Bibaleze.si

komunikacijo

Družina in odnosi
11. 01. 2022 08.06

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?

Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

Vzgoja in vrtec
05. 11. 2021 06.00

Javno sta priznala, da pretepata svoje tri otroke

Večina staršev današnjega časa je trdno prepričanih da šeškanje, udarci in ostalo fizično nasilje nikakor niso dopustni kot vzgojni ukrepi zoper otroka. Starši se vse bolj poslužujejo permisivnih vzgojnih načinov in sočutnega starševstva. Z otrokom se pogovarjajo, mu prisluhnejo, rešujejo težave na zrel in odgovoren način. Še vedno pa obstajajo tudi takšni, ki niso povsem prepričani, da je novodobna vzgoja pravilna in primerna.

Razvoj otroka
02. 11. 2021 10.27

Kako podpreti ali nadomestiti besedno komunikacijo otroka?

V istem trenutku, ko se rodimo na svet, začnemo s svetom tudi komunicirati. Z mimikami, kretnjami in kasneje tudi z glasom. Komunikacija je ena najpomembnejših človekovih veščin. S pomočjo komunikacije človek pove, o čem razmišlja, kako se počuti, česa si želi. Če ne govorimo, pa to še ne pomeni, da ne razumemo, ne slišimo, ne vidimo, ne opazujemo, ne sledimo dogajanju, ampak le da komuniciramo na drug način. Več o tem pa si preberite v spodnjem prispevku.

5KA
05. 10. 2021 08.07

Pogovarjajte se z otrokom o šoli

Predstavljamo vam pet korakov, s katerimi boste svojemu šolarju nekoliko olajšali letošnje šolsko leto.

Vzgoja in vrtec
13. 09. 2021 07.57

Zakaj je praznovanje rojstnih dni za otroka pomembno?

Pihanje svečk na torti, presenečenja, darila, družba prijateljev in veselje v zraku so najpogostejše asociacije, ko beseda nanese na praznovanja rojstnih dni. Gre za enega od družinskih ritualov, ki se močno vtisne v otrokov spomin, s tem povezane navade pa pogosto ponese tudi v odraslost.

Problematični najstnik
26. 08. 2021 07.44

Nasveti, kako se brezskrbno vrniti v šolo, vrtec in službo

Vsi vemo, kako je, ko naši otroci še zadnjič obiščejo vrtce in šole ter se z največjim veseljem prepustijo brezskrbnosti poletnih dni. Med počitnicami jim starši veliko raje zamižimo na eno oko in pustimo, da resnično uživajo v vsem, kar poletje prinese. A vsega lepega je enkrat konec, tudi počitnic, ki tako hitro minejo. Znova se začnejo priprave na novo šolsko ali predšolsko leto in v tem času je pomembno, da družina spet vzpostavi dnevno rutino.

Družina in odnosi
13. 08. 2021 07.47

Vse kar morate vedeti ob ločitvi

»Kdo je kriv? Kaj je šlo narobe in zakaj?« Vsaka ločitev za seboj pušča tisoč odprtih in nerazrešenih vprašanj, na katere ni vedno pravega odgovora. V nekaterih primerih pa se zdijo odgovori povsem jasni in vzbujajo najrazličnejša čustva, od žalosti, jeze, strahu in podobno. Pomembno je poudariti, da je treba iti naprej, ne glede na to, kako težko je, sploh če so vpleteni tudi otroci, ampak kako? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Razvoj in odnosi
24. 06. 2021 14.03

Kako ohranjati povezanost z najstnikom?

Kljub temu, da je obdobje najstništva povezano z razvijanjem neodvisnosti in iskanjem svoje identitete, otrok še vedno potrebuje varno bazo, ki mu jo nudijo starši. S povezovanjem gradimo bližino in zaupanje, ki je v tem času še toliko bolj pomembna. Izpostavljamo 6 temeljev, ki so ključni za ohranjanje dobrega odnosa z odraščajočim otrokom.

Novice
16. 06. 2021 12.13

Iskreno o tem, zakaj ne seksata

Ameriški zakonski svetovalec John Gray pravi, da imajo pari danes veliko redkeje spolne odnose, kot razglašajo mediji. Seveda je na svetu veliko spolnosti željnih žensk in moških, a po nekajletnem skupnem življenju postanejo pomembnejše druge stvari. Služba, skrbi, ustvarjanje doma, otroci ... in spolnost je kaj kmalu odrinjena na stranski tir.

Razvoj in odnosi
16. 06. 2021 11.07

Prvo britje ali ko vaš mali fant postaja moški

Prvi brki, redke in puhaste dlačice na obrazu vašega sina, so eden izmed prvih znakov, da vaš otrok odrašča in se spreminja v moškega. Nikar ga takrat ne zasipajte s šaljivimi komentarji in ne smejte se mu. Zanj to predstavlja pomembno prelomnico in del odraščanja, zato mu nudite oporo in nasvete, s katerimi se bo soočil s telesnimi spremembami v obdobju pubertete.

