ko dojenje

Morda presenetljivo: Tudi novorojenčki imajo lahko zobe – kaj so natalni zobje?
Morda se zdi presenetljivo, vendar se nekateri dojenčki rodijo z zobmi! Čeprav gre za redek pojav v pediatrični zobozdravstveni praksi, se lahko pojavijo natalni zobje, ki lahko povzročijo različne težave. Ti zobje niso pogosti, vendar so lahko znak različnih medicinskih stanj in v nekaterih primerih morda zahtevajo zdravniško oskrbo ali odstranitev.

Zbolela sem – naj preneham z dojenjem? Strokovni nasveti za mame
Na splošno lahko bolna mati še naprej doji svojega otroka. Materino mleko ima številne koristi za zdravje in pomaga zaščititi otroka pred okužbami in boleznimi. Pravzaprav, kadar je mati bolna, njeno telo proizvede specifična protitelesa, ki se z materinim mlekom prenesejo na otroka in tako nudijo dodatno zaščito.Vendar pa so v določenih situacijah potrebni previdnostni ukrepi za preprečitev prenosa bolezni na otroka. Več o tem v spodnjem prispevku.

Kako lažje dojiti: Preprost trik, ki vam bo olajšal življenje
Dojenje – naraven, a pogosto zelo zahteven del materinstva – je za mnoge mamice vir tako veselja kot frustracij.

Simptomi dehidracije pri otrocih – kdaj poiskati pomoč?
Pred nami so novi vroči dnevi – pomembno je vedeti, kako preprečiti dehidracijo pri otrocih! Otroci, še posebej dojenčki in malčki, so na vroči poletni temperaturi še posebej ranljivi. Prehitro lahko pride do dehidracije, zato je ključnega pomena pravočasno prepoznati simptome in vedeti, kako ukrepati.

Zakaj je konec dojenja poseben trenutek in kako se z njim soočiti
Med dojenjem se vzpostavi močna čustvena vez med mamico in otrokom. Ne glede na to, ali si dojila nekaj tednov ali več let, je lahko zaključek dojenja čustveno naporen. Za mnoge mamice je ta trenutek poln mešanih občutkov – žalosti zaradi konca intimnega obdobja in hkrati olajšanja zaradi vrnitve k vsakodnevnim rutinam.

Zmagala v teku na 100 km, medtem ko je dojila svojo dojenčico
Stephanie Case, ultramaratonka in pravnica za človekove pravice, je pred kratkim postala globalna senzacija, ko je zmagala na 100-kilometrski gorski preizkušnji v Snowdonii – medtem ko je na progi dojila svojo šestmesečno hčerko Pepper.

Hana Huljić Grašo: Občudujem ženske, ki nimajo pomoči, ne vem, kako jim to uspe
Hrvaška glasbenica in mama dveh otrok, Hana Huljić Grašo, je v iskrenem intervjuju spregovorila o porodih, okrevanju in materinstvu. Poudarila je tudi pomen podpore bližnjih ter razbila tabuje o carskem rezu.

Kdaj je čas, da ukinete popoldanski spanec?
Večina malčkov spi ponoči, potem pa še popoldne. Nekateri imajo tudi dva dnevna počitka. Pri približno dveh letih pa si otrok ne želi več imeti popoldanskega spanca, čeprav še vedno potrebuje od deset do dvanajst ur spanca. Kaj storiti v tem primeru? Do kdaj otrok potrebuje popoldanski spanec? Preverite.

Je zaradi dojenja ugasnila želja po spolnosti? Ne obupajte, ti nasveti vam bodo pomagali
Ste postali novopečena mama in si želite čim dlje dojiti svojega otroka? Obstaja pa le ena težavica, in to je pomanjkanje libida ali spolnega poželenja? Za vas imamo nasvete, kako po porodu in kljub dojenju znova obuditi željo po posteljnih aktivnostih.

