lastni

Zato otrok nikoli ne bi smeli primerjati z drugimi
Nekateri starši zavedno ali ne, primerjajo svoje otroke z drugimi – bodisi njihovimi sovrstniki, bodisi s svojimi dosežki. Poglej, kako Tomaž obvlada matematiko, potrudi se, da ga boš premagal. Sosedova Tina pa zna odlično govoriti angleško, ti pa le par besed. Tvoj oče je bil v tvojih letih odličnjak, ti zdeluješ pa le dobro oceno. Tudi ti bi moral biti takšen kot oče. Če otroka primerjamo z namenom vzpodbude, pogostokrat dosežemo prav nasprotno.

Zabavne dejavnosti za preživljanje časa doma z otroki vseh starosti
Za vas smo pripravili nabor zabavnih dejavnosti za otroke vseh starosti. Če ne veste, kaj bi počeli v zimskih popoldnevih ali pa kadar je zunaj slabo vreme, imamo za vas nekaj super idej, med katerimi boste prav gotovo našli kakšno zase.

To si o slavni pevki misli njen nekdanji mož
Priljubljeni hollywoodski igralec Josh Duhamel si že več let deli skrbništvo s svojo nekdanjo ženo, pevko Fergie, zdaj pa je spregovoril o tem, kako jima to uspeva in kakšno je njegovo mnenje o bivši.

'Velika pričakovanja s strani staršev so veliki generatorji treme'
S Samanto Kobal, dramaturginjo, gledališko pedagoginjo in pripovedovalko otroških pravljic, smo se pogovarjali o številnih zanimivih temah. Med drugim nam je razložila, kako lahko otroku pomagamo premagati tremo in zakaj je pomembno, da spodbujamo njegovo kreativnost. Več o tem v spodnjem pogovoru.

Podjetnica, ki je bila kruta do žensk z otroki, po porodu priznala napako
"Še vedno me je sram, ko pomislim na to," svojo izpoved začne Katharine Zaleski, danes predsednica organizacije PowerToFly, ki išče službe za ženske, predvsem matere.

Odličen način, da se otroci umirijo in izrazijo svojo kreativnost
Pravijo, da otroška domišljija ne pozna meja. Starši moramo v tem videti prednost in najti način, da otrokom pomagamo, da znajo misli, ki se jim podijo pa nadobudnih glavicah, tudi izraziti – bodisi skozi govor bodisi skozi mimiko ali katero koli obliko umetnosti. Na ta način bodo namreč lahko prepoznali svoje talente in gradili ustvarjalnost, hkrati pa bodo v kasnejših letih tudi bolj uspešni in se bodo lažje znašli v različnih življenjskih situacijah.

Enostavna rešitev za večjo varnost otrok v osnovnih šolah
Ljubljanska osnovna šola skupaj z inovativnim startup podjetjem uvedla novo digitalno platformo, s katero želijo izboljšati podaljšano bivanje učencev.

Očetova izpoved: Hči je postala neobvladljiva, zadirčna
V današnjem času se pojavljajo številne dileme, kdaj naj otrok dobi telefon, katera starost je primerna za oblikovanje profila na družbenih omrežjih in koliko časa je priporočljivo, da otrok preživi na digitalnih 'igračkah'. Številni tuji in domači strokovnjaki so si enotni, da enoznačnega odgovora ni, saj se otroci med seboj razlikujejo. V povezavi s to tematiko je bil svojo zgodbo z nami pripravljen deliti 43-letni Tomaž, ki je pri svoji 11-letni hčerki začel opažati drastične spremembe v vedenju.

Na travmatične dogodke so še posebej občutljivi otroci
Otroci niso imuni na stisko, ki se lahko pojavi zaradi travmatičnih dogodkov, zato je pomembno, da jih slišimo, vidimo in tudi začutimo, ko nas potrebujejo. Pri tem pa moramo vedeti, da bodo nase mogoče lahko opozorili drugače kot odrasli, a to ne pomeni, da niso bili ranjeni. O tem smo se pogovarjali tudi z družinskim terapevtom in sociologom.

7 dejavnikov, ki lahko pošteno načnejo samozavest otroka
Otroci se rodijo kot nepopisan list. Različni dejavniki in izkušnje potem vplivajo na to, kakšno mnenje bodo ustvarili sami o sebi in kako se bodo soočali z vsakdanjimi življenjskimi preizkušnjami. Otrokom lahko hitro dvignemo samozavest, prav tako hitro pa se lahko ta poruši. Kateri dejavniki vplivajo na to?

