komunikacija z otrokom

Največja napaka staršev!
Starši morajo vedeti, da prepiranje pred otroci nima pozitivnega vpliva na njih, predvsem jih to lahko čustveno prizadene. Prav tako se bodo kasneje v življenju težje odločali in soočali s težavami.

Najpogostejše starševske laži!
'Če ne boš nehal, te bom pustila tukaj!' in 'Če ne boš jedel špinače, ne boš nikoli močen!' sta samo dve od mnogih izjav, ki jih psihologi označujejo kot največje starševske laži. Zakaj starši lažemo svojim otrokom in kaj s tem pravzaprav dosežemo?

Jutranja naglica pred začetkom pouka
Ima vaš šolar zjutraj dovolj časa, da se v miru umije, obleče in zajtrkuje? Vsi v družini se organizirajte tako, da si ne boste v napoto in da ne boste zamudili niti vi v službo niti otrok pouka. In kar je najpomembneje – poskrbite, da bodo jutra brez stresa!

Zakaj se morajo otroci smejati?
Otroci se morajo smejati med igro, ko nekaj pripovedujejo, gledajo … skratka ves čas. Ob smejanju iz srca se sprošča hormon sreče, njihove mišice se sprostijo, počutijo se čustveno, psihično in fizično stabilni. Starši poskušajte jim omogočiti čim več takšnih situacij, ki bodo iz njih izvabile nasmešek.

Roditi z doulo - DA ali NE?
Doula je ženska, usposobljena za spremljanje bodoče mamice in njenega partnerja v času med nosečnostjo, med in po porodu. Je porod z doulo drugačen, kaj pravzaprav pomeni njena prisotnost in kako lahko pomaga bodočim staršem so vprašanja, na katera je odgovore iskala diplomirana psihologinja in doula Nina Jenštrle.

Kaj pravzaprav je avtizem?
Avtizem kot razvojna nevrološka motnja se kaže že v zgodnjem otroštvu, pravega vzroka zanj še ne poznamo. Kakšne obravnave in terapije so deležni slovenski otroci z avtizmom, smo se pogovarjali z dr. Alenko Vojska Kušar. V teku pa je dobrodelna akcija ''MALI KORAKI ZA VELIK CILJ'', s katero zbiramo sredstva za Društvo za avtizem DAN.

Kako najti skupen jezik z najstnikom?
Mnogi starši imajo napačno predstavo o tem, kaj so najstniška leta. Mladostnikom je treba priznati, da so takrat polni energije, veliko razmišljajo in imajo občutek za to, kaj je prav in ne. Razvijajo se v osebnosti, ki želijo biti neodvisne od staršev, in to lahko povzroči mnoge spore v družini. Kako najti pot do najstnika in kako komunicirati z njim? Z opozarjanjem na napake ali enakopravnim dialogom?

Največja napaka pri uvajanju otroka v vrtec
Vse bolj se bliža dan, ko bo mnogo naših malčkov prvič prestopilo vrtčevska vrata. Kako se pripraviti nanj in predvsem, kako otroka v teh zadnjih počitniških dneh pripraviti na nov začetek, smo se pogovarjali z vzgojiteljico Romano.

Kako otroku povedati za smrt bližnjega?
Knjig z nasveti, kako otroku razložiti, da ljube osebe ne bo več videl, je veliko. A kaj, ko te predstavljajo le podporo bližini in skrbi za drug drugega, ki jo vsaka družina izvaja na svoj edinstven način. V teh trenutkih sta ključna odprta komunikacija in odkrito izražanje čustev.

Ko rojstvo otroka postavi življenje na glavo …
Zaljubljenost, metuljčki v trebuhu, skupno gnezdece – skok iz ednine v dvojino. Včasih ne mine dosti časa, ko plusek najavi, da bo treba pripraviti otroško sobico. Odnos med partnerjema se vsekakor spremeni, pravi Sonja Beznik, specialistka za zakonsko in družinsko terapijo.

Kako pravilno otrokom postaviti meje
Da, pa naj se sliši še tako neverjetno: burni odzivi otrok v določenih okoliščinah nam sporočajo, da se zaradi nepoznavanja mej ne znajo primerno odzvati. Kako jim pomagati in mejo pravilno postaviti?

SEZNAM: Družabne igre za deževne dni
Deževni dnevi so kot ustvarjeni zato, da se družina zbere okrog mize in preizkusi svoje spretnosti ter znanje v različnih družabnih igrah. Zabave in smeha vam zagotovo ne bo manjkalo!

Odkrijte otroka v sebi
Izsledki iz raziskave Koliko smo nežni, ki jo je izvedla Milka, so pokazali, da smo zaradi vsakodnevnih obveznosti, pomanjkanja časa in stresa manj nežni do svojih najbližjih.

Kako strašne novice razložiti otroku?
Otroci si zelo hitro zapomnijo nekaj, kar so slišali po radiu ali videli na televiziji. Kako jim pojasniti strašne in grozljive novice, da zaradi njih ne bodo prestrašeni in imeli nočnih mor?