Zakaj se pri dojenčku pojavijo trebušni krči in kako jih ublažiti?
Trebušni krči ali kolike so ena najpogostejših tegob, ki se pojavijo pri novorojenčkih in zaradi katerih se tudi starša lahko počutita popolnoma nemočna, saj dojenček lahko več ur skupaj neutolažljivo joka, kljub trudu, da bi ga pomirili. Kakšni ukrepi znajo pri tem pomagati?

Trije preizkušeni triki, s katerimi bo dojenček zaspal v nekaj trenutkih
Uspavanje otroka je lahko izziv za vsakega novopečenega starša. In po tem, ko dojenček končno zaspi, ga zbudi že vsak najmanjši šum. Zdi se, da starš v tej bitki praktično nikoli ne more zmagati, vendar pa obstajajo triki, ki bodo dojenčka ali malčka pomirili do te mere, da bo zaspal v najkrajšem možnem času.

Rihanna že tretjič noseča: Kaj se zgodi s telesom, ko si nosečnosti sledijo ena za drugo?
Pevka Rihanna je na letošnjem Met Gala dogodku razkrila, da pričakuje svojega tretjega otroka v treh letih. To je navdušilo njene oboževalce, saj je s partnerjem A$AP Rockyjem naznanila veselo novico. Vse to pa odpira vprašanje: kaj se dogaja z ženskim telesom, ko pride do več zaporednih nosečnosti.

Kako dojenčka odložiti v posteljo, ne da bi se zbudil?
Precej časa ste vložili v to, da je novorojenček zaspal, zdaj pa ga ne upate spustiti v posteljico zaradi strahu, da bi se prebudil. Vam je to kaj znano?

Prijazna manjša porodnišnica med Ljubljano in morjem
V središču Notranjske, med Ljubljano in morjem, stoji ena najbolj priljubljenih manjših porodnišnic v Sloveniji. V Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna, kjer mamice rojevajo že desetletja, si prizadevajo za visoko strokovnost, individualno obravnavo ter občutek varnosti in topline.

Naravni načini za pomoč dojenčku pri izraščanju zob
Izraščanje zob je lahko naporen čas – boleče dlesni, pomanjkanje spanca, neutolažljiva sitnost. Če vaš dojenček preživlja težke čase z izraščanjem zob, vam predstavljamo nekaj naravnih zdravil, ki so olajšala življenje mnogim družinam in bodo morda pomagala tudi vam.

Napake staršev, zaradi katerih dojenčki slabo spijo: Kako se jim izogniti
Starši, ki z veseljem in ljubeznijo sprejmejo svojega dojenčka, pogosto naletijo na izzive pri vzpostavljanju zdravih spalnih navad. Brez navodil za uporabo in s prilagajanjem na nov ritem vsakdana, pogosto naletijo na napake, ki vplivajo na otrokov spanec. Pomembno je, da starši upoštevajo določena pravila in rutine, ki so ključnega pomena za dober spanec dojenčka.

Načini, kako izboljšati vsebnost maščob v materinem mleku
Dojenje je čudovita izkušnja, a pogosto polna vprašanj. Kako lahko s preprostimi ukrepi izboljšate kakovost materinega mleka in zagotovite optimalno prehrano za vašega dojenčka? Preberite, kako.

'5 razlogov, zakaj sem se odločila podaljšati dojenje'
Podaljšano dojenje ni koristno le za dojenčke, ampak tudi za mame, ki pobirajo plodove tega posebnega obdobja. Neka mamica se je odločila na družbenih omrežjih deliti svoje razloge, zakaj je podaljšala dojenje svojega sina. Poglejte, kateri so.

Čiščenje noska pri dojenčku: Preprost vodič za starše
Novorojenčku ne morete reči, naj pihne skozi nos, očistiti mu ga morate vi. Za to lahko uporabite fiziološko raztopino, pomagate si lahko ali z majhnim aspiratorjem za nos, ali gazo, ali bombažnim robčkom. Prav tako je dobro, da v otroško sobico postavite vlažilec zraka ali posodico z vodo obesite na radiator in s tem povečate vlažnost v prostoru.

