lažje

Simptom nosečnosti, ki se lahko ohrani še dolgo po porodu
Ste kar naenkrat začeli opažati, da vse bolj pozabljate na dogovorjene sestanke, reči in obveznosti? Strokovnjaki pojasnjujejo, zakaj prihaja do tega simptoma nosečnosti in kdaj lahko pričakujete, da se bo stanje znova vrnilo na stare tirnice.

10 stvari, ki jih morajo vedeti novopečeni starši
Mamica štirih otrok s 14-letnimi izkušnjami v materinstvu je na svojem blogu objavila nasvete, ki naj jim sledijo novi starši, da bodo lažje preživeli prvo leto starševstva.

SPAR Slovenija podaril 10.000 evrov otrokom z učnimi in bralnimi težavami
Marca je SPAR Slovenija na svojih policah ponudil posebne testenine SPARBECEDA v obliki vseh 25 črk slovenske abecede. Z njimi je v svoji aplikaciji SPAR plus na zanimiv način spodbudil otroke in njihove starše, da z igro krepijo besedni zaklad. Projekt SPARBECEDA pa je imel tudi dobrodelno noto. SPAR Slovenija je v četrtek, 19. maja, svečano predal donacijo v skupni vrednosti 10.000 EUR trem izbranim ustanovam, ki pomagajo otrokom z učnimi in bralnimi težavami. To so Center za izobraževanje, rehabilitacijo, inkluzijo in svetovanje za slepe in slabovidne IRIS, Zavod Mavrični bojevniki, kjer nudijo pomoč mladim z motnjo ADHD (motnja pozornosti in hiperaktivnosti) in Bravo – društvo za pomoč otrokom in mladostnikom s specifičnimi učnimi težavami.

Medgeneracijski vzorci: 'Ne bom kot moja mama ali oče'
Vsi si želimo biti najboljši starši in včasih to lahko pomeni tudi, da ne želimo ponavljati določenih vzorcev ali prijemov vzgoje, ki smo jih bili deležni sami. A zarečenega kruha se največ poje, zato pogosto počnemo prav to, kar so počeli naši starši oziroma skrbniki.

Težave, s katerimi se soočajo učenci z disleksijo
Od 6 do 10 odstotkov učencev ima disleksijo. Težje se učijo črke, s težavo tekoče berejo, imajo težave s pomnjenjem, počasneje rešujejo naloge ... Učbenikov zanje na državni ravni ni, za olajšanje šolanja se trudijo učitelji in starši. Kako jim lahko olajšamo izzive ob učenju branja, je pojasnila dr. Tanja Černe, prof. defektologije, zaposlena v Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Ljubljana.

'Sumim, da imajo dojenčki vgrajen višinski radar'
"Sumim, da imajo dojenčki vgrajen višinski radar," se je zadnjič pošalil novopečeni očka. "Sinko ni zadovoljen, če sedim. Z njim v naročju moram stati in ga stoje pestovati, da preneha jokati in se dokončno potolaži," je opisal. Ni edini, ki je opazil, saj starši res lahko pogosto vidimo, kako dojenčki običajno prenehajo jokati, ko jih vzamemo v naročje, jih stoje pestujemo in nežno zibamo v hoji sem ter tja. Vzrok za tovrsten odziv so iskali tudi v raziskavi.

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti
Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Kakšne so posledice klofut in šeškanja?
Kaznovanje otrok je tema, ki vedno sproža precej polemik. Nekateri zagovarjajo kaznovanje, drugi ne. Kaj telesno kaznovanje sploh pomeni za otroka in zakaj lahko pusti posledice tudi v odraslosti?

Zgodaj brez plenic: dojenček 'pove', samo 'slišati' je treba
Mamica dveh otrok in vzgojiteljica Mojca Vrbnjak je imela kot otrok pogosto plenične izpuščaje in vnetja ter težave z izločanjem. Misel, da bi se njen otrok srečal z enakimi bolečinami, ji je pomagala najti novo, malce drugačno pot. Njeni otroci nikoli niso imeli vnetij in njihova koža je svobodno dihala, metodo zgodnjega izločanja pa sedaj uči tudi druge starše.

