Bibaleze.si

manjša

Recepti za malčke
01. 05. 2024 05.00

Otrokom prijazne ideje za peko na žaru

Zbrali smo nekaj najboljših idej za kosilo z žara, da bo vaše načrtovanje obrokov lažje.

Razvoj in odnosi
02. 04. 2024 08.13

Mama najstnice: 'Naša je tako jokala, da se mi je srce paralo. Nisem vedela, kako naj ji pomagam.'

Najstniško obdobje je z vidika čustev precej vihravo. Pod vplivom hormonov se odvijajo velike spremembe, ki v nekaterih primerih močno zamajejo tla pod nogami. Jeza, bes, sreča, radost – vsa našteta čutenja se v najstniku lahko odvijejo v zelo kratkem času, zato tudi pravimo, da so pri najstnikih zelo pogosta večja ali manjša čustvena nihanja.

Recepti za malčke
28. 01. 2024 02.30

Otroku za mizo postavite meje, a tudi spoštujte, koliko in kaj bo jedel

Otrok potrebuje meje na vseh področjih življenja, tudi pri prehrani. Meje dajejo otroku občutek varnosti, tudi kadar mu niso povsem všeč. Naloga otroka je, da se bori za svoje želje, naloga staršev pa je, da otrokove želje sprejmejo z razumevanjem in pogovorom, vendar to ne pomeni, da jih vse tudi izpolnijo, še posebej, če niso v skladu z družinskimi pravili oz. niso dobre za otrokovo varnost in zdrav razvoj.

Za mami
30. 11. 2023 12.33

Maša M. Bahor: 'V dobrem odnosu je rešljiva vsaka težava, stiska ali bolečina'

Z zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor smo se pogovarjali o materinstvu, romantičnih pričakovanjih tega obdobja, primerjanju mam na družbenih omrežjih, strahovih, občutkih krivde in tem, kaj je v obdobju materinstva resnično pomembno.

Izleti in počitnice
11. 11. 2023 05.00

Družinski izlet v osrčje Slovenije

Ste že slišali za malo mestece, ki se rado pohvali, da ima več, kot imajo veliki? Slogan mesta Zagorje ob Savi se glasi tudi 'lepo, lepše, Zagorje' in marsikdo bi se s to trditvijo strinjal. Gre za manjše slovensko mesto, ki pa ponuja ogromno aktivnosti, športne dogodke, kulinarične festivale in kulturno-glasbene prireditve. V osrčju Slovenije boste z družinico prav gotovo uživali, saj tam živijo ljudje, ki se radi družijo in povedo tudi kaj o svoji knapovski dediščini.

Zdrav otrok
30. 10. 2023 05.00

5 najpogostejših starševskih napak, zaradi katerih so otroci pogosto bolni

Današnje generacije otrok bi morali nekoliko bolj utrditi, se strinjajo strokovnjaki. Pomembno je, da delamo na preventivi, kar poleg rednega in doslednega umivanja rok in raznolike prehrane pomeni tudi čim več gibanja na svežem zraku.

Malček
01. 10. 2023 05.00

6 zanimivosti o oktobrčkih

Kar nekaj zanimivih teorij obstaja o oktobrskih otrocih. Ker je oktober mesec, ki ga povezujemo z rezljanjem buč, duhovi, čarovnicami in drugimi strašnimi rečmi, naj vas že takoj potolažimo, da je karakter oktobrskih otrok vse prej kot zastrašujoč.

Nosečnost
18. 09. 2023 05.00

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin, ki so dandanes v veliki večini brezplačne in jih omogočajo 24 ur na dan. Preverite, katere so na voljo!

Fit in zdravje
13. 09. 2023 05.00

To so največje spremembe telesa, ki jih lahko pričakujete po porodu

Osebna trenerka in strokovnjakinja za treniranje žensk, Nuša Gnezda, se že vrsto let trudi osveščati ženske o težavah, ki jih lahko po porodu povzroči neprimerna vadba. Mi pa smo tokrat z njo spregovorili o največjih telesnih spremembah, ki jih lahko pričakuje ženska po porodu, o pravilni prehrani med športno aktivnostjo in motivaciji, ki je ponavadi ves čas primanjkuje.

