ko

Tudi na kolesu ali rolerjih varno!
Otroci se na cesti ne znajdejo le kot pešci ali potniki v vozilih, ampak tudi med igro ali športom – na primer na kolesu ali rolerjih. Na agenciji za varnost prometa starše opominjajo, naj svoje otroke z zgledom učijo pravilnega ravnanja v prometu, ko so na kolesu oz. rolerjih pa naj poskrbijo za njihovo ustrezno varnostno opremo.

Na katerih šolah je največ dijakov?
Med več kot 150 srednjimi šolami v Sloveniji so po podatkih ministrstva za izobraževanje, znanost in šport največje tri zdravstvene šole, in sicer v Celju, Novem mestu in Ljubljani, ki jih je v minulem šolskem letu obiskovalo po več kot tisoč dijakov. Med slovenskimi gimnazijami je z 958 dijaki največja v Kranju.

Kako nad stres ob začetku šolskega leta?
Nekateri otroci gredo prvič v šolo, drugi bodo znanje črpali v višjem razredu, prav pri vseh pa začetek pouka povzroči stres. Ta je lahko pozitiven ali negativen. Kako lahko starši vplivamo na čim lepši začetek šolskega leta?

O tej novinarki govorijo vsi! Je naredila napako?
''Ne vem, kako bom nekega dne otroke poslala v šolo,'' je zapisala Courtney Friel na družbenem omrežju. Prvi dan šole je delala reportažo in med spraševanjem v jok spravila dečka.

Kršenju pravil lahko sledi prešolanje ali izključitev
Če učenec ali dijak v šoli krši šolski pravila, ga lahko doletijo vzgojni ukrepi. V osnovnih šolah za ta namen poznajo vzgojne opomine in kot najradikalnejši ukrep prešolanje na drugo šolo, v srednjih šolah pa opomine in ukore in kot najhujši ukrep izključitev iz šole.

Kdo vzgaja koga?
Kako vzgojiti otroka? To se sprašujemo vsi starši. Kako biti prepričan, da si na pravi poti? Očitno je vzgoja res bolj tako, malo po občutku, malo je odvisno od karakterja staršev, kar precej od karakterja otroka, veliko od volje in vztrajnosti staršev, nekaj od okolice in še kaj bi se našlo.

Kako naj otrok reagira?
Otrok mora znati reagirati, ko ga drugi maltretirajo. Ne sme samo s sklonjeno glavo pogledati v tla in biti tiho. Vedno mora o nasilju spregovoriti z učitlejem ali starši.

Zgodba, ki je skoraj nemogoča!
Brazilka ni vedela, da je osem mesecev noseča, mislila je, da jo le boli trebuh. Dejansko pa je rodila kar na straniščni školjki.

Grozljivo: nekdo v črnem plašču hodi po naselju in meče surovo meso na otroško igrišče
Svetovni splet je preplavila novica, ki prihaja iz mesta Gastonia. Posneli in fotografirali so namreč osebo, zavito v plašč, kako meče surovo meso na otroško igrišče.

Naredite sami okusen sadni jogurt!
Po devetem mesecu lahko otroku postrežete tudi mlečne proizvode in namesto kupljenih sadnih jogurtov lahko ponudite domačega, v katerem ne bo sladkorja in različnih aditivov. Če ga kaj ostane, pa lahko iz tega naredite odličen sladoled.

V prometu bodite zgled otrokom
Ko gre za varnost otrok v prometu, starši prepogosto razmišljajo, da se njim prometna nesreča ne more zgoditi, da se to dogaja drugim. Zato ne naredijo dovolj za pravilno pripenjanje v avtu, ne spoštujejo drugih udeležencev v prometu in ne upoštevajo omejitev hitrosti, opozarja predsednik zavoda Varna pot Robert Štaba.

Uvajanje v vrtec brez stresa
Se vračate nazaj v službo? Babica in dedek živita daleč? Potem vašega otroka čaka vrtec, kjer ga bo čuvala vzgojiteljica, oseba, ki jo še ne pozna. Prav tako ga v igralnici čaka skupina otrok, s katerimi se še ni igral. Kako ga privaditi na takšno spremembo?

Ali se nosečnica lahko tetovira?
Zdravniki niso prepričani, ali se lahko nosečnica tetovira, toda vseeno tega ne priporočajo. Pride namreč lahko do okužbe z virusi hepatitisa B, ali C, ali HIV, kar se lahko prenese na še nerojenega otroka.

Zakaj je pomemben dotik?
S številnimi raziskovanji so poskušali dokazati, kako pomemben je dotik za dojenčke in kako ključno je, da so takoj po rojstvu v neprekinjenem kontaktu s svojimi starši, še posebej mamo. Verjeli ali ne, dotik je nekaj, kar se najprej razvije, dokler je otrok še v maminem trebuhu. To se zgodi že tri tedne po zanositvi, ko marsikatera ženska pravzaprav sploh ne ve, da je noseča.

Nov otroški vrtec je tu!
Malčki v Destrniku, ki že dobro desetletje domujejo v starem delu šole, se bodo letos preselili v nov otroški vrtec. Občina je namreč s pomočjo evropskih sredstev zgradila vrtec, ki bo lahko sprejel okoli 110 otrok.

