majhen

Mija (35): 'Moškega je pač treba streči in spoštovati'
V vsakem zdravem partnerskem odnosu imata partnerja vloge razdeljene tako, da ustrezajo obema. Skrb za otroke, gospodinjstvo, uradne zadeve in vse, kar prinese življenje, naj bi urejala oba. A v nekaterih odnosih partnerka prevzame vajeti v svoje roke in partnerja skoraj v celoti izvzame vseh življenjskih obveznosti. Še več – ne le, da se partnerju ni treba angažirati pri nobeni stvari, v skrajnih primerih ga naredi popolnoma nefunkcionalnega.

To nam je o sanjskem Blažu razkrila njegova mama
Dogajanje v šovu Sanjski moški je vse bolj napeto, dekleta pa iz tedna v teden vse bolj spoznavajo, da se jim možnosti, da Blaža navdušijo, vse bolj iztekajo. Ta konec tedna smo dočakali najbolj dramatični epizodi do zdaj, v katerih je ena izmed tekmovalk razkrila skrivnost druge, štrene pa je premešala tudi Blaževa mama Barbara Kričej, ki je tekmovalke obiskala in ocenila, katera bi bila primerna za njenega sina. Z njo smo poklepetali tudi mi.

Izlet po gozdu s 'pojočimi volkovi in pogumnim medvedom'
Domačin, ki je kosil travo, nas je opozoril, da sona območjuvideli medvede in divje prašiče. Otroci so bili navdušeni. Močno, močno so stiskali pesti, da bi srečali kakšno zverino.

10 priporočil za zdravo spanje otrok
Kakovosten in zadosten spanec je ena najbolj pomembnih osnovnih potreb za zdrav razvoj in rast otroka. Pomanjkanje le-tega lahko vodi v različne dolgoročne posledice, tako pri telesnem kot kognitivnem razvoju otroka. Zato vam predstavljamo deset priporočil za zdravo spanje vaših otrok.

Kaj je separacijska anksioznost?
Separacijska anksioznost ali ločitvena tesnoba je normalen del otroškega čustvenega razvoja in pomeni strah pred ločitvijo od staršev oziroma pred njihovo odsotnostjo. Nekateri jo imenujejo tudi protest zaradi ločitve, običajno pa se kaže kot jok, kričanje in oklepanje starša, ki odhaja. Nekateri otroci to fazo doživljajo intenzivneje kot drugi, dobra novica pa je, da tudi to sčasoma mine. Če tesnoba postaja vse hujša in vztraja dlje časa, pa govorimo o separacijski anksiozni motnji.

Kako naj zakonca izkoristita čas, ko je otrok na letovanju?
Poletne počitnice so ne le čas družinskih dopustov, ampak tudi obdobje, ko otrok odide na letovanje, gre na počitnice k sorodnikom ali se udeleži kakšnega tabora v naravi. To je odlična priložnost za sklepanje novih prijateljstev, pridobivanje novih izkušenj in počitek od šolskega leta. Kaj pa v tem obdobju lahko počnejo starši? Predstavljamo vam nekaj idej, kako lahko izkoristite čas, ko je otrok na počitnicah.

Slavni oče treh hčera iskreno o anksioznosti
Eden izmed najbolj priljubljenih slavnih hollywoodskih igralcev je zagotovo Ryan Reynolds, ki ga poznamo kot igralca različnih filmskih žanrov, od znanstvene fantastike in romantične komedije do misterioznih trilerjev. Med vsemi temi vlogami pa Ryanu pripada tudi vloga soproga in očeta treh hčera. Za medije je tokrat iskreno spregovoril, kako se spopada z vsemi svojimi vlogami.

Posledice nespoštljive komunikacije v družini
Spoštljiva komunikacija v družini je povezana z zdravimi odnosi, uspešnejšim reševanjem konfliktov, občutki sprejetosti, varnosti in cenjenosti. Na drugi strani pa lahko nespoštljiva, agresivna ali žaljiva komunikacija močno prispeva k družinskim trenjem, občutkom nevrednosti, izključenosti, nepomembnosti – zlasti s perspektive otroka. Ustrezna komunikacija je velikega pomena za otrokov razvoj, ne smemo pa pozabiti, da smo v tem primeru najpomembnejši vzor ravno starši.

V vrtce v zadnjih letih prihaja vse več otrok iz tujine
V slovenskih vrtcih in šolah se zaradi različnih dejavnikov izobražuje vedno več otrok iz tujine. To pa pomeni priložnost za naše otroke, da okrepijo pomembne vrednote, kot so sprejemanje, empatija, sodelovanje in spoštovanje. Na kakšen način se pogovarjati z otroki o drugačnosti ter jih naučiti sprejemanja, pa si lahko preberete v pogovoru z Nino Mav Hrovat, otroško in mladinsko pisateljico ter ravnateljico.

