Bibaleze.si

materinega mleka

Spanje in dojenje
03. 07. 2023 05.00

Tako si lahko lajšate neprijetno bolečino v dojki

Dojenje je prav poseben in lep način hranjenja dojenčka, a lahko s seboj prinese tudi veliko nelagodja in izzivov. Nekaterim mamicam lahko dojenje takoj steče, mnoge pa se soočajo z bolečino v bradavicah, napihnjenostjo in celo hudimi vnetnimi stanji, kot je mastitis.

Novice
19. 10. 2022 05.00

V vrtcih opažajo večjo odsotnost otrok zaradi te virusne okužbe

V zadnjih dneh v slovenskih vrtcih opažajo večjo odsotnost otrok s podobnimi simptomi, kot so npr. pordele in občutljive oči. Gre za vnetje očesne veznice, ki je izjemno nalezljivo. Potek in zdravljenje se razlikujeta glede na vzrok vnetja. Preverite, kako ravnati v primeru okužbe.

Spanje in dojenje
14. 10. 2022 14.24

Zanimiva dejstva o dojenju

Kakšen čudež narave je to, da mama s svojim telesom ustvarja popolno hrano za svojega otroka. Mleko, ki je bogato z vsemi hranili in zaščitnimi snovmi, pa nima le funkcije hrane, pač pa se prek dojenja ustvarja tudi globok občutek varnosti, pripadnosti, povezanosti, ki so temeljni faktorji za razvoj zdravega otroka.

Nosečnost
24. 06. 2022 11.41

Vrste kontracepcij, ki so na voljo v Sloveniji

Približno polovica Slovenk v rodni dobi uporablja eno od vrst kontracepcij, pri čemer je najbolj razširjena uporaba tabletk, ki jim sledijo kondomi in maternični vložek.

Za mami
19. 05. 2022 08.09

Tako lahko uporabite odvečne zaloge materinega mleka

Materino mleko je za novorojenčka idealna hrana, polna hranil. Otroka nahrani ter nanj deluje zdravilno in protivnetno, med dojenjem pa se malček tudi povezuje z materjo. Za kaj vse pa še lahko uporabite materino mleko? Preverite v spodnjih vrsticah.

Spanje in dojenje
19. 04. 2022 08.26

Kako prepoznati in zdraviti vnetje dojk pri dojenju?

Dojenje otroka lahko na začetku prinese marsikateri izziv: od zapoznelega presežka mleka, razpokanih in bolečih bradavic, trdih in bolečih dojk ter mastitisa do utrujenosti in izčrpanosti matere. Pomembno je, da pri dojenju vztrajate in usvojite ritem ter čim prej preprečite ali odpravite vnetne procese v dojkah. Za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri tem.

Dojenček
15. 05. 2021 07.49

Kaj pomeni napihnjen trebušček pri dojenčku?

Napihnjen trebušček še ne pomeni bolezni, alergije ali preobčutljivosti. Kdaj vse je treba zaradi napihnjenosti obiskati pediatra, je pojasnil doc. dr. Jernej Dolinšek, ki obenem močno odsvetuje domače diete na lastno pest. Preverite, zakaj!

Prehrana za dojenčke
30. 11. 2020 07.49

Kdaj lahko otroku ponudimo riž, med in meso?

Z uvajanjem goste hrane moramo biti potrpežljivi in previdni. Ker dojenčkovo črevesje še ni povsem razvito in odporno, je potrebno začeti z enostavno prebavljivo hrano, ki bo tudi manj verjetneje povzročala alergijske reakcije.

Razvoj
16. 11. 2020 07.44

Ta živila pomembno vplivajo na razvoj otrokovih možganov

V obdobju odraščanja je ustrezen način prehranjevanja ključnega pomena, saj telo hrano, ki jo zaužijemo, porabi za izgradnjo kosti, mišic in organov, vpliva pa tudi na razvoj možganov. Predvsem v prvih dveh letih je pomembno, da otrok uživa hrano s primernimi hranilnimi vrednostmi. Katera živila jih vsebujejo?

Novice
12. 11. 2020 08.08

Živite v dojenju prijaznem mestu?

UNICEF Slovenija v sodelovanju z Nacionalnim odborom za spodbujanje dojenja (NOSD) začenja s pobudo Dojenju prijazno mesto, v okviru katere slovenska mesta spodbuja k vključitvi ter s tem zagotavljanju podpore doječim materam in družinam na lokalni ravni. Mesta se lahko na razpis prijavijo do 21. decembra 2020. Pobudo sofinancira Ministrstvo za zdravje RS.

Po porodu
10. 11. 2020 07.54

7 najpogostejših stavkov, ki jih boste slišale kot novopečene mame

V današnjih časih družba bolj kot kdaj koli prej ocenjuje starševstvo. Na vsakem koraku lahko slišite nasvete, usmeritve, predloge, ki se tičejo v bistvu zgolj vas in vaše nove družinice. Pa vendar si ljudje enostavno ne morejo pomagati, da vas ne bi ogovorili, zato boste v prvih mesecih materinstva prav gotovo pogosto slišali ene in iste povedi.