Vzgoja in vrtec
12. 06. 2023 05.00

Prednosti sorojencev z majhno razliko je veliko

Imeti otroka v razmaku osmih let ali v manj kot dveh letih je precejšnja razlika, to vam bodo povedali vsi izkušeni starši. In večina bo še dodala, da je pri manjši razliki med sorojenci na začetku res pestro, zahtevno in včasih zelo težko, a se kasneje vse tisočkrat povrne.

Malček
09. 06. 2023 05.00

Kdaj lahko otrok uporablja zaščitno sredstvo proti komarjem?

Toplejši dnevi pomenijo tudi več preživljanja časa v naravi in na prostem. Ob tem pa nikakor ne smemo pozabiti na zaščito kože pred močnimi sončnimi žarki in piki različnih insektov. Kako zaščititi malčke, da bodo brezskrbno uživali v naravi, in pri kateri starosti lahko uporabljamo zaščitna sredstva? Preverite v tokratnem prispevku.

Prehrana
31. 05. 2023 08.08

To je ključnega pomena za zdrav razvoj otroka

Nosečnost je eno najlepših obdobij življenja, posvečeno pripravam na prihod dojenčka. V tem času bodoče mamice zavzeto gnezdijo in se založijo s tisoč dodatki, ki jih bo otrok morda potreboval, precej manj pozornosti pa namenjajo pravilni prehrani. Večina sicer upošteva smernice priporočenih ter odsvetovanih živil v nosečnosti, ne pa tudi njihove kakovosti. A prav ta bi morala biti glavno vodilo nosečniške prehrane, saj ima dolgoročni vpliv tako na mamico kot na otroka. A kje jo iskati? In kako vedeti, da gre res za kakovostna živila?

Očkov kotiček
16. 05. 2023 05.00

Andrej Škufca: 'Če želi, naj pleše, če ne želi, naj ne pleše'

Z novim žirantom priljubljene oddaje Slovenija ima talent smo na kratko poklepetali o vzgoji in starševstvu. Kako ga je spremenilo starševstvo, katere vrednote so mu pomembne in ali si želi, da bi tudi sin zajadral v plesne vode? Odgovore je v intervjuju razkril Andrej Škufca.

Za mami
11. 04. 2023 08.18

'Ni enostavno zapustiti doma in vsega, kar te veže nanj'

V Sloveniji deluje 20 varnih hiš in 10 materinskih domov, kamor se lahko po pomoč zatečejo mamice z otroki. S svojimi sodelavci jim že vrsto let pomaga tudi predsednica Sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij pri Socialni zbornici Slovenije, Suzi Kvas, ki med drugim poudarja: "Bolečina bi nam bila velikokrat lahko prihranjena, če bi znali poslušati drug drugega in se predvsem slišati. Zato menim, da je najbolj pomembno, da smo senzibilni, da zaznamo stisko posameznikov okoli nas in da poskušamo pomagati po svojih močeh."

Zdrav otrok
08. 04. 2023 05.00

Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo

Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo. Razlogi so različni in nekatere gre pripisati tudi modernemu načinu življenja in višjim estetskim standardom. Kako lahko starši pripomoremo zmanjšati tveganje, da bo otrok potreboval ortodontsko zdravljenje, sta pojasnili ortodontka Gordana Čižmek in zobozdravnica Urška Šavli.

Novice
24. 03. 2023 08.00

Nevidni zobni aparat je primeren tudi za mlade paciente

Ko pomislimo na zobne aparate pri otrocih, se nam v misli najprej prikrade kovinski aparat za zobe. Mnogi starši se kar zgrozijo ob takšni misli, a k sreči je sodobna ortodontija zelo napredovala in tudi najmlajšim pacientom je namenjen pripomoček za oblikovanje zob, ki ga skorajda ni videti. Gre za nevidni aparat, ki ga najdete pod imenom Invisalign. Mnogi ste bili morda do sedaj prepričani, da je takšna vrsta namenjena zgolj odraslim, a se v resnici motite.

