malček učenje

Rituali, ki gradijo močno družinsko povezanost
Če je otrok še majhen, mu zaželite lahko noč na način: "Lahko noč majhni prstki. Lahko noč mali nosek. Lahko noč majhne očke. Lahko noč mali angelček ..."

V vrtčevskih skupinah vse več priseljencev in tuje govorečih otrok
Poletne počitnice so odlične za tkanje novih prijateljstev, veliko igre in zabave ter časa, ki ga lahko otroci preživijo skupaj s starši. Če se odpravljate na družinske počitnice v tuje kraje, pa je to super priložnost za učenje novega jezika in spoznavanje drugih kultur. Niso pa le počitnice tiste, v katerih lahko malček pride v stik s tujim jezikom, z njim se lahko sreča že v vrtcu bodisi na jezikovnih uricah ali pa pri igranju z vrstniki, ki prihajajo iz tujih držav.

Učitelj Žiga: 'Pomembno je, da smo učitelji človeški'
'Pomembno je, da znamo tudi učitelji sprejeti svoje napake in jih ozavestiti. Se zanje opravičiti. Navsezadnje pa je najbolj pomembno, da smo človeški,' je dejal učitelj razrednega pouka, Žiga Bokal, ki nam je razkril tudi več o tem, kakšen je bil sam kot otrok in kateri učitelji so imeli nanj in njegovo poklicno delovanje največji vpliv. Več si preberite v spodnjem intervjuju.

Otroško ustvarjanje simpatičnih ježkov
Preživljanje časa s svojimi otroki je lahko tudi ustvarjalno. Jesen prinaša veliko gozdnih plodov, ki jih lahko uporabimo za ustvarjanje, preko njih pa se lahko otroci naučijo barv in oblik. Nika Dolenc, ki je postala ambasadorka portala Bibaleze.si, je z nami delila, kako lahko sprehod v gozdu izkoristite za učenje in ustvarjanje. Aktivnost, ki jo predlaga, pa lahko prilagodite starosti svojega otroka. Nika bo z nami večkrat delila ideje doma izdelanih igrač in predloge za aktivno preživljanje časa z malčki, zato nas spremljajte in ne zamudite teh super idej, ki jih lahko prav vsak preizkusi tudi doma.

Stvari, ki bi jih otrok moral usvojiti pred vstopom v šolo
Vstop v osnovno šolo je izjemno pomemben mejnik v otrokovem življenju. Je prva stopnička k začetku odraščanja in osamosvajanja. Katere so tiste reči, ki bi jih moral vaš malček že usvojiti, preden prestopi prag osnovne šole? Preverite.

V vrtce v zadnjih letih prihaja vse več otrok iz tujine
V slovenskih vrtcih in šolah se zaradi različnih dejavnikov izobražuje vedno več otrok iz tujine. To pa pomeni priložnost za naše otroke, da okrepijo pomembne vrednote, kot so sprejemanje, empatija, sodelovanje in spoštovanje. Na kakšen način se pogovarjati z otroki o drugačnosti ter jih naučiti sprejemanja, pa si lahko preberete v pogovoru z Nino Mav Hrovat, otroško in mladinsko pisateljico ter ravnateljico.

Kako vzgajati sinove z vidika čustev?
Fantki ne smejo pokazati solz. Težave moraš prenašati pogumno in s stisnjenimi zobmi. Biti moraš neustrašen in močan. Nisi deklica, zato ne smeš biti občutljiv. Vse to so najbolj stereotipna prepričanja, ki jih starši včasih povsem nehote in nevede sporočajo otroku. A tisti mali fantek, ki mora skrivati svoja čustva, lahko odraste v čustveno nefunkcionalnega moškega, ki se vsak dan bori s samim seboj. Zelo pomembno je, da ne minimaliziramo ali zanikamo čustvenega doživljanja otrok, ampak spodbujamo izražanje vseh čustev.

Copate, ki pomagajo naučiti malčka, kaj je levo in kaj desno
Za otrokov razvoj in njegovo uspešnost tako v otroštvu kot tudi v odrasli dobi je izredno pomembno, da čim prej usvoji družbeno sprejete koncepte, med katere sodita tudi prostorska orientacija ter razlikovanje med desno in levo stranjo.

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti
Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Pravila opremljanja otroške sobice
V kolikor imamo družino ali pa otroke v načrtu za prihodnost, je treba razmisliti o sobi, ki bo za njih najbolj optimalna. Bivalni prostor je ekstremno pomemben za počutje in razvoj že odraslih oseb, kaj šele naših malčkov, ki informacije konstantno srkajo iz okolja. Tokratni prispevek bo uvod v serijo prispevkov o opremi sobe glede na starostno obdobje, in sicer od dojenčka, pa vse do najstnika.

