Bibaleze.si

krog

Blog
22. 07. 2022 04.15

"Ojoj, kar brez nogavičk je vaš dojenček?!"

"Ampak poletje je, zunaj je 30 stopinj Celzija. Jaz sem tudi brez nogavic," sem odgovorila neznani teti, ki se je kar sama razglasila za poklicano "rešiteljico" mojega dojenčka. "Ja, vendar on je DOJENČEK," je poudarila.

Prosti čas
18. 06. 2022 04.15

5 idej za preživljanje prostega časa na svežem zraku

Pred nami so vse toplejši dnevi, ki jih radi preživljamo zunaj, še posebej s svojimi najmlajšimi, zato smo za vas pripravili nekaj idej, kako se lahko zabavate skupaj. Več o tem pa v nadaljevanju.

Razvoj otroka
09. 05. 2022 05.00

Se vaš otrok sooča z debelostjo? Tako mu lahko pomagate

Zaradi različnih dejavnikov, kot so pomanjkanje gibanja, aktivnosti, prekomerna poraba časa za sedenje pred računalnikom, pretiran vnos sladkorjev in nezdrave prehrane ipd., ima vse več otrok težave s prekomerno telesno težo. Kako jim pomagati?

Zdrav otrok
27. 02. 2022 05.00

Kako uvajati zelenjavo?

Pogosto pri uvajanju zelenjave starši obupajo prezgodaj, meni prehranska strokovnjakinja Andreja Širca Čampa s Pediatrične klinike. “Ko med četrtim in šestim mesecem začnejo uvajati zelenjavo in jo otrok zavrne prvič, drugič, tretjič in četrtič, zaključijo, da ne mara bučk (ali druge zelenjave). Toda pri dojenčku je treba vztrajati vsaj osemkrat do enajstkrat, nekateri pravijo tudi petnajstkrat.”

Družina in odnosi
17. 02. 2022 06.00

Terapevtka: 'Ljudje se čutijo upravičene soliti pamet staršem'

Popolni otroci ne obstajajo, medtem ko obstaja veliko otrok, ki ne doseže vseh pričakovanj družbe in so zaradi tega ožigosani kot problematični. Starši v teh primerih bijejo bitke ne samo pri vzgoji, ampak tudi s tistimi, ki jih obsojajo na vsakem koraku. "Okolica, ki starše in njihove otroke obsoja, ničesar ne rešuje in samo veča stisko vseh vpletenih," pravi terapevtka Aleksandra Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine: "Vidim, da veliko doprinese tudi to, da vidimo, da se tudi drugi starši spoprijemajo s podobnimi težavami."

Šola in splet
26. 01. 2022 07.48

Srednje šole: Kdaj in kako bodo potekali letošnji informativni dnevi?

V letošnjem šolskem letu osnovnošolsko izobraževanje zaključuje 19.881 učenk in učencev, medtem ko jih je lani v tem obdobju šolanje na osnovnih šolah zaključevalo vsega skupaj 19.191 devetošolcev. Na različnih srednjih šolah je na voljo skupno kar 25.198 prostih vpisnih mest, medtem ko jih je bilo lani razpisanih nekoliko manj, in sicer 24.140. Kako pomagati otroku pri izbiri srednješolskega programa in kateri datumi so pri tem pomembni?

Družina in odnosi
14. 01. 2022 08.27

Ustvarjanje družinskega drevesa z otrokom

Ustvarjanje družinskega drevesa predstavlja enega najpogostejših načinov vizualnega dokumentiranja preteklosti neke družine. Gre za aktivnost, ki krepi otrokovo ustvarjalnost, obenem pa mu pomaga spoznati svoje prednike, razvijati identiteto in okrepiti zanimanje za preteklo življenje. To je lahko lep spomin na pretekle generacije in obenem igra, ki otroku pomaga pri razumevanju njegovih korenin.

Družina in odnosi
11. 01. 2022 08.06

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?

Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

Očkov kotiček
23. 12. 2021 12.07

Čustveno inteligentni očetje imajo srečnejše otroke

Tradicionalna vloga očeta je pogosto pomenila tudi čustveno razdaljo med očetom in otrokom. Tradicionalni oče je namreč vzgojo in nego otroka vse do obdobja najstništva prepuščal materi. To se v zadnjem obdobju precej spreminja in očetje so stopili v ospredje. Raziskave so pokazale, da so otroci takšnih očetov veliko samozavestnejši in srečnejši. Preverite, zakaj.

Problematični najstnik
16. 12. 2021 19.01

Tako lahko pri najstniku prepoznate znake uživanja drog

Mladostniki so kot ena najbolj ranljivih skupin v družbi lahko vsakodnevno izpostavljeni prepovedanim drogam in pogosto hitro podležejo. Tudi v Sloveniji. Preverite, kako lahko kot starši opazite znake, da vaš otrok uživa droge, kako se odzvati in kje poiskati pomoč!

5KA
22. 11. 2021 08.49

So obšolske dejavnosti za otroka zabava ali obremenitev?