Zdrav otrok
26. 01. 2023 05.00

Sindrom, ki se pogosteje pojavlja pri deklicah kot pri dečkih

Rettov sindrom (RTT) je razvojno-nevrološka motnja, ki se pogosteje pojavlja pri deklicah. Večina dojenčkov z Rettovim sindromom se v prvih šestih mesecih življenja razvija v skladu s pričakovanji.

Razvoj in odnosi
05. 12. 2022 05.00

To so znaki zapoznelega spolnega dozorevanja pri otroku

Najstniku je treba v obdobju spolnega dozorevanja dati dovoljenje, da se lahko zgolj opazuje v svojih čustvih, mislih in telesnih odzivih. Treba mu je dati tudi vedeti, da mu ni treba prehitro eksperimentirati s spolnostjo, da bi se preizkusil. Čudovito je, če ima najstnik občutek, da lahko starše vpraša kar koli in mu bodo brez prikrivanja odgovorili.

Po porodu
04. 12. 2022 05.00

Zato je dobro vsaj do prvega pregleda počakati s spolnimi odnosi po porodu

So zgodbe, da naj bi imele novopečene mamice spolne odnose kar takoj po porodu (čeprav so po vsej verjetnosti izmišljene ali vsaj napihnjene), in so zgodbe, ko na seks še dolgo zatem niti pomisliti niso hotele. So tudi zgodbe, ko sta bila spolnost in poželenje po porodu še boljša, in so zgodbe, ko mamice tožijo zaradi bolečin, pomanjkanja libida in hudih težav v spolnosti.

Šola in splet
24. 11. 2022 05.00

Otroci se sredi noči prebujajo in preverjajo stanje na mobilniku

Živimo v dobi tehnologije in hitrega napredka, v kar pa so vpeti tudi najmlajši. Vse pogosteje lahko vidimo da imajo že predšolski otroci lastne mobilnike, prek katerih nalagajo aplikacije in igrice. s katerimi se kratkočasijo tekom dne. Zadnje študije razkrivajo, kako velik učinek ima to nanje. Več v spodnjih vrsticah.

Šola in splet
21. 11. 2022 05.00

Nevarnosti družbenih omrežij, ki jih kot starši morate poznati

Če v času našega otroštva ni bilo ne duha ne sluha o internetni povezavi, računalniki pa so bili šele v zametkih, v današnjem času otroci odraščajo v svetu sodobne tehnologije, kamor spadajo tudi družbena omrežja. Pritisk vrstnikov je vse večji in običajno otroci še pred dopolnjenim 13. letom (ki naj bi bila meja za ustanovitev profila) začnejo z uporabo Instagrama, Snapchata, Facebooka in ostalih priljubljenih platform. Kako? Tako da spretno zaobidejo pravila in podajajo lažne letnice rojstva. A vsi vemo, da je digitalni svet pogosto tudi svet zlorab, kibernetskih napadov in drugih tveganj, zato moramo kot starši poskrbeti za varnost svojih otrok, tako da se z njimi pogovorimo o pasteh prisotnosti na internetu.

Šola in splet
14. 11. 2022 05.00

Kako se z otrokom pogovarjati o nevarnostih spletnih iger?

Danes veliko otrok preživlja proste popoldneve pred ekrani. Tudi za starše, ki prihajajo pozno domov in je za njimi stresen dan v službi, se zdi najboljša in najučinkovitejša rešitev mobilnik ali tablica, s katerim zamotijo otroka in pridobijo nekaj časa zase. A vendar kaj otroci pravzaprav nadomeščajo z igranjem spletnih iger? Ali poznate vse pasti in nevarnosti, ki prežijo nanje na spletu? Kdaj govorimo o prekomernem igranju spletnih iger in zasvojenosti? Vse to in še več lahko preverite spodnjem pogovoru s Franjo Gros, univ. dipl. psih., in svetovalko na Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta LOGOUT.