Vzgojitelj Damjan Baš: "Otroci si želijo premagovati ovire"
Gozdovi in prostrani travniki so idealni kraji za otroško razposajenost, radovednost in domišljijo. Ko otroku približamo naravo, hkrati poskrbimo za njegovo duševno počutje in fizično zdravje. Gozdovi in narava namreč čistijo našo dušo in krepijo imunski sistem. Kako otroku približati naravo, da jo bo vzljubil in rad zahajal vanjo? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Poskrbite za dovolj gibanja še preden shodijo
Vsako leto je prvi teden v oktobru namenjen otrokom, letos je potekal pod geslom »Razigran uživaj dan!« in poudarjal pomen igrivosti, sproščenosti in druženja otrok. Čeprav vaš otrok še morda ne hodi, je zanj gibanje enako pomembno kot za tiste malčke, ki že veselo tekajo naokrog. Gre namreč za prvo in osnovno obliko spoznavanja s svetom, bodisi le s premikanjem rok in nog, bodisi s plazenjem, kobacanjem in tekanjem. Čas, ko bodo malčki zrasli in odrasli, bo še prehitro tu, zato ga vsak dan izkoristite za nove dogodivščine in doživetja.

Tako sta slovenski učiteljici razveselili bodoče prvošolčke
To sta med drugim zapisali: "Torbico gotovo že imaš pripravljeno, sobico lepo pospravljeno, samo še copatke si sezuješ in lepe čeveljce obuješ, primeš očka, mamico pod roko in stopiš na novo pot široko."

Kaj vpliva na razvoj otrokovega govora?
Prepevanje pesmic, ki jih spremljajo ploskanje, tleskanje in poplesavanje, oponašanje živalskih glasov, pripovedovanje zgodb z glasovnim igranjem dialogov in ponavljanje vedno istih vzorcev vplivajo na razvoj otrokovega govora.

5 modrosti japonskih staršev pri vzgoji otrok
Japonska velja za deželo spoštljivih priklonov in prijaznih ljudi, ki izjemno veliko dajo na tradicijo. V duhu tradicionalnih vrednot pa vzgajajo tudi svoje otroke. Ne glede na to, da se naša kultura od njihove precej razlikuje, pa je naslednjih 5 modrosti japonskih staršev tistih, po katerih bi se lahko zgledovali.

Tako bodo otroci varni v prometu
Pred nami so jesenski in zimski meseci, ko se zjutraj v vrtce, šole in službe odpravljamo v temi, domov pa prihajamo prav tako, ko se že temni. Dnevi so krajši, vidljivost je slabša in ceste so zaradi vremenskih razmer spolzke. To pa so lahko razlogi, da so naši najmlajši v prometu bolj ogroženi kot sicer. Poskrbimo za njihovo vidnost in pazljivost.

Izpoved mame: 'Včasih se počutim kot obupna mati'
Čas družabnih omrežij in 'insta' življenja je dvignil pričakovanja o tem, kako naj bi bila videti uspešna zveza dveh, kako starševstvo in vzgoja otrok in kako uspešno življenje. Fotografije, s katerimi nas vsak dan 'bombandirajo' razni vplivneži nam v večini vlivajo lažen občutek manjvrednosti. Občutek, da pa mi ne delamo vsega tako popolno in da nismo videti tako popolno, kot se za današnji standard spodobi.

Imate vse za šolo? To vam najbrž manjka
Otroci uživajo v ustvarjanju, še posebej v barvanju in risanju, kar jim hkrati omogoča napredek in razvoj. Vse se začne z njihovimi malimi prstki, s katerimi odkrivajo svet in vso njegovo barvno paleto. Kako jih lahko spodbudite, da se bodo veselili tudi uspeha v šolskih klopeh, pa si preberite v nadaljevanju.

4 najboljše starševske strategije
Otrokova trma je vsak dan na urniku. Ne želi takoj vstati in pohiteti v šolo? Sitnari in se obira pri oblačenju? Ne drži se postavljenih pravil? Psihologi pravijo, da tudi za to obstaja zdravilo.

Učenje vožnje s kolesom
Učenje vožnje s kolesom je za večino otrok nekaj, kar si zapomnijo za vse življenje, za starše pa je lahko to še ena zanimiva izkušnja pri delu in igri z otrokom. Strokovnjaki pravijo, da lahko z učenjem otroka začnemo med drugim in tretjim letom starosti, hkrati tudi svetujejo, naj bo učenje postopno.

