ljudje

'Pogrešam svoja otroka, pogrešam njuna glasova, ko me pokličeta »mama«'
Pogovarjali smo se z mamico Dijano Hisenaj, ki več kot sedem mesecev ni videla svojih dveh otrok, starih komaj dve leti in pol ter pet let. Javnost naproša, da ji pomaga s kakršno koli informacijo o tem, kje bi lahko bila njena otroka.

Vse, česar niste vedeli o darovanju spolnih celic
Po Zakonu o zdravljenju neplodnosti so v Sloveniji postopki OBMP z darovanimi spolnimi celicami dovoljeni le iz zdravstveno utemeljenih razlogov. To pomeni, da se za te postopke lahko odločimo le pri parih, pri katerih moški ali ženska nimata lastnih spolnih celic oziroma so te okvarjene do te stopnje, da zanositve in rojstva zdravega otroka ni mogoče pričakovati.

Ste si tudi vi kot otroci rekli, da ne boste ponavljali določenih odzivov svojih staršev?
Večina od nas si je v mladosti rekla: "Tega svojim otrokom ne bom nikoli rekel/-a ali storil/-a," a vendar pride trenutek, ko lahko starši kar slišimo, kako mama ali oče "govorita" preko nas. Včasih postanejo podobni celo naše gibanje, kretnje in intonacija glasu, ponovimo lahko celoten stavek – prav tistega, za katerega smo bili prepričani, da ga ne bomo nikoli izrekli. Kakšen paradoks!

'Nikar ne imejte otrok po 50. letu'
Član deške skupine Take That Howard Donald je priznal, da zna biti starševstvo v zrelih letih precej zahtevno in utrujajoče, zato odsvetuje, da bi postali starši po petdesetem letu, kar je izbral sam.

Sporočila staršev otrok, ki imajo avtizem
Generalna skupščina ZN je leta 2008 2. april razglasila za svetovni dan zavedanja o avtizmu, da bi tako spodbujala k boljšemu razumevanju te motnje. Mi pa vam posredujemo nekaj sporočil staršev avtističnih otrok.

'Odhod na Fuerteventuro je bila najboljša odločitev'
Lina Doler, pozitivna, nasmejana, topla oseba s prav tako pozitivno, s soncem obdano energijo – hči, žena, uspešna poslovna ženska in krasna mati – je z nami delila izkušnjo družinskega potovanja na Kanarske otoke. Sredi vse te zmešnjave, ukrepov in zimskih temperatur so se namreč odločili za pobeg 'na lepše'.

'Mojega novorojenčka so napadli spletni troli'
Družbena omrežja so v zadnjih letih precej spremenila naša življenja in čeprav lahko zaradi njih ostajamo v stiku tudi s tistimi, ki niso ob nas, hkrati pa nam zagotavljajo takojšen vir informacij, imajo tudi svoje slabe strani. Te se kažejo predvsem v zlobnih komentarjih tistih, ki o posledicah svojih besed ne razmišljajo, saj se počutijo zaščitene zaradi sedenja za računalnikom. 'Takrat iz ljudi bruhne najslabše in napišejo tudi tisto, česar v resničnem življenju ne bi človeku nikoli izrekli v obraz,' so že večkrat poudarili številni psihologi.

Vesela novica za novomeške (doječe) mamice
Najpogostejša mita o dojenju, ki ne držita: "mamica nima dovolj mleka" in "mleko je preveč vodeno". Naštela ju je predstojnica pediatrije v novomeški bolnišnici, Tatjana Pavlin, ki je opozorila, da po njenih opažanjih dojenje upada, morda tudi, ker mamice niso dovolj ozaveščene, nimajo dovolj podatkov, ne dobijo pravih informacij ... Čeprav bi jih morale že med nosečnostjo. Zdaj so pomembni deležniki stopili skupaj in novomeška občina si prizadeva pridobiti naziv Dojenju prijazno mesto, v okviru katerega bodo doječe mamice dobile boljše informacije, imele bodo kotičke za dojenje, na voljo svetovalce za dojenje in skupine za pomoč, pričakali jih bodo napisi "Dojenje je tukaj dobrodošlo". Ker ... prednostim dojenja ni videti konca.

Socialna delavka prijavila slovensko družino, na pomoč tudi občina
Življenje piše najrazličnejše zgodbe, njihov razplet pa je odvisen od ljudi, ki nam stopijo na pot. Da to popolnoma drži, so se prepričali tudi člani ljubeče družine Arnuš Babič z Lešnice pri Ormožu, ki jih bo v tokratni epizodi priljubljene oddaje Delovna akcija obiskala Ana Praznik in jim s svojimi mojstri in prenovo doma vrnila vero v boljši jutri. Zanimivo pa je, da je družino na oddajo prijavila kar socialna delavka.

