se govori o Združenju mam Mamice za mamice, katerega sta ustanovili Španka, ki živi v Sloveniji, Loreto Fernández Rodríguez, in Slovenka Nina Grašič. Spoznali sta se septembra 2012, ko je Lore že živela v Sloveniji dobri dve leti in je bila noseča z drugim otrokom, Nina pa je nedolgo nazaj splavila in čez dva meseca spet zanosila. Vsem slovenskim materam želita z društvom nuditi pomoč, vse potrebne informacije o nosečnosti, porodu, dojenju … Na srečanjih spregovorijo tako o veselih kot žalostnih trenutkih, dobrodošli pa so vsi družinski člani.

Akcija združila Slovence
Akcija Srce Sloveniji je ponovno združila Slovenijo v dobrodelnosti. Športno humanitarno društvo Vztrajaj - Never give up in ekstremni športnik ter humanitarec Matej Markovič sta namreč pred začetkom šolskega leta v sodelovanju z Zavodom Anina Zvezdica poskrbela, da je 700 najranljivejših družin dobilo šolske potrebščine, so sporočili iz društva.

Mame, ne prenašajte strahov na otroke
Otroci se rodijo s strahom pred tresenjem, padanjem in hrupom, druge strahove pa večinoma prenašajo na njih mame. Njeno prestrašenost lahko zazna že zarodek v trebuhu. V kasnejših letih pa se otroci spopadajo z različnimi strahovi.

Starši, vlogo morate oddati avgusta!
Ministrstvo za delo opozarja, da morajo dijaki vložiti vlogo za državno štipendijo v avgustu, da bodo ob izpolnjevanju pogojev upravičeni do državne štipendije z začetkom šolskega leta 1. septembra. Vloge za znižano plačilo vrtca pa avgusta vlagajo starši za otroke, ki gredo prvič v vrtec, in tisti, ki jim poteče pravica.

Kako se prsi med nosečnostjo pripravljajo na dojenje?
Poleg vseh ostalih fizičnih in čustvenih sprememb začne nosečnica že v prvih tednih zaznavati, da se spreminjajo tudi njene dojke. Ob koncu drugega trimesečja je telo pripravljeno na proizvajanje mleka.

Ko prihaja september …
Počitnic še ni konec, pa vseeno nam misel na vrtec in šolo vedno bolj prihaja nazaj v spomin. Pa tako fino je med počitnicami, tudi nam staršem, nobenih dodatnih obveznosti, vse je tako bolj sproščeno. Ampak kljub vsemu bo september kmalu tu in na noben način se ga ne da prestaviti še za kakšen mesec, na žalost. Močno upam, da s septembrom ne bo takoj prišlo tudi slabo vreme, ker potem ima začetek vseh obveznosti še toliko slabši priokus.

Kaj se zgodi, če otrok pogosto uživa antibiotik?
Če otrok ali odrasla oseba dolgo časa uživa antibiotik, lahko pride do pomanjkanja vitamina K, ki sodeluje pri strjevanju krvi, mineralizaciji kosti in rasti celic. To pomanjkanje imenujemo tudi hipovitaminoza. Koliko ga pravzaprav potrebuje dojenček, otrok ali odrasla oseba? V katerih živilih se skriva?

Dobra šola … predvsem zame!
Radovednost je eden izmed dejavnikov, ki otroke vodi v gibanje. In prav je tako. Radovednost je tudi znak inteligence in pokazatelj, da otrok mentalno dobro napreduje.

Kronična bolezen kot posledica preobčutljivosti na gluten
Celiakija je kronična bolezen tankega črevesa, ki nastane kot posledica preobčutljivosti na beljakovino gluten. Ta se nahaja v žitih, kot so pšenica, ječmen, rž in oves. Edino zdravilo je vseživljenjska dieta brez glutena.

Kdaj dojenčku začiniti hrano?
Dojenčkovo čutilo za okus je bolj razvito od našega, zato ne hitite z začinjanjem njegove prehrane. Pri uvajanju določenih začimb bodite pozorni tako kot pri ostalih živilih in spremljajte, ali pride do kakšne reakcije.

Nista več stari 30 let!
Naporno šolsko leto je za nami. Nič več skrbi, če je torba pripravljena, kdaj je ocenjevanje, bralna značka in podobno. Za nekatere se za dva meseca zaključi tudi obiskovanje vrtca, nekateri pa bodo vrtec obiskovali tudi med počitnicami. Ampak počitnice so za večino otrok najlepši del leta. Brez skrbi uživajo v počitnicah in naslednje šolsko leto je še daleč, vsaj v mislih.