Življenje z introvertiranim otrokom
Le kateri starš si ne želi srečnega in zadovoljnega otroka? Po svojih najboljših močeh jih usmerjamo, da bi bili karseda pripravljeni na življenje. Beremo knjige o starševstvu, raziskujemo najboljše strategije vzgoje ter iščemo nasvete pri lastnih starših in prijateljih. A velikokrat mnogi nasveti izvzemajo dejstvo, so nekateri otroci introvertirani. Zelo pogosto se jih zamenjuje za sramežljive, kar pa ni isto. Starši lahko opazijo, da se njihov otrok ne druži toliko z vrstniki in čas raje preživlja sam, bere ali se ukvarja z ostalimi individualnimi dejavnostmi.

Ko zaradi pluska ni sreče in veselja
Izostanek menstruacije, nenavadna slabost in drugi znaki, ki kažejo, da v vas raste novo življenje, vas lahko presenetijo tudi, ko je otrok zadnja stvar, o kateri razmišljate. Kako se soočiti z nepričakovano nosečnostjo skozi vidik čustev?

Ključni spomladanski kosi nosečniške garderobe
Če ste ena tistih žensk, ki veliko časa prebije pred omaro in razmišlja, kaj obleči, boste v obdobju nosečnosti ta čas podvojili, saj bo še težje poiskati udobne in modne kose, v katerih se boste počutili dobro. Zato smo za vas pripravili izbor ključnih kosov, ki vam bodo olajšali vsakodnevno izbiro oblačil.

Tako na naraven način odstranite madeže z otroških oblačil
Prisrčno je opazovati dojenčke, malčke in otroke pri jedi in vsi smo srečni, če radi zdravo in dobro jedo. A obenem vsi starši vemo, da za njimi pogosto ostanejo trdovratni madeži, ki jih je včasih izjemno težko odstraniti. Vseeno pa obstajajo načini, kako se jih rešiti na enostaven in popolnoma naraven način. Preverite!

So starši krivi, da otrok v šoli nima prijateljev?
Rezultati nedavnih raziskav so pokazali, da ena vrsta starševske vzgoje znatno vpliva na socializacijo in vedenje otroka v šoli. V nadaljevanju razkrivamo, za kateri način vzgoje gre in kakšne so lahko morebitne posledice ter rešitve zanje.

Kako pomagati otroku pri težavah v šoli?
Kaj lahko naredimo starši, ko se otrok sooča s težavami v šoli? Za vas smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov.

Otrok ima namišljenega prijatelja. Je to normalno?
Ste že kdaj zalotili svojega otroka, kako se pogovarja z nevidnim oziroma namišljenim prijateljem? Marsikateri starš se ob tem sprašuje, ali je to normalen del razvoja, ali gre morebiti za stanje, ki ga je treba vzeti resno. A brez skrbi, namišljeni prijatelji so v otroštvu precej pogost pojav, nekatere študije pa celo kažejo, da imajo ta ’odraslim očem nevidna bitja’ številne koristi. Preverite, kdo so namišljeni prijatelji, kakšno vlogo imajo in kdaj je kljub vsemu potrebna pozornost.

Kako pravilno negovati spolovilo fantka?
Veliko mladih mamic se po rojstvu sina spozna z diagnozo fimoze. Kaj to pomeni in kako jo lahko preventivno preprečimo, pa v tokratnem prispevku.

Boštjan Gorenc - Pižama: Že kot otrok sem rad bral kaj zabavnega, čudnega in obrnjenega na glavo
Eden izmed najbolj priljubljenih avtorjev, Boštjan Gorenc – Pižama, je že kot malček izjemno rad bral. Za knjige ga je navdušila babica, danes pa navdih iz rosnih let prenaša na svojega sina in številne druge slovenske otroke. Razložil je, kako ustvarja, pojasnil, zakaj bi morali vsi brati, in izdal nasvete, kako naj starši otroke navdušijo za branje. Razkril je celo, zakaj se ga je prijel vzdevek Pižama, in ne denimo Nogavica.

Kako uspavati dojenčka?
Vsak dojenček ima svoj ritem in potrebo po spanju. Nekateri že od samega začetka lepo prespijo noč do jutra, spet drugi pa imajo težave s spanjem in se neprestano zbujajo. Če ste kronično utrujeni, neprespani in željni nasvetov o tem, kako uspavati dojenčka, sledite spodnjim navodilom.

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni?
Da je vse več odvisnosti od spleta in televizije, pričajo vsakoletne raziskave različnih strokovnjakov. Tudi starši lahko pri otrocih opažamo porast zanimanja za spletne aplikacije in televizijske vsebine. Že zelo majhni otroci znajo odkleniti telefon, poiskati aplikacije za predvajanje risank in si jih tudi predvajati. Včasih smo precej navdušeni nad njihovim poznavanjem tehnologije, včasih pa je to precej zastrašujoče. Kdaj in kje potegniti črto? Na koga se obrniti, ko ugotovimo, da je naš otrok odvisen od tehnologije? Na kakšen način se zavarovati pred morebitnimi škodljivimi vplivi spleta in televizije?

