lažje

Risanke so zakon!
Televizija ne more biti nadomestilo za čas, ki naj bi ga preživeli z otrokom. Vendar je lahko risanka koristna in zanimiva za vso družino. Kakšne risanke so primerne in kako jih izbirate - to se vprašajo vsi starši.

INTERVJU: Pravljice, ki zdravijo in lajšajo bolečine
Pravljičar Franci Rogač s svojimi pravljicami osrečuje otroke, predvsem tiste, ki so bolni. Njegova največja "uspešnica" so pravljice, prilagojene slepim in gluhim otrokom.

Kako povečati plodnost?
Ko si želite otroka, bi najbrž poskusile skoraj vse, kar bi pomagalo, da bi lažje zanosile. Tako ni nič nenavadnega, če ženska po spolnem odnosu noge tišči skupaj in skoraj dela stojo na glavi, da bi se le „prijelo“.

VIDEO: Za in proti spanju z dojenčkom
Nekatere raziskave so pokazale, da so dojenčki, ki si posteljo delijo s starši, večkrat lačni, a manj motijo materino spanje kot dojenčki, ki spijo sami.

Gremo v hribe!
Priznajmo si: premalo smo aktivni, naši malčki premalo hodijo v naravo. Veliko lažje in hitreje nam je, če malčka posadimo v voziček in se na hitro odpravimo na izlet.

Ko mora otrok v bolnišnico
Včasih je otrok tako bolan, da mora v bolnišnico. Lahko se zgodi, da mora tja zaradi operacije ali obsežnejših preiskav. V vsakem primeru je bivanje v bolnišnici tako za otroka kot za starše stresno. Kako si lahko te dni čim bolj olajšate?

Okolju prijazni malčki
Tudi naši potomci si bodo želeli živeti v čistem okolju. Zato ni nikoli prezgodaj, da začnete svojega otroka usmerjati k zdravim, okolju prijaznim življenjskim odločitvam.

URŠKA DROFENIK: Odkrila je zaklad!
Priznana slovenska modna oblikovalka po rojstvu svoje prvorojenke ne dela več od jutra do večera, pač pa se posveča svojemu angelčku. Z življenjskim sopotnikom Markom Spolenakom sta se prav po zaslugi svetlolase Klare zbližala in prijetno pootročila.

Rojen brez kože na podplatih
Sedaj dveletni valižanski deček ima hudo, neozdravljivo bolezen, pri kateri se mu na koži delajo odprte rane že ob samem dotiku. Bolezen je genska; na Otoku se z njo sooča 5000 ljudi.

Okrevanje po porodu
Porod je za mamico čudovit trenutek, hkrati pa tudi zelo naporen in utrujajoč. Ker se mora njeno telo po porodu okrepiti, mora mamica dovolj počivati.

Malček in 'zajčja ušesa'
Enkrat moramo malčka naučiti tudi tega, kako si lahko sam zaveže čevlje. Kdaj je za to najbolj primeren čas in kako mu pri tem lahko pomagamo, si preberite v nadaljevanju.

Dojenčki spijo drugače
Nekateri dojenčki spijo nagonsko in zelo mirno, spet drugi pa se zelo težko umirijo. Čeprav je slišati nenavadno, so za to pogosto krivi starši! Dojenčki namreč jasno in glasno pokažejo, da so utrujeni in pripravljeni za odhod v posteljo.

Iz porodne sobe na Šmarno goro
Ob letošnjem mednarodnem dnevu babic je sekcija medicinskih sester babic Slovenije organizirala že četrti pohod na Šmarno goro pri Ljubljani. Srečanja so se udeležile tudi babice iz drugih slovenskih krajev. Prijazno so poklepetale tudi z nami.

Kako postanete bolj srečna mama?
Tudi če si tega ne želite priznati, je lahko materinstvo zelo stresno. Olajšajte si stvari in se naučite osredotočiti na pozitivne vidike dneva. Tako boste pomagale sebi in svojim otrokom.

BRIGITA BUKOVEC: 'Bilo me je strah kot še nikoli!'
Nekdanja vrhunska atletinja se je po končani športni karieri posvetila vodenju atletske šole ter vzgoji Aljaža in Aleksandra. Pred rojstvom prvega je bila napol mrtva od strahu.