Ne, kljub diagnozi ni bil avtist. Bil je hiperleksik
Si lahko predstavljate, da bi imeli doma dvoletnika, ki bi znal do pike ponoviti pogovor iz filma, ki si ga je enkrat ogledal, ali da bi sestavil kocke s črkami po abecedi? Da bi vaša triletnica brez zatikanj in napak naglas brala knjigo z majhnimi tiskanimi črkami, čeprav je niste učili brati? No, taki otroci so sicer redki, a vendarle obstajajo.

Zgodbica, s katero otroku na lep način pojasnite trenutno situacijo
"Glede na to, da v zadnjem času psihologi pogosto opozarjamo na to, kako pomembno je, da trenutno situacijo na primeren način razložimo otrokom, sem pripravila priročno zgodbico o virusu," nam je zaupala mag. psih. Klara Vrbnjak, ki je napisala in tudi sama ilustrirala zgodbico o virusu z naslovom Majhna stvarca, velika nevarnost, ki si jo lahko tudi brezplačno prenesete.

Zdaj imate čas za igro z otroci
Zdrav otrok se rodi z vsemi znanji in sposobnostmi, ki jih potrebuje za osnovno preživetje. Ve, na kakšen način priti do zraka, hrane, spanca ter kako izločati blato in vodo. Z rednimi zdravniškimi pregledi od rojstva dalje spremljamo in merimo njegovo rast, težo in fizični razvoj. Kako pa lahko spremljamo in spodbujamo njegov kognitivni razvoj?

Vrabček Richard: zgodba, ki govori o prijateljstvu in pogumu
Za ljubitelje animiranih filmov je Vrabček Richard idealna izbira. Zgodba odpira vprašanja o prijateljstvu, pogumu, samopodobi in številnih drugih pomembnih temah, s katerimi se soočamo v življenju.

Znaki, ki razkrivajo, da je vaš otrok nadarjen
Imate občutek, da je vaš otrok resnično pameten? Potem lahko to tudi preverite. Mensa je navedla kar 17 znakov, ki razkrivajo, da je vaš otrok resnično genij.

'Lagala bi, če bi trdila, da mi po glavi ni rojilo tisoč vprašanj, kako bomo to izpeljali.'
Starši ste se zagotovo že vprašali, kdaj je primerno otroka odpeljati v muzej ali galerijo? Ga s tem seznaniti z umetnostjo in mu tako odpreti vrata v ta čarobni svet domišljije, ki v sebi skriva nešteto zgodb in zanimivosti. Zanimalo nas je, ali imajo otroci radi tovrstne ustanove ali se jih morda bojijo, kako gledajo na umetnine in kaj od obiska odnesejo? Težava za neobiskovanje galerij je namreč v odraslih, saj se mi otepamo obiskov prostorov, o katerih ne vemo veliko in so morda zmotno označeni kot tisti za akademike in umetnike. Za mnenje in nasvete smo vprašali Natašo Braunsberger, kustosinjo pedagoginjo, zaposleno na področju izobraževanja in animacije, Silvo Karim, likovno pedagoginjo in umetnico ter vzgojiteljico Ireno Gržinič.

Tako se lahko otrok uči črke
Vaš otrok počasi že prepoznava črke? Čas je, da mu skozi igro predstavite celotno abecedo.

Strah pred senco
Pozdravljeni! Imela bi eno vprašanje, in sicer sinček je star 19 mesecev. Pred enim tednom se je začel bati sence (ne vedno), zakaj ne vemo, ker ga noben ni prestrašil, edino če se je sam ustrašil, da...

Oče po angleško, mama po slovensko. Hčerka pa zna oboje!
Če je bila dvojezična vzgoja otroka še pred leti nekaj zelo eksotičnega, je danes nekaj precej običajnega. Ne samo zaradi staršev, ki si želijo, da bi njihov otrok poleg materinega osvojil tudi tuje jezike, ampak tudi zaradi praktičnih razlogov. Vse več je namreč zakoncev, ki prihajajo iz različnih jezikovnih okolij, zato je nekaj povsem samoumevnega, da se z otrokom pogovarjata v obeh jezikih. Izkušnjo nam je zaupala tudi 34-letna mamica Tajda, ki ima hčerko z možem iz Južnoafriške republike. Dužina živi v Bruslju.

Na katerem mestu je med državami Slovenija glede izobraževanja?
Slovenija se je glede na raziskavo o enakosti v izobraževanju otrok v 41 gospodarsko najrazvitejših državah sveta, ki jo je opravil Sklad Združenih narodov za otroke (Unicef), uvrstila na deseto mesto. Poročilo ugotavlja, da je zagotavljanje enakosti v izobraževanju v veliki meri odvisno predvsem od izobraževalnih politik države.