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti
Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

'Nikoli se nisem počutila bolj osamljena, kot sem se v nosečnosti'
Ste se kdaj počutili krive in nehvaležne, ker v nosečnosti niste čutili veselja, sreče in radosti? Vse to je namreč doživljala mlada mamica Petra, ki nam je zaupala svojo zgodbo in z njo spomnila na nekaj zelo pomembnega – vse, kar čutiš in doživljaš, je v tistem trenutku prav.

Seznam stvari, za katere se v nosečnosti ni potrebno opravičevati
Današnji svet se nagiba k temu, da mora vedno in povsod izraziti mnenje o vsem. Posledično nosečnice zaradi vseh predlogov, nasvetov in mnenj okolice vedno skrbi, če ravnajo prav. Zato smo pripravili seznam reči, za katere se v nosečnosti ni potrebno opravičevati nikomur, niti razlagati, zakaj to počnete.

Kako uvajati zelenjavo?
Pogosto pri uvajanju zelenjave starši obupajo prezgodaj, meni prehranska strokovnjakinja Andreja Širca Čampa s Pediatrične klinike. “Ko med četrtim in šestim mesecem začnejo uvajati zelenjavo in jo otrok zavrne prvič, drugič, tretjič in četrtič, zaključijo, da ne mara bučk (ali druge zelenjave). Toda pri dojenčku je treba vztrajati vsaj osemkrat do enajstkrat, nekateri pravijo tudi petnajstkrat.”

Neobičajni znaki in simptomi nosečnosti
Med nenavadne znake, ki lahko kažejo na nosečnost, sodijo otečene roke, bolečina v sklepih, krvavitve iz nosu, kihanje, smrčanje, sindrom nemirnih nog, občutek kovinskega okusa v ustih in izrazit občutek lakote. Več o tem si preberite v spodnjih vrsticah.

Čarobna družinska doživetja v praznični Ljubljani
Pričeli smo z odštevanjem do 26. novembra, ko bodo praznične luči prestolnico napolnile s čarobnim vzdušjem. V tem najbolj pravljičnem času v letu se bo v Ljubljani odvila pestra paleta dogodkov za vse okuse, mi pa vam predstavljamo nekaj praznično obarvanih idej za celotno družino.

"Čudni" pojavi pri dojenčku, zaradi katerih ni nujno treba k pediatru
Popolnoma normalno je, če zdrav dojenček vsak dan prejoka dve do tri ure, a ob po njihovem mnenju pretiranem joku vseeno predvsem novopečene starše skrbi, ali je vse v redu. Včasih je skrb upravičena, večinoma pa so jok, polivanje, bruhanje, kožni izpuščaji, "čudno" blato in občasno malo povišana temperatura nenevarni.

Vzgojitelj Damjan Baš: "Otroci si želijo premagovati ovire"
Gozdovi in prostrani travniki so idealni kraji za otroško razposajenost, radovednost in domišljijo. Ko otroku približamo naravo, hkrati poskrbimo za njegovo duševno počutje in fizično zdravje. Gozdovi in narava namreč čistijo našo dušo in krepijo imunski sistem. Kako otroku približati naravo, da jo bo vzljubil in rad zahajal vanjo? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Kaj je pomembnejše – dobre ocene ali zdrava, pomirjena otroška duša?
Justina Husu: Ko se med seboj stepejo bratje in sestre, znamo izreči: "Ah, daj, daj, zakaj si tako občutljiv?", "Zakaj znova jokaš? Ti si ena jokica" ali "Fantje ne jokajo". Ko nam petletnik morda že dvakrat zabrusi, da ne bo pospravil za sabo, mi pa ne vidimo, kako zelo je jezen. Takrat bo mogoče prijel skodelico in jo vrgel po tleh, saj bo želel pokazati svojo jezo. Mi ga bomo takrat okarali, češ zakaj je to storil, in začeli vojno.

Kaj moramo vedeti in preveriti ob nakupu igrače za majhnega otroka?
Otroci z igro odkrivajo svet. Skladno z njihovim odraščanjem pa se spreminjajo tudi njihove želje in potrebe po igračah. Na kaj moramo biti pozorni pri izbiri primernih igrač?

