mednarodna

Stres na delovnem mestu dela kolektivni izziv
Stres na delovnem mestu - kolektivni izziv je geslo letošnjega svetovnega dneva zdravja in varnosti pri delu, 28. aprila. Svetovni dan je razglasila Mednarodna organizacija dela leta 2003. V Sloveniji zaradi stresa trpita dve tretjini delavcev, so opozorili v Zbornici varnosti in zdravja pri delu.

Čas je za lutke!
Lutkarji po vsem svetu danes praznujejo svetovni dan lutk. Mednarodna poslanica je delo letos pokojnega poljskega akademika Henryka Jurkowskega, slovenska pa lutkarice Aje Kobe. Dnevu se bodo poklonili tudi slovenski lutkarji in gledališča, ki bodo predvsem v Ljubljani in Mariboru ponudila vrsto večinoma brezplačnih prireditev.

Mladi pod drobnogledom
Med šoloobveznimi otroki v Evropi in Severni Ameriki je manj tistih, ki kadijo ali pijejo alkohol, medtem ko številna dekleta menijo, da so predebela, v najnovejši študiji ugotavlja Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in opozarja, da narašča zaskrbljenost zaradi premalo gibanja. V raziskavo je bilo vključenih skoraj četrt milijona otrok.

Problematika povišanih koncentracij radona v vrtcih in šolah
Radon (Rn) je žlahtni plin naravnega izvora, brez barve, vonja in okusa. Nastane iz radija z radioaktivnim razpadom v zemeljski skorji in materialih, ki vsebujejo radon. Od mesta nastanka v zemeljski skorji potuje proti površini, kjer se sprošča v ozračje oziroma se kopiči v zraku zaprtih prostorov, kot so kraške jame, rudniki ter kleti in pritličja v zgradbah. Število radonovih jeder, ki razpadejo v eni enoti časa, imenujemo aktivnost in jo označujemo z Bq (becquerel).

Joga za nosečnice
Vsaka mamica si želi, da bi bil otrok zdrav in se pravilno razvil. V času nosečnosti postane žensko telo dom za novo malo bitje, za katerega postane odgovorna. Poleg vsega pa ne sme pozabiti nase in tudi ne na svoje zdravje.

Po 60 letih enciklopedija pravljic
Strokovnjaki z Akademije za znanost v nemškem Göttingenu so po 60 letih zaključili izreden projekt. Pripravili so enciklopedijo pravljic, ki bo izšla v 15 knjigah. Gre za enega največjih založniških projektov, ki so si ga zadali nemški šolniki. Vanj je bilo vključenih več kot 1000 sodelujočih iz 80 držav, ki so prispevali 4000 zapisov.

S presaditvijo maternic bodo reševali težave z neplodnostjo
Vodilna ameriška bolnišnica se pripravlja na novo ponudbo - s tehnologijo, uspešno preizkušeno na Švedskem, bo ženskam ponudila presaditve maternic in s tem morda rešila njihove težave z neplodnostjo. Kot pojasnjujejo na kliniki v Clevelandu, bodo prvi v ZDA s to storitvijo.

Poglejte, kaj naredi dojeni dojenček z lutko!
Dojenčkov svet se vrti okrog prehranjevanja, in če se doji, se lahko zgodi nekaj prav prisrčnega. Na posnetku si poglejte, kako dojeni dojenček na lutki poišče prsi in se sploh ne zmeni za mamine klice.

Vse bolj se zavedamo pomembnosti zajtrka
Slovenski mladostniki, stari 11, 13 in 15 let, vse pogosteje redno zajtrkujejo in vse manj je tistih, ki prepogosto uživajo sladkane pijače, je pokazala raziskava Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju med mladostniki v Sloveniji (HBSC 2014). Prvič po letu 2010 se je tudi zmanjšal delež čezmerno hranjenih in debelih mladostnikov.

Veliko mladostnikov se z alkoholom sreča že pri 13 letih ali prej
Po podatkih raziskave Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju (HBSC, 2014), ki jo je v Sloveniji že četrtič izvedel Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), je skoraj polovica mladostnikov, starih 11, 13 in 15 let, že poskusila oziroma pila alkoholne pijače, so danes sporočili z inštituta.

