Bibaleze.si

kljub

Dojenček
20. 02. 2018 08.20

Kakšna je možnost preživetja novorojenčkov po svetu in pri nas?

Vsako leto življenje izgubi 2,6 milijonov dojenčkov pred dopolnjenim prvim mesecem. Največjo verjetnost preživetja imajo novorojenčki, ki se rodijo na Japonskem, Islandiji in v Singapurju, najmanjšo pa tisti, ki se rodijo v Pakistanu, Srednjeafriški republiki in Afganistanu, piše Unicef v danes objavljenem poročilu.

Novice
14. 02. 2018 08.54

Stavkajo v vrtcih in šolah

Na področju vzgoje in izobraževanja bo danes po navedbah šolskega sindikata Sviz v več kot tisoč zavodih stavkalo med 35.000 in 40.000 zaposlenih. V šolah ne bo pouka, za otroke bodo zagotovili le varstvo, tudi v vrtcih, kjer so ponekod organizirali le dežurne enote, bo program okrnjen. V Ljubljani bo v času stavke shod, pričakujejo 15.000 ljudi.

Partnerski odnosi
14. 02. 2018 08.10

Ljubezni v olimpijski vasi ne skrivajo

Številni znani pari, ki jih je združil šport, se podpirajo med seboj na zimskih olimpijskih igrah v Pjongčangu. Športniki pravijo, da jim je navzočnost partnerja na igrah v veliko pomoč, včasih pa jim je lahko tudi v napoto.

Resnične zgodbe
12. 02. 2018 08.10

Kar se je zgodilo v vrsti pred blagajno, je pristalo na internetu

Taylor Myers je zapisala, da neznanki v trgovini ni mogla pojasniti, da ima njena hčerka težko obliko ADHD in da se trudi z vzgojo po najboljših močeh. Njena objava na družbenem omrežju je izzvala številne komentarje.

Ideje za prosti čas
07. 02. 2018 08.09

'Vsakdo od nas je lahko junak!'

Matic Slapšak nas je popeljal v svet pravljic, kjer so doma drugačni, netipični junaki: lena mravljica, raziskujoč polž, ošabna breza in drugi, kjer gre za boj med dobrim in slabim. Starši, ki berejo njegove pravljice otrokom, bosod spoznali, da se tudi v njih vedno znova skriva poučen nauk.

Zdrav otrok
06. 02. 2018 08.28

Osebe z epilepsijo niso bolniki

Letošnji mednarodni dan epilepsije bo potekal pod geslom Epilepsija niso le napadi. Ljudje z epilepsijo se srečujejo tudi s čustvenimi, umskimi in socialnimi posledicami te bolezni, zato je te treba preprečevati s širjenjem vedenja ter tako z odpravljanjem strahov, je poudaril predsednik društva Liga proti epilepsiji Slovenije Matevž Kržan.

Pravljična škatla
01. 02. 2018 08.12

Petletnico bo zdaj poznala vsa Slovenija!

5-letna Neja iz Ajdovščine si pravljice izmišlja s svojo nono. Skupaj sta se spomnili tudi te, ki sta jo naslovili Čudežne nogavičke ter jo prijavili na naš natečaj za najboljšo pravljico. Kako vesela je bila Neja, ko je izvedela, da je zmagala, in bodo to, kar je nastalo v njeni domišljiji, lahko slišali otroci iz vse Slovenije! Spremljali smo, kako je njena pravljica postala Lahkonočnica.

Nosečnost
31. 01. 2018 09.19

Ali kajenje med nosečnostjo škodi?

V Sloveniji kadi skoraj četrtina odraslih prebivalcev, ki so v večini primerov začeli kaditi že kot najstniki. Večina jih kadi redno, vsak dan. Zaradi bolezni, povzročenih s kajenjem, v državi umre vsako leto 3600 prebivalcev. Dan brez cigarete, ki ga zaznamujemo danes, lahko zato kadilcem pomeni priložnost in spodbudo za opustitev kajenja.

Družina in odnosi
30. 01. 2018 08.09

Mama na dojenčkov jok reagira v petih sekundah

Mamini možgani gredo skozi številne procese, da se navadijo na novo vlogo. Strokovnjaki so ugotovili, da imajo prirojen materinski instinkt.

