med nosečnostjo

Sumite, da ima vaš otrok primarno imunsko pomanjkljivost? To so znaki!
Najbolj običajno se znaki prirojene okvare imunosti pojavijo med prvim in petim letom starosti. V večini primerov gre za genetske okvare in bolniki imajo zaradi neustrezne imunske obrambe pogostejše in dolgotrajnejše okužbe. Kako lahko starši in pediatri na primarni ravni prepoznajo primarno imunsko pomanjkljivost in kakšni so najpogostejši znaki? Odgovarja pediater imunolog, dr. Štefan Blazina.

Rojstvo otroka: včasih se ljubezen na prvi pogled ne zgodi
Mnoge ženske med nosečnostjo vodijo prepričanja, da trenutek rojstva vsebuje transcendentni trenutek čiste ljubezni. A ob prvemu stiku in pogledu v oči se včasih ne zgodi nič. Samo praznina, občutek zmedenosti, krivde in morda celo vprašanj: Kdo je ta otrok, zakaj nimam občutka, da je moj? Presežni občutki, ki spremljajo prihod otroka, niso vedno prisotni, včasih celo daleč od tega. Vsak odnos zahteva svoj čas in pri odnosu med materjo in otrokom ni nič drugače.

Pomembni nasveti za bodoče mame
Nosečnost je prav posebno obdobje v našem življenju. Čas pričakovanja in veselja, včasih tudi strahov. Da bi bilo neprijetnih občutkov v tem edinstvenem obdobju manj, smo za vas pripravili nekaj nasvetov.

Kaj pomeni, če je nosečnica Rh-D negativna?
Rh-D faktor je zelo pomemben.Če je nosečnica Rh-D negativna, lahko njeno telo prepozna otrokove celice kot tujek.

To so vaje, ki jih lahko izvajate v času nosečnosti
Zelo priporočljivo je, da v času nosečnosti ohranjate vitalnost in čas posvečate tudi telesni aktivnosti. Marsikatera nosečnica se vadbam raje izogiba in aktivnost ohranja s sprehodi. Tudi s tem ni nič narobe, smo pa za vas pripravili nekaj vrst vaj, ki jih lahko poleg sprehodov brez skrbi izvajate kar doma v dnevni sobi.

Zvezdnica se je po tragični izgubi razveselila otroka
Christina Perri, ameriška pevka in kantavtorica, je svoje oboževalce razveselila z veselo novičko. Po dvakratni tragični izgubi otroka med nosečnostjo in nato še pri porodu je zdaj rodila zdravo in živo deklico, po imenu Rosie.

Ta okužba je zelo nevarna v nosečnosti
Verjetno ste slišali veliko nasvetov, ki so namenjeni nosečnicam in med njimi so zagotovo pomembnejši naslednji: Izogibajte se surovemu ali ne dovolj pečenemu mesu, pred zaužitjem vedno temeljito operite sadje in zelenjavo, vrtnarite z rokavicami in previdno z mačjimi iztrebki oziroma mačkami, za katere sumite, da bi lahko imele zajedalsko bolezen. Že veste, o kateri okužbi govorimo?

Mesec tabu tem na Bibaleze.si
Tabu teme so del našega življenja, zato je pomembno, da o njih odkrito spregovorimo. Iskren pogovor brez dlake na jeziku o vsem, kar nas teži, nam lahko namreč mnogokrat odkrije povsem enostavne rešitve ali nas usmeri na pravo pot. Zato smo se na našem portalu odločili v mesecu oktobru odkrivati različne mite in resnice o tako imenovanih tabuiziranih temah.

Zato v nosečnosti odsvetujejo nalakirane nohte
Med nosečnostjo je priporočjivo ohranjanje nohtov v čim bolj naravnem stanju, brez barvnih lakov, geliranja ali umetnih nohtov, saj so nohti direkten pokazatelj splošnega zdravstvenega stanja.

4 najpogostejše vaginalne okužbe v času nosečnosti
Okužbe v času nosečnosti predstavljajo tveganje za mater in otroka, zato je njihovo zgodnje odkrivanje zelo pomembno, saj je le tako mogoče omiliti potek razvoja bolezni in na ta način preprečiti smrtnost in zmanjšati možnost prezgodnjega poroda.

