malček otrok

Mali izsiljevalci napadajo zjutraj!
Mali uporniki so najbolj vešči zjutraj. Ko se vam najbolj mudi, „pozabijo“ vse, kar so se naučili: hoditi, govoriti, si obuti čevlje ... Kdo je kriv, da so jutra tako kaotična, vi ali vaš malček?

Naj družino povezuje tudi šport!
V povprečju otroci preveč časa preživijo doma pred računalnikom in televizijo. Seveda je tudi to pomembno za njihov razvoj, a prepogosto pozabimo, da je telesna dejavnost zelo pomembna za razvoj otrok.

Koristno ali bizarno in neokusno?
Vrečke za pobiranje dojenčkovih kakcev in steklenička za shranjevanje urina – to sta le dva od nenavadnih izdelkov, ki jih, verjemite ali ne – lahko kupimo za naše najmlajše.

Dojenčki s smislom za humor
V prvem letu življenja se dojenček tudi prvič zasmeji. To se lahko zgodi že pri petih tednih, včasih pa na prvi (na)smeh čakamo tudi več mesecev.

Pusti, sam bom!
Starši se zavedamo, da so naši otroci edinstvena človeška bitja s svojim temperamentom, čustvi, okusom in željami in ne del nas. Vseeno nam je hudo, ko se otrok znajde v težavah; sploh mamice rade marsikaj naredimo namesto svojih otrok. To pa ni vedno najbolje.

Kako v hladnih dneh obleči otroka?
Žabice, hlače, majica in pulover - bo v vrtcu prevroče? Brez žabic in debelega puloverja - bo na sprehodu prehladno? To so vprašanja, s katerimi se starši otrok, ki so v vrtcu, pozimi ubadate prav vsak dan.

Zakaj si večina odraslih vrta po nosu?
Vas nekatere otrokove neprimerne navade spravljajo ob živce? Vrta po nosu, grize nohte, zadržuje dihanje … Strokovnjaki sicer zatrjujejo, da je to le prehodno obdobje, ki bo do šole minilo, a vendar nekatere razvade kar ne minejo. Zakaj?

KOLUMNA: Ko zardevamo zaradi besed naših 'sončkov'
Je vaš malček v najmanj primernem trenutku izustil sočno kletvico? Najbrž bi se najraje vdrli v zemljo, a verjemite – čez leta se boste ob pripovedovanju takih 'prigod' prešerno nasmejali!

Mami, boli me glava!
Večina otrok spije premalo tekočine, še posebej ko so v vrtcu ali šoli. Zavedati se moramo, da je primerna hidracija za zbranost, razmišljanje in energijo enako pomembna kot uravnotežena prehrana!

Naglavne uši – ljubiteljice čistoče
Naglavna uš je siva zajedalska žuželka, velika do 3 milimetre. Uši najpogosteje najdemo na zatilju in za ušesi. Njihova edina hrana je človeška kri. Zmotno je mišljenje, da so uši najraje na umazanih laseh; čisto in negovano lasišče jim je veliko bolj ljubo!

Babice in dedki so zakon!
Stari starši vzgajajo drugače, težko se sprijaznijo s pravili, ki jih njihovim vnukom postavijo njihovi otrokoci. Brez složnosti treh generacij pa je vzgoja skoraj nemogoča. Kako torej ustvariti dobre odnose in omogočiti, da dedki in babice v otrokovem življenju pustijo neprecenljive sledi?

VIDEO: Varno zavetje pred zlorabami
V okviru centra za socialno delo v Grosupljem deluje Palčica, krizni center za otroke. Vanj namestijo otroke, stare od nič do šest let, ki so kakor koli zlorabljeni ali čustveno oškodovani. Vendar lahko v Palčici ostanejo le 21 dni.

Naj ne pomeni NE!
Med 10. in 12. mesecem otrokove starosti pride čas, ko moramo začeti nagajivega otročka naučiti tudi pomena besede 'ne'. Spoznati mora, da vedno pač ne more početi vsega, kar se mu zdi.

Otrokovo kraljestvo
Vsak od nas potrebuje prostor zase, pa čeprav je to le majhen kotiček. Tudi otrok za zdravo rast in razvoj potrebuje svoj prostor, v katerem se počuti prijetno in varno.

