meni

'Nikoli več v življenju niti najmanj ne dvomim, kaj je na prvem mestu'
Joj, kako pogosto se v svojem vsakdanjiku zavem, da sem zdaj pa res, ampak čisto zares, ena prava mamasta mama.

Rojstvo otroka – čudovit trenutek, zavit v bolečino
Sedaj, ko gledam za nazaj, vidim stvari precej drugače. Sicer bi lahko našla kakšen zapis iz tistega časa, ko je bilo vse še sveže, ampak bi najbrž čustva, prepletena v takratnih besedah, zadušila tako vas kot mene. Zato sem se odločila, da pišem po spominu.

'Mislila sem si, da je bil lažni alarm in da je najhujše mimo'
"Do najinega dopusta v Dalmaciji sta manjkala še dva dneva. Sproščena in zadovoljna sem se odpravila na pregled, za katerega se mi tudi sanjalo ni, da bo zadnji pred porodom. Potem pa popoln preobrat. Ostati moram v bolnišnici. Maternični vrat se mi je tako močno skrajšal, da bi lahko vsak trenutek rodila. Jaz, ki sem bila šele v 28. tednu nosečnosti," svojo zgodbo začne mamica malega borca Gala Melita Hrastnik.

'Da, občasno še vsi trije spijo pri nama'
Naša zakonska postelja je na srečo dovolj velika, da se lahko na njej občasno vsi nagnetemo. Odkar imava otroke, ni več najina, temveč je naša.

Kako prepoznamo anksioznega otroka?
Med otroci in mladostniki je vse več takšnih, ki doživljajo panične napade, se bojijo socialnih stikov, se samopoškodujejo in nočejo v šolo. Razlogi za razvoj anksioznosti pri otroku so kombinacija različnih dejavnikov. Več o tem v tokratnem prispevku.

'Žal mi je, da sem postala mati'
Ena izmed tabu tem je tudi nezaželeno starševstvo. Koliko posameznikov ali parov je, ki se niso našli v vlogi staršev, ki imajo ob tem občutke neizpolnjenosti, obžalovanja in sramu? Veliko.

"Mamice, lahko smo kdaj pa kdaj neurejene"
"Mamice, privoščite si masažo in kozmetičarko", "Ni izgovorov, da niste vsak dan urejene", "V prvi vrsti morate poskrbeti zase, vse drugo bo počakalo" ... Stavki, ki sem jih kot mlada mamica težko poslušala.

Tanja Žagar: 'Ne mine dan, da ne bi mislila na mamo'
Kraljica slovenskih src in priljubljena glasbenica Tanja Žagar je z nami iskreno spregovorila o materinstvu in ljubečih spominih na svojo pokojno mamo. Glasba ji je bila dobesedno položena v zibelko, spomini na glasno petje v avtu skupaj z materjo in očetom pa so ostali za vedno zaklenjeni v njenem srcu. Več si preberite v spodnjem pogovoru.

"Odkar sem rodila, me mož kliče 'gospa pujsa'"
Nosečnost s seboj privede mnoge spremembe. Med drugim hormonska nihanja, slabosti, pomanjkanje vitaminov ali mineralov, slabo počutje in tudi prekomerno telesno težo. S to se marsikatera ženska spopada še dolgo po porodu, saj izguba odvečnih kilogramov ni vedno enostavna.

"No, mami, tako se prosjači!"
Hecni in iznajdljivi so naši otroci. Preden sem postala mama, sem bila prepričana, da ne morejo biti pametnejši od odraslih in da me moji ne bodo nikoli prinašali naokoli. Oh, kako zelo sem se motila.

Znani igralec lagal o zlorabi svojega očeta
Ameriški igralec Shia LaBeouf je leta 2019 izdal film z naslovom Honey Boy, ki ga je napisal o svojem travmatičnem odraščanju. Film je osredotočen predvsem na mladega igralca in njegovega nasilnega očeta. Toda vprašanje ostaja, ali je film res posnet po resničnih dogodkih?

Primož Peterka iskreno: 'Bil sem mlad in naiven'
Primož Peterka 25 let po vrhuncu kariere iskreno priznava, da je bil mlad in naiven ter je mnogokrat dovolil, da so izkoristili njega in njegovo družino zaradi uspeha in slave, ki ju je v tistih časih žel.

Vsiljive misli po porodu: "Kaj pa, če bom poškodovala otroka?"
"Kaj pa, če bom poškodovala otroka? Ga bodo drugi okužili z virusi? Vse mora biti popolnoma razkuženo! Moram skriti ostre predmete pred seboj?" so le nekateri od primerov vsiljivih misli, ki so poleg nenavadnih ritualov in anksioznosti temelji obsesivno-kompulzivne motnje v obporodnem obdobju. Ta v večji ali manjši meri vpliva na materinstvo, pa tudi odnos s partnerjem in kakovost življenja nasploh.