3 knjige, ki jih mora prebrati vsaka nosečka
Obdobje nosečnosti je idealen čas, ko lahko v roke vzamemo knjigo in v miru preberemo njeno vsebino. Hkrati se takrat v nas poraja tisoč in eno vprašanje v zvezi z nosečnostjo in materinstvom, zato je dobro, če za branje izberemo primerne vsebine, ki bodo pomagale odgovoriti na naša vprašanja, dvome in razmišljanja. Za vas smo pripravili nekaj odličnih knjižnih predlogov, ki se jim lahko posvetite v obdobju nosečnosti.

Preeklampsija – kaj morate vedeti?
Preeklampsija je nosečnostna bolezen, ki se pokaže z visokim krvnim tlakom in proteini v urinu," pojasnjuje mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike v UKC Ljubljana. "Večinoma se pojavi v drugi polovici nosečnosti. Redko šele po porodu." Pravzaprav je zdravilo za preeklampsijo prav porod.

To storita, še preden pride otrok
Bosta postala starša? "Čeprav bosta prevzela vlogo staršev, se morata zavedati, da še vedno ostajata tudi partnerja in da morata negovati svoj odnos," poudarja psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. "Samo v tem primeru bosta tudi lahko uspešna v svoji novi vlogi." In pripravljena morata biti na spremembe, ki prihajajo. Pomembno je, da se o nekaterih stvareh pogovorita še pred rojstvom otroka.

Z nežnimi dotiki v boj proti močenju postelje, kolikam in neprespanim nočem
Z nežnimi in komaj občutnimi dotiki lahko dojenčkom olajšajo bolečine pri kolikah in pri izraščanju zobkov, dotiki pa tudi izboljšajo spanje, tako da je manj neprespanih noči. Otrokom lahko pomagajo, če močijo posteljo, imajo alergije, atopijski dermatitis, astmo, pogoste laringitise, bronhitise ali vnetja ušes. Pomirjajo hiperaktivne otroke in otroke s težavami s pozornostjo. Zelo pozitivno delujejo tudi na otroke s potrebnimi potrebami.

Enostavna pomoč pri nosečnosti – kalkulator Moje lekarne!
Bistvo družinske spletne lekarne Moja lekarna je že od samega začetka, ki sega desetletje in pol nazaj, zagotoviti celovito farmacevtsko oskrbo ter v ospredje postaviti kakovostno ponudbo farmacevtskih izdelkov in dobro lekarniško prakso.

Khloe Kardashian in njen bivši pričakujeta drugega otroka
Družina Kardashian bo kmalu večja za še enega novega družinskega člana, Khloe z nekdanjim fantom Tristanom Thompsonom namreč pričakuje drugega otroka, čeprav sta se razšla zaradi njegove nezvestobe.

10 sprememb maminega telesa po porodu
Od trenutka, ko ženska zanosi, se v njenem telesu začnejo odvijati spremembe. Ko telo okreva po nosečnosti in porodu ter začenja proizvajati mleko za dojenčka, pa lahko pričakujete še več fizičnih sprememb, zato imejte v mislih, da bo vaše nosečniško telo po koncu nosečnosti potrebovalo še nekaj mesecev, da bo prešlo nazaj v običajno stanje.

Nihanje razpoloženja in izbruhi jeze v nosečnosti
Vsaka ženska sprejme in doživlja obdobje nosečnosti drugače, predvsem pa na svoj način. Za nekatere je to čas, ko si želijo postoriti še 1001 stvar, za druge je to obdobje priložnost, da se ustavijo in posvetijo sebi, tretje želijo v tem času svoje življenje obrniti na glavo. A včasih se zgodi, da bodoča mamica začne v 'blaženem' stanju na enem ali več področjih močno pretiravati, kar povzroči njenim najbližjim nemalo sivih las. Ste že slišali za izraz pregzilla?

'Ko zaboli izguba, ko se nam svet zamaje pod nogami'
Društvo Solzice, ki pomaga staršem ob smrti otroka med nosečnostjo ali kmalu po rojstvu, v slovenskem prostoru deluje že sedemnajst let. V društvu nudijo podporo žalujočim staršem, izobražujejo strokovne delavce, ki se soočajo s to temo, in širšo javnost ozaveščajo o svojih dejavnostih. Pogovor s Petro Paver, predsednico društva, si lahko preberete spodaj.

To so simptomi in znaki fetalnega alkoholnega sindroma
Uživanje alkohola med nosečnostjo nosi številna tveganja, med katerimi velja še posebej izpostaviti spekter fetalnih alkoholnih motenj. Gre za krovni izraz več vrst motenj, ki so lahko blage ali hude, kažejo pa se v različnih prirojenih telesnih in duševnih okvarah pri novorojenem otroku. Motnje fetalnega alkoholnega spektra obsegajo: fetalni alkoholni sindrom, delni fetalni alkoholni sindrom, prirojene okvare, motnje nevrološkega razvoja ter vedenjske motnje, povezane z izpostavljenostjo alkoholu pred rojstvom.