Ni vsaka kritika slaba in ni vsak komentar dobronameren
Starševstvo je zahtevno, saj nas neprestano sooča z novimi izzivi, preizkušnjami in prelomnicami. A če k temu dodamo še pritiske, kritike in nestrpnosti zunanjih opazovalcev, ki pogosto modrujejo, kako bi morali vzgajati svojega otroka, je vloga še toliko težja. Dejstvo je, da skoraj vedno hote ali nehote pridemo v stik z ljudmi, ki nimajo enakega pogleda na vzgojo kot mi, od naše suverenosti pa je odvisno, kako do živega nam pridejo njihove besede, mnenja, opazke. Tako kot pri vseh odnosih je tudi v tem primeru treba znati postaviti meje.

Kako staršem odpustiti za napake, da bomo sami boljši starši?
Ena najtežjih stvari v življenju je staršem odpustiti za napake, ki so jih storili v našem otroštvu. Od njih veliko pričakujemo. Upamo, da bo enkrat drugače, da nas bodo končno sprejeli take, kot smo, da nas bodo pohvalili, da bodo ponosni na nas. Da se bodo opravičili, priznali in prosili odpuščenja. A v resničnem življenju ni vedno tako. Niso vsi zmožni brezpogojno ljubiti lastnih otrok, in če so to naši starši, se lahko stare rane vedno znova odpirajo ter močno bolijo še mnoga, mnoga leta. A ni treba, da je tako. Kako odpustiti tudi brez opravičila in kako iti dalje, da bomo lahko sami boljši starši, svetuje psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch.

Kaj se dogaja z materinima dojkama po rojstvu otroka?
Že v drugem trimesečju nosečnosti se določene spremembe, ki se dogajajo v ženskih dojkah, da bi se pripravile na izločanje mleka, končajo in dojke so pripravljene na dojenje. Visoka raven progesterona v krvi preprečuje nastajanje mleka, toda nosečnica lahko opazi, da iz dojk že priteče kakšna kaplja kolostruma, ki je tekoč in prozoren, včasih tudi gost in bel.

So to miti ali resnice o nosečnosti?
Za obdobje nosečnosti velja kar nekaj pregovorov in mitov, ki jih boste prav gotovo slišali od okolice. Jih upoštevati ali prezreti? Več o tem v spodnjih vrsticah.

Stvari, ki jih vedo le mame rdečelasih otrok
Rdeči lasje se naravno pojavijo pri enem ali dveh odstotkih populacije. Rdečelasce v večini primerov spremljajo še zelo svetla polt, svetle oči, pege in visoka občutljivost za žarke UV. Pogosto pa se otrok rodi kot rdečelasec kljub temu, da njegovi starši nimajo rdečih las.

Najpogostejši razlogi, zakaj moški varajo
Med pogostimi težavami parov v sodobnem času je še vedno nezvestoba, ki pa jo moški in ženske velikokrat različno dojemamo in doživljamo. Kateri so najpogostejši razlogi, ki moške pahnejo v varanje?

Doris Einfalt – umetnica, ki slika za otroke
Doris Einfalt se je nad risanjem in ustvarjanjem navduševala že kot majhna deklica. Veliko dela za otroke, ilustrira knjige in se ukvarja s stenskimi poslikavami, saj otroški motivi, kot pravi, dopuščajo veliko domišljije, s katero lahko ustvari zgodbe, ki navdušujejo otroke.

Alen Kaučič: 'Starševstvo je najlepša ter najzahtevnejša naloga na svetu'
Redki so moški, ki radi iz srca in iskreno spregovorijo o starševstvu, svojih izkušnjah in vsakdanjih opravilih, a vendar obstajajo. Eden izmed njih je Alen Kaučič, ki se je odločil, da bo ustanovil svojo stran na družabnih omrežjih, kjer bo delil svoje izkušnje, občutja in naloge starševstva. Na ta način želi spodbuditi tudi ostale očete, da se bodo več pogovarjali o tej temi, da si bodo izmenjavali mnenja, vprašali, če česa ne bodo vedeli in skupaj podebatirali o različnih temah.

V kakšno osebo se bo otrok razvil, je odvisno od staršev
Velikokrat slišimo trditev, da je otrok kot goba, ki srka vse, kar se dogaja okoli njega – pozitvne in negativne stvari. Prav zato moramo biti v najranljivejših letih (pa tudi pozneje) še kako pozorni, kakšna sporočila mu posredujemo s svojim razmišljanjenm, vedenjem, čustvovanjem, odnosom do partnerja in sveta.