Čeprav o njej sanjarijo mnogi, jo je v četrtem mesecu nosečnosti mož prevaral z najboljšo prijateljico
Britanska starleta Katie Price se je javno pogovarjala s psihoterapevtom. Spregovorila je o svojem življenju in razkrila, kako se je počutila, ko se je na lastne oči prepričala, da jo mož Kieran Hayler vara z najboljšo prijateljico Jane Poultney.

Letos 21.800 prvošolcev
V zadnjih letih se v prve razrede znova vpisujejo večje generacije otrok, kar je predvsem posledica tega, da je leta 2006 število rojstev začelo rasti. Že v šolskem letu 2017/2018 bo število prvošolcev najverjetneje začelo znova upadati, saj se od leta 2011 število rojstev znova zmanjšuje. Letos bo v šolske klopi sedlo okoli 21.800 prvošolcev.

Veselje v družini Gorana Dragića
Goran Dragić, najboljši slovenski košarkar, je dobil drugega otroka. Po poročanju slovenskih medijev in objavah na Twitterju ga je z jokom tokrat razveselila deklica.

Vse bolj se zavedamo pomembnosti zajtrka
Slovenski mladostniki, stari 11, 13 in 15 let, vse pogosteje redno zajtrkujejo in vse manj je tistih, ki prepogosto uživajo sladkane pijače, je pokazala raziskava Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju med mladostniki v Sloveniji (HBSC 2014). Prvič po letu 2010 se je tudi zmanjšal delež čezmerno hranjenih in debelih mladostnikov.

Pred leti sta obnorela Slovence! Poglejte, kakšna sta danes!
Divji angel je argetinska telenovela, ki je pred leti zasvojila tako mlajše kot tudi starejše generacije pri nas. Poglejte, kakšna sta danes glavna junaka Natalia Oreiro in Facundo Arana.

Koliko obveznega pouka je v drugih evropskih državah?
Obvezno šolanje, ki ga pri nas predstavlja devetletka, je le v redkih evropskih državah krajše, v nekaterih pa traja 12 let. Tudi obseg obveznega pouka v tem času se med državami zelo razlikuje in sega od povprečno okoli 550 do 1000 ur v šolskem letu. Slovenski otroci imajo v osnovni šoli okoli 6300 ur obveznega pouka, povprečno okoli 700 na leto.

Začetek predprodaje subvencioniranih vozovnic za dijake in študente
Ponudniki javnega prevoza danes začenjajo s predprodajo subvencioniranih vozovnic za dijake in študente. Cene subvencioniranih vozovnic sicer ostajajo enake kot za preteklo šolsko leto. Ponudniki nakup v predprodaji priporočajo v izogib gneči na blagajnah v prvih dneh šolskega oziroma študijskega leta.

Kako pomagati otroku, ki je dehidriral?
Do dehidracije, ki po navadi spremlja bolezenska simptoma, kot sta bruhanje in driska, pride takrat, ko otrok ne pije dovolj. Kako mu lahko pomagate?

Nasveti za starše prvošolcev
En dva tri je vaš otrok dopolnil šest let in od slej ne bo več obiskoval vrtca, temveč bo septembra zakorakal v šolo. Da sprememba ne bo preveč stresna niti zanj niti za vas, vam ponujamo nekaj nasvetov.

Skrbelo ga je, da ga ne bom našla
Se še spomnite, kako ste preživljali vrtčevske dneve, oziroma bolj leta, če smo natančni. Sama se prav veliko ne spomnim, vseeno pa mi je v spominu ostalo nekaj dogodkov.

Kdaj lahko začne otrok uživati slive?
Slive so različne, vse vrste pa so zelo hranljive. Zdravju so koristne, saj telesu pomagajo ohranjati zdravo raven holesterola in uravnavajo prebavo.

Mislila je, da gre za zobobol, a izkazalo se je ...
Nosečnost je včasih naporna, toda v kombinaciji z rakom je še težja. Kanadska manekenka Elizaveta Bulokhova je bila noseča, ko so zdravniki od nje zahtevali, da zaradi raka splavi. Vseeno so na koncu našli rešitev: carski rez.

Njuna zgodba je inspiracija nešteto ljudem!
96-letni Tom in 92-letna Arnisteen Clark sta poročena že 68 let in preprosto ne moreta drug brez drugega. Njuna zgodba je inspiracija nešteto ljudem po vsem svetu.

Fotografija novorojenčka pod brazgotino, ki je mami in njemu rešila življenje
To žensko je bilo zelo strah carskega reza, dokler ni spoznala, da ji prav ta poseg lahko reši življenje. Tri dni po porodu si je umislila večen spomin.

Mame, ne prenašajte strahov na otroke
Otroci se rodijo s strahom pred tresenjem, padanjem in hrupom, druge strahove pa večinoma prenašajo na njih mame. Njeno prestrašenost lahko zazna že zarodek v trebuhu. V kasnejših letih pa se otroci spopadajo z različnimi strahovi.