Ponudba obšolskih dejavnosti je danes izjemno pestra in raznolika, mnenja staršev pa so velikokrat deljena. Eni bi radi svoje otroke vključili v čim več dejavnosti, spet drugi pa trdijo, da bi morali imeti otroci več prostega časa za sprostitev in prosto igro. Pri osnovnošolskih učiteljih smo preverili, kakšna so njihova priporočila.

Problematični najstnik
15. 11. 2021 04.45

Pot iz primeža drog ni lahka, a obstaja, tako lahko starši pomagate

"Zasvojenost lahko postane del vsake družine – revne ali bogate, z nižjo ali visoko izobrazbo, verne ali ateistične ... Formule tukaj ni, droga pa je," opozarjajo v Društvu UP za pomoč zasvojencem in njihovim svojcem. Razložili so, kako lahko starši delujejo preventivno in kam se obrniti po pomoč, če otrok posega po drogah.

5KA
08. 11. 2021 09.50

Napake, zaradi katerih otroci popustijo v šoli

'Kar je naučeno v mladosti, je vklesano v kamen,' pravi indijanski pregovor. Zato je zelo pomembno, kako bo otrok ali mladostnik dojemal šolo in sam proces izobraževanja.

Za mami
05. 11. 2021 14.16

Olje, ki bo nahranilo vaše lase, obraz in roke

Če vam zmanjka lepotnih izdelkov, posezite po ricinusovem olju, ki pomaga pri koži, razpokanih petah, šibkih trepalnicah ... Ricinusovo olje vam pomaga rešiti kar deset lepotnih težav.

Novice
20. 09. 2021 08.05

Tjaša Š. Troha: 'Za srečo je potrebna svoboda, za svobodo pa pogum'

»Človeško nepopolna in s tem popolnoma človeška,« zase pravi Tjaša Š. Troha, mama 5 otrok, diplomirana medicinska sestra, certificirana praktikantka metode ThetaHealing in certificirana izvajalka metode tapkanja, ki nosi v sebi veliko željo pomagati žalujočim in trpečim ob izgubi bližnjih. Tudi sama se je soočila z izgubo otroka, ki je zaznamovala njen pogled na svet in jo popolnoma spremenila. O tem in marsičem smo se z njo pogovarjali v spodnjem intervjuju.

Partnerski odnosi
02. 09. 2021 08.04

'Otroka me sprašujeta, zakaj je oči odšel'

"Otroka me sprašujeta, zakaj je oči odšel. Zakaj je odšel, čeprav pravi, da nas ima še vedno rad. Zakaj ne moremo še naprej živeti skupaj ..." je žalostna mamica, ki se je pred kratkim razšla s partnerjem. Preverite, kako lahko pomagate otrokom in sebi ob ločitvi.

Malček
16. 08. 2021 05.00

10 najboljših iger za predšolske otroke

Igra je spontana, ustvarjalna aktivnost, ki jo zasledimo v različnih obdobjih človekovega življenja in ne le v otroštvu, pri čemer je v predšolskem obdobju igra otrokova prevladujoča dejavnost. Za vas pa smo pripravili deset najbolj zabavnih iger za predšolske otroke.

Očkov kotiček
02. 07. 2021 07.48

Matt Damon: 'Nočem, da so moji otroci razvajeni pamži'

Odraščanje v glamuroznem Hollywoodu pravzaprav ni tako bleščeče, kot je morda videti na prvi pogled. Le otroci slavnih vedo, koliko odrekanj, koliko zamujenih trenutkov in praznih razkošnih vil je treba doživeti, da bi podprli uspeh staršev. Veliko jih zaradi razkošja in na drugi strani pomanjkanja pozornosti staršev zaide s poti. To pa je tudi največji strah hollywoodskih očetov.

Partnerski odnosi
07. 06. 2021 07.56

Obstaja ena navada, ki je pomembna za srečen zakon

Izmed vseh parov, ki se poročijo, samo trije od desetih v zakonu ostanejo srečni, trdi psiholog Ty Tashiro v svoji knjigi 'The Science of Happily Ever After'. V začetku sedemdesetih se je pojavil trend rasti ločitev poročenih parov, ki se z vsakim desetletjem še povečuje. Kaj je razlog za to in katera navada je tista, ki je odločilna za srečen zakon? Preverite.

Problematični najstnik
10. 05. 2021 07.45

Ob epidemiji tudi porast motenj hranjenja. Kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč?

Anoreksija se lahko pojavi že pri osmih letih in velja za najtežjo obliko od vseh motenj hranjenja, saj prinese največ posledic, pojasnjuje Andreja Modrin Švab, psihologinja in geštalt psihoterapevtka, vodja Svetovalnice za motnje hranjenja MUZA v Ljubljani. Je pa anoreksija zgolj ena od motenj hranjenja, ki lahko prizadenejo tudi otroke, je dodala in razložila tudi, kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč.

Novice
03. 04. 2021 07.00

Na 10. zasavskem humanitarnem teku ozaveščajo o cerebralni paralizi

Letošnje leto bo v Trbovljah potekal 10. zasavski humanitarni tek. Na njem bosta Igor Gošte in Sabina Karaman tekla simboličnih 10 ur za družine, ki imajo otroke ali odrasle s cerebralno paralizo.