Telesne spremembe v obdobju nosečnosti
Nosečnost je stanje, ko ženska nosi plod v telesu, in traja od oploditve do poroda. V tem času telo nosečnice prestaja številne procese in spremembe. Kakšne, si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Kaj mora jesti nosečnica?
Obdobje nosečnosti je že samo po sebi precej zahtevno in polno sprememb ter hormonskih nihanj. Ob vsem tem je zato precejšen izziv skrbeti tudi za primerno in raznoliko prehrano, vendar pa, če se boste držali zdrave prehrane, bo tudi telesno in duševno počutje veliko boljše kot sicer. Kaj torej morate vedeti o prehrani v teh devetih mesecih vašega življenja?

Simptom nosečnosti, ki se lahko ohrani še dolgo po porodu
Ste kar naenkrat začeli opažati, da vse bolj pozabljate na dogovorjene sestanke, reči in obveznosti? Strokovnjaki pojasnjujejo, zakaj prihaja do tega simptoma nosečnosti in kdaj lahko pričakujete, da se bo stanje znova vrnilo na stare tirnice.

Tudi nočno potenje je tegoba novopečenih mamic
Ena od poporodnih tegob, na katero nosečnice običajno nihče posebej ne opozori, je izrazito potenje. Praviloma je hujše ponoči, ko se lahko novopečena mamica celo tako močno spoti, da se zbudi vsa premočena.

Katere preiskave v nosečnosti poznamo?
V okviru osnovnega zdravstvenega zavarovanja je zdravi nosečnici omogočenih deset sistematičnih pregledov in dve ultrazvočni preiskavi. Redni pregledi in preiskave v nosečnosti so pomembni za ohranjanje in krepitev zdravja nosečnice, ploda in kasneje otroka ter pravočasno prepoznavanje morebitnih zdravstvenih težav, ki jih lahko posledično ustrezno obravnavajo in po potrebi tudi zdravijo.

Nežni dotiki, ki blagodejno vplivajo na nosečnice, porodnice in tudi dojenčke
Kranosakralna terapija med drugim blagodejno vpliva pred in po porodu ter pomaga tudi dojenčkom, ki veliko jočejo in malo spijo. Vse o nežni, ročni tehniki za sproščanje blokad v telesu je razložila izvajalka kraniosakralnih terapij, reiki učiteljica, certificirana theta healing terapevtka in socialna antropologinja Mateja Kelih.

Ko zaradi pluska ni sreče in veselja
Izostanek menstruacije, nenavadna slabost in drugi znaki, ki kažejo, da v vas raste novo življenje, vas lahko presenetijo tudi, ko je otrok zadnja stvar, o kateri razmišljate. Kako se soočiti z nepričakovano nosečnostjo skozi vidik čustev?

Vse, česar niste vedeli o spolnosti po porodu
Bom po porodu sploh še lahko uživala v spolnosti? Kdaj je najprimerneje začeti spolne odnose? Me bo bolelo? To so najpogostejša vprašanja, ki si jih že v obdobju nosečnosti potiho ali na glas zastavlja marsikatera bodoča mamica. Dejstvo je, da porod prinese številne telesne in čustvene spremembe, ki lahko precej vplivajo na dosedanje spolne aktivnosti.

Modni navdih: Čudoviti nosečniški pomladni outfiti
Obdobje nosečnosti je čas, ko ženska doživlja marsikatero spremembo. Pojavi se cel kup vprašanj, med drugim tudi kaj obleči. Namesto tipičnih nosečniških oblačil lahko izberete tudi kose iz običajnega asortimenta oblačil, kot so dolge obleke, krila in 'oversize' majice ali srajce. Osredotočite se le na drugo konfekcijsko številko. Ta vam bo med nosečnostjo zrasla za okoli dve številki. Odlična izbira so tudi elastično spodnje perilo in oblačila, ki se preprosto prilagodijo vašim rastočim proporcem. Za vas smo izbrali nekaj predlogov.

Živila, ki bi jih morali uživati v nosečnosti
Pravilna prehrana v obdobju nosečnosti je temelj za zdravje bodoče matere in otroka. Z uravnoteženo prehrano boste v času nosečnosti ostali zdravi, svojemu otroku pa boste na ta način nudili vsa hranila, ki jih potrebuje za razvoj.