FOTO: Kako ozdraviti bolan frizbi?
Bolnišnica Medimedo je v ljubljanskem živalskem vrtu odprla vrata za bolne otroške igrače. Ozdravili so več kot 400 igračk! Najbolj nenavadna bolna igrača pa je bil frizbi.

Masaža za sproščeno nosečnost
Masaža je odličen način, da bodoča mamica še bolj začuti svoje telo. Tako se še lažje poveže z nerojenim otrokom in se hkrati veseli vseh sprememb, ki jih prinaša nosečnost.

Vzgoja z ustrahovanjem
Nihče se ne počuti dobro, če živi v strahu. Odrasli se na ustrahovanje odzivamo različno, lahko ga celo skušamo premagati ali se mu upreti, otroci pa tega ne znajo. Ustrahovanje je ena izmed zelo neprimernih vzgojnih metod.

VIDEO: Prvi novorojenčkovi pregledi
Dojenčka pediater prvič temeljito pregleda tri ure po porodu. Na prvem pregledu je novorojenček gol, da lahko lažje opazujejo gibanje, obračanje in barvo kože.

Z metlo nad otroške strahove
Otroke je pogosto strah in s tem ni nič narobe. Vedeti pa morate, da takrat potrebujejo vašo pomoč. Strah je neprijeten, zato jim pomagajte, da ga uspešno premagajo.

VIDEO: Šola lulanja
Tudi lulanja se je treba naučiti. Čeprav se morda sliši smešno, je zelo pomembno, da zna otrok pravilno izprazniti svoj mehur. Še bolj pomembno pa je, da starši poiščejo pomoč, če se pri tem pojavijo težave.

Porod v vodi
Porodnišnica Postojna je prva v Sloveniji porodnicam omogočila porod v vodi. Vsako leto se za tak način poroda odloči okrog 30 nosečnic. Materi olajša porodne bolečine, novorojenčku pa prehod iz varnega zavetja maternice v mamin objem.

Numerološka analiza za marčevsko izžrebanko
Naša numerologinja Irena Šek je izbrala marčevsko nagrajenko, ki ji je na podlagi njenih osebnih podatkov, skritih pod šifro, izdelala kratko analizo. Nagrajenka meseca marca je poslala svoje podatke pod šifro SVOBODA.

Pomen večerne rutine za trden dojenčkov spanec
"Vaš otrok bo bolj sproščen, če bo vedel, kaj ga čaka v bližnji prihodnosti," trdi Jodi Mindell, ameriška strokovnjakinja za spanje. "Bolj sproščen kot je, lažje ga boste spravili v posteljo in hitreje bo zaspal."

Ko se malček uči jesti …
Slej ko prej bo vašega malčka zamikalo, da bi sam držal žlico, poskušal hrano spraviti nanjo in jo ponesti do ust. Seveda bo trajalo, da bo hrana na žlički in da bo z žličke odromala v usta. Pripravite se na nekaj packarije!

Koliko spanja potrebuje dojenček?
Spalni vzorci vašega dojenčka so edinstveni in jih določa tako njegov temperament in stopnja razvoja kot tudi okolje, v katerem se nahaja. Vendar lahko na splošno rečemo, da potrebuje novorojenček okoli šest tednov, preden začne ponoči spati dlje kot podnevi.

BLOG: Otroku ne bije srce!
PMS - kot vsak mesec tudi ta. Boleče prsi, pomanjkanje volje do hrane, krči. Na prvi pregled pri ginekologu sem čakala 10 dolgih dni. Kako čudovito bi bilo, če bi vse nosečnice delovale po enakem sistemu in bi zmeraj dobila željeni odgovor na vprašanji, kaj se z mano dogaja, in ali je to v redu.

BLOG: V vrtincu nosečnosti
Prebava ... Kaj je to? Donat bi moral biti moj sponzor! Ker pa zaprtje ne bi bilo dovolj, sem še napihnjena. Kot da bi požrla žogo (vsaj vem, kako bom izgledala čez nekaj mesecev)!

BLOG: Breme skrivnosti
Pred novim letom mi je oče poslal voščilnico, v kateri je napisal, da upa, da se nama bo kje kaj "zalomilo" in bo letos postal dedek. Ko sva mu povedala, je bil tako zmeden, da ni vedel, kaj bi rekel.

Nasveti za nakup: otroška kad
Dokler vaš dojenček ne more samostojno sedeti, kar se večinoma zgodi pri šestih mesecih, lahko kopanje v banji za odrasle prinese več težav kot prednosti.