Novice
02. 06. 2021 09.09

Znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije

Letno pri od 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha. Nekateri otroci pozneje za podporo pri učenju govora ali kot samostojno komunikacijo uporabljajo slovenski znakovni jezik (SZJ), ki vsebuje prvine govorjenega jezika in katerega izvajanje poteka s kretnjami, mimiko, gibanjem telesa in govorom. V petek bosta znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije. Majhna zmaga in korak bližje k enakopravnosti za vse gluhe in naglušne osebe.

Novice
25. 05. 2021 08.01

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke

Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Intervju
05. 05. 2021 07.00

Saša Matko - na svet je privekala kot nedonošenka, danes je babica

"Poklic babice ni samo rojstvo otroka, je spremljanje od rojstva do smrti, so čudovite zgodbe, a hkrati tudi žalostne, včasih tudi zelo težke situacije," opisuje predsednica Sekcije medicinskih sester in babic, Saša Matko. "Vsakokrat se me dotakne lepa porodna izkušnja, zadovoljna starša, pa tudi zahvala tistih, ki so imeli težko porodno izkušnjo, pa jim je moja strokovna pomoč pomagala prebroditi vsaj malo težke trenutke. Tukaj sem še posebej ranljiva, kar mi ni težko pokazati, kljub vsemu sem samo človek in tudi sama mama," dodaja.

Novice
08. 04. 2021 08.05

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"

Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Novice
23. 11. 2020 09.51

Ali bi radi svoje otroke zaščitili pred spletnimi kriminalci?

Spolne zlorabe se širijo tudi na splet. Splet storilcem spolnih zlorab omogoča anonimnost, olajša jim dostop do otroka, nudi pa tudi hitro in enostavno širjenje datotek, ki prikazujejo spolno zlorabo otrok. Z otroki se pogovarjajte o njihovem udejstvovanju na družbenih omrežjih in spletu.

Vzgoja in vrtec
13. 11. 2020 07.59

Kako otroka naučiti sprejemanja drugačnosti?

Otroci se rodijo kot nepopisan list. Ne poznajo drugega sveta kot tistega okoli sebe, in starši smo tisti, ki jim ga moramo korak za korakom pomagati odkrivati. Pomembno se je pogovarjati o vseh temah, se informirati in širiti prijaznost ter razumevanje drug do drugega. Le tako bodo naši otroci zrasli v strpne, ljubeče in odgovorne odrasle.

Novice
16. 10. 2020 07.57

Še en krut obraz covid-19: prekinjeno in nedostopno šolanje

Zaradi izbruha novega koronavirusa se bo prenehalo izobraževati na milijone otrok. Še več bo lačnih, zlorabljenih, prisiljenih v otroško delo in v poroke, rekrutiranih v oborožene skupine. In tudi v Sloveniji so otroci, ki doma nimajo varnosti niti toplega objema.

Novice
25. 08. 2020 08.00

'Učenje na daljavo se težko primerja z učilnico'

Lansko šolsko leto je bilo zaradi globalne pandemije koronavirusa precej drugačno, kot smo ga bili vajeni doslej, številni pa se zdaj z negotovostjo že spogledujejo s pričetkom novega. Čeprav je šolska ministrica že sporočila, da se naslednji torek v šolo vračajo vsi učenci, je še vedno prisoten strah, da se lahko ob poslabšanju razmer to hitro spremeni, večji pa je tudi strah pred potencialnimi okužbami. Učitelji se medtem že pripravljajo na novo realnost, mi pa smo klepetali s Petro Zore, pevko skupine Bomb Shell, ki smo jo lani spoznali v šovu Znan obraz ima svoj glas, sicer pa tudi učiteljico 4. razreda v eni izmed ljubljanskih osnovnih šol.

Družina in odnosi
31. 07. 2020 12.54

Zakaj otroka ne smemo fizično kaznovati?

Vzgojne metode so se skozi čas spreminjale in tista vzgojna klofuta že dolgo ni več na seznamu sprejemljivih metod, saj so posledice, ki jih z nasiljem lahko povzročimo otroku, preprosto prehude.

Družina in odnosi
31. 07. 2020 07.55

Za vse žrtve nasilja: Tudi vaši otroci vas potrebujejo

Žrtev nasilja … Že samo poimenovanje zveni, kot da ste mrtvi, ampak niste, umrl je le en del v vas, tisti del, ki je verjel, da se vam to ne more zgoditi, da se to dogaja samo v filmih ali nekje daleč daleč stran. Zakaj bi vam nekdo, s katerim ste si ustvarili družino, gradili skupno prihodnost in še in še, naredil nekaj tako nedoumljivega? Prvič, drugič, tretjič … Udarci zagotovo bolijo, ampak to ni vaša edina bolečina, saj so pogosto priča družinskemu nasilju tudi tisti, ki jih imate neizmerno radi – vaši otroci.