Izleti in počitnice
22. 10. 2022 05.00

Izlet po gozdu s 'pojočimi volkovi in pogumnim medvedom'

Domačin, ki je kosil travo, nas je opozoril, da sona območjuvideli medvede in divje prašiče. Otroci so bili navdušeni. Močno, močno so stiskali pesti, da bi srečali kakšno zverino.

Zdrav otrok
22. 10. 2022 05.00

Vaš otrok raje bere brez luči? Morda ima skotopični sindrom

Na skotopični sindrom posumimo predvsem, ko otroka branje utruja, ko mu je naporno, ko mu je zoprno. Ko se ne more zbrati med branjem ali drugim šolskim delom, recimo ob opravljanju domače naloge, ali ko po krajšem šolskem delu postane vidno utrujen. Kako prepoznati, če ga ima vaš otrok, in kako mu lahko pomagate, je razložila doc. dr. Polona Kelava, certificirana diagnostičarka skotopičnega sindroma po mednarodno priznani metodi Irlen.

Novice
30. 09. 2022 15.48

V Sloveniji letno posvojijo med 30 in 50 otrok

Veliko je lepih zgodb o posvojitvah, ki ganejo do solz in ki ne pustijo ravnodušnega nikogar, niti najbolj trdosrčnega. Tudi ta si bo po ogledu spodnjih posnetkov brisal solze, čeprav morda na skrivaj in rekoč: "Ti jokaš, jaz ne. Meni je nekaj padlo v oko." Ganljive zgodbe so tudi v Sloveniji, kjer letno posvojijo med 30 in 50 otrok.

Prosti čas
23. 09. 2022 05.00

Otroški skiro – vse, kar morate vedeti!

Skiroji postajajo vse bolj priljubljeno prevozno sredstvo in tudi otroci jih naravnost obožujejo tako za igro kot tudi za prevoz od ene do druge točke. Pri iskanju pravega otroškega skiroja je treba upoštevati kar nekaj dejavnikov, ki jih nikakor ne smete spregledati.

Zdrava nosečnica
26. 08. 2022 04.15

Hiperemeza ali prekomerno bruhanje v nosečnosti

Eden izmed najpogostejših nosečniških simptomov je slabost, ki jo spremlja bruhanje. So nosečnice, ki teh simptomov nimajo ali pa pri katerih se slabost pojavi zgolj na začetku nosečnosti, so pa tudi takšne, ki se vso nosečnost počutijo slabo in so zaradi prekomernega bruhanja tudi hospitalizirane.

Problematični najstnik
08. 08. 2022 08.14

Zakaj mladi začnejo z uživanjem drog?

Najstniška leta so čas večjih telesnih in duševnih sprememb, na drugi strani pa za marsikoga tudi obdobje raziskovanja, preizkušanja mej, iskanje svoje vloge v svetu. Želja po nečem novem, tudi tveganem, je normalen del razvoja mladega človeka, a pri nekaterih to vključuje tudi preizkušanje cigaret, alkohola in tudi drugih prepovedanih substanc. Kateri so najpogostejši razlogi za eksperimentiranje z drogami in na kaj morajo biti starši pozorni, preverite v nadaljevanju.

Blog
08. 07. 2022 04.15

Kdo še potrebuje slovenščino?

Ko se pelješ z avtobusom vse večkrat ujameš besedo ali dve mladostnikov v angleščini. Pa ne tako - pogovarjanje zgolj v angleščini. Malo slovensko, malo angleško, prehajanje je tako gladko, da je skoraj poetično. Pa je res?

Zdrava nosečnica
24. 06. 2022 11.41

Telesne spremembe v obdobju nosečnosti

Nosečnost je stanje, ko ženska nosi plod v telesu, in traja od oploditve do poroda. V tem času telo nosečnice prestaja številne procese in spremembe. Kakšne, si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986