Pri spolnem nasilju gre za veliko več kot le prisiljene spolne odnose
Vsaka ženska ima pravico živeti polno in izpolnjujoče življenje, v katerem uresničuje svoje cilje in uživa podporo najbližjih. A resnica je žal drugačna. Veliko žensk za štirimi stenami trpi za nasiljem, pa naj bo to spolno, čustveno ali fizično. Nasilja je veliko in morali bi se zavedati, da postaja vedno večji problem družbe. Ne smemo si zatiskati oči, saj vsakršno nasilje povzroča dolgotrajne fizične in čustvene posledice.

Slavni igralec je resno razmišljal, da bi ubil svojega očeta
Will Smith je igralec, ki je lansko leto dvignil veliko prahu, ko je 27. marca stopil na oder podelitve oskarjev in udaril znanega komika Chrisa Rocka, saj se je ta pošalil na račun na račun obrite glave njegove žene, Jade Pinkett Smith. O incidentu se je takrat sicer veliko pisalo, toda šele pred kratkim se je razkril pravi razlog za tako buren odziv priljubljenega zvezdnika.

Učiteljica Edita: Vsaka moja ura se začne z vprašanjem "Kako ste?"
Edita Pašagić je mlada učiteljica matematike, ki med otroki slovi po svojem širokem nasmehu, prijaznem pristopu in veseli naravi. Uro pouka vedno začne z vprašanjem ''Kako ste?'', saj si želi, da bi se sleherni otrok v njeni učilnici počutil prijetno in sprejeto. To, da ima večina ljudi slabe spomine na osnovnošolsko matematiko, pa je bil eden glavnih razlogov, da se je odločila za poučevanje tega predmeta. Vedela je namreč, da lahko s pravim pristopom in motivacijo pri učencih spodbudi zanimanje za ta pomemben predmet in razbije predsodke o tem, da je matematika naporna in težka. Skozi miselne igrice in postavljanje matematičnih izzivov otrokom omogoča, da jim matematika pomeni sprostitev in ne bremena.

Čustveno partnerstvo: Ko starši iščejo čustveno podporo pri otroku
Pri čustvenem partnerstvu gre za družinsko dinamiko, kjer eden od staršev (lahko tudi oba) išče čustveno podporo pri otroku. Zdravih razmejitev v takšnem sistemu ni, saj otrok nezavedno postane del starševskega sveta in prevzame vlogo tolažnika, podpornika.

Kako sprejeti svoje telo po porodu?
Nosečnost in porod na telesu ženske puščata sledi. Morda se sprašujete, koliko časa boste potrebovali, da bo vaše telo znova takšno, kot je bilo pred porodom. Morda se sprašujete, če vam bo sploh uspelo vzljubiti svoje telo po porodu. Da bi se pripravili na realnost telesa po rojstvu otroka, si preberite naslednjih nekaj dejstev.

Starši, kaj bi storili, če bi se nekdo ves čas drl na vas? Bi se podredili ali se umaknili in prekinili stik?
"So primeri, ko pridejo starši k meni z najstnikom, s katerim ne najdejo več stika. Ponavadi je ves čas zaprt v sobi za računalnikom in mama toži, da nič ne stori in nič ne naredi. Kriči nanj, mu naroča, kaj vse mora, kaj še ni in zakaj še ni," je opisala dr. Lucija Čevnik. V pogovoru ugotovi, da starši v resnici ne vedo, kaj otrok dela za računalnikom in da so izgubili stik z njim. "Ampak pomislite, kakšno stično točko bi lahko našla, če bi mama pokazala zanimanje vsaj 10, 15 minut na teden, kaj njen otrok počne na računalniku – brez zasliševanja, temveč zgolj kazanje njenega resničnega zanimanja! Če bi si morda kdaj celo vzela čas in igrala igrice z njim, ga povprašala o likih, vsebini in nato ob odhodu iz sobe na prijazen način še opomnila, naj odnese smeti, kot sta se dogovorila. Odnos bi se bistveno spremenil. Vedno se," je dejala.

Manja (Kmetija): 'Če bi lahko, bi otroka imela že jutri'
Manja Šernek, ki smo jo v letošnji sezoni Kmetije spoznali kot izredno odprto in iskreno tekmovalko, je tekmovanje zapustila le dan po tem, ko so jo na posestvu obiskali njeni najbližji. Na veliko presenečenje vseh gledalcev je bil med njimi tudi njen bivši fant Alex Žohar, ki je v izjavi povedal, da njuna ljubezenska zgodba morda le še ni popolnoma zaključena. Toda kaj se je v resnici zgodilo med njima, ko se je Manja vrnila domov?

"Uf, ti si moj mali kit. Boš kaj shujšala?"
Samo zato, ker se nekaj na prvi pogled zdi nedolžno, še ne pomeni, da nedolžno tudi je. S tem mislimo na psihično nasilje, ki je v medosebnih odnosih žal pogosto spregledano. Čustvene zlorabe se namreč začenjajo povsem subtilno in žrtev običajno sploh ne ve, da je nadzorovana, poniževana, zasmehovana ... Skozi čas postaja tovrstno nasilje vse jasnejše in bolj intenzivno, žrtev pa velikokrat pristane na robu obupa in brez občutka lastne vrednosti.