Nasveti, kako se brezskrbno vrniti v šolo, vrtec in službo
Vsi vemo, kako je, ko naši otroci še zadnjič obiščejo vrtce in šole ter se z največjim veseljem prepustijo brezskrbnosti poletnih dni. Med počitnicami jim starši veliko raje zamižimo na eno oko in pustimo, da resnično uživajo v vsem, kar poletje prinese. A vsega lepega je enkrat konec, tudi počitnic, ki tako hitro minejo. Znova se začnejo priprave na novo šolsko ali predšolsko leto in v tem času je pomembno, da družina spet vzpostavi dnevno rutino.

Mirjam Poterbin: 'Luka ima Slovenijo v srcu'
Vsak starš se zaveda, koliko odrekanj, časa in potrpežljivosti je potrebnih, da bi njegov otrok zablestel in uspel v življenju. Za izjemne dosežke so potrebni pravi pristop, vzgoja, podpora in odnos, ki ga z otrokom krepimo ter ga usmerjamo, da se ne bi izgubil v vsej slavi, uspehu in blišču. Več kot odlično sta to vse izpeljala starša čudežnega dečka, Luke Dončića.

Moderna babi: 'Biti babica, je zame največji blagoslov življenja'
Mojca Cimerman je po poklicu profesorica razrednega pouka in že vrsto let zaposlena kot učiteljica na osnovni šoli, hkrati pa je priljubljena slovenska vplivnica in sodobna ženska, ki rada potuje, kuha, uživa v življenju in povezuje starejše in mlajše ženske generacije. Pravi, da so starši za vzgajanje, stari starši pa za razvajanje. Več pa si preberite v spodnjem pogovoru z Moderno babi.

To so temeljne dojenčkove potrebe
Dojenčku toplina in nežnost neizmerno veliko pomenita. Že majhen občutek nervoze, neučakanosti ali odsotnosti topline v stiku je lahko dovolj, da se počuti nesrečnega in neutolažljivo joče.

Kako urediti otroški kotiček?
Ne glede na to, ali imate v domu dovolj prostora za otroško sobo ali ne, je prav, da otroku uredite lasten kotiček, kjer bo dovolj svetlo in mirno, da bo lahko tam počival ali pa se igral. Za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki vam bodo lahko pri tem pomagali.

Porodna bolečina je edina bolečina v življenju, ki nam ne škoduje
Strah ima velike oči. In že v času nosečnosti se večina žensk psihično pripravlja na porodno bolečino, četudi najverjetneje sploh ne vedo, kaj jih pravzaprav čaka, saj si niti dva poroda nista enaka. Kadar nas je strah, se mišice avtomatsko krčijo, s krčenjem ter paniko pa bolečino le povečujemo. Zato raje zadihajte in se poskusite čimbolj sprostiti.

Kaj vpliva na razvoj otrokovega govora?
Prepevanje pesmic, ki jih spremljajo ploskanje, tleskanje in poplesavanje, oponašanje živalskih glasov, pripovedovanje zgodb z glasovnim igranjem dialogov in ponavljanje vedno istih vzorcev vplivajo na razvoj otrokovega govora.

Bruno (MasterChef): 'S kuhanjem sem se zamotil, ko sem čakal starše'
Po napetih in napornih kulinaričnih izzivih, ki smo jih spremljali v sedmi sezoni kuharskega tekmovanja MasterChef Slovenija, je zmago letos odnesel eden najmlajših tekmovalcev, 21-letni Bruno Šulman. Po zmagi smo z njim klepetali tudi mi, ne le o tem dosežku, temveč tudi o njegovem otroštvu in o jedeh, ki jih s tem časom povezuje.

Čudovita rojstnodnevna zabava, ki bi se je razveselil vsak malček
Praznovanje rojstnega dne je pomembno prav za vsakega otroka. Z nekaj več domišljije in doma pripravljeno dekoracijo lahko otroku pričarate nepozaben dan. To je dokazala tudi Eva, Jaševa mamica, ki se je neizmerno potrudila, da bi malčku priredila najlepšo rojstnodnevno zabavico. In veste kaj? Uspelo ji je.

Je rojstvo otroka vplivalo na vajin zakon?
Ste srečni v zakonu? Se počutite varne, izpopolnjene in ljubljene? Imate radi svojega partnerja? Negujeta svoj odnos? Ali je prihod otroka popolnoma obrnil vajin svet na glavo? Rojstvo otroka s seboj prinaša popolnoma drugačne prioritete, vendar pa ne smeta pozabiti na sebe.

'Tehtnica je pokazala 1745 g, kazalci pa so se ustavili ob 8.31'
Moja zgodba se začne pri rosnih osemnajstih, ko sem prvič postala mama, in to deklici Larisi.