Ko šola ni šala
Disleksija je težava pri branju in pisanju, ki prizadene približno tri odstotke otrok in jim onemogoča, da bi bila šola zanje »šala« (to je pogosta napaka dislektikov, ki zamenjujejo črke ali zloge).

Ne podkupujte ga!
Ste v trgovini doživeli "cel cirkus"? Malček na ves glas kriči, se meče po tleh, brca in se ne zmeni za nikogar. Nemočno stojite ob njem, v vas pa so uprte oči vseh v trgovini.

Kako po porodu izgubiti kilograme?
Mnoge mamice se po porodu bojujejo z odvečnimi kilogrami. Nekatere srečnice pa ostanejo tako rekoč brez “poporodnih” sledi.

Ko otrok jeclja
Jecljanje je govorno-jezikovna motnja. Pri otrocih se najpogosteje pojavi med 2. in 6. letom starosti. Zaradi jecljanja ima lahko otrok težave pri sporazumevanju.

Nočna mora
Nočne more so pri otrocih dokaj pogost pojav. Po navadi niso nevarne in minejo same od sebe. Zdravnika naj bi obiskali, le če se ne končajo, se stopnjujejo ali se začnejo pri najstniku.

Posebna darila
Se spomnite najlepših trenutkov s svojim otrokom? Prvi zobek, prvi korak, prva beseda; ko se ob prvem rojstnem dnevu zaveste, da vam je do sedaj uspevalo. Te trenutke lahko shranite za vedno.

Osmerčki upihnili deset svečk
Deklice Ebuka, Gorom, Chidi, Chima , Echerem in Odera ter dečka Ikem in Jioke so bili prvi osmerčki na svetu, ki so se rodili živi. Odera, zadnja, je bila žal premajhna, da bi lahko preživela.

Posvojeni zvezdniki za sirote
V Los Angelesu so pripravili posebno televizijsko oddajo, v kateri so zvezdniki, ki so jih kot otroke posvojili, pripovedovali o svojih izkušnjah. Ljudi so pozvali, naj posvojijo čim več sirot.

SAŠINA KOLUMNA: Prazniki
Pred vsakimi večjimi prazniki se spravimo na piškote – mislim na peko. Potem pa še na njihovo čudežno izginotje … Spravimo se tudi k pospravljanju in največkrat me ravno v tem, že tako bolj napornem času, prime, da bi premetala omare in pregledala otroška oblačila …

Malček naj spi sam!
Skoraj ni malčka, ki ne bi kdaj sredi noči poskusil zlesti v posteljo svojih staršev. Pride pa tudi čas, ko moramo svojo posteljo “vzeti nazaj”.

Zlata pravila za super starše
Vsak si želi biti popoln starš. Nekaterim to uspeva bolje, drugim slabše. Zavedati se moramo, da ima vsak otrok svojo osebnost in da se otroci med seboj razlikujejo, čeprav so iz "istega gnezda«. Nekaj starševskih pravil bi morali upoštevati vsi.

VIDEO: Praznovanje klovnov
Mehiško prestolnico je prejšnji teden preplavilo na tisoče klovnov vseh velikosti in starosti, v pisanih oblačilih in s poslikanimi obrazi. Tradicionalne decembrske povorke klovnov so se udeležili tudi številni otroci.

Vzgojo lahko načrtujete
Imate otroka, ki se vam zdi popolnoma nemogoč? Na primer dveletnika, ki vam neprestano kljubuje in skoraj nikoli ni »priden«? Še dobro, da vam je ostalo nekaj živcev, saj vam jih malček neprestano »najeda«. Kdaj bo tega konec?!

VIDEO: Šola kakanja
Se vam zdi zabavno? Vendar gre za povsem resno zadevo. Otroke s trdovratnim kroničnim zaprtjem namreč na Pediatrični kliniki v Ljubljani vključijo v šolo kakanja.

FOTO: Posebne voščilnice
Vam je pisanje voščilnic pred prazničnimi dnevi v breme? Jih vedno pošiljate zadnje dni? Iz tega opravila lahko naredite prijetno družinsko druženje in voščilnice izdelate sami!

POP IN: Mali borci
Za rakom v Sloveniji vsako leto zboli tudi okoli 50 otrok. Da bi tem otrokom, ki pogosto večino časa preživijo po bolnišnicah, omogočili udeležbo na poletnem in zimskem taboru, so v Humanitarnem društvu Gumbek organizirali dobrodelno dražbo.