Očka v stiski: 'Preživnine ne plačuje, čakam jo več ur, da pride po otroka'
Mama je prva oseba, s katero otrok vstopi v odnos. A včasih ženska, ki rodi otroka, nima razvitega materinskega čuta ali pa zaradi takšnih in drugačnih dejavnikov te materinske vloge ne doživlja na primeren način. V smislu, da bi skrbela in negovala otroka, bila odgovorna in ljubeča do njega ter ga primerno vzgajala. V tem primeru vso starševsko vlogo prevzamejo oče, stari starši, sorodniki ali pa navsezadnje skrbniki otroka oz. rejniki. To so žalostne zgodbe, a vendar se odvijajo med nami. Po vsem svetu in doma.

Rojstvo otroka: včasih se ljubezen na prvi pogled ne zgodi
Mnoge ženske med nosečnostjo vodijo prepričanja, da trenutek rojstva vsebuje transcendentni trenutek čiste ljubezni. A ob prvemu stiku in pogledu v oči se včasih ne zgodi nič. Samo praznina, občutek zmedenosti, krivde in morda celo vprašanj: Kdo je ta otrok, zakaj nimam občutka, da je moj? Presežni občutki, ki spremljajo prihod otroka, niso vedno prisotni, včasih celo daleč od tega. Vsak odnos zahteva svoj čas in pri odnosu med materjo in otrokom ni nič drugače.

Preteklost je močno zaznamovala njegovo očetovsko vlogo
Izšli so prvi trije deli dokumentarne serije o princu Harryju in Meghan Markle. V njih par želi povedati svojo plat zgodbe in argumentirati odločitev za umik iz kraljeve družine. Hkrati pa Harry razkrije marsikatero podrobnost iz otroštva, ki je več kot očitno zaznamovalo tudi njegovo odraslo življenje in vse odločitve, ki so sledile.

Mama 18-mesečno hčerkico zasula z darili – je pretiravala?
Navdušena mamica je delila z javnostjo posnetek daril, ki jih je nakupila za svojo 18-mesečno deklico. Mnenja javnosti so ob tem deljena. Nekaterim se zdi to povsem prisrčno, spet drugi so zgroženi nad njenim dejanjem.

"Izvolite, tukaj imate moja pljuča! Menjam jih, samo dajte jih mojemu otroku."
"Naši spomini na prve mesece po porodu niso vonj po mleku in po dnevni sobi, kjer se zavite v odejo z neumitimi lasmi crkljamo z dojenčkom. Naši spomini so vonj po razkužilu, piskanje aparatov in dve uri na dan, ko dobimo svoj zaklad na prsi. So bojazen, kaj se bo zgodilo. So fizična bolečina, ki jo občutiš, ker ne moreš pomagati svojemu otroku," se spominja Petra Znoj. Danes ponosna mamica dveh zdaj že velikih borcev pomaga drugim mamicam nedonošenčkov in tistim, ki bodo nekoč hodile po njihovi poti.

'Nikoli nisem čutila toliko bolečine kot takrat'
Naša zgodba se začenja kasneje kot pri večini, saj je bil sin Nik pri odkritju kraniosinostoze star eno leto. Danes je star dve leti in pol. Živahen, nasmejan, srčen, močan in ZDRAV.

Nejka Omahen Šikonja: 'Otroci se ne rodijo z odporom do knjige, pa tudi vzgajajo se ne sami'
Prvo knjigo z naslovom Zvezda z odra je izdala že kot osnovnošolka leta 1998. Sledili sta še Drsalka v modrem in Županovi hčeri. V času šolanja na gimnaziji je izdala prvi roman Silvija (1999), za katerega je leta 2000 prejela tudi nagrado Moja najljubša knjiga. Sledil je roman Življenje kot v filmu (2000), po katerem je bil posnet istoimenski mladinski film. Napisala je še romane Dež (2001), Veliko srce (2002), Prigode Poprove Pipi (2004), Spremembe, spremembe (2007) in Temno sonce (2009). Konec leta 2010 je izšel njen roman Oh, ta kriza!, leta 2020 pa je izšla njena slikanica za najmlajše, Polžja dirka, katere besedilo je napisano v verzih. Letos pa je navdušila še z izidom mladinskega romana Vihar v meni.

So za uspeh v življenju potrebne le petke?
Kakšen vpliv ima na otroke učenje s pomočjo spletnih aplikacij, kako približati otroku učno snov, ki ga ne veseli, in ali so odlične ocene res merilo za uspeh v nadaljnjem življenju, so le nekatera izmed vprašanj, ki smo jih zastavili učiteljici Tini Fabijan.

Nermin Bajramović: Dobrega učitelja žene strast do predmeta, ki ga uči
Hudomušen, zagnan, pravičen in predan: To so besede, s katerimi bi lahko opisali osnovnošolskega učitelja Nermina Bajramovića, ki poučuje matematiko. Za svoje delo, trud in predanost učencem je prejel nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. Kaj je tisto, kar ga pri delu motivira, kaj mu nagrada pomeni in katere karakteristike po njegovem odlikujejo dobrega učitelja, nam je zaupal v spodnjem pogovoru. Vabljeni k branju.