7 skrivnosti srečnih otrok
Včasih se zgodi, da starša nista enotna o stvareh, ki so za vzgojo otroka bistvenega pomena. Takrat se otroci znajdejo v nelagodni situaciji, ko preizkušajo meje, se neprimerno vedejo in postajajo vse bolj odtujeni. Da bi olajšali nekatere dogovore o vzgoji med staršema, smo pripravili nekaj napotkov, ki se naj bi jih oba starša držala, da bi bili otroci srečni in zadovoljni ter zrasli v uspešne posameznike.

To so načini, s katerimi lahko izboljšate partnerski odnos
Vsak partnerski odnos zahteva vzajemno sodelovanje dveh oseb. Če tega ni ali se prekomerno angažira samo en partner, pri čemer je drugi izrazito pasiven, se poruši ravnovesje in posledično nastanejo konflikti, nezadovoljstvo, razhodi.

Zato bi vsi otroci morali biti "gozdni potepini"
"Gozdne palice, rože, žuželke in žabe so igrače, ki jih otroci potrebujejo, da napolnijo svoj svet z zgodbami. Drevesa in gozdni teren brez vsakega naročila in gradbenega dovoljenja lahko postanejo tobogani, plezala in gugalnice. Hoja po neravnem terenu, visenje z dreves, kotaljenje po hribu, preskakovanje vej, prosta igra so dejavnosti, ki ključno vplivajo, da otrok v šoli ne bo imel učnih težav ter da bo imel dobro razvito koncentracijo in pozornost. In ne, ne moremo pričakovati, da bo otrok, ki preživi tri do štiri ure dnevno pred ekranom, na primerni razvojni ravni za svojo starost," pravi mag. Natalija Györek, vodja projektov na Inštitutu za gozdno pedagogiko in Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije.

Slovenska mamica: "Skupaj z otroki obiskujemo nudistične kampe"
Golota, otroci in nudizem so teme, ki zbujajo med starši različna in včasih zelo nasprotujoča si mnenja. Medtem ko nekatere družine prakticirajo nudizem skozi več generacij, so drugi pri razgaljanju svojih otrok precej bolj previdni in zadržani. V tem primeru zares ne moremo govoriti o prav ali narobe, je pa pomembno, da se zavedamo nenapisanih pravil in tveganj.

Challe Salle iskreno o tem, kakšna je Yvonne v vlogi mame
Priljubljeni slovenski glasbenik Challe Salle in njegova izbranka Yvonne Srdoč nista skrivala želje po lastni družinici in tako tudi sedaj ne skrivata veselja in ponosa, ko sta postala starša čudovitemu sinčku Alexu.

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami
Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Dr. Andreja Poljanec: Nasilje med vrstniki in kako ukrepati?
Ob novicah o nasilju med vrstniki in tragičnih dogodkih, ki so se vrstili med mladimi, smo se začeli spraševati, kakšna prihodnost nas čaka. Mnogi starši so v strahu, kakšen postaja svet, v katerem je vse več virtualnega druženja, vse manj pa medsebojnih interakcij, pomoči in druženj na igrišču. A kot posamezniki se lahko odločimo, da se začaran krog prekine z nami, našo družino. In začnemo pri sebi, svojemu otroku. O tem smo se pogovarjali z Dr. Andrejo Poljanec, univ. dipl. psihologinjo ter zakonsko in družinsko terapevtko, sicer vodjo Oddelka za psihologijo na Univerzi Sigmunda Freuda Ljubljana.

'Odsev dejanj, ki jih napravijo otroci, je dostikrat odsev družbe'
V petek bo tudi v Sloveniji v znak solidarnosti zaradi dogodkov, ki so se v preteklem obdobju odvili v Srbiji, potekal dan nenasilja in strpnosti v šolah. Za javnost so spregovorili trije slovenski ministri: za šolstvo, zdravje in delo. Želeli so predati temeljno sporočilo, ki se glasi, da v Sloveniji velja ničelna toleranca do nasilja.

Biti priden = biti neviden?
Otroci še vedno oblikujejo zavedanje samega sebe in razvijajo svoje videnje ter razumevanje sveta, ki jih obdaja. Zato je bistvenega pomena, da uporabljamo jezik, ki je konstruktiven, podpira in daje moč. Jezik, ki ne omejuje, vendar krepi otrokov osebnostni razvoj.