Njena zgodba vas bo ganila do solz!
32-letna Jessica Cox z nogami naredi prav vse – vozi avto, piše, kuha, leti, se sama oblači … Edino pomoč rabi pri frizuri, v takšnih primerih je ob njej mož.

Slovenija zaradi neurejene prepovedi telesnega kaznovanja otrok krši Evropsko socialno listino
Slovenija po mnenju evropskega odbora za socialne pravice pri Svetu Evrope ni ustrezno prepovedala telesnega kaznovanja otrok. Odbor poleg tega ugotavlja, da v Sloveniji ureditev zaščite mater in otrok ni v skladu s členom Evropske socialne listine, po kateri imajo matere in otroci pravico do učinkovite socialne in ekonomske zaščite.

Ali so moški glavni v družini?
Letošnji mednarodni dan družin, 15. maj, poteka pod geslom Ali so moški glavni v družini? V Združenih narodih opozarjajo, da diskriminatorna ravnanja, ki ne priznavajo enakih pravic za vse in zatirajo pravice žensk in otrok, v družinah, skupnostih, družbah in narodih danes nimajo več mesta.

Kar 80 odstotkov Slovencev ima eno od stopenj te bolezni
Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije med 12. majem in 6. junijem organizira izobraževalno in preventivno akcijo Mesec zdravih nog, katere cilj je povečati ozaveščenost in znanje o kronični venski bolezni, ljudem omogočiti svetovanje o preventivi in skrbi za ohranjanje dobrega stanja ven. Aktivnosti bodo potekale na 40 lokacijah po državi.

Najlepše doživetje za vso družino
V Opatiji mednarodni praznik dela že od nekdaj pomeni odločen korak proti poletju. Dnevi se daljšajo, sonce nas razvaja s čedalje toplejšimi žarki, narava buhti, naša telesa, utrujena od zimskega hladu, pa hrepenijo po gibanju, športu in rekreaciji.

Poceni ponudba, ki vas bo navdušila
Prvi topli dnevi nas spodbudijo k temu, da začnemo razmišljati o tem, kam na naslednje družinsko potovanje, ki ne bo ne predrago in ne predaleč. Zakaj potem ne bi odpotovali v Rovinj in to že za prvomajske praznike!

Ste vedeli, da obstaja?
Mednarodna zveza za mladinsko književnost IBBY je 2. april, rojstni dan Hansa Christiana Andersena, razglasila za mednarodni dan knjig za otroke. V letošnji poslanici med drugim piše, da si človeštvo kljub različnosti deli več istih zgodb. V Ljubljani bo vrsta prireditev, med drugim tudi v predsedniški palači.

Informacije o alergijskih boleznih in anafilaksiji
Te dni tudi v Sloveniji pod okriljem Evropske akademije za alergologijo in imunologijo (EAACI) poteka mednarodna kampanja o alergijah. Letos je posvečena prepoznavanju in ukrepanju v primeru anafilaksije. To je zelo huda alergična reakcija, ki jo najpogosteje sprožijo določene vrste hrane, piki žuželk in nekatera zdravila.

Kako dobro obvladajo naši učenci računalnik?
V mednarodni raziskavi računalniške in informacijske pismenosti ICCS 2013 so se slovenski učenci uvrstili nekoliko nad povprečje. Tudi v Sloveniji so deklice dosegle boljši povprečen rezultat kot dečki, praviloma nižje rezultate pa imajo učenci z imigrantskim ozadjem. Razlike se pojavljajo tudi glede na to, ali imajo učenci doma računalnik ali ne.

Zmanjšajte tveganje za razvoj te bolezni!
Sladkorna bolezen je med najbolj razširjenimi kroničnimi boleznimi. Lani je na svetu živelo 382 milijonov sladkornih bolnikov, v EU pa 32 milijonov. Ocene kažejo, da bo število diabetikov v EU do leta 2035 naraslo na 38 milijonov. Naraščanje števila diabetikov je posledica tako nezdravega življenjskega sloga kot tudi staranja prebivalstva.