Tako blato vse lahko pričakujete pri dojenčku
Novopečeni starši se praviloma trudijo lepo skrbeti za svojega novorojenčka. Med drugim od prvega dne preverjajo, ali lepo pridobiva na teži, se lepo razvija, dovoljkrat odvaja ... Neštetokrat preoblečejo pleničke, čistijo ritke in so zelo pozorni na blato. Še posebej jih zaskrbi, če je "čudno". A pri novorojenčku so na prvi pogled morda res "čudni" pojavi v resnici nekaj popolnoma običajnega.

Tihi refluks pri dojenčku – kako prepoznati simptome?
'Tihi refluks' pogosto težko odkrijemo. Pri običajnem refluksu otrok izloči mleko, ki se je vrnilo iz želodca. Pri tihem refluksu se lahko mleko začne vračati, vendar ne doseže ust, po drugi strani pa se lahko mleko iz želodca vrne v usta in ga dojenček znova pogoltne. Kako prepoznati simtome?

7 stvari, ki se zgodijo, ko postaneš očka
Ko postanemo starši, se naš svet obrne za 360 stopinj. O tem, kakšne spremembe in novosti lahko pričakujete v vlogi novopečenega očeta, pa je iskreno spregovoril Ed Latimore, pisatelj in priljubljeni 'očka bloger'.

Porod v Slovenj Gradcu: mamice izkušnjo tudi pisno pohvalijo
Pozitivni odzivi in pohvale mamic potrjujejo, da je porod v slovenjgraški porodnišnici prijetna in pomirjujoča izkušnja. Porodnicam omogočajo čim več svobode pri izbiri načina poroda in lajšanja bolečin, pri čemer omogočajo različne položaje, porod v vodi, epiduralno analgezijo, TENS terapijo, aromaterapijo in celo shiatsu masažo.

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko
Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

Nasveti za uspešno in prijetno dojenje
Za uspešno dojenje je pomembno, da odstranimo vse dejavnike, ki bi lahko zmanjšali trajanje, učinkovitost in pogostnost dojenja. Za vas smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov za uspešno in prijetno dojenje.

5 razlogov, zakaj je za otroke pomembna rutina
Že od samega začetka, ko dojenčka prinesemo domov, nas zdravstveni delavci opozarjajo na pomembnost določene rutine. Pravzaprav z njo začnemo že v porodnišnici, ko nam na oddelku vsako jutro pokažejo, kako skrbeti za dojenčka, in nam pomagajo pri negi otroka. Umivanje, previjanje, preoblačenje v sveža oblačila, dojenje, spanje. Zakaj je ohranjanje rutine tako pomembno?

Kako vemo, da ima dojenček priraščen jeziček?
Ankiloglosija, splošno znana kot priraščen jeziček, je stanje, ki se pojavi, ko je trak kože pod jezikom krajši kot običajno, kar omejuje gibanje jezika. Ta na videz nepomembna težava ima lahko pomembne posledice tako za dojenčke kot za odrasle.

Kako se učinkovito pripraviti na prihod otroka?
Dobro je, da se starši pred prihodom otroka čim bolje pripravijo. Na ta način so lahko veliko bolj samozavestni in suvereni, prehod v starševstvo pa je olajšano. Preberite si napotke, s katerimi se boste počutili organizirane in pripravljene na dogodek, ki vam bo za vselej spremenil življenje: rojstvo otroka.

Porod na Ptuju: kjer prisluhnejo vsaki mamici in njenim željam
Posebnost ptujske porodnišnice, ki je ena manjših v Sloveniji, je individualni pristop k vsaki porodnici. So novorojenčku prijazni ter nudijo možnost poroda v vodi in omogočajo sobivanje partnerja.

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki
Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.