Nega in zdravje
29. 06. 2020 08.08

Masaža dojenčka je mnogo več, kot si lahko predstavljamo

Pred 15 leti sem rodila sina in takrat sem iskala informacije o masaži dojenčka. Naletela sem na čudovito osebo, višjo medicinsko sestro, Mojco Kurent, ki je bila slovenska pionirka na tem področju. Podučila me je osnovnih prijemov masaže, katere točke je treba stimulirati. Najprej sem mislila, da gre zgolj za masažo, za dotikanje, božanje, z leti sem spoznala, da je prav to še dodatno poglobilo in okrepilo vez med mano in sinom. V nadaljevanju boste v intervjuju s strokovnjakinjo izvedeli, zakaj ima masaža tako močno sporočilno vrednost, zakaj izjemno gode dojenčku.

Zdrav otrok
29. 06. 2020 08.06

Atopijski dermatitis: ''Mami, srbi!''

Atopijska koža otrok je zelo suha in občutljiva ter zahteva vsakodnevno dosledno nego in nenehne ukrepe, ki preprečujejo izbruhe bolezni. Simptom, ki najbolj prizadene kakovost življenja bolnikov in za katerega ni učinkovitega zdravila, je kronični srbež. Kronični srbež je po definiciji srbež, ki traja dlje od šestih tednov in prizadene vsakega bolnika z atopijskim dermatitisom. Za lajšanje srbečice zdravniki navadno predpisujejo antihistaminike, ki pa so le redko učinkoviti, saj histamin ni poglavitni mediator vnetja pri tej bolezni.

Spanje in dojenje
29. 05. 2020 10.45

Se dojenček noče dojiti v javnosti? Tako si lahko pomagate!

Včasih dojenje sicer že steče, a vendar se nato v poznejših mesecih pojavijo težave. Mamice navajajo, da dojenček "stavka", da zavrača dojko, čeprav je po njihovih ocenah čas za podoj, da se noče dojiti na javnih krajih, da ga pri sesanju zmoti vsak hrup ... Obenem se morda hoče ponoči stalno dojiti. Strokovnjakinja za dojenje svetuje, kako si pomagati!

Spanje in dojenje
03. 04. 2020 08.30

Svetovalka za dojenje pojasnjuje, kako si lahko pomagate ob težavah

Postali ste mama in odločili ste se, da boste otroka dojili. Seveda lahko nastopijo tudi kakšne težave, kot je premalo mleka, otroček preveč spi, vdrte bradavice, mastitis itd. Za ustrezno pomoč in odgovore smo se obrnili na Bibino svetovalko Aleksandro Brlan, svetovalko za dojenje s certifikati Unicefa in Društva svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije.

Nega in zdravje
14. 05. 2020 10.00

Zakaj novorojenček izgublja porodno težo?

Vsak novorojenček na začetku izgubi nekaj porodne teže, in sicer v prvih treh do petih dneh, vendar to ni znak za skrb. Preberite si, zakaj pride do tega. Ne tehtajte ga vsak dan, ampak ga raje opazujte, kako napreduje.

Dojenček
08. 05. 2020 12.00

Tako skrbijo za nedonošenčke v naših porodnišnicah

Nedonošenčki so majhni kot dlan, a po srcu veliki borci. Več kot 1000 jih letno pokuka veliko prezgodaj na svet in spopasti se morajo s številnimi ovirami, ki ogrožajo njihovo zdravje in tudi samo življenje. Ob ljubečih starših in usposobljenem medicinskem osebju vsak dan posebej zmagajo, vsak dan znova dobijo eno bitko. Preberite si tudi njihove zelo ganljive zgodbe na dnu članka.

Novice
05. 03. 2020 08.55

To bi morale nosečnice vedeti o koronavirusu

V Angliji je bil novorojenček pozitiven na koronavirus. Zdaj preverjajo, kdaj in kako se je okužil, sicer pa ni dokaza o prenosu virusa na plod. Nosečnice naj tudi ne bi bile nič bolj dovzetne za okužbo z novim koronavirusom, prav tako bolezen pri njih povečini poteka v blagi obliki. Vseeno je posebna pozornost potrebna pri nosečnicah s pridruženimi boleznimi.

Zdrava nosečnica
02. 03. 2020 08.34

'Ali naj med nosečnostjo preneham kaditi?'

Idealno bi bilo, če bi partnerja nehala kaditi že, ko se šele odločita, da bi imela otroka. "To je pomembno, ker bo imel otrok čisto drugačno izhodišče že od samega začetka," pove mag. Jožica Mesarič, prof. zdr. vzg. Škodljive snovi iz cigaret namreč v nosečnosti prehajajo do ploda, prav tako jim je otrok prek materinega mleka izpostavljen med dojenjem.

Po porodu
17. 02. 2020 10.49

Je joga primerna tudi za doječe mame?

Ana Devayani Kersnik, inštruktorica joge, nam je pojasnila, da od štiri do šest tednov po porodu mamice lahko začnejo s telovadbo. Zelo priporoča jogo, ker blagodejno vpliva na telo in duha. Z njo se lahko brez skrbi ukvarjajo tudi doječe mame, saj se okus, sestava in vonj mleka zaradi potenja in vadbe ne spremenijo.