Kontraverzna metoda spanja?!
Vsaka mama ima neko svojo, če temu lahko tako rečemo, obsedenost. Nekaterim je najbolj pomembno, da je otrok ves čas sit in jih hranijo vsakič, ko le malo zajoka. Drugim je izjemno pomembno, da je otrok ves čas na svežem zraku in imajo grozno slabo vest, če kdaj preskočijo kakšen sprehod. Spet tretje smo obsedene s spanjem svojih otrok. In med te zadnje spadam tudi sama.

Tudi med nosečnostjo vegetarijanka
Vse več žensk tudi med nosečnostjo nadaljuje z vegetarijanstvom. Ana Devayani Kersnik se je odločila prav to. Zanimalo nas je, kako ji je uspelo, ali je bila vseeno zdrava, ali se je njen otroček, ki ga je nosila pod srcem, razvijal in rasel pravilno, ali je morala uživati prehranske dodatke.

Špelin kotiček: 'Še vedno nič ne govori?!'
Vsaka mama, vsak starš, nestrpno pričakuje trenutek, ko ga bo lasten otrok poklical mama, ata, mami, ati, tati … ali vsaj približek temu nazivu, na katerega smo vsi neizmerno ponosni. In vsi dedki, babice, strici, tete so neizmerno pametni, ko otrok začne s tvorjenjem svojih prvih zlogov.

Nova linija Hoferjevih izdelkov: NATUR AKTIV BABY
Linija Natur aktiv Baby dokazuje prednost lastnih blagovnih znamk, s katerimi lahko v Hoferju dosegajo in vzpostavljajo višje standarde na področju prehrane - tokrat na področju otroške prehrane.

Učence in dijake čakajo nacionalni preizkusi in matura
Več kot 240.000 osnovnošolcev in dijakov bo po prvomajskih počitnicah, ki so sicer zadnje v tem šolskem letu, v šolske klopi znova sedlo danes. Že v torek maturante čaka prva izpitna pola - esej iz slovenščine ali italijanščine oz. madžarščine kot maternega jezika. Prav tako se za šestošolce in devetošolce začenjajo nacionalna preverjanja znanja.

NOVA LINIJA HOFERJEVIH IZDELKOV: NATUR AKTIV BABY
Linija Natur aktiv Baby dokazuje prednost lastnih blagovnih znamk, s katerimi lahko dosegamo in vzpostavljamo višje standarde na področju prehrane - tokrat na področju otroške prehrane.

Špelin kotiček: Pri zobozdravniku delijo bonbone!
Slej ko prej se vsak starš enkrat sreča s situacijo, ko mora svojega otroka peljati k zobozdravniku. Kljub temu da skupaj z otrokom redno ščetkamo zobe, jim tečnarimo, naj jedo čim manj sladkarij, pijejo nesladkane pijače in podobno, prvi luknjici ne moremo uiti.

Hofer predstavil novo linijo izdelkov za najmlajše Natur aktiv baby
V Minicity-ju v ljubljanskem BTC je Hofer v sodelovanju s kulinarično blogerko Ano Žontar Kristanc in Združenjem Demeter Slovenija predstavil novo linijo bio izdelkov lastne blagovne znamke Natur aktiv Baby. Linija bo zadovoljila tako starše z najvišjimi merili pri izbiri kakovostne hrane za njihove malčke kot ponudila cenovno dostopno alternativo bio izdelkov za otroke.

Barva oči se spreminja
Mit, da se vsi dojenčki rodijo z modri očmi, ni resničen. Večina jih ima takšne, ampak nekateri imajo samo tako temne oči. Na spreminjanje barve oči vplivajo geni, okolje in zdravila.

Špelin kotiček: S številom otrok se ljubezen množi
Kako močno se razlikuje pričakovanje prvega in potem vseh naslednjih otrok, se človek zave šele, ko to doživi. Pa s tem ni mišljeno nič slabega, saj z enakim veseljem in pričakovanji nestrpno pričakuješ tako prvega kot vsakega naslednjega otroka in še posebej proti koncu nosečnosti šteješ dneve, ki te še ločijo do dneva, ko boš zagledal malo štručko, ki te je nase opominjala že vseh devet mesecev pred tem.