Zapis, ki bi ga morali prebrati vsi najstniki, ki so v stiski
Izjemno krivično je, da danes na najstnike obešamo samo jezo. Veliko je jeze, vendar se pod to jezo skriva ogromno žalosti. Namreč, najstnikovi možgani imajo dva centra, ki nam lahko v nekaj minutah pokažejo 101 čustvo. Lahko je besen, trenutek zatem pa se bo jokal. Ko začnemo jezo lupiti kot čebulo, plast za plastjo, pa lahko opazimo koliko občutij nosijo v sebi. Gre za izjemno ranljivo obdobje, ko si lahko v enem trenutku na vrhu sveta, v drugem pa povsem na dnu. Zato tudi spodnji zapis, ki bo morda razbistril misli najstnika v stiski.

Tri močne povedi, ki jih morate govoriti svoji hčeri
Kako vzgojiti pogumno, neustrašno in samozavestno dekle? Vsaj enkrat tedensko se spomnite svoji hčeri povedati eno izmed spodnjih močnih povedi.

Otrok potrebuje varen prostor, kjer se ima dobro
Otroci lahko poiščejo družbo in varen prostor ob različnih dejavnostih. To so lahko knjige, ples, slikanje, gledališče, šport ali (zgolj) neformalno druženje. Na nas starših in drugih odraslih je, da jih podpiramo in usmerjamo ter da jim hkrati dopustimo in jih učimo, naj se sprejmejo takšne, kot so. Samo tako bodo zmogli zgraditi pozitivno samopodobo, znali uživati sami s seboj. Samo tako se bodo imeli radi, bodo kakovostno in lepo živeli. Samo tako se bomo "vsi skupaj imeli dobro" in bo "življenje imelo pozitiven ritem".

Kaj imajo "leni starši" skupnega z lenobo? "Nič," odgovarja Marko Juhant
"Pred 15, 20 leti izraz 'leno starševstvo' sploh ne bi prišel v poštev. Vsekakor pa ga niso uporabljali pred 40 leti, ko nismo poznali staršev, ki jim danes rečemo helikopterski starši oziroma tudi starši 'droni'," je poudaril specialni pedagog Marko Juhant. Preverite, zakaj zagovarja "leno starševstvo"!

Tako lahko otroka na prijeten način navadite na opravila
Na kakšen način naj začnemo otroka privajati na gospodinjska opravila, da jih bo sčasoma usvojil in jih sprejel za svoje? Kakšne so prednosti, če otroka pravočasno začnemo navajati na gospodinjska opravila tako v odraščanju kot v odrasli dobi? Kakšne so posledice, če zamudimo ali otroka ne navadimo na gospodinjska opravila? Odgovarja družinski in zakonski terapevt, mag. Denis Ališić.

Teja Jeglič: 'Pridejo dnevi, ko bi se najrajši zaprla v sobo in tam ostala'
Teja Jeglič ni samo priznana modna oblikovalka, ampak je tudi mamica malemu fantku Krisu, zato niti ni toliko presenetljivo, da ju večkrat lahko občudujemo v lepih in usklajenih modnih kombinacijah. Tokrat smo se z njo pogovarjali o izzivih na področju materinstva in kariere ter o njenem receptu za uspeh. Več o tem pa si lahko preberete v nadaljevanju.

'Hotela sem roditi naravno, za vsako ceno. In žal sem res plačala zelo visoko ceno.'
Vsak porod skriva v sebi sporočilo. Moja porodna zgodba je ena izmed težjih. Še danes se mi je težko spominjati svojega poroda, saj je trajal zelo dolgo časa, pri njem pa sem zelo trpela. Vseeno vem, da mi je ta izkušnja prinesla sporočilo. Sporočilo, ki sem ga slišala in globoko znotraj sebe dojela.

9 stvari o drugih mamah, ki jih ne bi smele soditi – a verjetno jih
Starševstvo je samo po sebi dovolj naporno in stresno, potem pa je tukaj tudi opravljanje in obsojanje mamic o tem, kako druge mamice skrbijo za svoje malčke, kar je za marsikatero dodaten in nepotreben stres.

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji
Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?
Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

'Imate 50 odstotkov možnosti, da se kateri od zarodkov obdrži ...'
BLOG: Čeprav sem zavestno sprejela odločitev, da preneham jemati kontracepcijske tabletke, sem vseeno upala, da bo moje telo po desetletju zastrupljanja potrebovalo vsaj nekaj mesecev, da se povrne v prvotno ravnovesje in bo pripravljeno sprejeti zarodek. A dve črtici sta se pokazali že po dobrih dveh mesecih. Bila sem šokirana, toda to je bil šele začetek: v naslednjih dneh so si presenečenja sledila kot po tekočem traku ...