Ko me otroci med enim stavkom tisočkrat prekinejo
Enkrat me je nekdo vprašal, ali lahko sploh kdaj končam stavek, ko so v bližini moji trije otroci. "Da, po navadi čez tri ali štiri dni," sem mu odgovorila.

Doc. Dr. Uroš Ocepek: 'Biti drugačen ni tako slabo, kot je bilo nekoč'
Učiteljski poklic prinaša s seboj različne zadolžitve in odgovornosti. Včasih je pestro, stresno in naporno, pa vendar se vsi učitelji strinjajo, da je, če ta poklic opravljaš s srcem, na koncu ves trud poplačan z uspehi in srečo učencev. Tokrat smo se pogovarjali s srčnim učiteljem, doc. dr. Urošem Ocepkom.

Pravila prehrane za male športnike
Otrok potrebuje za normalen razvoj primerno prehrano in gibalne aktivnosti. Če otroka vpišemo k dodatnim športnim aktivnostim pa moramo toliko več pozornosti nameniti temu, da se bo primerno prehranjeval. Za vas smo pripravili nekaj smernic.

Porod kot najbolj travmatična izkušnja
Vsaka ženska ima edinstveno porodno izkušnjo; za nekatere je to dogodek, ki se ga vedno znova rade spominjajo, za druge pa morda vir težkih občutkov ali celo travm. Če akt poroda spremljajo izrazito težka doživetja, lahko povzroči celo posttravmatsko stresno motnjo (PTSM).

Kako postaviti meje najstniku?
“To, da znamo otroku postaviti meje in pri tem dosledno vztrajati, je največja popotnica za njegovo življenje,” se strinjajo mnogi strokovnjaki. Toda katerih meja ni dobro pomikati in kdaj je bolje popustiti?

Telovadba za nosečnice, na katero prisegajo tudi slavne mamice
Tudi ve niste prepričane, kakšna telovadba za nosečnice je sploh varna? Naše razumevanje za vadbo med nosečnostjo in takoj po porodu je v zadnjih letih precej napredovalo. Ste pred nosečnostjo telovadile z namenom izgube odvečnih kilogramov? No, naslednjih devet mesecev se bo številka na tehtnici strmo pomikala navzgor, a tokrat ni razlogov za preplah.

Kakšne so lahko posledice prezgodnje pubertete?
Obdobje pubertete je lahko izjemno težko in stresno, še posebej, če se začne odvijati zgodaj, ko otrok še ni čustveno zrel za spremembe, ki jih to turbulentno obdobje prinaša s seboj. Takrat moramo biti starši izjemno previdni in potrpežljivi.

Učitelj Jaka Lipar: "Več znaš, več veljaš!"
"Biti učitelj mi pomeni vse. To je moje poslanstvo in v tem uživam. Vsakodnevno predajanje znanja malim junakom mi pomeni največ," nam je zaupal učitelj fizike Jaka Lipar in se pošalil: "Ne bom pozabil letošnje valete, saj sem za darilo prejel kar veliko drevo, in sicer lipo. Še dobro, da se ne pišem Hrastar." Pogovor z njim si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Sadfishing – ko najstnik išče pozornost z deljenjem svojih stisk na spletu
V poplavi številnih trendov, ki smo jim priča v današnjem času, v oči bode tudi ’sadfishing’, ki je neke vrste iskanje pozornosti in podpore na spletu z izpostavljanjem svojih težav in stisk. Težava nastane, ker poleg podpore, sočutja in pozornosti, najstnik lahko v odgovor dobi ravno nasprotno – norčevanje in druge vrste verbalnega nasilja, kar situacijo še dodatno poslabša. Ker družbeni mediji postajajo vse večji del otrokovega življenja, je pomembno, da starši poznajo ta trend in kaj vse prinaša.

Kako pripraviti otroka za šolo v naravi?
Šole v naravi se nekateri veselijo, spet drugi bojijo, ker niso pripravljeni na ločitev od svojih staršev, tretji pa lahko doživijo večje ali manjše krize kar na samem izletu. Za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, kako lahko svojega otroka pripravite na brezskrbno in veselo druženje s svojimi vrstniki.