Dojenček
22. 01. 2020 09.32

7 nasvetov, kako omiliti trebušne krče

Trebušni krči, ki mučijo marsikaterega dojenčka, se lahko pojavijo že po porodu in naj bi izzveneli do tretjega meseca starosti. Dojenčki se v intenzivnem joku, ki se običajno pojavi v večernih urah, zvijajo, napenjajo in imajo vetrove. Kako jim pomagati?

Nega in zdravje
15. 11. 2019 07.52

Erin kot najmanjša nedonošenka v Sloveniji dokaz, da ni nepremostljivih ovir

Starši nedonošenčkov se bodo vedno spominjali vseh na EINT, ki so skrbeli za njihove otročke in jim pomagali v najbolj težkih trenutkih. "So del naše zgodbe, našega življenja. Hvala vam za vse obrisane solze, za vse podarjene objeme ... Hvala, ker ste bili luč sredi teme, in hvala predvsem, ker ste bili kot mamice naši Erin," jim sporočata mamica in očka najmanjše nedonošenke pri nas. Vse starše, ki se danes soočajo s predčasnim porodom in bojem za preživetje otročka, pa bodrita: "Borite se skupaj z njimi. Če se borijo oni, zakaj se ne bi vi? Imajo moč, ki jo dobijo samo z vašo ljubeznijo in pozitivno energijo."

Nosečnost
10. 10. 2019 08.03

Preverjala je službeni mail, ko so njeni dojenčici merili raven kisika v krvi

"Dva tedna po mojem vnovičnem prihodu v službo je hčerkica zbolela. Začelo se je kot respiratorni virus, ki pa se je razvil v pljučnico. Zaradi resnih težav z dihanjem so jo sprejeli v bolnišnico," se spominja ameriška mamica. Njena hči takrat ni bila stara niti tri mesece.

Vse o prehrani
18. 07. 2019 08.12

Opozorilo: hrana za dojenčke vsebuje preveč sladkorjev

Komercialno proizvedena hrana za dojenčke pogosto vsebuje preveč sladkorjev, seznam sestavin, ki jo navaja njena embalaža, pa je nemalokrat nejasen, izhaja iz objavljenega poročila Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). V njem predlagajo nove smernice za izboljšanje prehrane dojenčkov.

Spanje in dojenje
21. 11. 2018 09.12

Prehrana doječe mame: kaj lahko in česa ne sme?

Odločili ste se, da boste dojenčka dojili, toda porajajo se vam številna vprašanja. Kaj lahko uživam? Ali moja prehrana vpliva na sestavo mleka? Ali lahko izbor jedi izzove krče pri dojenčku? Kako lahko spodbudim nastajanje mleka? Zbrali smo številne informacije, ki vam bodo koristile v obdobju dojenja.

Dojenček
06. 11. 2018 14.36

To lahko pričakujete ob prihodu novorojenčka domov

Tako nosečnost kot tudi porod sta v večini primerov nekaj popolnoma naravnega in ne predstavljata bolezenskega stanja. Če je bil porod za žensko pozitivna izkušnja, se bo po njem počutila dobro in bo polna energije ter več kot pripravljena skrbeti in negovati svojega čudovitega dojenčka. Vseeno novopečena mamica po porodu doživlja številne spremembe – tako čustvene kot telesne. Predvsem v prvih tednih potrebuje veliko počitka, raznoliko prehrano in pomoč.

Porodnišnice
16. 10. 2018 08.35

Veselje v izolski porodnišnici

V izolski porodnišnici imajo novopečene mamice iz sob najlepši pogled na morje.

Nosečnost
18. 09. 2018 10.10

Tega o porodnišnici Celje niste vedeli!

Celjska porodnišnica je ena redkih na sekundarnem nivoju s stalno pediatrično oskrbo novorojenčkov.

Blog
12. 09. 2018 08.16

'Na začetku je bilo dojenje boleče, ampak sem vztrajala naprej.'

Spominjam se še, kako sem po porodu želela Marsa takoj sama pristaviti, ker so imele medicinske sestre ravno izmeno in mi ni nobena prišla pomagat. Ravno v tistem trenutku pa je v porodno sobo prišla sestra in me okarala iz dveh razlogov. Prvo zato, ker sem med prvim poskusom dojenja sedela (kar tik po porodu ni priporočljivo), drugo pa, ker sem svojo dojko držala med kazalcem in sredincem. Rekla mi je, da se ne drži dojke kot cigarete in mi pokazala kako pravilno pristaviti novorojenčka.

Spanje in dojenje
31. 07. 2018 09.42

78 milijonov dojenčkov tega ob rojstvu ne doživi

Ta teden obeležujejo svetovni teden dojenja in ob tej priložnosti želimo izpostaviti pomembnost dojenja v prvi uri po rojstvu. Če do tega pride, ima otrok večje možnosti za preživetje, manj tveganj za kakršnekoli bolezni in kasneje je tudi lažje vzpostaviti proces dojenja.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1071