Novice
29. 01. 2018 09.35

Opozarjajo na pojav zasvojenosti

Sistem za zgodnje opozarjanje na pojav novih psihoaktivnih snovi je zaznal, da otroci in mladostniki, zlasti na območju Kranja, uporabljajo izdelke, ki vsebujejo fenibut. Ta lahko povzroča zasvojenost, dlje časa trajajoča uporaba pa vodi v okvaro ledvic in maščobno degeneracijo jeter, so objavili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Novice
26. 01. 2018 08.36

Pri 50. letih drugič noseča

Ameriška senatorka Tammy Duckworth je v torek na Twitterju sporočila, da je znova noseča. 49-letna demokratska predstavnica zvezne države Illinois bo prva senatorka, ki bo rodila med mandatom, če bo šlo seveda vse po sreči. Svojega drugega otroka naj bi rodila v aprilu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Resnične zgodbe
19. 01. 2018 08.25

Dveletnica je imela izpad besa. Kar je sledilo, je postalo viralen hit

Potem ko je imela dveletnica izpad besa v restavraciji, je Clint Edwards napisal pismo vsem neznancem, ki so strmeli vanj. Obenem se je tudi spomnil, da je bil včasih tudi on takšen. To se je zgodilo lani, toda objava se še vedno širi po družbenih omrežjih.

Zdrav otrok
18. 01. 2018 08.17

Ali mrzle jedi povzročijo angino?

Mnogi starši, preden postrežejo otroku jogurt iz hladilnika, ga nekaj minut pustijo stati na sobni temperaturi ali segrejejo v topli vodi. Še vedno je zelo razširjeno prepričanje, da mrzle jedi povzročajo bolečine v žrelu. Ali to dejansko drži, smo se pozanimali pri otorinolaringologu.

Družina in odnosi
17. 01. 2018 08.11

Ali boste ob nesreči na smučišču v tujini deležni nujne zdravstvene storitve?

Z evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja boste ob nesreči na smučišču v tujini deležni nujne zdravstvene storitve pri zdravnikih in zdravstvenih ustanovah, ki so del javne zdravstvene mreže, a kot opozarjamo na ZPS, to ni garancija, da ne bodo potrebna določena doplačila.

Zdrav otrok
09. 01. 2018 09.19

Ošpice v Sloveniji: kdo je zaščiten, komu se svetuje še en odmerek in kako do njega

V Sloveniji so bile ošpice dolga leta najpogostejša nalezljiva bolezen. Od leta 1968, ko smo pri nas uvedli obvezno cepljenje proti ošpicam, je število bolezni začelo upadati. Zadnja epidemija ošpic je bila pri nas v letih 1994/95, se pa še vedno pojavljajo posamezni primeri. Preverite, kaj storiti, če ste bili rojeni pred letom 1960 in kaj v primeru, če ste dobili le en odmerek cepiva.

Malček
09. 01. 2018 08.18

Kako uspešno nad čustvene in vedenjske težave pri otroku?

Vsi starši želijo svojim otrokom najboljše in tudi stremijo k temu, da jim ponudijo ljubeče okolje za odraščanje. Kljub vsemu pa ima lahko otrok čustvene in vedenjske težave, ki jih je dobro pravočasno prepoznati in ustrezno zdraviti. O zdravljenju čustvenih motenj smo se pogovarjali z Uršo Malešič, univ. dipl. psih., MSc., in Katjo Molek, univ. dipl. psih.

Zdrav otrok
08. 01. 2018 09.10

VIDEO: Ošpice je na ljubljansko pediatrijo vnesel starš, ki je otroka pripeljal na redni pregled

4. januarja je starš na ljubljansko pediatrijo pripeljal otroka na redni pregled. Kasneje se je izkazalo, da je zbolel za ošpicami in je bil tistega dne že kužen. Ker je bil v kontaktu s številnimi bolniki, jih na UKC zdaj iščejo in ustrezno obravnavajo. Našli so jih že okoli 250. "Ni nobene panike, stvari imamo pod kotrolo," zagotavljajo.

Dojenček
04. 01. 2018 08.13

Kdaj največ Slovencev praznuje rojstni dan?

Zagotovo boste presenečeni – toda največ Slovencev piha svečke prav 1. januarja. Takšnih slavljencev je kar 7.587.

Pravljična škatla
27. 12. 2017 07.32

Prehlajeni zmaj

Na Bibaleze.si poteka nagradni natečaj, pri katerem vabimo otroke, da nam pošljejo pravljico ali risbico. Tokrat nas je navdušila pravljica Ine Prehlajeni zmaj.

Vzgoja in vrtec
20. 12. 2017 08.18

Vzgoja do tretjega leta je ključna!

Strokovnjaki so ugotovili, da se otrokovi možgani intenzivno razvijajo do tretjega leta, zato je takrat zelo pomembna starševska vloga. Čeprav ste vpeti v temo življenja, službene obveznosti, si vsak dan vzemite čas za otroke, saj boste tako dobro vplivali na njihov razvoj.