Partnerski odnosi na preizkušnji
V dolgoletni zakon se zelo hitro prikradejo preračunljivost, brezbrižnost in poniževanje, neprestana nesoglasja nadvladajo ljubeč odnos med partnerjema. Poskušajte obuditi zaljubljenost.

KOLUMNA: Zabavne govorne napake
Kaj nam je, priznajmo, velikokrat v največje veselje? Ko se komu kaj zareče, pomeša besede ali črke ali pa enostavno kar pove povsem izven konteksta. In tega je največ, ko se nekdo uči govoriti.

Kako pogosto se prepirajo zakonski pari?
Vas zanima kako pogosto se prepirajo zakonski pari in kaj je običajno jabolko spora? Potem preverite, kaj so ugotovili britanski strokovnjaki, ki so izvedli raziskavo med 3000 kandidati, in kaj nam je o slovenskih zakoncih povedala družinska terapevtka Sonja Beznik.

Festival 'Igraj se z mano' za pristen in iskren nasmeh
V Ljubljani od 24. 5. do 27. 5. 2011 poteka 5. mednarodni festival 'Igraj se z mano', širil pa se bo še v Maribor, na Muto in Jesenice. Prek iger želijo spodbuditi druženje in povezovanje otrok s posebnimi potrebami z ostalo populacijo.

Med nosečnostjo pomotoma operirana
Petra nam je zaupala zgodbo o svoji prvi nosečnosti. Ker so v laboratoriju po pomoti zamenjali njen krvni vzorec, je prišlo do zapletov, zaradi katerih so jo morali na koncu celo operirati.

Starši nove generacije
Starševstvo je vloga, ki v življenju predstavlja enega največjih izzivov, ob katerem rastemo iz dneva v dan in skupaj z otroki. Kljub temu je to ena najlepših vlog, kI jih v življenju odigramo.

VIDEO: Znakovni jezik za dojenčke
Z uporabo znakovnega jezika otrokom, ki še ne govorijo, omogočamo, da na enostaven in tudi nam razumljiv način izražajo svoje doživljanje, želje in potrebe. To olajša komunikacijo in omili frustracije zaradi nerazumevanja, ki so lahko v prvih letih življenja pogoste.

Igralna terapija tudi pri nas
Igralna terapevtka in psihologinja Petra Škof je v Novem mestu odprla Center za igralno terapijo, kjer pomaga otrokom s čustvenimi in vedenjskimi težavami.

Pogovor - hrana za otroške možgane
Pogovor ni stvar odraslih, še kako je pomemben tudi pri otrocih. Starši bi se morali pogovarjati že z novorojenčkom, to namreč pripomore k boljšemu in hitrejšemu razvoju govora.

MARTA ZORE: 'Pri vzgoji moraš imeti jajca!'
Energična pevka modrih oči in vedno nasmejanega obraza Marta Zore se že več let ne pojavlja v medijih. Ves ta čas pa je pridno ustvarjala glasbo in vzgajala svojega danes 12-letnega sina.

ALENKA REZA OLDROYD: 'Rojena sem pod srečno zvezdo!'
Simpatična vremenarka Alenka Reza Oldroyd pravi, da je rojena pod srečno zvezdo. Kljub težkim preizkušnjam v preteklosti je namreč danes srečna v vsakem trenutku.

Glasba koristi otrokovemu razvoju
Glasba za otroke ni le zabava, temveč je koristna tudi za njihov razvoj. Različni instrumenti, pesem in ples spodbujajo otroka k poslušanju ritma, razvijanju motoričnih in jezikovnih spretnosti ter fine motorike.

Telovadba za možgane
Brain Gym oz. telovadba za možgane temelji na predpostavki, da je telesno ali motorično učenje temelj vsega učenja. Človekovo gibanje je namreč povezano s čustvenimi in miselnimi dogajanji v možganih.

'Dvojezični' otroci
Da bo otrok odraščal ob dveh jezikih hkrati, navadno ni preprosta odločitev. Mešane družine so danes že nekaj vskadanjega. Posebnost pa je njihovo sporazumevanje. Dvojezičnost družino bogati, lahko pa prinese tudi kakšno težavo. Strokovnjaki menijo, da so otroci že rojeni jezikovni geniji.

Avtisti so … avtizma ni!?
Avtizem je razvojna motnja, ki je »na zunaj« ne vidimo. Pojavi se lahko v vseh družinah. Avtističhi otroci se najraje igrajo sami, njihova komunikacija je omejena ali pa je sploh ni. Motijo jih čisto običajne stvari. Najvarneje se počutijo v svojem svetu, po drugi strani pa so izjemno nadarjeni.

URŠKA DROFENIK: Odkrila je zaklad!
Priznana slovenska modna oblikovalka po rojstvu svoje prvorojenke ne dela več od jutra do večera, pač pa se posveča svojemu angelčku. Z življenjskim sopotnikom Markom Spolenakom sta se prav po zaslugi svetlolase Klare zbližala in prijetno pootročila.