Slovenija: Velike spremembe na področju šolstva
Na ljubljanski pedagoški fakulteti poteka mednarodna konferenca o specifičnih učnih težavah. Kot je v uvodnem nagovoru poudarila predsednica društva za pomoč otrokom in mladostnikom s specifičnimi učnimi težavami Bravo Marija Kevkler, potrebujemo tako šolo, kjer bodo tudi otroci in mladostniki s težavami razvijali svoje potenciale.

Odgovorite na vprašanje in osvojite nagrado!
Juhu, nova nagradna igra je tu. Vabimo vas, da odgovorite na preprosto nagradno vprašanje in z malo sreče bo prikupna knjiga morda našla svoje mesto prav na vaši knjižni polici! Več o nagradni igri pa vam razkrivamo v nadaljevanju.

Slovenija:Spremembe glede dela preko napotnice
Sistem socialne zaščite lahko pomembno zmanjša obseg otroškega dela, opozarja Mednarodna organizacija dela (ILO) ob 12. juniju, svetovnem dnevu boja proti otroškemu delu. Gremo v pravo smer, toda napredek je prepočasen, ocenjujejo. V svetu je še vedno 168 milijonov otrok, ki delajo.

Ne spreglejte simptomov!
Mednarodna zveza proti raku že šesto leto organizira Svetovni dan boja proti raku, ki letos poteka pod geslom Preženimo mite o raku. Opozarjajo, da je zmotno prepričanje, da se o raku ni treba pogovarjati, da simptomi te bolezni niso očitni, da posameznik ne more vplivati na raka in da nima pravice do zdravljenja.

Kako se znebiti suhe kože?
Raziskovalci so ugotovili, da od 35 odstotkov do 75 odstotkov staršev opaža, da imajo njihovi otroci suho in občutljivo kožo. Preberite si, kakšni so vzroki za to in kako lahko takšno kožo negujete. Navajamo tudi, kako učinkovito lahko preprečite njeno izsušitev.

Vse, kar niste vedeli o prsih
Prsi se že med nosečnostjo pripravljajo na to, da ženska lahko po porodu doji. Ob koncu drugega trimesečja nosečnosti je tako telo že pripravljeno proizvajati mleko. Po rojstvu otroka, ko se dojenček s svojimi usti dotakne bradavic, pa živčne celice zaznajo signal za sprostitev hormona oksitocina. Slednji povzroči krčenje majhnih mišic v prsih in tako začne nastajati prvo mleko – kolostrum. Preberite si nasvete in pojasnila mednarodne svetovalke za laktacijo in dojenje Severine Feuš - kako pravilno pristaviti dojenčka, kaj storiti, če vas dojenje boli, kako negovati prsi, da ne pride do glivičnega obolenja, kaj je mastitis in še več.

Super nagradna igra za otroke različnih starosti!
Vaši otroci komaj čakajo, da je na programu njihova priljubljena risana serija? Obožujejo velikega junaka Ben 10? Sodelujte v nagradni igri Ben 10 in osvojite igračke, s katerimi bo risani svet zaživel v otroški sobi.

Uspelo jim je nemogoče!
Mednarodna skupina znanstvenikov je v sredo v reviji Nature objavila, da so iz matičnih celic uspešno vzgojili tkivo človeških možganov, ki ga bodo uporabili za raziskavo motenj v njihovem delovanju. S to pridobitvijo bodo dobili tudi vpogled v razvoj najkompleksnejšega organa v človekovem telesu.

Pomoč pri dojenju
Severina Feuš je mednarodna svetovalka za dojenje in laktacijo. Svoje znanje želi kot Bibina svetovalka širiti še na mamice, ki se srečujejo s težavami pri dojenju.

Strokovna pomoč pri dojenju
Strokovnjaki IBCLC, mednarodno pooblaščeni svetovalci za laktacijo, so medicinske sestre, babice ali zdravniki v porodnišnicah, enotah za intenzivno terapijo novorojenčkov, patronažnih službah, pediatričnih oddelkih in otroških dispanzerjih. Do leta 2006 je bilo v Sloveniji le pet strokovnjakov IBCLC, danes pa jih je že 59. Prepričani so, da za uspešno dojenje nista vedno dovolj le želja in odločitev matere za dojenje, temveč so za to potrebne tudi ustrezne informacije, podpora in pomoč.