Najstniki
13. 12. 2017 08.12

Pasti interneta dodatno povečujejo ranljivost otrok

Kljub množični prisotnosti otrok na svetovnem spletu je bilo storjenega premalo za zaščito otrok pred nevarnostmi digitalnega sveta in povečanje dostopa do varnih spletnih vsebin, v najnovejšem poročilu poudarjajo na Unicefu. Pozvali so k večji varnosti in dostopnosti spleta za otroke.

Novice
11. 12. 2017 13.35

Preverjajo, ali je sporno otroško mleko tudi v Sloveniji

Zdravstveni inšpektorat RS še ni zasledil, da bi bilo tudi v Sloveniji distribuirano otroško mleko francoskega proizvajalca Lactalis, ki so ga v nedeljo zaradi suma salmonele odpoklicali iz prodaje v več državah po svetu. Inšpektorat pa preverja stanje na terenu.

Novice
01. 12. 2017 08.18

Pravočasno testiranje ključno za učinkovitejše zdravljenje

Na prvi decembrski dan obeležujemo svetovni dan boja proti aidsu, ki ga simbolizira rdeča pentlja. Zgodnejše odkrivanje in zdravljenje lahko pomembno vplivata na boljše izide zdravljenja ter omejujeta prenos okužbe naprej. Ključna dejavnika pri zajezitvi svetovne pandemije ostajata varna spolnost in redna uporaba kondomov.

Zdrav otrok
30. 11. 2017 08.42

Že leta zaradi tega številni otroci ostajajo jeseni in pozimi zdravi!

Jeseni in pozimi so na pohodu številne bakterije in virusi, ki se jim težko upremo. Da v postelji ne obleži vsa družina, je dobro čim prej poskrbeti za krepitev obrambnega sistema. Priporočljivo je, da ste kljub slabemu vremenu čim več na svežem zraku, se zdravo in uravnoteženo prehranjujete in se izognete stresu.

Resnične zgodbe
29. 11. 2017 08.13

Objavila fotografijo brez Photoshopa

Kristin Niemi je objavila fotografiji svojega nosečniškega trebuha in telesa po porodu. Poudarila je, da se nobena ženska ne bi smela bati sprememb in se sramovati svojega telesa.

Nega in zdravje
21. 11. 2017 07.23

Tega niste vedeli o mekoniju

Mekonij je prvo novorojenčkovo blato. Kakšne barve je, ali ima vonj, ali opravi otrok veliko potrebo že v maminem trebuhu ...?

Resnične zgodbe
20. 11. 2017 11.08

Dobila sta otroka!

Eden Grinshap je 'food' blogerka in novopečena mamica. Po porodu je vsem pokazala, kako ogromno podporo ji nudi mož.

Novice
15. 11. 2017 08.13

V desetih letih se je število šolajočih zmanjšalo za četrtino

Število dijakov in študentov se je v Sloveniji v desetih letih zmanjšalo za 53.500 ali za 25,8 odstotka. To pomeni, da bo v naslednjih letih toliko manj mladih vstopilo na trg dela, kažejo ugotovitve avtorjev projekta Zlati kamen. Gre za vseslovenski pojav, pri čemer je izjema le dvanajst občin, povsod drugod je lahko zaznati podobno gibanje.

Zdrav otrok
30. 10. 2017 07.36

V starih časih česen in petrolej, danes posebni šamponi - uši v vsaki družini z malimi otroki

Živo srebro v svinjski masti, pa petrolej, tako so se naše babice borile proti ušem. Danes teh metod k sreči več ne uporabljamo, so pa lekarne in specializirane trgovine bogato založene s šamponi, eteričnimi olji, celo električnimi glavniki, ki naj bi pomagali pri ušivosti. A kljub vsemu se uši vračajo, če jih ob vseh kemičnih sredstvih ne odstranjujemo tudi ročno.

Zdrav otrok
27. 10. 2017 08.35

Ste tudi pri vas doma že imeli podančice, morda uši? Preverite mite in resnice

Ste tudi pri vas doma že imeli podančice, morda uši? Prej ali slej se z njimi ukvarjajo vse šole, vrtci, skoraj vse družine, ki imajo majhne otroke. Prav med malčki se namreč najbolj širijo. Ste jih  tudi vi odstranjevali z vsemi mogočimi sredstvi, pa so se vztrajno vračale? Ali veste, kako se gliste, uši prenašajo? Preverili smo, koliko držijo miti in resnice o teh, človeku komaj vidnih nadlogah. 

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 986