Mama ga je zapustila zaradi Downovega sindroma, očka pa se je odločil ostati
Ta čustvena novica prihaja iz Rusije, kjer je mati otroka zapustila zaradi diagnosticiranega Downovega sindroma ob rojstvu. Očka ni sprejel njenega predloga, da bi sina skupaj oddala v rejništvo in nadaljevala svoje življenje, temveč se je odločil skrb zanj v popolnosti prevzeti nase.

Izpoved mame: 'Hčeri sem rekla, da je nimam rada'
»Svoji štiriletnici sem po burnem prepiru rekla, da je nimam rada. In zato še nisem slaba mama,« iskreno pripoveduje neprijeten dogodek ena izmed mater. Splet preplavljajo fotografije popolnih staršev s popolnimi družinskimi citati. Le malokdo pa spregovori o spodrsljajih.

Beži na milijone otrok. Iščejo boljše življenje, priložnost. Tudi v Sloveniji
Tudi otroci stopajo po migrantski in begunski poti. Ranljivi, nič krivi in nikomur nič dolžni so bili zaradi nasilja, spopadov, vojn in revščine prisiljeni zapustiti svoje domove. Mnogi med njimi so prepuščeni samim sebi; ostali so brez staršev, brez tolažbe, varnega objema, topline, ljubezni. V Sloveniji jih nastanijo v azilnem domu.

Mame dolgolascev: 'Dovolj imamo neželenih komentarjev!'
Prav neverjetno je, koliko polemik in debat lahko povzročijo dolgi lasje pri fantku. Veliko staršev dolgolascev se vsakodnevno srečuje z raznimi mnenji, predlogi in reakcijami ostalih, za katere sploh niso prosili. Zato je mama dolgolasega fantka zapisale spodnje besedilo.

Vsem mamicam, ki se borijo za svojega otroka - same
Zgodilo se je nekaj najlepšega, nekaj kar te bo spremljalo vse življenje, to malo bitje, brez katerega ne moreš več živeti, saj si postala mama. In potem se je zgodilo še nekaj... Postala si tudi mama, ki bo sama skrbela zanj.

Sneguljčica in Elza sta ji pomagali sprejeti dejstvo, da je drugačna
Nariyana. Deklica z edinstveno porcelanasto belo poltjo, belimi lasmi, trepalnicami in nebeško modrimi očmi. Tako posebna in drugačna in tako lepa obenem. Svojo drugačnost je sprejela s pomočjo risanih junakinj.

V primeru neodzivnih staršev otrok razvije nevarno obliko navezanosti
Že od rojstva naprej se med staršem in otrokom vzpostavi čustvena navezanost, ki vpliva na kakovost vseh kasnejših odnosov, ki jih oblikuje v življenju. A ne le to, vpliv ima tudi na naše soočanje s stresnimi situacijami in na občutek varnosti pri spopadanju z izzivi življenja.

Zakaj manj pomeni več, ko enkrat postanete mama?
Skoraj vsem je poznana situacija, ko se iz dneva v dan prebijate skozi kupe igračk, kockic in otroških pripomočkov. Zakaj si ne bi olajšale zadeve in enostavno zminimalizirale število predmetov v vašem domu?

Tega naj najstniki ne počnejo na internetu
Najstniki internet pogosto uporabljajo kot platformo za preizkušanje lastnih meja. Lažen občutek anonimnosti in svobode, ki ju daje splet, pa lahko pusti resne posledice. Česa najstniki ne bi smeli početi na internetu?

Ljubo dete leta 2020, hvala ti ...
Čeprav je bilo leto 2020 precej stresno in naporno, je prineslo tudi veliko dobrega in lepega. Pokazalo nam je, kaj so naše prioritete in kaj je v tem življenju zares pomembno. Nekateri pa so v tem letu postali starši krasnim otrokom. In ravno ti se bodo prepoznali v spodnjem zapisu.

Tako potekajo porodi v času epidemije v slovenskih porodnišnicah
V slovenskih porodnišnicah veljajo podobni postopki pri poteku poroda, pridobivanju dovoljenja za prisotnost spremljevalca in obravnavi po porodu. Doslej so že imeli nekaj porodov porodnic, ki so bile okužene z novim koronavirusom. Vse pa še posebej prosijo, naj ne zamolčijo morebitnih simptomov, tveganih stikov in potrjene okužbe.

Pesem 'Mama' v božični preobleki
Pesem mlade mamice dveh otrok in uspešne slovenske pevke Nastje Gabor, ki govori o radostih materinstva, o brezpogojni ljubezni, odrekanjih in skrbi za otroke, je tokrat dobila božično preobleko.