Zdrav otrok
24. 03. 2021 07.36

Kronično zaprtje pri otroku – kako pomagati?

Zaprtje pri otroku se lahko pojavi zaradi bolezenskih vzrokov, veliko pogosteje pa predstavlja zgolj funkcijsko motnjo. V tem primeru govorimo o kroničnem funkcionalnem zaprtju.

Očkov kotiček
19. 02. 2021 07.19

Študija razkriva: 'Biti očka pomeni biti mlajši'

Otroci nas spodbujajo k temu, da smo aktivnejši, da smo konstantno v pogonu, se gibamo, tekamo, jih lovimo, se z njimi igramo in na splošno bolj skrbimo za telesno aktivnost. Posledično se očetje starajo počasneje od moških, ki nimajo otrok.

Novice
30. 11. 2020 07.48

Svarila pred koronageneracijo ali zakaj je športna vzgoja tako pomembna kot matematika

"Otroci so zelo iskreni. Tako so recimo v prvem valu epidemije učenci svoji razredničarki povedali, da včasih sploh niso odprli učne priprave za šport, kaj šele da bi opravili zadane naloge. Toliko dela so imeli z drugimi predmeti, da šport ni prišel na vrsto. Omenjeno je bilo zame šokantno," je opisala učiteljica športne vzgoje in mamica dveh. Da, res. Splet okoliščin, ko so otroci ostali brez fizičnega pouka športne vzgoje in brez treningov, njihovo gibanje v domačem okolju pa je bilo precej omejeno, je pustil velike posledice.

Novice
03. 11. 2020 07.53

Željko Ćurić: 'Ne zavedamo se, da smo za svoje otroke bogovi in boginje'

Kako otroci dojemajo določene situacije, je odvisno predvsem od tega, kako jih doživljajo njihovi starši, trdi Dr. Željko Ćurić, dr. med., ki je med drugim zdravnik, psihiater, komunikolog in soustanovitelj podjetja O.K. Consulting. Z njim smo se pogovarjali o stiski otrok in staršev v času koronakrize. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Trači
18. 09. 2020 15.10

Mamica treh razkrila bridkost odvisnosti od drog

Ljubljenka ameriške resničnostne oddaje 'Teen mom' ali Najstniška mama, je po petih letih spregovorila o svoji bitki zoper odvisnosti od trdih drog. Svojo odvisnost se je odločila zdraviti po tem, ko je zaradi nje izgubila zavest z dojenčkom v rokah.

Partnerski odnosi
17. 07. 2020 08.01

6 znakov čustvenega zanemarjanja v otroštvu

Kadar odraščate v družini, ki zavrača ali zanemarja vaša čustva, lahko to pusti velike posledice v odrasli dobi. Kako pozdraviti rane iz otroštva?

Izleti in počitnice
14. 07. 2020 13.46

Top ideje za izlete po Sloveniji

Zaradi vsakdanjega umirjenega ritma družinskega življenja le redko kdaj okusimo tisto vzhičenje in povišan srčni utrip, ki nam ga po žilah požene adrenalin. Če ste nekoliko bolj divjega duha, se z malčki v času šolskih počitnic odpravite na pravo adrenalinsko doživetje po Sloveniji.

Zdrav otrok
29. 06. 2020 08.06

Atopijski dermatitis: ''Mami, srbi!''

Atopijska koža otrok je zelo suha in občutljiva ter zahteva vsakodnevno dosledno nego in nenehne ukrepe, ki preprečujejo izbruhe bolezni. Simptom, ki najbolj prizadene kakovost življenja bolnikov in za katerega ni učinkovitega zdravila, je kronični srbež. Kronični srbež je po definiciji srbež, ki traja dlje od šestih tednov in prizadene vsakega bolnika z atopijskim dermatitisom. Za lajšanje srbečice zdravniki navadno predpisujejo antihistaminike, ki pa so le redko učinkoviti, saj histamin ni poglavitni mediator vnetja pri tej bolezni.

Za mami
29. 04. 2020 11.00

Adrijana Dimec: Materinstvo mi je uredilo prioritete, v najboljšem možnem smislu

Adrijana Dimec je mamica dveh nadobudnežev, influencerka, blogerka in žena slovenskega košarkarja in reprezentanta Žige Dimca. Kot nam je zaupala v pogovoru, so njihovi dnevi v karanteni vse prej kot dolgočasni, saj sta otroka ves čas v pogonu in Adrijana priznava, da lahko o času zase trenutno le sanja. "Ne pridem do trenutka, da bi rekla, evo, zdaj pa je vse delo opravljeno, otroci me ne potrebujejo, stanovanje je čisto. Nikoli se ne konča," priznava in dodaja, da si z Žigo kljub vsemu vsak večer vzameta čas zase, pa čeprav le eno uro. "Zvezo negujeva s 100-odstotno iskrenostjo, sprotnim reševanjem težav, pozornostjo in tako, da drug drugemu pripravljava dobro hrano. Recimo temu podkupnina. (smeh)"

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1071