Nega in zdravje
29. 06. 2020 08.08

Masaža dojenčka je mnogo več, kot si lahko predstavljamo

Pred 15 leti sem rodila sina in takrat sem iskala informacije o masaži dojenčka. Naletela sem na čudovito osebo, višjo medicinsko sestro, Mojco Kurent, ki je bila slovenska pionirka na tem področju. Podučila me je osnovnih prijemov masaže, katere točke je treba stimulirati. Najprej sem mislila, da gre zgolj za masažo, za dotikanje, božanje, z leti sem spoznala, da je prav to še dodatno poglobilo in okrepilo vez med mano in sinom. V nadaljevanju boste v intervjuju s strokovnjakinjo izvedeli, zakaj ima masaža tako močno sporočilno vrednost, zakaj izjemno gode dojenčku.

Spanje in dojenje
03. 04. 2020 08.30

Svetovalka za dojenje pojasnjuje, kako si lahko pomagate ob težavah

Postali ste mama in odločili ste se, da boste otroka dojili. Seveda lahko nastopijo tudi kakšne težave, kot je premalo mleka, otroček preveč spi, vdrte bradavice, mastitis itd. Za ustrezno pomoč in odgovore smo se obrnili na Bibino svetovalko Aleksandro Brlan, svetovalko za dojenje s certifikati Unicefa in Društva svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije.

Malček
19. 05. 2020 08.30

Kaj je selektivni mutizem?

Selektivni mutizem je redka in kompleksna anksiozna motnja, kjer otroci zaradi hudih občutkov tesnobe ne zmorejo verbalne komunikacije v specifičnih socialnih okoliščinah.

Porodnišnice
20. 04. 2020 09.00

Porod v porodnišnici Murska Sobota v času covida-19

Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali pri predstojniku ginekološko-porodniškega oddelka SB Murska Sobota, dr. Petru Janku, dr. med., spec. gin. in porod.

Partnerski odnosi
10. 04. 2020 11.09

Kakšne odnose tvorimo v partnerski zvezi in zakaj je tako?

Zakaj imamo takšen ali drugačen odnos s partnerjem, nam je na predavanju Ko se dvojina spremeni v množino, Izzivi v partnerskem odnosu, skušala prikazati Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka, partnerica, mamica dveh deklic, starih tri in šest let. Pojasnila nam je, da se potreba po čustveni navezanosti začne že v otroštvu in ima to velik vpliv tudi kasneje v odrasli dobi.

Malček
25. 03. 2020 08.02

Zgodbica, s katero otroku na lep način pojasnite trenutno situacijo

"Glede na to, da v zadnjem času psihologi pogosto opozarjamo na to, kako pomembno je, da trenutno situacijo na primeren način razložimo otrokom, sem pripravila priročno zgodbico o virusu," nam je zaupala mag. psih. Klara Vrbnjak, ki je napisala in tudi sama ilustrirala zgodbico o virusu z naslovom Majhna stvarca, velika nevarnost, ki si jo lahko tudi brezplačno prenesete.

Prosti čas
05. 03. 2020 08.41

Fantastičen trik z rižem in posebnim naukom za otroke

Na spletu smo zasledili zanimiv poskus pri katerem je mamica skupaj z otroci testirala, kakšen vpliv imajo grde in lepe besede. Test jih je pustil odprtih ust, otroci pa so zagotovo prejeli močno lekcijo, ki je ne bodo kar tako pozabili.

Resnične zgodbe
17. 02. 2020 12.56

V Sloveniji samo 4 primeri: Tian ima redko mutacijo gena STXBP1

Tian je borec, ki vas v trenutku osvoji s svojim nasmehom. Njegova mamica Katja Razgoršek nam je pripovedovala, kako se vsi družinski člani učijo od njega, kljub temu da se mora vsak dan soočiti s številnimi izzivi zaradi zdravstvenih težav, ki jih ima.

Najstniki
07. 01. 2020 07.48

Opozorite na nevarnosti, ki prežijo na internetu

Varnost na internetu je pri otrocih še toliko bolj pomembna, saj zlahka postanejo tarče ljudi s slabimi nameni. Opozorite otroka na potencialne nevarnosti, ki prežijo na internetu.

Dojenček
13. 11. 2019 07.29

Kdo je upravičen do enkratne denarne pomoči v občini Kočevje?

Občina Kočevje je po površini (563,7 km2) največja občina v Sloveniji, v njej živi 15.686 prebivalcev. Letos so prejeli do vključno septembra 98 vlog za enkratno denarno pomoč ob rojstvu novorojenca.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1052